Reklama

Rostou u vás nyní HOUBY?

☮✌ korkokluk (So, 1. 1. 2022 - 19:01)

Ano, ale z daleka není takový výběr a lesní huoby jsou chutnější, jak pěstované.

Návštěvník (So, 1. 1. 2022 - 19:01)

Ha-ha-ha, to se ti povedlo.

☮✌ korkokluk (So, 1. 1. 2022 - 10:01)

U nás penízovka sametonohá někdy dorůstá i přes 10 cm průměru klobouku. A někdy se stane, že na jednom dřevu roste penízovka vedle smrtelně jedovaté čepičatky!

Libor. T. (So, 1. 1. 2022 - 10:01)

Ano, stává se, že plodnoce penízovky vzácně vyrostou do takové velikosti (v jaké lokalitě je to u tebe?), a přestože čepičatka roste převážně na poraněném nebo tlejícím dřevě jehličnanů, najdeme ji občas i na listnáčích. Pak je důležité umět ji bezpečně odlišit od jedlé penízovky, abychom si nezadělali na problém. Čepičatka netvoří zpravidla tak velké trsy jako penízovka a penízovka má hnědočernou nožku a na ní na rozdíl od čepičatky nemá prstenec. Navíc penízovka má medově hnědooranžový klobouk. Čepičatku nalezneme spíše na podzim a s prvními mrazy její výskyt výrazně mizí, naopak penízovka po následné oblevě pokračuje v růstu bez sebemenšího poškození

☮✌ korkokluk (So, 1. 1. 2022 - 10:01)

Ano, stane se to jen občas. Většinou jsou však malé a tenké, někdy jsou masitější a bohatší trsy. Kdo sbírá penízovky, určitě umí odlíšit čepičatky. Ke záměně dochází jen vzácně. Naštěstí jsou čepičatky malé a nehojné. Ale jsou zaměnitelné při nepozornosti právě v případě, když rostou na jednom nálezišti dokonce hned vedle sebe a v lese je šero...

Libor. T. (So, 1. 1. 2022 - 09:01)

Návštěvníku, nejsem odborník na drogy, takže nevím, jestli se podobný druh otravy dostane z drog, ale tzv. orellaninovou otravu můžeš dostat po konzumaci několika málo hub, protože nepatří mezi běžné druhy otrav. V podstatě jedinou houbou, kterou by ses mohl otrávit tímto druhem toxinu je poměrně vzácný pavučinec plyšový, který roste v teplé čísti roku na několika málo místech. Zákeřností tohoto druhu otravy je skutečnost, že se projevuje poměrně pozdě, po třech dnech a dále, jsou případy, kdy se otrava projevila až po týdnu a dokonce i za pozdější dobu, kdy už případné zdravotní potíže nespojujeme s konzumací této houby. Toxin napadá především ledviny a játra a látka po takové době je rozšířena po celém těle a léčba bývá velmi složitá a často končí fatálně. Z tohoto důvodu bych tuto houbu považoval za stejně nebezpečnou jako například smrtelně jedovatou muchomůrku jarní a pod. S dovolením pana Karla ještě sděluji, že včera jsme to spolu vykomunikovali a jednalo se skutečně o jedlou a chutnou penízovku sametonohou a tak bude-li mít Karel odvahu, bude mít chutný a léčivý pokrm z ní. Opravdu se této houby nemusíte bát, v Japonsku, kde mám část rodiny ji dokonce průmyslově pěstují a jmenuje se enoki ,pouze vypadá zcela odlišně a jsou to trsy maličkých houbiček s bílými kloboučky a třeni. Má mimořádné antioxidační a protirakovinné účinky a v době covidové je vhodné ji užívat na posílení imunity společně s lesklokorkou lesklou nebo housenicí čínskou

Lenko (Čt, 12. 8. 2010 - 11:08)

a můžeš nám dát typ kde nerostou?Aby sme třeba věděli jakým místum se vyhnout?

Houbař (Čt, 12. 8. 2010 - 10:08)

Houby prý už rostou, ale...Joo, na Vysočině jsou opravdové žně - hřiby kam se podíváš... Náááádhera!

Lenka (St, 11. 8. 2010 - 21:08)

prd rostou. nerostou.

(St, 11. 8. 2010 - 16:08)

Jó rostou a mám je dokonce i v podlaze v pokoji!!!

Hugo (St, 11. 8. 2010 - 14:08)

Houby prý už rostou, ale...s houbařením jsem definitivně skončil hned když manželka onemocněla boreliózou. To si raději koupím žampiony než se prodírat mlázím a riskovat život. Škoda, bývalo to hezké.

L (St, 11. 8. 2010 - 13:08)

Vysočina - houbové žně :-) a rostou hezké nečervivé houby, aspoň zatím.

Vašek (St, 11. 8. 2010 - 10:08)

Houby prý už rostou, ale já jsem včera našel na Slapech jen čtyři - každou jinou, bedlu krásnou, ale jen jednu. Tak kde jsou houbové žně?

Nina Most (So, 3. 7. 2010 - 21:07)

u nás houby..

:-D (So, 3. 7. 2010 - 20:07)

V lese.

Saša (So, 3. 7. 2010 - 18:07)

Ahoj, zajímalo by mne, kde nyní rostou houby? A jaké?

Pepa Holý (Pá, 13. 1. 2023 - 13:01)

Ahoj, u nás rostou houby i na václaváku pod koněm, stačí najít negra a koupit si je, seženeš je i v zimě :)

Reklama

Přidat komentář