Reklama

Existuje Bůh?

Rakato (Čt, 19. 1. 2023 - 19:01)

Ty jsi ale drzý křesťan. Nevidím žádnou pokoru, jen středověkou nadutost. Takové Ježíš neobejme.

Návštěvník (St, 18. 1. 2023 - 13:01)

"Co je za současným obrovským nárůstem nečekaných úmrtí mladých lidí?"

https://youtu.be/jQkM1p2FgKA

Návštěvník (Út, 17. 1. 2023 - 17:01)

podle Rakata je Bůh automat ze kterého padají zázraky , když zmáčkne ten správný čudl.

Jirka (Út, 17. 1. 2023 - 20:01)

Co bys od něj taky čekal. On je zblbnutý tou umělou inteligencí, i když vlastně neví co to je.

M i r e k (Út, 17. 1. 2023 - 07:01)

Myslím, že zázračné uzdravování je ještě trochu složitější, (lidské) tělo má samouzdravující mechanismy a někdy se dokáže uzdravit v situaci, kdy to překvapí i ošetřujícího lékaře. Nebo se mohlo jednat o nepřesnou diagnózu. Tělo je složité a lékař je také jen člověk. Jenže pokud pacient před tím navštívil léčitele nebo např. použil homeopatika, pak pochopitelně si může myslet, že se vyléčil díky zázraku nebo díky alternativní medicíně. Setkal jsem se s něčím podobným. Může to být načasováním při souběhu klasického léčení a léčitelství. Klasické léčení trvá dlouho a pacient začne zkoušet alternativní metody - a vyléčí se. Může si myslet, že klasické léčení nefungovalo a až alternativní metoda ho vyléčila.

Rakato (Út, 17. 1. 2023 - 17:01)

Může si myslet, že klasické léčení nefungovalo a až alternativní metoda ho vyléčila, to máš pravdu. Ale je to tak? Může to být placebo efekt, přirozené uzdravení... v tom násilně hledat boha? Když si vezmeš zázraky, které církev schválila (jejich schválení je podmínkou pro uznání někoho za světce), tak většině by se odborníci zasmáli. Jde většinou o "zázračné" uzdravení, protože tam se špatně dokazuje absence nadpřirozena.

Jirka (Út, 17. 1. 2023 - 20:01)

"většině by se odborníci zasmáli" - odborníci na co?

Návštěvník (Po, 16. 1. 2023 - 15:01)

Kdyby zase vznikl problém s plynem, stačí igelitový pytel a doneseš si jej sám domů, jak to dělají mimořádně chytří Pákistánci, potrubí netřeba.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-svet-pakistanci-prenaseji-plyn-v-igelitovych-pytlich-40420145#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.web.nexttoart

Jirka (Po, 16. 1. 2023 - 14:01)

Ohledně uplatňování svých "vědomostí" a mírou sebereflexe v diskuzi mi Rakato připomíná podobně vtipnou situaci, jako když se slečna(150cm/200kg) přijde ucházet o místo modelky a všechny tam začne přesvědčovat že oni tomu nerozumí, že ona je na tu pozici nejlepší volba.

Jirka (Po, 16. 1. 2023 - 14:01)

Mě ani nepřekvapuje, že Rakato neví co to znamená "umělá inteligence", když se s takovým výrazem setkal maximálně ve filmech jako je Terminátor.

Leguán (Ne, 15. 1. 2023 - 23:01)

Celkově je to tu hodně negativní a "nízkovibrační", a to dlouhodobě, protože se tu dycky zaseknou fanatici na obou stranách, přesvědčených o své jediné pravdě, a komunikujou spolu odlišnýma jazyky. Jeden potřebuje na všechno důkazy a vědu, druhej zase víru a autoritu. A teď do sebe eště začnou bušit "já jsem vzdělaný a ty ne, a pokud se mnou nesouhlasíš, tak ničemu nerozumíš". Každej tak hluboko zabředlej ve svým paradigmátku, že z toho nevidím cestu ven. Možná u Jirky, až mu zase rupne v kouli... pak nejspíš začne stejně horlivě poučovat zas o něčem úplně jiným. Přitom lidská podstata se mi tu vyjevuje pořád stejná. Malicherná potřeba vyvolávat dojem moudrosti a vzdělání a nadřazenosti nad druhýma. A kopat do druhých, jak to jen jde. .... Já musim uznat, že sem si občas taky kopnul, protože kdo nekope, toho ukopou... Ale tohle je důvod, proč je tady taková hnusná atmosféra. A jde to spravit, udělat tuhle diskusi nějak konstruktivní? Když vás tak pozoruju... nemyslím si to.

Rakato (Po, 16. 1. 2023 - 00:01)

Už přestaň s těmi povýšenými žvásty. Hodnotím tě o třídu níž než zdejšího neználka Jirku, protože jsi inteligenčně a znalostně nic nepředvedl (jako Jirka), ale jsi mnohem nadutější. Což u takového exota znamená, že si obul moc velké boty, a snaží se to zastřít. Jinak řečeno - piš k tématu, pokud to dokážeš, nebo zalez do díry.

M i r e k (So, 14. 1. 2023 - 20:01)

Není zbytečné řešit tady vztah vědy a víry? Pokud vím, tak prý i někteří uznávaní vědci současnosti a nedávné minulosti jsou (byli) věřící. Takže asi lze věřit způsobem, který je slučitelný s vědeckým pohledem na svět. Příklady: Max Planck, Ernest Rutherford, Albert Einstein, Jiří Grygar (toho trochu znám osobně).

Rakato (So, 14. 1. 2023 - 22:01)

No, vědci nikdy neřekli, že bůh neexistuje, ale jen, že se ho doposud nepodařilo najít. Takže to je možná důvod, že nějaký vědec v boha věří. Dá se to také vysvětlit tak, že vědec může být kapacita ve svém oboru, ale stran hledání boha je jen vzdělaný idiot. Protože se hledání boha profesně nevěnoval. xxxxxxx Mimochodem, není mi jasné, proč věřící lidé věří přesto, že i když vědcům dodali všechny podklady o tom, co považují za boží projev (tj. různé rádobyzázraky, zjevení, záhady apod.), vědci jim vše vyvrátili a žádného boha v tom nenalezli. Mě by to fest frustrovalo.

M i r e k (Po, 16. 1. 2023 - 05:01)

Problém podle mě je, že údajné boží projevy, pokud vím, většinou nastávají zřídka a nečekaně, je obtížné je zdokumentovat, nelze je vynutit (zopakovat). Obvykle jsou k dispozici jen svědectví jednoho nebo dvou lidí. Z toho je asi těžké odvodit nějaký vědecký závěr. Navíc mnozí takoví svědci nesdílí svůj zážitek, aby se vyhnuli negativním reakcím... Vůbec se nezabývám takovými věcmi, jako je například údajné zázračné hromadné léčení nemocných někde na stadionu. K tomu jsem hodně skeptický.

Rakato (Po, 16. 1. 2023 - 13:01)

Z údajných božích projevu závěr vyvodit lze a je jednoduchý. Jde jen o domněnky lehkověrných lidí. Myslím si to nejen proto, že tito lidé mají na potvoru takové zážitky, které jiní lidé nedokáží zopakovat, ale i proto, že mě seza celý život žádný boží projev nepřihodil, i když statistický vzato by se měl stát občas každému z nás. ----- Jsi skeptický k hromadnému uzdravování? Ale no tak... Už prostá úvaha ti dokáže, že je to jen tyátr. Protože a) kdyby to fakt fungovalo, mohli bychom zrušit drahé nemocnice, ale k tomu se nikdo neodhodlal, b) ty zázraky jsou vždy jen uzdravení zjevných zdravotních problémů jako jsou slepota, kulhavost či ochrnutí, tedy uzdravení, které lze ihned presentovat, ale nedokázat. (Ale proč náboženský pseudozdravotník někomu neodstraní pleš nebo nezahojí zlomenou ruku?), c) odborníci by netvrdili, že jde buď o podvod, nebo masovou hysterii.

M i r e k (Po, 16. 1. 2023 - 21:01)

Jestli někdo chce poznat pravdu, měl by k tématu přistupovat nezaujatě. Předsudky ovlivňují vnímání. Člověk si všímá hlavně toho, co potvrzuje jeho předem hotové názory, a může snadno přehlédnout něco, co s jeho názory nejde dohromady... Údajné boží projevy lze zopakovat co do druhu, ale nelze zopakovat (pokud vím) jeden určitý projev, je to pokaždé jiné. A obvykle to dá práci a stojí to čas, než se to člověk naučí.

Rakato (Út, 17. 1. 2023 - 17:01)

A tebe to nezaráží, že boži projev nelze zopakovat? To bůh si s lidmi hraje na schovávanou? A vůbec tě nezajímá, že boží projevy lze vysvětlit náhodou nebo jinak vědecky? Prostě chceš být klamán, tak se sebou necháváš hrát tuto trapnou hru na boží existenci.

M i r e k (St, 18. 1. 2023 - 06:01)

Nemyslím, že pokud existuje Bůh, tak si s lidmi hraje na schovávanou. Ale, jak prý řekl Buddha, dlouze spekulovat o podstatě světa a smyslu života je ztráta času. Raději pojďme dělat něco pro to, aby svět byl lepší a bylo na něm méně utrpení. Ani to nemusíme dělat kvůli nějakému Bohu, který možná neexistuje. Můžeme to dělat prostě proto, že to je správné. Pokud vím, i ateistický humanismus dospěl k řadě podobných morálních doporučení, která propaguje křesťanství a buddhismus. Že se tím někteří věřící (a nevěřící) neřídili a neřídí, to je sice smutné, ale nenechme se tím odradit. Asi se opakuju. Omlouvám se. Ale nejsem v tom sám. Jsem zvědavý, jestli sem někdo přinese nějakou novou myšlenku k tomuto tématu. Do té doby sbohem a nashledanou :-)

Jirka (St, 25. 1. 2023 - 20:01)

Ach Mirečku, ty jsi tak "moudrý", že ti ani nedochází jak si protiřečíš.

Reklama

Přidat komentář