Reklama

Totální endoprotéza kyčle

Pájja (Ne, 14. 8. 2022 - 06:08)

Ali, nenapsala, protože jsem nevěděla, co psát. Myslím, že vše, co je potřeba sdělovat, jde v této diskusi. Nerada zveřejňuji kontakty na veřejné a nezabezpečené stránce, kde očividně i chybí dohled admina. Co jsem potřebovala, to jsem jí psala veřejně. O blogu mluvila pomalu od začátku, sama sleduji několik blogů, chodí mi i do mailu, ale zadarmo. Stovka, když to napíšu blbě, je pro mne zatím naštěstí "nic", kopeček zmrzliny U Mánesa. Ale platím, když chci nové informace. Pročetla jsem si část zadarmo a i když Táňa tvrdí, že jsou to jen a jen její poznatky a zkušenosti (proč chtěla náš souhlas???), udeřila mě tam do očí jedna věta, která je můj obrat, často ji používám v souvislostí s tepkou, je 100% moje. Nelíbí se mi i popisek, že po operaci se může opět vše, s tím nesouhlasím a také jsem to zde veřejně uvedla. No co už
:D

Věra (Út, 2. 8. 2022 - 15:08)

Taky Pájjo, závidím moře a koupání. To mi chybí asi nejvíc. Plavání. Dneska jsem se šla po obědě chvilku opalovat, ve dvě bylo 30,2 °C. Takže dnes teplo je :-) Včera jsem byla s mladší dcerou v Plzni na nákupech a když jsme večer přijely, povídal manžel, že se přihnal odpoledne krátký náhlý slejvák a zase zmizel. Možná to byl, Ali ten, co pak doběhl k vám, abyste si taky užili. K těm kontrolám. Já moc zkušeností nemám s překračováním hranic, ale před léty jsme jeli na zájezd autobusem a jela s námi starší dcera (17 let) s kamarádkou. Jeli jsme do Anglie trajektem a pak se musí projít vstupním pohovorem. Kam jedete (místo), kde budete bydlet, jak dlouho tu budete, kdo vás bude živit....Já jsem na jazyky hluchoněmá, manžel trochu anglicky mluví, překládala průvodkyně (bylo nás asi 40). My jsme už s manželem prošli, dcera s kamarádkou byly zadrženy. Průvodkyně zjišťovala, co se děje. Byly podezřelé, že si jedou do UK přivydělat jako lehké děvy. No do smíchu nám zrovna nebylo, když stály za těmi provazy a nevěděli jsme, jestli je nevrátí. Dopadlo to dobře, jen jsem si pak kolikrát říkala, jestli jsou takhle důslední všude. Na všech vstupech do země. A ještě ten nůž. Byli jsme na poznávacím zájezdu v Itálii a byli jsme ve Vatikánu. Vstupní prohlídka jestli nemáme zbraně a manžel měl taky zavírací nůž s všemožným vybavením, na který úplně zapomněl. A šup s ním do krabice a na zpáteční cestě se o něj přihlásit. Jo a ty včerejší nákupy přežilo líp to nově operované koleno, než to, co by mi měli dělat po prázdninách. To tedy už opravdu bolelo. Jen nevím, jestli bolí spíš ty svaly a úpony kolem toho železa nebo ty kosti, co tam ještě jsou. Tak teď jsem běžela sebrat prádlo. Od Plzně se přihnaly mraky, tak pod dojmem včerejších zážitků s deštěm jsem vystartovala, sebrala, složila a od Plzně je modro a začíná zase svítit slunce. To se, Ali, tady říká, že se to stočilo po vodě :-) Máme cca 4 km k Berounce a opravdu se často stane, že tady nekápne. Řeka to odvede. Tak krásné dny. Pájjo, heč, zítra tu má být 32°C :-) Brala bych ten bar. Já bych tedy vyzkoušela všechno, co nabízí. Užij si to.

Alena (Út, 9. 8. 2022 - 21:08)

Tak se zase po čase ozývám, byli jsme týden v Praze kvůli manželově malému "lékařskému kolečku" a rodinném srazu. V bytě 30 st. (!), tak se teď můžeme zase trochu ochladit v chalupě. Notebook jsem si s sebou nebrala a na telefonu se mi blbě píše delší text. Až se nám ozve Pájja po dovolené, tak tu budeme a už dlouho jsme jen my tři. Ostatní se neozývají a žádní nováčci nepřicházejí. Za celé dlouhé roky, co tu jsem a co jsem si kdysi zpětně přečetla, tu taková situace ještě nikdy nebyla. Možná se nikomu nechce psát kvůli "chlapovi" (šipkařům a vidlákům), což bylo samozřejmě dost nepříjemné, ale takových tu bylo i v dobách dřívějších také dost, jen nás na jejich ataky bylo mnohem víc a zde na diskuzi už zabydlených, tak pak odpadli. Věrko, jestli souhlasíš s Pájjiným návrhem nahodit téma a prodiskutovat si ho, tak už bych jich pár měla. A to nejen pro ty, kteří jen čtou a nechtějí být třeba napadány "chlapem" a dnes už jen těžko projdou celou diskuzi. Ale např. i já budu mít dotazy, byť jsem už skoro 13 let po "o". A kde se jinde zeptat než tady? Byla by škoda, kdyby to tu skončilo... P.S. Věrko, díky za tehdejší liják, který jste sem k nám poslali :-). Že prší v pruhách, to se tu říká také a známe to z vlastních zkušeností, ale že se to "stočilo po vodě", slyším prvně. U nás protéká jen ohrazenický potok, ale pod námi v Jincích říčka Litavka. A k UK: tam jsme žádný vstupní pohovor neabsolvovali, ale když se vžiju do situace s vaší dcerou a její kamarádkou, tak mě tedy mrazí. Všem hezké dny a dobrou noc.

Věra (Pá, 12. 8. 2022 - 21:08)

Ali, budu diskutovat, když budu mít k tématu co říct. Je fakt, jak píšeš, že za těch 9 let, co tu jsem, takhle dlouho bez příspěvku od jiných nebyla. I když jsme si povídaly jen ta naše parta, sem tam se někdo přidal. No my to zvládnem, nás to neodradí. K té řece - ona má Berounka určitě jiné klima, než Litavka. Píšeš, že je to říčka, možná, kdyby vyrostla, tak bys to zažila. Ale vážně, tohle je tady léty ověřené, že řeka má na bouřky a přeháňky vliv. A ještě - v Jincích střídavě bydlí moje sestra. Má tam přítele :-)

Pájja (Ne, 31. 7. 2022 - 12:07)

Podávám hlášení, tentokrát nejmenší kontrola na letišti. Až jsem byla zklamaná, protože tam měli nějakou novinku, na které prověrovali pána několik lidí před námi. Sledovala jsem z dálky. Vypadalo to jako mini běžecký pás. Prvně se chytil madel, něco zkontrolovali na monitoru, pak tam dal vyzutou nohu, opět kontrola, pak si sedl už mimo a vzali mu boty a ja prošla jen mě osahala. Vloni to tam nebylo. Zdravím z pláže :-)

Alena (Ne, 31. 7. 2022 - 15:07)

Pájjo, tak to je bezva, jak hladce to u tebe proběhlo a že už dokonce posíláš pozdrav z pláže. Užijte si to s manželem "co se do vás vejde" :-). Jen jedna věc mi není jasná: Proč ty boty a u tebe tenkrát i stěry? Co to má společného s TEP? Jistě to nějakou spojitost mít musí. Tak ještě jednou hezkou dovolenou...

Pájja (Po, 1. 8. 2022 - 08:08)

Ali, to prý je kvůli tomu, jestli nepašuješ v botě bombu nebo drogy. Stěry taky proto. V cizině jsme viděli, že dělali i stěry z batohů, ruk, bund.....

Alena (Po, 1. 8. 2022 - 14:08)

Pájjo, prvně mě napadly také drogy (bomba tedy ne), ale nějak jsem si to stále dávala do souvislostí s TEP. Takže vše objasněno :-) ...

Pájja (Po, 1. 8. 2022 - 16:08)

Každý člověk, kterého rám zachytí je podezřelý ;D Že máš TEPku, jsi neškodná, to si musí ověřit. Prvně se ptají, jestli nemáš něco v kapse, často klíče. Holky pláž, ležím na lehátku, které je masivní dřevěné, vysoká matrace potažená koženkou, parádně se z něho vstává, je vysoké, slunečník, stín, venku 34C.
V pravo bar, kde dodržuji pitný režim (voda a cola, pivo ani alkohol nepiju, drinky mě nelákají), moře, které vás nese samo, klouby si v teple lebedi. Ani náznak hlášení změny počasí jako doma. Večer procházka, včera cca 6 km. Ať žije léto!

Alena (Po, 1. 8. 2022 - 20:08)

Pájjo, ty se máš, moje klouby mají také rády teplo, což mi počasí zde nedopřává. Přestože předpovídali tropy, opak je pravdou. Ráno je tu (zejména pak v naší 150 let staré brdské chaloupce) taková zima, že by skoro stálo za to si zatopit. Pak se to během dne vylepší, ale žádné velké vedro tu není. Také jsme si s manželem odpoledne vyrazili na procházku. U vrátek nás bez předchozího varování (viz Věrka a déšť v pruhách) chytil takový slejvák, že jsme po cestě zpátky do baráku promokli tak, že sušíme i spodní prádlo. Ke kontrolám na letišti: Ještě dávno před TEP při cestě do NY. Samozřejmě bezp. rám a na pás kufr i příruční zavazadlo. Na obrazovce jsme viděli v obrysech vše, co tam kdo měl. Pár lidí před námi čapli pána, protože měl v kufru štangličku uheráku. Samozřejmě ji tam musel nechat a já si říkala, že je blb. To jsem ale ještě netušila, že i naše blbost se brzy projeví. Sama jsem prošla bez problémů, ale manžel už v bráně pípal, takže hned musel stranou na prohlídku. Zapomněl si vyndat z kapsičky nožík, takový ten, co má uvnitř veškerý možný vercajk. Naštěstí s ním jen sepsali protokol, nožík zabavili, ale s tím, že si ho na zpáteční cestě vyzvedne zpátky. Tak jsme si oddychli, ale to nehorší nás teprve čekalo. Před halou, kde už se jen čeká na výzvu k odletu, stála neprodyšná řada Amíků (ano, na našem českém letišti) a začaly výslechy: Balila jste si svá zavazadla sama, nepomáhal vám někdo, neopustila jste svá zavazadla při balení ani na chvíli, nedal vám nějaký známý balíček pro někoho, proč letíte do NY, znáte se tam s někým, kde budete ubytována, jaké máte zaměstnání, ukažte svou vizitku atd. Vše v angličtině a já jsem němčinářka. Nebýt manžela, který opodál překládal, tak mě snad nepustí do letadla? Tak to je ode mne jen taková drobná perlička pro zasmání. Pájjo, měj se i nadále fajn, ale i vy všechny ostatní. Proč nepíšete???

Věra (St, 27. 7. 2022 - 09:07)

Děvčata, já čtu a bavím se. Nějak nemám, čím přispět k povídání. K těm zánětům - to jsem měla stejně, zuby před operací. O tom jsme se tu, Ali, spolu bavily. Před operací zuby vytrhnout, pak náhrada a do lázní už natrvalo umělé. Jen si vzpomínám, že když jsem čekala na tu náhradu (asi 3 dny), byla jsem s kamarádkou na nákupu a zasmála jsem se, jako jindy, na plnou pusu. Ona se vyděsila - prosím tě, nesměj se tak naplno, kdyby ses viděla, jak vypadáš. Nahoře jednotka a dvojka nic a místo trojky obroušená špička :-) A s letadlem zkušenost nemám a mít nebudu. Ale s tím houkáním při průchodu kolem pokladny v obchoďáku to ano. A taky jsem měla špatně odkódované boty a taky jsem si myslela, že to bude kyčel. Nebyl. No nic, to jsou takové vzpomínky :-) Teď k počasí. Jsem na jednu stranu ráda, že neprší a nemusíme sekat zahradu, na druhou stranu dochází voda v nádržích na zalejvání a i když mám jen asi 15 květníků s kytkama, nechce se mi je nechat uschnout.Letos mi krásně kvetou kany a oleandry. Taky muškáty jsou hodně rozkvetlé, jen jedné myrtě jsme při přesazování asi moc ořezali kořeny a ještě nepouští. Druhá se vzpamatovala. Je to škoda, mám je dlouho, asi 40 let. Pořád koukám na zprávy, když vyhlašujou bouřky, tady ani nekáplo. Ali, jak je to u vás? Beru to, že dálnice Plzeň - Praha je mezi námi a ty jsi na jih a já na sever. Přece jen jste už v Brdech a prší - jak se tu říká - pruhama :-) Manžel minulé pondělí, než jsem přijela od holiče, iniciativně posekal část zahrady a jako vždy to tam nechal ležet, že až zaprší, tráva naroste a posekaná se ztratí. Od té doby ani nekáplo a tak chodíme drobným senem a nosíme si ho na botách a ponožkách až domů. Musím se s ním domluvit, že by to dnes poskákal traktůrkem a to seno sebral. Zahrada shořela, je místy úplně hnědá, zbytek vypadá, že uschne nastojato. A nezaprší a nezaprší. Jdu kouknout na Seznam, co mám dělat s myrtou. Pájjo, hezkou dovolenou, Ali tobě hezké všechny letní dny.

Alena (St, 27. 7. 2022 - 14:07)

Věrko, jsem ráda, že ses ozvala, už jsem se bála, co je s tebou. S počasím to tu v Brdech máme podobné. Když už se blíží konečně liják a my se těšíme, tak těsně před námi uhne do jiného pruhu. Ano, také tu prší pruhama, to samé se týká bouřek a vichru. Zejména když nic nečekáme, tak to tu pak sviští jak na cvičišti a my sotva stačíme vše venku pouklízet a zabezpečit. Se zahradou to tu máme podobné, žádný "aglický trávník", naopak v té vší občasné zeleni aby člověk trávu jako takovou lupou pohledal. Sice máme ve vrtu zatím vody dost, ale co víme. Podzemní vody je zde nedostatek a z okolí jezdí pro vodu do cisterniček k veřejné studni spousta lidí. To je ale záležitost placená. Když jsme to tu před 20ti lety kupovali, tak prý že tu je dvojí voda - soukromá a veřejná. Coby "Vltavou pokřtěnou" mě nenapadlo, že veřejná voda není vodovod, ale ta placená studna, a soukromá je studna na zahradě, kde po týdnu vyschla voda. Takže proutkař hledal vodu a já se musela v duchu smát. Různě se tu kroutil, vč. své virgule - a náhle zvolal (to už mi přišlo, že má epileptický záchvat): Zde je voda!!! Sice byla, ale až po 58 m kopání, resp. vrtání. Ani nebudu zmiňovat, co to i s dalšími náležitostmi stálo, ale na mdloby to stačilo. A také žumpa je ok, prý prosakuje (další šok, že zde není kanalizace?!!?). Samozřejmě neprosakuje, ale je naštěstí tak prostorná, že sem jezdí "hovnocuc" jen 1x za 5-6 týdnů. Na straně druhé je tu ale tak krásně, že kdybychom nestárli a neměli neduhy (ať už jde o TEP, koleno a záda u mně, kyčle a záda u manžela), tak bychom byli stejně tak nadšení jako před těmi 20ti lety tady a veškeré nástrahy, které život a počasí přináší, zvládali mnohem lépe. Takže na závěr: JDE TO, ALE DŘE TO. Zatím to beru s optimismem. Všem přeji veselou mysl, hezké letní dny a Pájje krásnou dovolenou. Pájjo, hlavně buďte s manželem včas na letišti, však víš, co tě tam čeká, tak aby vám to letadlo fakt neuletělo :-) ... a také žádné setkání s "holkou - alkoholkou" ... :-)

Ještě jednou Alena (Po, 25. 7. 2022 - 17:07)

Samozřejmě i všem ostatním přeju krásné léto, jen se ptám, kde všechny jste? Nikdo nepíše, tak snad jste v pořádku ...

Alena (Po, 25. 7. 2022 - 16:07)

Pájjo, ještě než odletíš na Rhodos, další téma: Když jsem ještě jezdila do teplých krajů, ráda jsem se poprala s mořskými vlnami. A nejen s "nějakými". Byla to taková síla té vody, že dnes bych se bála, že mi snad vyrazí kyčle z pantů. Myslím, že už ses tady o tom svého času zmiňovala, přesto mi to přijde v současné době pro TEPkaře, kteří nebudou listovat nazpátek, jako zkušenost docela aktuální. Už to máte s manželem za pár, ale určitě vám ještě stihnu popřát krásnou dovču.

Pájja (Po, 25. 7. 2022 - 19:07)

Alenko, dobré letní téma.
Vlny jsem měla ráda taky, už s nimi nekamarádím. Po první operaci jsem doktorovi řekla, že nechci lázně, že chci k moři. Schválil mi to, prý moře je super, jen pozor na velké a prudké vlny. Od té doby čtu recenze a i podle mapy vybíráme destinace, kde je klidné moře. Na Rhodosu jsou to letoviska na východě - Faliraki, Kolymbia, Lindos, Kiotari.... Na této straně ostrova je klidné moře, přesně na plavání a relax. Na Zakynthosu bylo moře také ideální. Tam jsem se bavila s paní, měla obě kyčle po operaci už roky, chodila trvale s berlemi. Šla s nimi do vody, tam je uvázala na lano od vodních atrakcí. Jednu nohu měla totálně v háji, 14 šroubů, několik reoperací a několikrát vyhozenou kyčel. Stalo se jí to prý i ve vlnách v Turecku, ale ona si ji už umí nahodit. Prý to strašně bolí, ale ona už tu nohu moc necítí, tak druhé navede, jakým grifem ji dát zpět. Prý nejlíp to umí dcera od její kamarádky, zahradnice. Asi třikrát jsem ji viděla spadnout, taky docela dost pila. Bylo jí kolem sedmdesáti, byla tam s vnučkou. Určitě jsem o ní tady psala, byla jsem z ní v šoku. Takže vlna opravdu může kyčel vyhodit.

Alena (Po, 25. 7. 2022 - 21:07)

No tedy Pájjo, ty umíš rozesmát! V druhé polovině tvého příspěvku jsem měla co dělat, abych si pepsoškou nepoprskala monitor. Sice to pro vnučku té paní musí být šokézní (možná je naopak na opilou babičku zvyklá), ale stejně, když si to celé, co popisuješ, představím, tak nic jiného než černý humor mě nenapadá a ať mi všichni odpustí, řežu se tu smíchy a nemohu přestat. Já se snažím nepadat, ale občas se stane (podotýkám, že ve střízlivém stavu), to pak hned jako první věc, zjišťuji, jak to zvládly moje náhradní součástky. Tím se ale vracím ke "kanadské Blance", která i po TEP obou kyčlí jezdila na koni. Kdysi jsem to zde psala, vč. poznámek o jejich zdravotnickém systému v Kanadě: žádné prevence, jen když mají problém, tak si zavolají sanitku, příp. vyhledají na netu lékaře, což se v jejich životě (emigrovali po 68. r.) snad nestalo, co vím, víc než 4x. Teď ale ta Blanka upadla po cestě s půllitrem piva do svého křesílka (moje vrozená slušnost mi nedovolila se zeptat, kolikátý půllitr to byl) a naštípla si rameno a pohmoždila koleno. Nic víc, přesto jsou z toho vyřízení. Zaujala mě ale odpověď na otázku, co TEPky (už je má 19 let!). Co by s nimi prý mělo být, vždyť jsou železné, těm se přece nemůže nic stát. Prostě "boží lidé"...Asi je fakt pravda, že naše zdravotnictví má dobrou úroveň.

Pájja (Út, 26. 7. 2022 - 08:07)

Ona ta vnučka tam asi byla s babičkou za trest :D Moc se v její blízkosti nevyskytovala, chytla se tam party mladých. Babička večery trávila na baru a pokračovala v popíjení koktejlů, které do sebe lila od 10h, to otvíral plážový bar. Je fakt, že my se jí potom už vyhýbali, odchytávala lidi a mlela a mlela. Operovali jí na Bulovce, nějaký slavný profesor po známosti. On to prý hned poprvé zkazil, proto několik reoperací. Prý se jí i omlouval a přiznal chybu. Beru s rezervou. Další operace v Mladé Boleslavi. Bylo toho tolik, že jsem se v tom ztrácela. Co si pamatuji, měla už kost spojenou 14 šrouby, ale nervy odumřely, noha byla oproti druhé tenká. Ale paní měla energie na rozdávání. Berle, pantofle, cigára a korzovala moře - bar :D Jak jsou na pláži takové dřevěné chodníky, aby nepálil písek, tak měla problém zvednout nohu a padala. Proč nešla jinudy, nevím. Dokonce rozbila i skleněnou desku kolem umývadla v koupelně, no byl to živel. Pracovala v mužském kolektivu a tvrdila, že v pití jí nestačili, odpadali, ona pořád zvládala. No tady padala :D

Věra (Pá, 8. 7. 2022 - 12:07)

Děvčata, krásné léto, ať nohy běhají jako by operace nebyly a jestli se něco objeví, co bude důležité, napište.

Alena (Út, 19. 7. 2022 - 18:07)

Věrko, ale také Pájjo, ještě jednou díky za rady ohledně oteklých kotníků. Jak už jsem psala dříve, tak mě internista objednal na cévní vyšetření 7.7, dopadlo to dobře. Ještě jdu na obvyklé krevní testy, kde zaškrtl i "ledvinový soubor", zjevně ale není spěch, výsledky chce při standardní kontrole. Píšu to takto zpětně, protože teprve teď se cítím lépe po Covidu, resp. při postcovidovém syndromu. Děvčata, žádná sláva, je to dost hnusná zkušenost, kterou nikomu nepřeju. Jsem astmatik, takže i rozsáhlé vyšetření na plicním bohudík žádné následky neukázalo, ale ono stačí jen to, co bylo a co snad doznívá. Nebudu vše popisovat, nepatří to sem, ale mám TÉMA K DISKUZI !!! Covid je vysoce infekční onemocnění. Jen při jednoduchém trhání zubů (kvůli můstku) jsem na radu operatéra (můj zubař s tím neměl zkušenost, nikdo to po něm nikdy nechtěl, tak jsem volala operatéra z ordinace) musela preventivně(!) kvůli příp. následné infekci či zánětu brát širokospektrální antibiotika. Při Covidu, kdy mi bylo fakt zle a ani teď ještě nejsem ve formě, jsem na TEPky ani nevzpomněla. A jak to tak vypadá, nic zlého se neděje a v dobrém to se mnou přežily. :-) Takže nejen Covid, ale i jiné infekce, záněty čehokoli - jak to řešíte? Já tedy od toho tehdejšího můstku, kdy jsem byla krátce po operacích a ještě vyděšená, vlastně nijak. Asi mi otrnulo? Děvčata, pište...

Pájja (St, 20. 7. 2022 - 07:07)

Alčo, když mi ještě pár let před covidem začal protestovat zub pod novým porcelánovým můstkem, tak se můj starý zubař snažil ho léčit nějakými obstřiky, pak odjel na dovolenou a zub to v noci rozjel. Ráno v 7h jsem už stepovala před ordinací zubařky, co ho zastupovala. Ta mi nekompromisně porcelán provrtala a zub otevřela. Začalo několikatýdenní martyrium s čištěním kanálků. Jak jsem jí řekla, že mám dvě TEPky, okamžitě recept na antibiotika. Dokonce mi nakázala jít od ní rovnou do lékárny a polknout tam dvojitou dávku. Zub začal v pátek v noci, ordinovala až v pondělí. Potom jsem se ptala na další ATB mého zubaře, ten prohlásil, že to jsou zbytečné obavy. No já je měla a skočila jsem za obvoďákem, ten mi je napsal znovu, takže jsem je brala dokud se zub nezklidnil. Zřejmě i kvůli tomu se mě potom chytila angína, takže další ATB. To byl snad můj celoživotní rekord, jsem v podstatě samoléčitel. Bylo to přesně touhle dobou, venku vedro, dovolená před námi. Takže je to doktor od doktora. Ale já věřím svému operatérovi a příkaz zněl jasně - hnisavá angína, zánět močových cest, záněty a větší zákroky u zubaře. Teď se mě drží rýma, nechápu, asi následek respirátorů. Na konci července 12 dní Rhodos, doufám, že už mě žádný bacil nepřepadne. Krásné léto holky :-)

Reklama

Přidat komentář