Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

Barbora (So, 30. 4. 2022 - 12:04)

Dobrý den pane Tomáši,poprosím i já vás ve chvíli času o názor na zd.problém.Mám 37let,jsem zdravě žijící,sportující žena(v zimě lyže,v létě kolo,brusle)jsem dětská zdravotní sestra.

Od loňského jara-léta mám pocit špatného došlapu na levou nohu(prošla jsem řadou vyšetření na neurologii-rezonance lum.páteře,mozek i mícha,odběry krve a také elektromyografii)Všechna tyto vyšetření jsou bez nálezu.Elektomyografie mi byla dělána celkem 3x(mám “známou”neuroložku,která toto vyšetření provádí)poslední(3týdny zpět)je se závěrem:motor.+senz.vedení v LDK v normě,bez fascikulace,GASTR.,TBA.,VAST bez známky denervace či regenerace.
Reflexy,síla symetrická,špičky,paty bez oslabení,křeče v DK neguje.
Další kontrola prý není nutná,neuroložka mi sdělila,že na diagnózu ALS by nepomyslela a šla by cestou dobre fyzioterapie.
(Jen podotknu,že pacintku(matku s ALS(přes 40let)v naši dětské ordinaci máme,možná proto jsem se takto nezdravě upnula)

Po ordinaci,doma se pohybují normálně(pokud na to nemyslím)jakmile se přesouvám pěšky,rychlou chůzi k autobusu,svižné tempo cítím,jako by se mi “lepila”palcová část podrážky a palec k zemi,ztuhlost nohy(která putuje např.koleno,přední část stehna,podél třísla)pocit,jako bych učila levou nohu chodit,zvedat(nemohu se přes ten pocit od minulého roku přenést)pokud je chůze pomalejší nebo lehký kardio běh necítím to.Necítím to z a do kopce.Daleko přirozeně se mi pohybuje po terénu,než po pevný cestách.Po delší chůzi(př.včera přes 15tis.kroků)při kleku,ohnutí cítím bolestivé napětí fibuly,zadní části kolene,vně stehna a lýtka(po chvíli odpočinku bolest ustává)při chůzi různě měníme došlap,styl,kopírují kroky ostatních lidí aj.)
Myslíte,že se mohu spolehnout na závěr neurologa a jít “pouze”cestou fyzioterapie?nebo je třeba vyčkat a znovu vyšetření zopakovat s odstupem času?

T. (Ne, 1. 5. 2022 - 18:05)

Omlouvám se, dočetl jsem pouze k tomu, že vám bylo 3x provedeno EMG bez nálezu denervace a reinervace, dokonce i bez fascikulací. Pak je naprostý nesmysl uvažovat o ALS, patofyziologicky to nedává smysl.

Barbora (Po, 2. 5. 2022 - 21:05)

Omlouvám se za délku svého psaného projevu.
Jestli problematice trochu rozumím(čtu zde i zpětně) v případě onemocnění motoneuronu by elektromyografie ukázala již známky denervace i regenerace v případě,kdy by pacient jevil počáteční končetinový problém?

T. (Út, 3. 5. 2022 - 07:05)

V případě postižení periferního motorického neuronu by EMG zachytilo známky (logicky) mnohem dříve, než se objeví klinické potíže. V momentě, kdy pacient začíná vnímat slabost, bývá ztraceno již okolo 40-60% motorických neuronů. Postižení centrálního MN by zase neurolog odhalil klinickým vyšetřením.

Barbora (Út, 3. 5. 2022 - 08:05)

Dekuji,pane Tomáši,pochopila jsem.

Radek (So, 30. 4. 2022 - 07:04)

pane doktore T. Již 4 měsíce cítím slabost dk, posledních 14 dní i tuhost, cukání v levém svalu hK, ted týden pocit knedlík v krku, při jídle minimálně 1x denně mi zaskočí sousto do nosohltanu a vykaslavam, již cca 3 měsíce . Am divný monotónní hlas (v telefonu mi nepoznají ani rodinní příslušníci). Byl jsem cca po 1 obtížích ns neurologie, MRI mozku a th a L páteře, lumbarni funkce - bez kolerace k mému stavu, EMG - 2 jehly lehká PNP 1. Stupně. Nemůže můj stav vykazovat znaky ALS?

L. (Út, 26. 4. 2022 - 11:04)

Nevím,možná mate pravdu.Nicmene tato informace muže opravdu uklidnit spoustu lidi s BFS.

Majka (Út, 26. 4. 2022 - 16:04)

Já to tedy pochopila Jako hodně uklidňující. L měla byste něco dělat s těma nervama

L. (Po, 25. 4. 2022 - 14:04)

Psal jste,ze byli sledování po dobu 5 let…jen cituji vaše slova.Proc?kvuli studii BFS?kvuli drobným nálezům na EMG?
Jako laik nevím,neprectu,nenastuduji co je v terminologii drobný nalez…proto jsem se ptala.Když mi neurolog sdělí,ze EMG má drobný nález a můžeme ho zopakovat za rok,co myslite,ze udělá psychika člověka s BFS?pane Tomáši,jen se ptám…pro vás,jako člověka v neuro oboru je to logicky jasné,pro nás ne…tot vse.

T. (Út, 26. 4. 2022 - 10:04)

Upřímně, spíše z vás mluvi nezamedikovaná obsesivní porucha, protože si vždy vyložíte to nejhorší (to nemyslím zle, je to prostě rys úzkostných obav). To, že někdo studuje pacienty X let (kvůli čemukoli) přece absolutně nesouvisí s tím, že je **nutné** je sledovat. Autoři prostě chtěli ukázat, že i BFS s EMG, které není úplně bez nálezu, neznamená automaticky ALS či jiné MND, a do konce ani po letech. Kdyby se u někoho z nich ALS rozvinula, pak by to bylo něco jiného, pak by opravdu mohlo být doporučení takové pacienty sledovat. Ale to se nestalo, a tak pouze publikovali, že ani po 5 letech se u těchto nedošlo k progresi do nějaké formy MND.
A ano, psal jsem to sem přesně proto, protože když někomu s BFS neurolog sdělí, že jeho EMG má drobný nález, plno lidí začne panikařit. Tato studie tak může poskytnout trochu útěchy.

T. (Út, 26. 4. 2022 - 10:04)

Upřímně, spíše z vás mluvi nezamedikovaná obsesivní porucha, protože si vždy vyložíte to nejhorší (to nemyslím zle, je to prostě rys úzkostných obav). To, že někdo studuje pacienty X let (kvůli čemukoli) přece absolutně nesouvisí s tím, že je **nutné** je sledovat. Autoři prostě chtěli ukázat, že i BFS s EMG, které není úplně bez nálezu, neznamená automaticky ALS či jiné MND, a do konce ani po letech. Kdyby se u někoho z nich ALS rozvinula, pak by to bylo něco jiného, pak by opravdu mohlo být doporučení takové pacienty sledovat. Ale to se nestalo, a tak pouze publikovali, že ani po 5 letech se u těchto nedošlo k progresi do nějaké formy MND.
A ano, psal jsem to sem přesně proto, protože když někomu s BFS neurolog sdělí, že jeho EMG má drobný nález, plno lidí začne panikařit. Tato studie tak může poskytnout trochu útěchy.

Cam (St, 20. 4. 2022 - 18:04)

Dobrý den,
nevíte prosím někdo, kde udělají jehlové EMG pro samoplátce? Přes pojišťovnu prý nemůžu, dělali mi nedávno test na karpály, ale ten příčinu mých potíží neodhalil, trpím slabostí ruky a záškuby a pojišťovna prý další EMG (i když odlišného typu a zaměření) proplatí nejdříve za 3 měsíce. Do té doby se ovšem nejspíš zblázním strachy. Předem děkuji za tipy.

L. (Čt, 21. 4. 2022 - 14:04)

Dr.Kalous(Praha)EMG vám udělá i jako samoplatci.Mě udělal i standartni klinické vyšetření.

Cam (Čt, 21. 4. 2022 - 21:04)

Moc děkuji.

Pajkypajk (Út, 19. 4. 2022 - 15:04)

Dobrý den, je zde někdo na diskusním fóru, kdo se stará o někoho z blízkých s diag.ALS?
Děkuji….

T. (Ne, 17. 4. 2022 - 18:04)

Pro všechny s BFS: před pár tydny vyšla nová studie, která potvrzuje benigní charakter BFS, dokonce i u pacientů s drobným nálezem na EMG, kteří byli sledování v průměru 5 let.

L. (Čt, 21. 4. 2022 - 14:04)

Pane Tomáši,otázkou je,co je drobný nalez na EMG?
Spousta neurologu termín BFS vůbec nezná….
Tzn.pět let je třeba pacienta s BFS sledovat?

T. (So, 23. 4. 2022 - 11:04)

Drobný nález je drobný nález, např. ojedinělé denervační potenciály či jiné abnormality, kdy EMG není klasicky “čisté”. Nevím jak jste přišla na nutnost sledování 5 let. Kdyby si pacienty pozvali po 20 letech a následně publikovali výsledky, také to nikdo nebude interpretovat jako nutnost sledování. Prostě demonstrují, že BFS zůstavá BFS a ani po letech nedochází k rozvoji ALS, resp. jde o velmi vzácné případy, typicky s fascikulacemi pouze v řádech měsíců. Ale to jsme tu už probírali mnohokrát.

J. (Po, 4. 4. 2022 - 14:04)

Dobrý den, ráda bych požádala o radu. Stejně jako všichni zde se obávám nemoci als. Co tu čtu řešíte jako hlavní příznak fascikulace. Je možné mít als bez těchto příznaků?Již rok a půl trpím svalovými slabostmi, nyní půl roku bolest svalů stehen, rukou zejména předloktí (rychlá únava svalů, nejsem schopna nakrájet mrkev, vyfoukat si vlasy,..) úbytek svalů předloktí, ztuhlé dlaně, prsty. Celkově se motám, do všeho narážím. Ve sportu vše zvládnu ale rychle se unavím a vše bolí, jako namožené svaly. Vyšetření neurologem před půl rokem(bez vyšetření emg...)chronická únava, vyšetření revmatologem- fibromyalgie. Nevím nyní zda požadovat důkladné neurologické vyšetření. Děkuji předem za odpověď.

Jana (Ne, 17. 4. 2022 - 01:04)

Dobrý deň, podľa popisu by som poradila vyšetriť protilátky a EMG skôr na myasteniu. Príznaky sedia.

Reklama

Přidat komentář