Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

D.T. (Út, 24. 5. 2022 - 21:05)

Nevím po mne ji chtěl…

Návštěvník (Út, 24. 5. 2022 - 18:05)

Prosím vás, víte o klinice nebo nějakým soukromým zařízení, kde vám udělají emg ihned,( klidně si to sama zsplatim) a nrpozaduji doporučeni od lékaře.
Bohuzel moje neurolozka mi doporučení nedá, což nechápu proč, byla jsem na emg naposledy před 8 měsíci.Pripadne dá se nějak fiktivne sehnat zadanka?
Mám dlouhodobě fascikulace po celém těle, časté mravenceni, pichlave pocity a ve svalech a už celý týden mám strašně ztuhlé svaly na nohou, občas cítím ve svalů takový predkrecovy stav.

T. (Út, 24. 5. 2022 - 19:05)

Ihned těžko, jinak ale dr. Ridzoň žádanku nechce, domluvte se s ním…

D.T. (Út, 24. 5. 2022 - 10:05)

Ještě doplním ze dnes mam bolest za kolenem,bolest chodidla(kdyz flexuji)a achilovky.Je to ostra bolest.Za kolenem taková tuhost a bolest.

D.T. (Po, 23. 5. 2022 - 23:05)

Pane Tome muzu se ještě trochu uklidnit do dalšího emg mene závaznou diagnozou než je als?
emg mam červenci tedy to budou 3m po tom dubnovem.

D.T. (Po, 23. 5. 2022 - 22:05)

Ano toto je mne právě jasné ze u běhu zapojujeme nohu jinak,zvedame vys…Dnes jsem ubeh 3km/15min,vyskakal schody po jedné noze,pak druhe(no a teď mě to v prave ostre bolí-prestane a znova a zadní strana kolena)když zvedam špičku ze země normálně ji zvednu(stejne vysoko jsko levou nohu)takže jsem vlastně udělal dobre ze jsem se objednal do Krce,ze?

Sim (Po, 23. 5. 2022 - 18:05)

Pán T, býva pri ALS v začiatkoch svalová slabost prechodná? V zmysle, že jeden deň je ruka slabšia, nasledujúci je na tom lepšie, ale slabšia je noha? Ďakujem

T. (Po, 23. 5. 2022 - 21:05)

Toto se tu resilo X krat, dokonce i nedavno.

D.T. (So, 21. 5. 2022 - 22:05)

Radeji jsem se objednal do krčské nemocnice k MUDr Petru Ridzonovi.Pro muj klid.Dočetl jsem se o ženě která dva roky tahala prsty nohy a až poté ji sdělili ALS.Nevím jestli a neumim si predstavit jestli bych měl mít problém s tahanim prstu na noze když popoběhnu,běžím nebo se to týká jen chuze?
Nevite pane Tome?

T. (Po, 23. 5. 2022 - 21:05)

To nelze rict, chuze/beh nejsou zcela totozne. Zasadni je slabost t.anterior a nemoznost zvednout spicku, coz vede k “tahani” prstu.

Isabel (Čt, 19. 5. 2022 - 09:05)

A nemohu vám poprosit o nějaký tip na dobrého neurologa(Praha),který mi udělá rovnou i EMG(bez žadanky a doporuceni od PL)dekuji

Terka (Út, 17. 5. 2022 - 21:05)

Dobrý deň pán T, rok 2013 - fascikulacie po celom tele, krce, pocit tuhnutia svalov, dg.tetania. Po roku fascikulacie prestali. Objavovali sa krce v stehnách, pod rebrami, v krku. Potom dlho pokoj. Obcas pocit tuhnutia svalov. Posledné dva roky uvedomovanie si, že svaly ramien trošku slabsie, atrofia malých svalov pravej ruky v oblasti prstov, atrofia ľavého ramena. Za posledný mesiac rapídne zhoršenie, fascikulacie, krce v jazyku, krku, ramenách, ruky slabé od ramien, neudržím zdvihnute pri bežných činnostiach tak dlho ako pred časom, problém s jemnou motorikou. Krk slabý, chrbát slabý, nohy slabé-nepostavim sa na špičky . Ťažkosti pri prehĺtaní, problémy s artikulaciou, pletú sa mi hlásky. Tuhnutie svalov tvare. Som objednaná k neurologovi o tri týždne. Mám strach, že je to als. Môže mať takýto priebeh? Vďaka za odpoved. Terka, 39 rokov

T. (St, 18. 5. 2022 - 07:05)

To bohužel nelze takto říct, klíčové bude vyšetření a případné EMG. To rapidní zhoršení za měsíc by nebylo typické pro ALS, více řekne jedině vyšetření. Takto akutně se mohou projevovat i některé zánětlivé polyneuropatie.

D.T. (Út, 17. 5. 2022 - 10:05)

Pane T.chytání prstu o zem,lehké otírani/zakopnuti palcové části podrazky o zem při chůzi=klesání nohy?
P.S.bez patologie na emg
ALS?prosim o zcela upřímnou odpověď at je jakákoliv.Dekuji

T. (Út, 17. 5. 2022 - 18:05)

Bezpředmětná otázka, negativní EMG v místě potíži ALS vylučuje. Jedině zopakovat, pokud došlo ke zhoršení.

D.T. (Út, 17. 5. 2022 - 18:05)

Děkuju za odpověť.
EMG před 4 týdny.Takže nové asi nedostanu.Problém začal par dnů pi emg tak nevím.Co myslite?

T. (St, 18. 5. 2022 - 07:05)

Už jsem tu několikrát vysvětloval, že elektrofyziologické změny předchází změny klinické. Než pacient začne pociťovat problémy, je už ztraceno přes polovinu motorických neuronů v dané oblasti. Dále si prosím přečtětete starší příspěvky, případně požádejte neurologa, aby vám to vysvětlil.

D.T. (St, 18. 5. 2022 - 08:05)

Aha,aha omlouvam se je pravdou ,ze jsem to tady nestudoval.Jestki jsem pochopil klesání nohy je slabost,kterou by i vyšetření u neurologa-mě testoval odporem proti chodidlum odhalil+Emg-v holen.svalu(ne jen tam ale hlavně tento úsek)odhalilo?
Napada vás cim jiným to muže být spusobeno?(na co bych se měl napr zaměřit)
Dekuji

D.T. (Út, 17. 5. 2022 - 18:05)

*odpoved
*po
Omlouvam se za chyby.

Isabel (So, 14. 5. 2022 - 07:05)

Pane Tomáši psal jse ze mate kontakty na neurologii bez zadanky,můžete mi kontakt poslat?dekuji
[email protected]

Reklama

Přidat komentář