Reklama

schizofrenie!

N.C. (Ne, 3. 10. 2004 - 14:10)

Zdravím, přečetl jsem si příspěvek jmsw, text se čte opravdu příjemně, nicméně v jeho závěru soudný člověk musí opravdu zpozornět - NASA měřila rychlost přenosu myšlenek na měsíc? A ještě ho srovnávala s jinými způsoby přenosu informací? To přeci nemůžeš myslet vážně, a o výzkumech prof.Kahudy dtto..Přeji příjemný den.

jmsw (Ne, 3. 10. 2004 - 13:10)

Ahoj Petře. Tak jsem se po delší době znovu podíval na konferenci a prokousal se Tvými (i jinými) názory a teď se musím tedy přiznat (aby další text dával smysl), že ta "známá" je moje klientka z hlediska alternativní medicíny a já chtěl nejdříve znát Tvůj nezávyslý a neovlivněný názor. Hned ze začátku musím ale říct, že naprosto nesouhlasím s názorem Jany, protože se neshoduje s mými zkušenostmi. Slyšel jsem, že se o tom takhle přednáší na různých "líbivých" přednáškách, ale tam je to jako v politice :-) Většinou jsou to polopravdy.A teď už k tomu, co jsi napsal 15.8. Krásně jsi to napsal a popsal a možná, že by to tak šlo i vysvětlit - racionálně. Kdyby se tedy všechno na světě opakovalo, pak by se tedy opakoval tento svět (i s tím, jak v něm už žijeme nyní také) a možná proto dokážeme vědět, co si ten druhý myslí, co bude mít v příštích chvílích na sobě, co ho čeká, pod kterým písmenem se skrývá odpověď v Milionáři ještě než dozní otázka, co dotyčný dělal v pěti letech a proč z toho kola sletěl doprava a ne doleva a že ta paní zrovna měla červenou sukni a on se za ní tenkrát ohlídl, protože na ní byla kapsa....... Můžu Ti dávat další příklady. Zajímavé je i sledování lidí v tramvaji, Metru, vlaku a jejich myšlenky, pocity..... ten myslí na obchod, který se mu nepovedl, ta zase na milého, o kterém neví, co dělal večer a protože ho podezírá z toho nejhoršího, tak mu zuřivě píše SMSku, děda myslí na dceru, která je právě na Korsice.... (tyhle tři poslední příklady jsou z mé poslední cesty do Prahy a setkání s touto slečnou). Nejsou to ale příklady, které by byly jen tak výplodem fantazie, sám až moc dobře vím, co je tento fenomén zač a sám jsem si to ověřoval a teprve potom mi řekla, co ví.Když všechno vysvětluješ tak racionálně (i já nejdříve hledám to racionální jádro), rád bych slyšel vysvětlení na to, jak mohu vědět, co je které osobě, jak vypadá matka, otec, dům ve kterém bydlí, pokoj kde spí a spoustu dalších věcí. Jednou jsem se o tom bavil s psychiatrem a on tento fenomén označil také za schyzofrenii :-)) Byl to ale známý a navíc spolupracuje s námi.A jen tak pro Tvou informaci, to že momentální režim pozapoměl na všechny tyhle fenomény ještě neznamená, že se všechno dá vysvětlit racionálně a že se to tak všude na světě dělá. U nás spíše škoda, že se tomu dala tak volná ruka - je to hodně na škodu, je tu moc "šarlatánů" a Jana se asi s nejedním setkala. Za minulého režimu ale u nás existovala Psychoenergetická laboratoř (PEL) při VŠCHT v Praze vedené prof. Kahudou podporovaná vládou ČSSR. Něco podobného ještě dodnes existuje v Rusku a v USA, kde je to zase pod záštitou NATO. Od NATO je taky hezký výzkum, který zjistil, jak je rychlý telepatický přenos myšlenek. Vzdálenost k měření byla Země - Měsíc a pokusné osoby byly astronaut a osoba na zemi. Sledovalo se, co bude rychlejší, jestli signál z tlačítka při přenosu a nebo záznam. Výsledek byl, že telepatický přenos je rychlejší než rychlost světla a dal by se využít při meziplanetárních letech.Vím, asi moc zaplňuji fórum, nějak jsem se rozepsal, ale mazat se mi to už nechce. Tak jestli jsi pro, delší odpovědi si můžeme napsat po e-mailu.Hezké dni a hodně zdravíjmsw

N.C. (Út, 28. 9. 2004 - 23:09)

Jak píše Bounce, někdy na sobě opravdu člověk s nastupující psychózou nepozoruje nic, upozorní na sebe až nápadnostmi v chování. Předcházet ale může postupné stahování se do sebe, do vnitřního světa, také zvýšení úzkosti a potíže se spánkem, polymorfní tělesné obtíže (pseudoneurastenický sy). Někdy dochází k náhlé změně zájmů ("zlom v životní linii").Pokud jde o drogy - kromě toho, že mohou fungovat jako spouštěč latentní psychózy, mohou samy o sobě psychotickou poruchu vyvolat (toxická psychóza). Ta může mít i několika měsíční trvání a může být nerozlišitelná od SCH (např. po intoxikaci fencyklidinem). Ačkoliv si mnoho lidí myslí, že se jich riziko vzniku SCH netýká a mezitím vesele pokuřují trávu a vaří si čaje z lysohlávek, skutečnost je jiná. Jistě by to potvrdili zdravotníci zaměstnaní na psychiatrických odd. a v léčebnách.

Bounce (Út, 28. 9. 2004 - 18:09)

4 KatkaPodle poznatků, které jsem získal během svých lékařských vyšetření (a nebylo jich málo:-) nejen s psychiatry, psychology ale i s neurology, etc. je zřejmé, že doga sama o sobě schizofrenii nezpůsobuje, slouží pouze jako jeden z faktorů, která může být impulsem pro rozvinutí latentní psychózy, nebo "pouze" depresí, úzkostí, i schizofrenie. Je ovšem nepravděpodobné, že toto způsobuje sama droga, v drtivé většině případů se sejde více věcí dohromady (např. např. špatná situace v rodině, sociální zázemí, etc.) a teprve potom může nastat nějaký problém. Toto je ovšem velmi subjektivní a každý člověk má tu míru toho, co "vydrží" úplně někde jinde, takže já mám kamarády, kteří užívají konopí roky a jsou relativně v pohodě a stejně tak můžeš potkat člověka, který vykouřil 1 joint a teď se léčí už 3 rok a ještě pořád není v pořádku. Je to velmi individualní, nicméně je dokázáno, že marihuana, hašiš, etc. jsou náchylnější k vyvolávání psychických problémů než drogy tvrdšího ražení. A Tvoje druhá otázka je velmi zajímavá, nevím, ale jestli na ni budu schopen srozumitelně odpovědět, nicméně psychóza je něco tak extrémně abstraktního pro "normálního" člověka, že pokud už nemáš nějakou psych. episodu za sebou, jen velmi těžko na sobě poznáš něco konrétního a tím spíš to nepochopíš:-) Zní to divně, na tohle se fakt těžko odpovídá, můžeš pozorovat změny, ale většinou, když už je "to" psychotické, tak tě na to upozorní až Tvoje okolí. Ale tohle je složité, asi nechám na někom jiném aby se Ti to pokusil zodpovědět;-)BTW: Jěště co se těch drog týče: Když jsem se dozvěděl, jaké oficiální složení má "lék" zvaný Rivotril, užívaný v psychiatrii jako anti-epileptikum, musel jsem decentně poupravit svoje mínění o tom, že jsem v životě neužíval tvrdé drogy. Je to paradox:-)

johanna (Po, 27. 9. 2004 - 20:09)

ahoj kati...jakákoli droga která ovlivňuje a pozměňuje vědomí může být spouštěčem schizofrenní ataky nebo jen krátké psychotické příhody, nikdy nevíš... nikdo tohle nezmapoval, takže se nedá říci která droga spíše. navíc to zásadně souvisí s osobní vnímavostí a předispozicí toho kterého člověka... s rozpoznáváním počátečních schizofrenních příznaků je to problematické, protože se mohou podobat mnoha jiným problémům a to i přechodným...určitě na internetu najdeš o obou těchto fenoménech mnoho materiálu

katka (Ne, 26. 9. 2004 - 21:09)

Ahoj, chtěla bych se zeptat po braní kterých drog vzniká schizofrenie. Vím, že například po marihuaně se po dobu jejího působení můžou objevovat určité shizofrenní pocity (více já ve vlastní hlavě), ale to po vyprchání přejde,nicméně příjemné to taky není. Zajímá mě spíš vznik dlouhodobé schizofrenie a drog. A může se tato nemoc objevit jen tak? Jsou nějaké rozpoznatelné počáteční nebo předpočáteční příznaky pozorovatelné na vlastní osobě?

Bounce (Ne, 12. 9. 2004 - 17:09)

Ahoj, máš pro vznik onemocnění větší předpoklady - dědičnost schizofrenie je dokázána vědeckými výzkumy a statistikou. Záleží ovšem na mnoho okolnostech, k rozvinutí choroby nemusí vůbec dojít, doporučuji vyhýbat se stresu, drogám a snažit se žít pokud možno co nejvíc "normálně", i.e. mít kamarády, bavit se, etc. Je zde několik faktorů, které mohou nemoc "spustit", mezi hlavní patří právě nadměrný stres a užívání drog (jak to bylo v mém případě). V žádném případě ale neznamená, že pokud touto chorobou trpěl Tvůj děda a táta, budeš ji mít automaticky taky. Je to nepravděpodobné. Ahoj a hodně štěstí;)

Anna (Ne, 12. 9. 2004 - 16:09)

prosím o nějaké informace ohledně dědičnosti této choroby.V rodině měl toto onemocnění otec i děda,proto mám veliký strach.

petr (Ne, 5. 9. 2004 - 11:09)

Dobrý den,Před nedávnem jsem se dočetl na US serveru www.schizophrenia.com, že užívání antipsychotik způsobuje nepravidelné prudké poklesy hladin krevního cukru.Potom se nemá tloustnout při jejich užívání.-p-

apanuma (Pá, 20. 8. 2004 - 04:08)

Timto bych rada reagovala na nejake dotazy tykajici se uzivani leku Zyprexa.Dany lek uzivam jiz tri roky a je proste pravda ze snizuje pomerne hodne emoce a city. Zazila jsem i vysazeni tohoto leku na par dni a prirovnala bych to ke kaloricke emocni bombe-]]. Co se tyce soustredeni na uceni je vyborna kombinace tohoto leku a Lecithinu, ktery se v podobe kapsli a rozpustneho prasku volne k dostani v lekarnach. Vrele doporucuji. Lecithin je tez obsazen v Guarane. A jeste nedam dopustit na palive papricky, zvlaste Jalapenos mexicke, jejichz konzumace produkuje zvysenou tvorbu endorfinu v mozku a clovek zaziva kratkodobe stavy euforie. ... tak hezky den

N.C. (St, 18. 8. 2004 - 10:08)

Podobné vize a pocity schopnosti předpovídat budoucnost se často při psychických poruchách vyskytují - mohou být příznakem psychózy typu SCH či maniodepresivní p.. V patofyziologii těchto poruch hraje roli i poškozená funkce spánkového laloku, a tak i v případě organické léze (epilepsie, tumor, zánět, trauma, ...)se mohou tyto příznaky manifestovat.Důležité je, zda se vyskytují i jiné příznaky a potíže, jaké údaje lze v nalézt v anamnéze, jak časté jsou zmíněné "vize", co jim předchází, ...

tomas (Po, 16. 8. 2004 - 14:08)

Sam jsem parkrat zazil podobne pocity o kterych pises. Myslel jsem na neco, co se stane v budoucnosti a ono se to nakonec opravdu stalo. Bohuzel se nejednalo o "predpovidani stastnych cisel", protoze to ani nebyly predpovedi, ale spise samovolne vize. Proste me najednou zavalil pocit, ze se stane to a to. Po nejakem case (coz mohly byt sekundy az tydny), kdyz se ta situace skutecne odehrala nebyl jsem prekvapen tou samotnou situaci, ale tim, ze "jsem to tusil". Jsem vcelku racionalni clovek, tak jen resim, jestli cela ta posloupnost (Vize-Udalost-pocit "Ja to tusil") neni jen pouhopouhym vyplodem meho mozku, podobne jako je tomu u Deja-vu. Ma k tomu nekdo z erudovanejsich lidi na tomto foru nejake zkusenosti ci vysvetleni?

petr (Ne, 15. 8. 2004 - 16:08)

Ahoj jmsw ,O nemoci samotné jsem tady toho už napsal hodně, i když mnoholeté zážitky a zkušenosti by vydaly na mnohem více. Tvůj dotaz u mne ale vzbudil filozofické úvahy na témata, kterýma jsem se zabýval mimo jiné před mnoha lety.Primárně vyloučím u tvého kamaráda alkoholismus a drogovou závislost a nemoc samotnou nechám v pozadí a vyberu si jen jeden příznak a to jsou ony zmiňované představy a halucinace.Před mnoha lety v období dospívání a ranné dospělosti mne zarážely některé skutečnosti, jako například když jsem slyšel blížící se tramvaj věděl jsem přesně o jaké číslo se jedná, s mým spolužákem jsme dostávali stejné nápady mnohdy jsme je vyslovili ve stejný okamžik a to naprosto totožnou větou, mnohdy jsem se ocitl v prostředí a pronesl větu o které jsem byl přesvědčen že už jsem jednou zažil, nebose mi to zdálo ve snu. Prostudoval jsem mnoho o parapsychologických jevech, ale musím říct, že s ničím takovým jako přenášení myšlenek na velkou vzdálenost, nebo pohybováním předmětů jsem se nikdy nesetkal. Úvahy na téma těchto zážitků na téma toho co bylo ve stavu halucinací a znalost techniky programování HW a DNA a vzájemných podobností mne přivedly opět zpět do reality. Lidé už dlouhá tisíciletí žijí a chovájí se podle stejných, anebo alespoň velmi podobných pravidel, z čehož vyplývá, že mnohé situace se statisíckrát v historii staly a opět se zase stanou a vysoce pravděpodobné, že většinu z nich máme v genetické paměti a téměř všechny jsou neustálým opakováním uloženy hluboko v podvědomí odkud taky v období narušených zpětných vazeb neurotransmiterů mohou vyplavat na povrch a způsobit bizardní halucinace a falešný svět tolik podobný realitě. To že tvůj přítel tvrdí, že takto vidí do budoucnosti je jenom to, že nastane nějaké n-té opakování životní situace, jejíž vzor se mu vybavil v období halucinací a je tím podobnější, čím víc si to tvůj přítel přeje. Stejné jako s časovou paralelou je to i s paralelou místa. Kdyby skutečně kdokoliv z nemocných schizofreníí viděl v období halucinací do budoucnosti, byla by tato nemoc vstupenkou do světa multimiliardářů, poněvadž neznám osobu, co by si nevsadila na koně či sportku, znajíce dopředu výsledky.Tolik asi. Dalo by se samozřejmě rozebírat další detaily, ale nechci tohle diskuzní fórům odvádět od jádra problému.Přeji všem příjemnou neděli a úspěšný pracovní týden.Hlavně zdraví.-p-

petr (Ne, 15. 8. 2004 - 15:08)

Jano a záhadný(ná) j. pokud se nejedná o jednu a tutéž osobu!!!Plně souhlasím s Bounce, takovéto nesmysly zbytečně obtěžují. Vzato přísně logicky pomohu si tím, že tě budu citovat. Prohlásila jsi: " Chci abys věděla, že nejsem nemocná, nemám nikoho takového v rodině,nejsem lékař,psychiatr ani psycholog " tady to vše u tebe začíná a taky končí. Nemáš dle svých vlastních slov s touto nemocí žádné zkušenosti a nic o ní nevíš. Nemáš tedy žádné právo se k ní vyjadřovat. Babské drby, byť by byly míněny se sebelepšími úmysly lidem jen škodí.-p-

j. (So, 14. 8. 2004 - 18:08)

Musím se Jany zastat. Píše Vám to s upřímnou snahou Vám pomoci! Pokud nechcete vidět, nechcete slyšet, je to Vaše volba ...Netvrdím, že všichni s diagnozou schizofrenie jsou určitým způsobem oslabení jedinci, na které je připoutána další duše. (Psala jsem sem dříve i radu, jak je někdy možné se jí zbavit). Ale u hodně z nich tomu tak je. Někteří jsou prostě jen citlivější na věci, které ostatní lidé nevidí, neslyší. Jak vlastně psal jmsw. Ale, jestli je vaše přání nic z toho nevědět, dobře, já Vám sem psát nemusím, možná i Jana toho nechá, když místo poděkování za snahu pomoci a krásné přání ji vyháníte.Každý svého štěstí strůjcem. Tak vše dobré na Vašich cestách! :-)

Bounce (So, 14. 8. 2004 - 18:08)

Milá Jano, vůbec nevíš o čem mluvíš, Tvůj příspěvek je nesmysl od A do Z, nejsi doktor ani pacient, s nemocí jsi nepřišla do přímého styku, tak kde vůbec bereš odvahu s tady k tomu vyjadřovat a ještě takovou stupidní formou?! Být tebou tak se radši vrátím k umývání nádobí a podobné psychopatické názory o nemoci o které nevíš ani zbla bych si radši příště nechal od cesty nebo by se Ti brzy mohlo stát že si nějakou dobu pobydeš v prostředí bílých zdí a zamčených dveří.S pozdravemTony

N.C. (So, 14. 8. 2004 - 01:08)

Zdravím všechny diskutující, zájem o toto závažné duševní onemocnění je velmi potěšující, a věřím, že může pomoci zorientovat se v problematice schizofrenie lidem zdravým i dodat síly nemocným. To, co mě trochu mrzí, jsou některé "erudované" příspěvky (viz. "Ríša" a jeho léčba potravinami, klystýry, .. nebo Jana, která příznaky nemoci vykládá minulými životy, poškozením karmy, ...), které mohou člověka, jenž opravdu zmíněnou chorobou trpí, vážně poškodit. Ríša např. píše o snižování dávek léků (antipsychotik) při jím doporučované "dietě", těžko říci, zda Ríša ví, že v 1. roce po prodělání ataky psychózy je relaps s léky pravděpodobný jen v poměrně nízkém %, bez léků ale v cca 80 a více %. O schizofrenii toho víme již mnoho, stále však dokonale neznáme její původ - v současnosti je příjmána neurovývojová teorie. Ačkoliv mají léky řadu nežádoucích účinků (v globále jich mají stále méně)- jsou účinné v potlačování klíčových psychotických příznaků a některé mají dokonce potenciál zlepšit kognitivní funkce pacienta (paměť, soustředění, ...) a především umožňují návrat do normálního života.Prosím, pokud potřebujete seriozní informace (a to o čemkoliv), hledejte je jinde než na podobných forech. Pevné zdraví tělesné i duševní! P.S.: Schizofrenie je léčitelná! 1/3 nemocných prodělá pouze 1 ataku za život, další 1/3 nemocných se SCH občas vrací a pouze zbývající 1/3 je závažným způsobem invalidizována - nemoc má chronický průbeh s narůstajícím defektem. To však za podmínek, že je pacient léčen, pokud není - drtivá většina (85%) pac. má pak průběh choroby jako poslední zmíněná 1/3.

Jana (Pá, 13. 8. 2004 - 20:08)

Jo ahoj Bounce napiš co konkrétně je pro tebe nesmysl.Díky.Ahoj

Irča (Pá, 13. 8. 2004 - 11:08)

Milá Alice!Vytrpěla sis asi dost, ale nemůžeš všechny nemocné schizofrenií házet do jednoho pytle. Málokdy je takto nemocný člověk agresivní, většinou je spíš schopen sebevraždy. Věř mi, mám osobní zkušenost, léčila jsem se, teď normálně pracuji a starám se o rodinu. Asi bys nevěřila, kolik studovaných a citlivých mladých lidí s touto chorobou je.

Lenka (Čt, 12. 8. 2004 - 00:08)

Smým brachou se nedá v nynější době mluvit vůbec radši se mě vyhejbá a tátovi taky prostě ví co si otom myslím a ví že to co dělá není dobrý ale nedělá nic pro to napsala jsem mu naposled dopis a když mu ho máma dala prej ho roztrhal ihned ani se nemáhal ho číst jednou ho už doktoři posílaly k psychyatrovi a on mi řekl že tam nepůjde že je normal né debil . Je mi to líto ale nemůžu je nutit jim pomoct když oba tu pomoc odmítají atak se bojím jak to dopadne .

Reklama

Přidat komentář