Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

T. (Čt, 23. 9. 2021 - 07:09)

Ale paní/slečna psychicky v podobě určitě není, ač si to myslí - ono opakované vyptávání a ujišťování svědčí pro úzkostnou poruchu, to samé i vtíravé myšlenky na ALS, hraničící s obsesí/kompulzí. To, že je člověk v klidu v normálním období neznamená, že netrpí poruchou, která se projevuje při stresu. Člověk bez úzkostné poruchy by odešel od lékaře, možná si zajistil druhý názor, a tím by to pro něho končilo. Znám takových mnoho. A naopak mnoho úzkostných, labilních jedinců, u kterých se projevuje problém až při stresové zátěži.

Martas (St, 22. 9. 2021 - 08:09)

Pane T chci podekovat za konzultaci mel jste pravdu!! Nezrolog mi rekl sotva pulku co vy ale zaver byl stejny ;))) diky!!

T. (St, 22. 9. 2021 - 16:09)

Nemáte vůbec zač a jsem rád, že to dobře dopadlo. Jinak prosím neříkejte tomu konzultace, nechci aby si to někdo pletl s lékařskou službou ;)

Š. (Út, 21. 9. 2021 - 17:09)

*jeste prosím právě v lokti,než se spustí fascikulaci citim onen tlak ve svalu anconeus nebo tricepsu.Teď mě napada,ze to muže být ona krec?krec je vlastně stažení svalu a to ja citim.

PalTad (St, 22. 9. 2021 - 12:09)

Podivejte, BFS neni ciste jen o fascikulacich - fascikulace jsou samozrejme hlavni symptom pri BFS, ale ne jediny. Vetsina lidi popisuje dalsi divne priznaky - pichani, pulzovani, lechtani, tlak, vibrace, falesne predkrecove pocity atd... A to vse opet bud sporadicky, ci hot-spotove. Je otazkou, nakolik jsou tyto dalsi symptomy validni a nakolik je to dusledek sledovani sveho vlastniho tela (zajimavy by byl pruzkum, kdy by se naprosto zdravym jedincum dal ukol, aby se cele dny soustredily na ruzne pocity sveho tela, jestli by u nich takovy precitlivelismus take nerozvinul ... mozna by o tom vedel neco vice pan T). Dulezite je, ze pres vsechny tyto divne priznaky se stale jedna o BENIGNI stav - tj. neco otravneho, avsak omezujiciho jen do te miry, nakolik tomu dovolime.

Co vim, tak ona krec pri ALS, na kterou narazite, je nekontrolovatelna a velmi bolestiva.

Sam jsem mel dva tydny, kdy jsem mel v pravem lytku takovy pocit, ze kdybych zatnul sval, prijde krec - nikdy neprisla - prisla az tehdy, kdyz jsem ten sval zpocatku zatinal a pretezoval schvalne, abych ho protestoval - a hadejte co - uz jsem se videl za dva roky jako lezak.. Diky memu dalsimu testovani jsem pak asi 3 dny nemohl chodit, protoze jsem na svem netrenovanem tele udelal tolik drepu a pokusu o drep na jedne noze a vyponu na spickach, kolik neudelam za rok :)

Dokonce jsem zhubnul asi 6 kg - vse diky stresu ... Jelikoz jsem se nejak hodil do klidu, tak uz to mam zase zpatky.

Jako 99% ostatnim tady mi hodne pomohlo EMG a cas - zejmena ten, ktery jsem stravil nejakou aktivitou. Celou sezonu sekam drivi, zahradu, jezdim po horach, makam na baraku a krom toho, ze obcas zkubnu, tak nic. Obcas se radikalne znicim a druhy den jsem fit. A vim, ze kdyby to bylo neco zavazneho, tak za ten vice jak pulrok uz bych tyhle veci rozhodne nezvladal a neco citil.

Zkuste si precist diskusi zejmena v pocatcich. Byli a jsou tu mezi nami i taci, kteri opravdu to stesti nemeli a nemoc se u nich rozvinula. Je to az mrazive cteni, ale u vsech z nich byl zacatek naprosto jiny!

Š. (Út, 21. 9. 2021 - 16:09)

Křeče nastesti nemám vůbec.Lokální problém vsak nemusí být jen ALS,zde se muže jednat i o jiné neuro nemoci,je to tak?ano,fascikulace mam rozšířené s hot spotem prave na lokti.Dneska mi zaťukal i sval podél krku na prave strane(taky jobovečka)četla jsem,ze hotspoty mohou trvat i měsíce,pak je možná těžko rozeznat problém lokální a rozšířené.Ale to už jsme asi hodne hluboko.Dekuji za vás čas,Tomáši.Hluboce dekuji.

Š. (Út, 21. 9. 2021 - 15:09)

Pane Tomáši,je vzácný i vzor fascikulace-slabost?V jedné studii jsem četla,ze lokalizovane fascikulace jsou mene podezřele,než rozšířené,totéž jsem četla i naopak.Čemu teda věřit?pokud mam fascikulace celotelove(kromě jazyku-ťukam to!!!)ALE nyní usazené/lokalizované do lokte je to víc podezřele?elektomyografii mi udělá neurolog přímo do lokte??Toto jsou poslední otázky,slibuji:)

T. (Út, 21. 9. 2021 - 15:09)

Ano, na toto téma bylo větší množství studií - drtivá většina pacientů má nejprve křeče, poté slabost a následně fascikulace.
Lokalizované fascikulace jsou méně podezřelé, pokud se jedná o lýtka či chodidla. Naopak izolovaná fascikulace třeba na břiše, bez fascikulací kdekoli jinde, spíše ukazuje na lokální problém. Váš vzor odpovídá BFS - fascikulace nahodile všude možné, s občasnými hot spoty.

Š. (Út, 21. 9. 2021 - 15:09)

Pane Tomáši,je vzácný i vzor fascikulace-slabost?V jedné studii jsem četla,ze lokalizovane fascikulace jsou mene podezřele,než rozšířené,totéž jsem četla i naopak.Čemu teda věřit?pokud mam fascikulace celotelove(kromě jazyku-ťukam to!!!)ALE nyní usazené/lokalizované do lokte je to víc podezřele?elektomyografii mi udělá neurolog přímo do lokte??Toto jsou poslední otázky,slibuji:)

Š. (Út, 21. 9. 2021 - 15:09)

Tak jak je možné,ze to stránky uvádějí?!kruciš,mně to tak vyděsilo!!!

T. (Út, 21. 9. 2021 - 15:09)

Autor je praktický lékař, více bych to nerozebíral. A v extra vzácných případech, netypických, se to stát může, takže technicky to není chyba, jen to není správně v kontextu běžného klinického obrazu ALS.

Š. (Út, 21. 9. 2021 - 15:09)

Kopiruji přímo ze stránek:Příčin neuropatické bolesti je celá řada, včetně diabetu, nedostatku některých vitamínů, otrav jedovatými a toxickými chemickými látkami (včetně alkoholu), autoimunitních chorob, chronických onemocnění (neuralgie trigeminu, migréna), poranění nervů a/nebo nádorových onemocnění.

Neuropatická bolest se může objevit také u dalších onemocnění, při kterých dochází k postižení nervů (například pásový opar, amyotrofická laterální skleróza, roztroušená skleróza, apod.).

Neurologicke vyšetření jsem měla-to je bez známek slabosti,elektromyografii mam za tyden v pátek.
Svalovou slabost nepocituji,ani problémy s jemnou motorikou(kličky v zámku,knoflicky,mince)nicmene ten zbytek mě děsí!!!

T. (Út, 21. 9. 2021 - 15:09)

I kdybyste se soustředila na výjimky, tak co jsem se díval do publikovaných studií, bolest podobné neuropatické popisuje méně než 5% pacientů z malé skupiny těch, u kterých se bolest vůbec vyskytuje. Takže výjimka z výjimek, rozhodně ne typický a očekávatelný příznak.

T. (Út, 21. 9. 2021 - 15:09)

Já vám můžu zkopírovat z jiných stránek text, že země je placatá. Tohle není správně.

H. (Út, 21. 9. 2021 - 13:09)

To vite, že jo, už na vyšetření nechoďte, sepiste závěť a čekejte na smrt, protože vás vysetril doktor Google. Pane bože, lidi fakt nejste normální. Zamyslete se nad sebou trochu.

RT (Út, 21. 9. 2021 - 13:09)

:-)))

Š. (Út, 21. 9. 2021 - 12:09)

Dobrý den,pane Tomáši,zakázala jsem si znova otevírat tuto diskuzi.
Ale dnes mam úplnou “králíci boru”
V lokti,kde mam fascikulace,které jsou on/off celý den?které vyvolam tlakem na dlaň a hranu malíku mam dnes palivou bolest-jako bych si část kuze na lokti spalila od sluníčka.Dnes jsem nasla článek,kde je to označené jako neuropaticka bolest,která je při onemocněních ALS,RS…zcela typická.Zachvátila mě naprostá panika!Je to tak?pokud ano na EMG už ani nemusím,kdyz je mi závěr znám.Lokalizovane fascikulace,neuropaticka bolest.

T. (Út, 21. 9. 2021 - 13:09)

To tedy nevím, kde jste četla, že je při ALS. Případně si zajděte za neurologem, ať vás proklepe a zkontroluje sílu atp. Ne že byste to potřebovala, ale možná vás to trochu uklidní...

H. (Ne, 19. 9. 2021 - 16:09)

Tak byste si přečetla jiný článek, jindy o někom jiném. V tom není přeci problém. Problém máte s tím, jakým způsobem vyhodnocujete různé situace a jakým je řešíte. Opravdu vám pomůže pouze odborná pomoc. Nechte si pomoci a dejte na radu odborníků. Pokud jste v minulosti AD brala, zřejmě je potřebujete i nadále. Možná vám sednou jina. Problém spíše je ten, že na ně nesmíte pít, že?

H. (Ne, 19. 9. 2021 - 13:09)

Vy ale nechápete, že třeba fascikulace se po alkoholu horší, třeba u mě stejně jak po kofeinu, protože alkohol rozhazuje minerály v těle. Já to jako neřeším, jen jsem se ptala, zda s tím chcete něco dělat, když už jste to zmínila. Samozřejmě alkoholik obecne hledá důvody, proč pít, ale to, že si to uvědomujete je dobre znamení. Chtěla jste radu, tak jste ji nejen ode mě dostala, zřejmě ale ne takovou, jakou jste chtěla slyšet... Přeci víte, že alkohol vaše problémy nevyřeší, jen prohloubí.

Reklama

Přidat komentář