Reklama

Rostou u vás nyní HOUBY?

Fr. Košík (Ne, 2. 1. 2022 - 16:01)

Také sbírám houby v zimě. Naučil mne to jeden pán, chodil jsem s ním do lesa. To jsem zíral kde všude rostou a jaké jsou zdravé a čisté. Nemá cenu se učit houby z nějaké knížky, vždy to chce vidět a ošahat si houby přímo v terénu. Sbírám také všelijaké holubinky. Ty mne naučila jedna paní, matka spolužáka, když se léčila v sanatoriu na Pleši. Vzala nás s kamarádem do lesa a zrovna byl les plný holubinek. Do té doby jsem věděl o holubinkách kulový.

sardanapal (Ne, 2. 1. 2022 - 16:01)

Zajisté si též pánům osahával jejich hadůvky ...

nona (Ne, 2. 1. 2022 - 16:01)

S těmi holubinkami je to zajímavé. Část mé rodiny pochází z Moravy a tam se holubinky sbírali. V Ćechách se jich mám dojem spíš bojí

Libor. T. (Ne, 2. 1. 2022 - 18:01)

Co se týká holubinek, tak já miluji nejvíce asi holubinku nazelenalou (rosula virescens), která chutná maximálně lahůdkově jen tak neobalená a připravená na sádle nebo na másle. Roste v létě ve světlejších lesích a to i v době, pokud je sucho a má krásné měděnkově zelené,políčkově rozpraskané klobouky a statnou nožku a opravdu se nedá zaměnit za jedovatou houbu, maximálně za jiné jedlé druhy holubinek jako holubinku bukovku( rossula heterophylla) nebo holubinku mandlovou (rossula vesca), které jsou ale také velmi chutné. Pokud jste ve sbírání holubinek začátečníci, dejte si pozor na červeně zbarvené holubinky, protože kromě jedlých druhů můžete nalézt slabě jedovatý druh holubinky vrhavky (rossula emetica),která má nepříjemnou palčivou chuť a vyvolává zažívací potíže. Holubinky patří mezi neprávem opomíjené druhy hub se širokým spektrem použití v kuchyni

☮✌ korkokluk (Ne, 2. 1. 2022 - 18:01)

U holubinek platí: Pálivé druhy jsou nejedlé, anebo jedovaté. Platí to jen u holubinek!

Libor. T. (Ne, 2. 1. 2022 - 18:01)

K těm pálivých a hořkým druhům hub bych měl jeden netypický návod..... Asi patřím k málo lidem, kteří hřib žlučník (tylopilus felleus) sbírají. Po sběru je samostatně usuším a následně rozemelu na prášek a je to velmi účinný přírodní lék pro lidi, kteří mají zpomalené trávení v důsledku problémů se žlučníkem a žaludkem. Houba obsahuje účinné hořčiny a při potížích postačí půlka čajové lžičky drceného prášku a zapít vodou nebo čajem a potíže se výrazně upraví. Maximální dávka je 2 krát denně cca 15 minut před jídlem. Houba má také výrazné protirakovinné účinky a bylo prokázáno potlačení a vyléčení nálezů sarkomu a Ehrlichova pevného tumoru .....oficiálně se ale tato aplikace v medicíně u nás neprovádí. Takže nekopejte do hořčáků, ale chcete-li , usušte si je a mějte tuto houbu jako první pomoc při trávicích potížích. Dobrý je i na kocovinu. Jen nesmíte tohoto hřiba smíchat mezi jedlé hřiby a normálně zpracovat, i jeden malý hříbek hořčáka vám znehodnotí celý pokrm

Inka (Ne, 2. 1. 2022 - 22:01)

Libore děkuji za velmi zajímavé informace. Chci se zeptat jakou houbu považujete za nejvíce léčivou, kterou lze v našich zeměpisných podmínkách najít a jestli je ještě možno sehnat tu vaši publikaci o houbách

Libor. T. (Po, 3. 1. 2022 - 13:01)

Inko, teprve nyní jsem si všiml....zapomněl jsem, tu publikaci Podblanické houbování seženete v MKC Votice nebo u mne. Byla to limitovaná série 1000 výtisků

Libor. T. (Po, 3. 1. 2022 - 11:01)

Inko, patrně za nejvíce léčivou houbou, kterou lze dostupně v našich podmínkách nalézt a užívat je březovník obecný(piptoporus betulinus), jehož plodnice nalezneme na poraněných nebo i živých kmenech bříz. Jeho léčivé účinky jsou opravdu širokospektrální, zejména při chronických a onkologických onemocněních. Velmi dobré klinické výsledky byly prokázány při léčbě sarkomu S37, karcinomu mléčné žlázy, Stickerova tumoru, adenokarcinomu tlustého střeva, gliomu, plicních karcinomů a podobně. Houba obsahuje mj. betulin a pentacyklický triterpen, který vykazuje inhibiční účinky přiti rakovinným buňkám. Osobně z něj připravuji 40% alkoholový výluh,který doporučuji užívat 3 krát denně po 15 kapkách, nebo lze připravit vodní výluh, do vody vložíme několik plátků březovníku, necháme v lednici 12 hodin a poté vypijeme ráno na lačno. Plodnici můžeme zalít vodu ještě na jedno použití a to vypít večer asi 1 hodinu před spaním. U vážných indikací se doporučuje konzumovat až 300 g mletého prášku nebo sušené plodnice denně na dobu 1 měsíce a dále podle klinického nálezu nemoci.
Další velmi léčivou houbou,ale u nás vzácnější je rezavec šikmý (inonotus obliquus) neboli čaga,který roste na břízách, vyjímečně bucích nebo dubech a vytváří hnědočerné nádorovité plodnice rostoucí na kmeni i mnoho let a má podobné spektrum účinků jako březovník obecný,
ale zejména také při léčbě Crohnovy nemoci, ulcelózní kolitidy, dvanácterníkových vředů a podobně

Inka (Po, 3. 1. 2022 - 14:01)

Děkuji za naprosto vyčerpávající podrobnou odpověď a tu knihu už mám domluvenou. Pošlou, přece jen to mám daleko. Jen by mě zajímalo, jestli je nějaká vyloženě jedovatá houba léčivá, co je asi hloupost a co si myslíte o halucenogenních houbách jako lysohlávky

Libor. T. (Po, 3. 1. 2022 - 16:01)

Začnu lysohlávkou českou (psilocybe bohemica) a lysohlávkou kopinatou (psilocybe semilanceata). Obě houby jsou halucinogenní a jsou v současnosti vědecky zkoumány a jsou zaznamenány výrazné pokroky v iniciaci na léčbu epilepsie a jiných nemocí nervové soustavy. Co si o lysohlávkách myslím? Že jsou to houby, které by se neměly běžně zpracovávat a užívat, neboť mohou ohrozit zdraví a patří pouze k odborně vědeckému zkoumání a aplikaci do rukou odborníků. Ale i jiné nebezpečné houby byly nebo i jsou v současné době používání v oblasti léčby, i taková smrtelně jedovatá muchomůrka zelená (amanita phalloides) byla dříve používána v homeopatii jako léčivá při gynekologických potížích, chorobách jater nebo nemocí nervové soustavy, včetně některých druhů epilepsie. Podávala se ale v ředění 1:1 000 000 000 000. Taková muchomůrka červená ( amanita muscaria) se zase používala v Rusku, Asii nebo v Americe při šamanských a budhistických obřadech. K léčebným účelům slouží i další jedovaté houby jako například závojenka lesklá (entoloma nitidum), pestřec obecný (sceloderma citrinum) , čirůvka sírožlutá (tricholoma sulphureum) a další

☮✌ korkokluk (Po, 3. 1. 2022 - 16:01)

Problémem u jedů houb bývá jejich složitost. Jsou to jedy bílkovinové třeba podobné spíš jedům zvířat jako jsou hady a pavouci, jak rostlinným třeba alkaloidům. Problémem bývá neschopnost těla odbourávat ty jedy. Rostlinní jedy mají relativně jednoduché vzorce, ale jedy hub jsou komplikované bílkovinové vazby. Samozřejmě, mají houby obrovský potencionál, jen je třeba ještě dost výzkumů.

Libor. T. (Po, 3. 1. 2022 - 18:01)

Jedy hub jsou opravdu složité. Můžeme je ale rozdělit do několika základních kategorií. Nejzáludnějšími otravami jsou tzv. cytotoxické nebo cyklopeptidové otravy, které způsobují muchomůrka zelená a muchomůrka jarní a některé druhy jedovatých bedel. Projevy otravy se dostavují později než je obvyklé, často až po mnoha hodinách a napadeny jsou játra a ledviny. Otravy gyromitrinové, které způsobuje například ucháč obecný mají podobný dopad na játra a ledviny,ale toxin se v těle projevuje poněkud dříve, nejčastěji do dvou hodin od požití pokrmu a tak vyhlídky na vyléčení jsou slibnější. Muskarinové otravy,způsobené zejména muchomůrkou červenou se projevují velmi rychle do několika minut a podání Atropinu je velmi účinné na zvládnutí této otravy. Tzv. koprinovou otravu si přivodíte,pokud v mládí jedlý hnojník obecný zapijete alkoholem a to až 48 hodin po požití pokrmu z této houby....Velmi nepříjemné jsou též otravy gastrointestiální způsobené požitím závojenky olovové nebo holubinky vrhavky, tzv.izoxazolovou otravu vám může přivodit nebezpečná muchomůrka tygrovaná a pavučinec plyšový, o kterém zde již bylo psáno zase způsobí otravu orellaninovou, která se může projevit často až za dlouhou dobu dnů po požití houby....(pro větší přehlednost jsem upustil od latinských názvů hub)

Inka (Po, 3. 1. 2022 - 16:01)

Děkuji i vám

Inka (Po, 3. 1. 2022 - 16:01)

Děkuji

Návštěvník (Po, 3. 1. 2022 - 15:01)

A teď si Plamínek odpoví :DDD

Inka (Po, 3. 1. 2022 - 15:01)

Prosím? O co jde?

Návštěvník (Po, 3. 1. 2022 - 21:01)

Vlastíku, když už si tady děláš reklamu na ten tvůj sešit, tak to dělej inteligentně. Tohle je vážně k zasmání.

M. (Po, 3. 1. 2022 - 22:01)

Co máš proti korkoklukovi a Liborovi? Takovou reklamu na houbaření beru. Co je na tom hloupého?

Návštěvník (Po, 3. 1. 2022 - 22:01)

Sice mě se nikdo netázal, ale klidně odpovím. Korkokluk zrušil několik fajn diskusí svou neomaleností a o Vlastovi si myslím svoje od dob čůrající holky

Reklama

Přidat komentář