Reklama

schizofrenie!

Tamara (Ne, 24. 10. 2004 - 00:10)

A co když je bůh? Tamara

Ondra (So, 23. 10. 2004 - 15:10)

Mě se tady líbí názor, že naše doba nás neustále nutí něco schovávat a co hůř někdy to schovávat i sami před sebou až do chvíle kdy o tom ani nevíme, ale je to v nás. Moje zkušenost je, že práve ono dlouhodobé schovávání vede k tomu, že pak máme po nějaké době, že pocity, že do nás lidé vidí, že nás pozoruje vyšší bytost atd. atd. Věcí které pak mysl dokože vymyslet je celá řada. Pokud máš nadhled je možné to řešit třeba v rámci terapie.

petr (Pá, 22. 10. 2004 - 15:10)

Docela souhlasím s Davídkem, myslím, že náročná fyzická aktivita může pomoct. Přinejmenším odvede pozornost od sebezpytování, pokud se k ní člověk dokáže dokopat a obětuje tomu prostředky a hlavně čas.Sám žádnou duš. poruchu nemám diagnostikovanou (možná proto, že jsem nepodstoupil žádné vyšetření :) byť jisté podezření mám ...Pocity, že "do tebe někdo vidí" (rozuměj asi do duše), jsem zažil také. V mém případě to bylo o to více skličující, že to nešlo omezit tím, že bych se nedíval lidem do očí. Bál jsem se na určité věci byť jen pomyslet, aby se nedaly přečíst. Prostě to byl nepříjemný pocit, že "něco" vyššího, mocnějšího, silnějšího mne pozoruje a nelze se před tím schovat. Jeden možný výklad je ten, že existuje vyšší bytost, nadčlověk, bůh, vládnoucí systém ... který "do člověka vidí" (tak jako je člověk schopný vidět do nižších bytostí - buněk atp.). A současně je tento postižený člověk schopný vnímat, že jej vyšší bytost sleduje. Jiný výklad je ten, že v mozku dochází k chemickým procesům, které dávají vzniknout pocitu sledování bez reálného podnětu. Třetí můj výklad je, že to, co do člověka pozoruje a před čím se nelze schovat, co je mocnější než on (jeho vědomí), je jeho podvědomí, či svědomí. ... Vyber si. Nevnucuji to, jen píšu, k čemu jsem dospěl já.

Casandra (Pá, 22. 10. 2004 - 09:10)

Včera jsem viděla na slovenské "jednotke" film Čistá duše. Moc se mi líbil. Pochopila jsem nemoc zvanou schizofrenie. Musí to být těžké pro člověka bolavého touto nemocí i pro jeho okolí :o( Hl. představiteli ve filmu pomohla láska manželky a přátelství. Aby se naučil a mohl s touto nemocí žít. A naučil se to a žil.

Davidek25 (Čt, 21. 10. 2004 - 16:10)

Ahoj!Jem rád, že jsem našel tohle fórum hlavně proto, že řada z Vás má schizofrenii. Možná mi budete schopni odpovědět na nějaké otázky. Jsem tady proto, že v poslední době jsem dost v kontaktu s jednou kamarádkou. Jediný příznak u ní je ten, že celkově působí "omezeně". Většina lidí si asi o ní musí říct, že je úplně blbá. Já ale, protože si dobře rozumíme vím, že je to úplně jinak, že to dělá ta nemoc. Samozřejmě nemá práci, je celý dny doma a uvažuje dobudoucna tak akorát o invalidním důchodu.Chci Vám říct, že čím víc si čtu diskuse a články o schizofrenii, zjišťuju, že já sám sem rozpolcená osobnost. Většinu příznaků nemoci, co tady popisujete mám (asi od puberty), ale to všechno mám pod kontrolou. Beru to tak, že to sem prostě JÁ, stejně jako moje kámoška je SAMA SEBOU a já jí mám rád takovou, jaká je. Nepříjemné je, že občas mi něco přeletí přes nos (pořádně se nedá určit, z čeho to je) a já mám pak hrozně sklíčenou náladu. Hlavně to poznám tak,že v tý době (třeba několik dní) nejsem schopnej se lidem dívat do očí. Mám pocit, že mi vidí dovnitř, jako do mně. Většinou mi to "přehoupává" do agresivní nálady, nejraději bych někoho zbil. Většinou mi pomáhá agresivní jízda na kole, občas to končí úrazem. ... Po několika dnech je všechno v pohodě.Chci se zeptat Vás schizofreniků, jestli to míváte podobně ... ty nálady (např. že do Vás lidi viděj).Jo a taky mně štvou ty léky, co kámoška bere. Připadá mi, že dělaj z lidí pecivály. Možná je dělaj šťastnější, ale ona by spíš potřebovala dostat pořádně do těla (sportovně), aby cejtila co to je námaha a něco si dokázat (např. že to uběhnu atd.) ... to by jí podle mně probralo, ukázalo trochu jinou stránku života ...Mějte se.

johanna (Čt, 21. 10. 2004 - 11:10)

milý chrisi..se svým přístupem máš velké šance stát se regulérním psychotikem, jen co si vyvoláš podobnými kombinacemi (léky - opiáty - alkohol) toxickou psychózu.. potom budeš určitě konečně spokojen.Tvůj výkřik je hloupý a směšný, pokud si to neuvědomuješ tak je mi tě líto.ps: deprese bývají závažnou součástí psychóz, takže si nepomůžeš

Chris (St, 20. 10. 2004 - 23:10)

Jak si můžete stěžovat na schizofrenii? Vždyt to musí být super, neustále dobrodružství, halucinace, zajímavý život. Pocit že vás někdo pronásleduje, no není to skvělé, musíte žít pořád jako ve snu, můžete se nechat zavřít do blázince kde potkáte mnoho zajímavých lidí, lékaři vám píšou hromadu prášků, které můžete kombinovat s chlastem a opiáty, co chcete více? Kdybych věděl jak si schizofrenii vyvolat tak neváhám. Já trpím depresemi a to je mnohem horší!

petr (Út, 19. 10. 2004 - 12:10)

Ahoj Kamilo,Samozrejme te neobvinuji ze spatneho postoje. Spatny postoj a chapani psych. nemoci u nas je problem celospolecensky a ukazuje na velmi nizkou prumernou inteligenci cele spolecnosti, ktera je plna predsudku a odporu k prijimani novych myslenek a skutecnosti. Co se tyce tve kamaradky je to vse v jejich rukou a v rukou osudu. Nikdo nemuze predem urcit jaka nahoda zasahne do jeho zivota v pristi vterine, muzeme se jen snazit vyhybat se ruznym nebezpecim, ale at delate co delate stejne muze necekane prijit cokoliv. To co proziva clovek v atace psych nemoci se jen tezko popisuje cloveku, ktery to nezazil, protoze bizardni svet ve kterem se michaji falesne vjemy se skutecnymi je nepopsatelny ale zpravidla tyto vjemy pusobi cloveku nekonecne zazitky strachu a utrpeni. Parodii toho je ze clovek nema zadnou zpetnou vazbu pomoci ktere by odlisil vjemy prichazejici zevnitr ve forme halucinaci od vjemu prichazejicich zvenci, takze zije ve svete, ktery je sice bohatsi, bohuzel vsak vetsinou o neprijemne osoby, ktere vas sleduji, obvinuji a snazi se vas dostat. Tento stav se da ucinne a rychle napravit pomoci medikamentu. Jedinou cestou jak o tom lidi presvedcit je donutit je absorbovat veskere mozne informace o teto nemoci a prijmout urcita pravidla, tak jako je musi prijmout nemocni napriklad cukrovkou, zvlaste pak I. typu, aby byli schopni prezit co nejdele a co nejkvalitneji. Na zacatku cesty je velmi napomocna psychoterapeuticka skupina, kde se schazeji lide majici zkusenost s touto nemoci a pod vedenim zkuseneho terapeuta si povidaji nezavazne o zivote a obcas i o svych zazitcich s nemoci. Tam je videt patrny rozdil meyi lidmi 0.5 1 2 roky po atace a take jsou videt mnohe priklady lidi, kteri leky prestali brat. Je to jakysi maly azyl pret svetem arogantnich nafoukanych a hloupych lidi, kteri vas odepsali pro vas pobyt v PL. Nakonec ale vsechno zavisi na pevne vuli dotycne.Preju vsem hodne zdravi a oposilam pozdravy z UK.-p-

jmsw (Po, 18. 10. 2004 - 11:10)

promiň johanno, nemyslel jsem to tak, možná jsem to špatně napsal... Nejde o Tebe, o lidi, kterým se říká tak hloupě "schizaři", ale o celou společnost. Všichni stále něco před ostatními skrýváme - učí nás to naše doba - a kdo neskrývá, na toho se ostatní dívají jako na prašivou ovečku. Zkus mluvit chvíli přímo a jednej s lidmi, jak se říká, bez obalu. Uvidíš, jak na Tebe budou koukat. Často jim totiž řekneš slova ne zrovna lichotivá :-) Ať už se to bude týkat jich samých, jejich práce nebo jejich okolí.V tom je ale celý problém, náš uspěchaný, přetvařující se svět vyžaduje lidi s hroší kůží a pokud ji nemáš, pak nejspíš podlehneš. Já asi kus tý hroší kůže mám (a ne že bych byl na ní pyšný - spíš naopak), ale částečně jsem taky mimo toho stáda "normálních" (i když zase jinak a dostat se těm pánům do rukou, dostal bych asi stejný "šuplík" - což je vlastně jedno, stejně už mně mají za nenormálního)Tak snad tolik na vysvětlenou, doufám, že už jsem to osvětlil jak jsem to myslel a jestli i přes to ne, pak se moc omlouvám a doplním to příště.jmsw

jmsw (Po, 18. 10. 2004 - 10:10)

Zdravím všechny a N.C. vzlášť :-) Neuvažoval jsi někdy o tom, že někteří léčitelé mohou poznat třeba příčiny nemoci tam, kde by je lékař nehledal? A nebo (jak jsem slyšel od jednoho lékaře) kde je hledat nemůže, ačkoli o ní ví? A to jen proto, že si na ní pacient nestěžuje. Předpisy.... Tabulky..... Pak jsou tu další, kteří Ti řeknou, jestli ten který lék zabere a nebo ne - a nemusí to říkat zrovna pacientovi (dělal by jen psí kusy a zbytečně by třeba přestal léky brát, což není žádoucí). Lépe je najít rychle nejvhodnější lék. atd.... Víš, spolupráce, jako je tomu např. v Německu a nebo v Anglii, je lepší než rivalita - získá na tom jedině pacient.Ale co, určitě na to máš svůj názor :-) Padlo tu, že jsi psychiatr, jestli ano, pak o tom uvažuj :-)jmsw

GAD (Pá, 15. 10. 2004 - 20:10)

Pokud tě to opravdu hodně trápí a napadají tě další podobné strachy, neváhej a zajdi se poradit k lékaři. Nejlépe k psychiatrovi, pokud žádného neznáš jdi k praktikovi - jistě ti někoho doporučí.Čím dříve k lékaři zajdeš, tím dříve se budeš znovu cítit v pořádku. Ničeho se neboj a hned příští týden vyhledej pomoc.

listie (Pá, 15. 10. 2004 - 11:10)

je to normalne kdyz ma svedomi trapi nad tym ,ze niekto blyzky moze zomriet preto ze budem mat dlhe vlasy.otaznik

listie (Pá, 15. 10. 2004 - 11:10)

je to normalne kdyz ma svedomi trapi nad tym ,ze niekto blyzky moze zomriet preto ze budem mat dlhe vlasy.otaznik

listie (Pá, 15. 10. 2004 - 11:10)

je to normalne kdyz ma svedomi trapi nad tym ,ze niekto blyzky moze zomriet preto ze budem mat dlhe vlasy.otaznik

Kamila (Pá, 15. 10. 2004 - 09:10)

Ahoj Petre,nikoho do skatulek nestrkam! Uznavam, ze osloveni v zaveru meho prispevku by tak mohlo byt pochopeno. Ale chci jen vedet, jak se ona muze citit, protože sama nevim a tak jsem pokusila oslovit lidi s podobnymi zkusenostmi. Je to moje kamaradka a ja vidim, ze je nestastna a ublizuje svemu okoli

Ondra (Pá, 15. 10. 2004 - 00:10)

A to je právě ono. Když bude jediný zdroj informací pacientům a i ostatním dostupný pouze z webu a ještě k tomu z webu, který líčí (sice dobře), ale pouze ojedinělou osobní zkušenost tak to dostane opět nálepku něčeho nestandardního popř. mystického a ono jde nakonec hlavně o zpětnou integraci do sociálního života. Myslím si, že je to celé posazené do této roviny právě proto, že lidé, kteří by mohli alternativu nabízet nemají co nabízet.

GAD (Čt, 14. 10. 2004 - 21:10)

Samozřejmě svobodná volba léčby není upírána nikumu, ať již trpí jakoukoliv nemocí (až na pár vyjímek). Nutným předpokladem ale je, aby měl pacient dostatek podkladů pro své rozhodnutí.

Marie (Čt, 14. 10. 2004 - 18:10)

Ano Ondro souhlasím, že i v tomhle by měla být svoboda, jde přece o každého toho člověka, o jeho zdraví, měl by mít volbu ve smyslu znát co nejvíc informací, ať už jde o teorie starší nebo novější.

Ondra (Čt, 14. 10. 2004 - 17:10)

Pro Lucii. Ano přemítám a žiju to tak. Již několikátým rokem a pevně věřím že to dobře dopadne. Moje štěstí bylo, že jsem narazil na lidi (jak psychiatry tak psychology), kteří pro to mají pochopení. Není jich mnoho, ale jsou. S lehkou dávkou neuroleptik se to dá zvládat celkem dobře a už teď vidím takové výsledky, že se mi o nich ani nesnilo. Proti klasickému přístupu mám jenom to, že by lidé, kteří budou mít tu chuť a pochopení měli vědět i o této alternativě.Ondra

GAD (St, 13. 10. 2004 - 16:10)

Bleulerovy teorie dnes již patří spíš k historickému konceptu SCH, v jeho době jsme neměli k dispozici funkční neurozobrazovací metody (PET, SPECT, fNMR), které ukazují abnormality v fungování neuronů pac. s SCH (např. hypoperfůze frontálních laloků - hypofrontalita, hypersenzitivita dopoaminergního systému, atd.). Faktem nicméně zůstává, že SCH je množné číslo - rozlišuje se několik subtypů onemocnění: paranoidní, katatonní, simplexní, hebefrenní, nediferencovaná. Některé současné genetické výzkumy ukazují na možné dělení SCH podle mutací konkrétních genů.A ještě poznámka k lékům: medikamenty jsou jediná léčebná modalita, kterou můžeme pac. nabídnout a která má mnoha studiemi ověřenou účinnost. Nežádoucí účinky léky mají, je jich však s každou další generací méně a má je v podstatě každý lék (včetně Paralenu). Není na výběr, pokud se má pac. vrátit do života a žít pokud možno kvalitně a plnohodnotně.Zdravím.

Reklama

Přidat komentář