Reklama

Existuje Bůh?

Rakato (Po, 18. 10. 2021 - 22:10)

Vídím, že sebou v realitě bezmocně plácáš jako ryba, vyvržená na břeh. ------------------------ Jednak nejsi vůbec schopen diskutovat, jen opakovat, že tvým výmyslům je třeba věřit, protože nemáš žádné argumenty. Jednak si neuvědomuješ, že uvěřit tvému výmyslu vlastně znamená, že takto bez důkazů by člověk potom musel přijmout za své i další hovadiny, např. že existuje vodník, že Země je plochá, nebo dutá, že někde je peklo a jinde ráj, že v nějakém zámku rejdí duchové... ------------------------------- Hypotéza Gaia? Tak odtud vítr vane? Jistěže je to nesmysl, jak jsi správně předeslal. Země sice má díky oceánu a lesům jistý seberegulační mechanismus, ale ten funguje jen krátké chvíle. Kdybys ale (jen trochu) problém studoval a (jen trochu) o něm přemýšlel, pak bys přišel na to, že v její geologické historii Zemi její miniaturní seberegulace velmi často nestačila. Byla doba, že Země byla ledová koule, kdy byla celá Sibiř zaplavena vyvřelým magmatem a Země tedy klimaticky v hajzlu, kdy nastala doba ledová a ledovce byly až v Rakousku, kdy život na Zemi byl několikrát na pokraji vymření. V podstatě se dá říct, že jsme my lidé vznikli a jsme naživu díky mnoha náhodám. Prostě jsme měli štěstí v loterii. ------------------------------------------- Takže tak asi, nemyslící potápko. Plavej si dále ve svém vylhaném rybníčku a těš se z toho, jak skvělý máš světový názor. Já ti to neberu. Až začneš trochu přemýšlet, tak zase přijď.

nagual (Po, 18. 10. 2021 - 20:10)

A fuzzy logika se píše s tvrdým i. A mozek ve skutečnosti nefunguje v žádný logice, ani v tý fuzzy.

nagual (Po, 18. 10. 2021 - 19:10)

Přesvědč mě, proč mám ztrácet čas s namyšleným kktem, kterej má pocit, že má všechno "nastudováno"? S kktem, který pochopil celý vesmír a přijde mu jednoduchý a má tudíž jasno v tom, že tam žádný bůh není? ........... Jak už jsem říkal, žádná racionální myšlenka tě k (ne)existenci duchovní reality nedovede. Přijdeš mi zhruba na stejný mentální úrovni jako ty pámbíčkáři: samá naučená fráze a žádný pochybnosti o předmětu své víry. Pro začátek si přečti něco o hypotéze Gaia, to je taková vstupní brána pro nevěřící tomáše důvěřující "vědě". Pokud to nepřekousneš (jako že jsem si JIST, že to nepřekousneš), tak nemá vůbec cenu se bavit dál.

nagual (Po, 18. 10. 2021 - 17:10)

Intuice toho má na starosti mnohem víc než zjistit, kdy se zhroutí hořící strop. Řek bych, že zodpovídá za většinu našich pohnutek i chování. Většině lidí (ne-li všem) intuice prozrazuje existenci božství a jeho neustálý projevování se ve světě. Proto jsem řek "bůh a bohové". Pro nedostatek lepších výrazů. Někdo tomu říká prostě "něco". Ale někteří lidi svou intuici zkrátka blokujou - nebo jí přehodili jako výhybku - a věří na mechanickej svět, kde všechno živý je ve skutečnosti mrtvý. ............................ Jakmile začneš vnímat jevy kolem sebe jako živý a obdařený vědomím, najednou ti začne dávat smysl, že bohové jsou v nás a ve všem, a budou tady, i kdybysme tu my nebyli. A nejde o to, jestli je to ježíš nebo perun, ale o celkovou komplexní realitu, která se v různých kulturách projevuje jinak a skrz jejich filtr se různým způsobem deformuje. ................. Ber to z matematickýho pohledu tak, že ježíš nebo perun nejsou konstanty, ale výsledky funkce s kulturním parametrem (a mnoha dalšíma).

Rakato (Po, 18. 10. 2021 - 18:10)

Pěkný výklad.
Problém s ním je ten, že moc nesedí. --------------------
a) Intuice zodpovídá za většinu našich pohnutek i chování,? Ale no tak! Každý ví, že za základy našeho chování z větší části odpovídá naše genetická výbava, z menší části naše vědomá reakce na změny v našem okolí, intuice výjimečně. Nastuduj si např. mechaniku úleku (při nějakém nebezpečí). Přijmutí smyslového podnětu, vyplavení adrenalinu atd. To vůbec neodpovídá definici intuice, když tam jsou ve hře hormony a vědomé myšlení, že? --------------------
b) Já jsem žádnou intuici o bohu nezažil. A výhybku jsem také nepřehodil, jen se chovám a myslím racionálně. Pokud to má být to "přehození výhybky", no potěš pánbůh. -----------------
c) Přesně tak mluví lidé, kteří mají málo znalostí o světě a o tom, jak funguje, a proto je pro ně svět příliš složitý a nepochopitelný, ergo výsledkem boží práce. Vidí boha za každým rohem. -----------------
d) Už trochu rozumím tvé cestě. Škoda, žes přehodil výhybku a skončil u autosugesce. Tzn., že jakmile tě napadlo to i té intuici, začal jsi hledat jen důvody, které ji potvrzují, a ignorovat důvody, které ji negují. ----------------------------
e) Argument, že bohové existují, protože v nějaké věřily všechny kultury, je laciný. Důvody, proč si lidé bohy vymysleli, jsem naťukl zde před několika dny. ------------------------------
f) Nevím, co je to ten tvůj "živý jev obdařený vědomím". Pokud myslíš např. blesk, pak je to na hospitalizaci. Pokud tím myslíš živé organismy, pak žijí ne díky nějakým bohům, ale protože jsou tak geneticky naprogramované. Stačí se seznámit s evolucí druhů a budeš doma. Žádná záhada v tom není. ---------------------------
Poslední věta nedává smysl. Ježíš je proměnná? No to zkus vykládat křesťanům, protože ti ho považují za konstantu, tj. za neměnnou pevnou osu, kolem které se vše točí.

Návštěvník (Po, 18. 10. 2021 - 20:10)

No , kde byl ten jejich Ježíš když je Hitlerovi vrazi pouštěli na svobodu komíny krematorií ? A nechte si tu přiblblou odpověď , že je bůh zkoušel !

Návštěvník (Po, 18. 10. 2021 - 20:10)

Bůh je spíše trestal.
Pokud myslíš židy - pak je třeba si uvědomit, že židé považují Ježíše za podvodníka viz bible, židi řvali na Piláta Ukřižuj krev jeho na nás a naše děti - takže je to považovat spíše za trest .

Návštěvník (Po, 18. 10. 2021 - 20:10)

Taky vysvětlení !

Návštěvník (So, 16. 10. 2021 - 05:10)

komunisti i křesťané...bude ráj na zemi?

tak (So, 16. 10. 2021 - 05:10)

Jenže to komunisti zvorali, když slibovali ráj na zemi a on se moc nekonal. To církevníci na to jdou chytře. Bude to až po smrti. A jak víme, zatím se nikdo z druhého břehu nevrátil, tak se na to pořád dají nachytat další ovečky. Osobně věřícím rozumím, že mají potřebu nějakého spravedlivého světa, jediné co považuji za divné, že potřebují si to nějak dokázat, že to tak opravdu bude...ve volbách skončili je to dobře?

Rakato (Pá, 15. 10. 2021 - 22:10)

Ale čubky zbabělé, za boha nikdo nebojuje? Je mi z vás smutno. Tak aspoň by mohli věřící napsat, co jim bůh dal a co vzal.
Cruise na vás. Ten je pevný ve své scientologické víře a vyhodí každou ženskou, která se chce lísat, ale na jeho víru nepřestoupit.

V dnešní iracionální době vám dopřeju trochu své racionality: Uvažovali jste, plytcí ateisté, proč v minulosti kde kdo věřil v nějakého boha, a proč i dneska hodně lidí bez důkazů věří? No protože boha potřebují. Někdo jako šéfa, někdo jako všeználka, jiný aby dával jeho bezvýznamnému životu smysl, jiný je líný přemýšlet a učit se, a víra mu vše vysvětlí snadno bez studia. Důvodů je mnoho, všechny jsou hloupé, ale jsou. Lidé už jsou takoví. Hospodine pomiluj ny!

nagual (Čt, 30. 9. 2021 - 19:09)

Bohové (a bůh) jsou v nás - nehledě na to, jestli na ně vědomě věříme, a nehledě na to, jestli je na světě nějakej kostel nebo mešita. Božství vyvěrá z našich činů a slov, a podle nich se (de)formuje jeho uctívání.

Rakato (Po, 18. 10. 2021 - 14:10)

No dobrá, tak se uklidníme. ---------- Napsal jsi: "Bohové (a bůh) jsou v nás - nehledě na to, jestli na ně vědomě věříme, ..."
Nejlépe uděláš, když: a) vysvětlíš, jak mohou být v někom bohové, když nevěří v bohy, b) přiznáš barvu, tedy zda jsi ateista nebo v jaké sektě.

Rakato (Pá, 15. 10. 2021 - 22:10)

Neguale, tvé myšlenky jsou stejně hloupé jako tvé jméno. "Božství vyvěrá z našich činů a slov..."?
Ten blábol myslíš vážně?
Ale možná, že mystifikuješ, jak to svého času dělal Spinoza, např. výrokem: „Svoboda je poznaná nutnost.“ Pak gratulace.

nagual (So, 16. 10. 2021 - 15:10)

Přemejšlim, jestli má cenu nějak reagovat na takovýho agresivního ignoranta jako jsi ty, Rakato alias Lachtane. Co tak může člověk říct na "argument", že "XY je blábol"? ... Jsem rád, že sis vzal aspoň ponaučení z mojí poznámky o svobodě, kterou jsem napsal do jiný diskuse pod jinou přezdívkou (a kterou tady uvádíš z mně neznámýho důvodu). Jinak Spinoza samozřejmě nemystifikoval, myslel to bohužel vážně. K takovýmto zhůvěřilostem lze dospět, pokud člověk řeší duchovní záležitosti pomocí "logiky".

Rakato (Po, 18. 10. 2021 - 01:10)

Psychiatři a psychologové mají slogan, že lidský mozek je nejsložitější věc ve vesmíru. Z lidského mravenčího pohledu možná ano. A protože obsahuje sto miliard neuronů a biliardu synaptických spojení, nefunguje tak jednoduše jako např. hodinky, auto nebo jiné stroje a přístroje, ale ve fuzzi logice. Z toho plyne, že vykazuje mnoho vedlejších nebo dokonce přebytečných činností, a ty se mu někdy připletou do výstupů. ------------------------
Takže když např. do chudáka Saula z Tarsu uhodil blesk, pomotalo se mu to v hlavně až tak, že mluvil s Ježíšem. Nebo např. taková Johana z Arku, ta zase podle své výpovědi slyšela hlasy a měla vidění, v nichž se jí zjevovali andělé a světci. ------------------------
Jistěže oba říkali lidem pravdu pravdoucí - oni to všechno viděli. Až na to, že to nebyla realita, ale jen vidiny v jejich hlavách. To jsou ty duchovní záležitosti, proto křesťané neustále vykládají, že víra je víra, nemá nic společného s vědou a důkazy nepotřebuje. --------------------------------
Ovšem je to jen výkřik bezmoci a zoufalství. Vždyť už od Abramových časů víme, že rozumný člověk neskáče na lep nekomu, kdo vykládá nepodložené historky. A i když se Židům důkazů dostalo, stejně si sdělali zlaté tele. -----------------------------------------
Jinak řečeno Naguale, bez logiky a důkazů jsi jen náboženský pábitel, který nejenže nedrží v ruce žádné trumfy, ale ani žádné karty. ------------------------------ Jak řekl Nietzsche: "„Samotné slovo "křesťanství" je omyl - ve skutečnosti existoval jen jeden křesťan, a ten zemřel na kříži.“ -----------------------------------------nebo: "Kdo by důvody dovedl zvrátit víru, jíž se lůza kdysi bez důvodů naučila?“

nagual (Po, 18. 10. 2021 - 10:10)

Nechápu, proč tady do mě neustále tlačíš něco o křesťanství. Řekl jsem snad já jediný slovo o křesťanství? Řekl jsem snad jediný slovo o "VÍŘE"? ..................... Ne, Raketo, já se rozhodně nebavim o víře a nehodlám ji obhajovat. Víru, tu máš spíš ty - a na rozdíl od křesťanů jí nepřiznáváš. Víru v mrtvej svět, kde se vše hýbe podle pravidel mechaniky (případně náhodně) a kde člověk stojí na vrcholu existence. Víru "co nebylo vědecky dokázáno, to neexistuje". ......................... Já se bavim spíš o intuici. Ta vědeckýmu poznání moc přístupná neni, a už vůbec ne, pokud jde o jevy složitější, než jsme my sami.

Rakato (Po, 18. 10. 2021 - 13:10)

Jen plkáš od věci. -----------------a) Zmínil ses o uctívání boha, což je víra, potažmo náboženství. ----------------b) Vymýšlíš si, že věřím v jakýsi mrtvý svět. Ani nevím, co to má být. Země bez biosféry? A k tomu slovu "věřit": Copak akceptování reality je víra? ----------------------c) Cože? Co nebylo vědecky dokázáno, neexistuje? Jak jsi na to přišel? Tak uvažují možná školáci na první stupni. Vždyť věda stojí a padá s objevováním nejen nových informací o hmotě, energii, ale i nových forem hmoty. Jinak řečeno - věda přímo vychází z toho, že poznala jen část reality. A já pochopitelně souhlasím. ----------------------------------------------------------------------------------- Takže když jsem tě takto zvážil a shledal lehkým, pojďme k té tvojí intuici. ------------------------------------------------ Definice: "Intuice je náhlé poznání, chápání či odhad nebo rozhodnutí, které není zprostředkováno vědomým uvažováním." Takže já se tady namáhám, popíšu složitost mozku, zmíním se o vedlejších a přebytečných výstupech z něho, o jeho fuzzi logice, a ty mi tady vpálíš mezi oči, že intuice je jakýsi nadpozemský fenomén? -------------------------------------
Ale máš pravdu, že intuice není moc probádána. Bodejď, když je to mozkový jev - viz složitost mozku, uvedená výše. Podle mě je intuice směskou našich zkušeností a instinktů. ----------------------------------------------- A pokud ses zmínil o intuici proto, že podle tebe umožňuje dotknout se něčeho nadpozemského, směji se. Jak jsem už napsal, jde jen o neobvyklé mozkové výstupy. Jen pro zajímavost uvádím z Wiki jednu hasičskou historku: ---------------------------------------------- Příkladem intuice může být příběh Garyho Kleina o veliteli hasičů, který při zásahu uvnitř domu náhle zvolal „Rychle pryč!“, aniž by věděl proč to řekl. Jen co požárníci vyběhli ven, podlaha domu se zřítila. Až poté si uvědomil, že požár byl neobvykle tichý a jeho uši byly neobvykle horké. Jeho dlouhou zkušeností získaný „šestý smysl pro nebezpečí“ odhalil, že zdroj požáru nebyl v bytě, ale ve sklepě pod nimi. --------------------------------------
(Takže ty bys asi byl názoru, že Garyho varovala jakási astrální bytost, já, že reagoval rychle proto, že byl hodně zkušený a nečekal, až si vše promyslí a vydedukuje, co by se mělo udělat - dal na intuici. Ovšem je třeba dodat, že často jednáš intuitivně nesprávně, a jen někdy se strefíš. Intuice pro svou malou pravdivost není návodem, jak perfektně řešit problémy, ale jen pomocníkem, kdy jde o čas nebo když nemáme dost faktů k přemýšlení. i v boji se hodí.

Návštěvník (Po, 18. 10. 2021 - 14:10)

Bohové přece existují v hlavách těch , kteří je ke svému živobytí stvořily a těch , kteří v ně věří . V dějinách lidstva jsou zmiňovány spousty božstev , bůžků , bohů . Byla to vždy potřeba lidí v něco věřit . Důležití ale nejsou ani tak ti bohové , kterých už tu na zemi bylo spousty , ale víra v "něco ", jak se říká : víra hory přenáší . Pravda je , že pokud lidé v něco opravdu věřili , dokázali velké věci i když to leckdy pitomost byla .

Matylda (Pá, 15. 10. 2021 - 22:10)

On není negual, má tam napsáno nagual.

Reklama

Přidat komentář