Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

T, (Út, 5. 4. 2022 - 07:04)

Teoreticky ano, především pokud by nemoc začala centrálním postižením (u ALS jde o postižení centrální i periferní, kdy mohou ale zdaleka nemusí začít současně a ve stejné míře). Centrální postižení však odhalí neurolog při vyšetření, periferní zase EMG.

J. (Po, 1. 8. 2022 - 23:08)

Dobrý den Tomáši, děkuji za odpověď. Byla jsem před 2M na emg vyšetření, vše v pořádku, nicméně nyní už mám bolesti předloktí a zápěstí neustále, někdy se to už nedá vydržet. Svaly předloktí se zmenšují, jakobych už měla jen šlachy. Stejně tak práva noha od nártu ke koleni. Došlap na pravou nohu je pouze na vnější stranu, když chci jít po špičkách tak mě nart bolí. Práva noha je více nestabilní než ta levá. Netuším jak dále postupovat. Cit a sílu mám stejné. Moc děkuji za názor.

T. (Út, 2. 8. 2022 - 09:08)

Těžko říct, to musí indikovat váš neurolog v kontextu vašeho stavu a klinického vyšetření + výsledků všech ostatních vyšetření, která jste měla.

Katka (Čt, 24. 3. 2022 - 15:03)

Dobrý deň, pán T, prosim Vas o Vas nazor na moje potiaze. Ešte v roku 2015 sa mi po obdobi veľkého stresu rozbehli fascikulacie, v lytkach, postupne sa to rozšírilo na viaceré miesta na tele. Pridala sa bolesť svalov, celková slabost. Bola som vyšetrená na RS, neuroboreliozu-obe negatívne. Potom mi na základe emg diagnostikovali tetaniu. Ale cítila som, že mi slabnú svaly na nohách, bola som na vyšetrení aj v Cechach, kde pan doktor als vylúčil, ale povedal že sa môže jednat a nejakú metabolickú myopatiu. Na Slovensku som bola ešte viackrát vyšetrená - emg - vzdy s tým, že mám veľmi silnú neurogénnu tetaniu. Že sa nemám sledovať. Tak som si povedala, že sa nebudem sledovať. Od tej doby som si uvedomila, že keď sa bicyklujem, nevladzem, svaly na stehnách nevládzu, mávala som kŕče v pravom stehne, doteraz mávam kŕče do brušných svalov, krku. Postupom casu mi prava noha “schudla”, zmenšili sa svaly na stehne, lýtku, aj sedací sval. Keď ležím, hneď mi klesá saturácia, na 90-92. Na určitú dobu, cca od 2018-2020 fascikulacie vymizli, alebo som si ich neuvedomovala. Od 2020 do februára 2022 som ich občas zachytila ale nevšímala som si ich. Posledny rok sa mi stalo, že večer pri zaspávaní mi od sedacieho svalu cez zadnú časť stehná až do kolena prechádzalo mravencenie alebo brnenie, niekedy ostrá bodava bolesť až do členku. Asi mesiac dozadu sa mi z večera do rana niečo udialo s pravou nohou. Nedokážem behať tak ako predtým, noha sa v kolene podlamuje, boli koleno, aj prave bedro, kostrč. Opäť sa vo väčšej miere objavili fascikulacie. V okoli kolena, aj stehna oboch nôh, pri členkoch. Ale aj pod lopatkami, v bruchu. Bolia ma ramena, pociťujem slabost v rukach, prava ruka v oblasti palca a zápästia je tiež menej osvalena ako bola. Stáva sa mi, že z ničoho nič mám zachripnuty hlas. Chystám sa objednať k neurologovi. Prosím Vás, zaujíma ma Vás názor o čo sa môže jednať. Veľmi pekne ďakujem

L. (Po, 7. 3. 2022 - 14:03)

Zdravím vás p.Tomáši,dekuji za kontakt.Již jsem pana R.kontaktovala a on mě zpět.
Dekuji i zde veřejně za Váš i jeho čas.

T. (St, 9. 3. 2022 - 14:03)

Bezva, díky za zpetnou vazbu :)

Alena (Pá, 4. 3. 2022 - 12:03)

Dobrý den, po covidu se u me rozjela asi uzkostna porucha a strach z nemoci. Zacalo to palenim na hrudi a bolesti praveho lytka skoncila jsem na pohotovosti, kde bylo vse v poradku. Noha bolela stale.. pote se pridali 2 tydeni bolesti hlavy skoncila jsem opet na pohotovosti kde udelali ct hlavy a vse v poradku. Do toho mi zacali cukat svaly ruzne po tele, samozrejme jsem si nasla ze by se mohlo jednat o als a uz to jelo.. bolest prave nohy u kotniku a nartu, pridala se bolest v zapesti a ted pocituju bolest ramene a slabost prave ruky a nohy. Zaskuby jsou porad. Nevim zda jsem si nemoc vsugerolovala a nebo se mam obavat.. je mi 30 let. Prosim poradte

L. (Čt, 24. 2. 2022 - 11:02)

Ti jiste chápeme,až budete mít,prosím nasdilejte i nám.Dekuji

T. (So, 5. 3. 2022 - 16:03)

Nakonec sdílím email na kolegu (též neurověda, specializace neurodegenerace). Nemá problém s občasnou odpovědí na teoretické úrovní, bývá i v Praze. příkládám univerzitní email: [email protected]

Martina (St, 9. 3. 2022 - 18:03)

Taky se připojuji s poděkováním. Škoda že takhle věcem nerozumí obyčejní lékaři :(( moc děkuji za kontakt i ochotu, Vám oběma!!!

T. (Čt, 24. 2. 2022 - 11:02)

Zdravím, s kolegou jsem mluvil, nemá už k danému emailu přístup (založil jej čistě pro tento účel). Pošle mi prý jiný, žádný oficiální samozřejmě veřejne dávat nechce.

L. (St, 23. 2. 2022 - 06:02)

Bohužel i mu mě bez reakce na poslány e-mail.

H. (Pá, 18. 2. 2022 - 12:02)

Ani na hlavě jsou taky. Je to otravné, ale nic to není.

Návštěvník (St, 16. 2. 2022 - 08:02)

Pan T tady dal mejl na nějakého kolegu či co ale ani on vám nenapise

Petr (Ne, 20. 2. 2022 - 18:02)

No me odepsal a byl i ochotny osobne mi odpovedet detailne dotazy ohledne ALS a benifnich fascikulaci. Cesty do Prahy fakt nelituju.

Návštěvník (Po, 21. 2. 2022 - 17:02)

Můžete nám tu napsat mejl na něho?dekuju za sebe i ostatni

Návštěvník (Po, 21. 2. 2022 - 19:02)
Jaro (Út, 15. 2. 2022 - 14:02)

Pán T tu už asi nechodí že?

Návštěvník (Út, 15. 2. 2022 - 11:02)

Prosím, máte někdo fascikulace i na hlavě? Já mám už pár dní kromě fascikulaci všude po těle, hlavně na levé straně) zaskuby i na levé polovině hlavy, kousek nad uchem.
Mam strach ze by to mohlo být ALS.

Petra (So, 12. 2. 2022 - 17:02)

Prosím, do jaké doby je průkazne vyšetření EMG, když jsem měla čistý nález před 5 měsíci, ale pořád mám zaskuby a občas mě bolí ruce, takže bych měla znovu jít na EMG že?

Reklama

Přidat komentář