Reklama

Gynekologové a panny

Vera (Ne, 14. 3. 2010 - 18:03)

Nejenze se doktori pozastavujou nad necim panenstvim, ale taky kdyz sestrenka nechtela napsat antikoncepci, tak jeji doktor na to koukal jak vyvorana mys, ze chce otehotnet.

Honza (Ne, 14. 3. 2010 - 12:03)

Je mi 33 jsem panna a jeste...Nazdar Věro, myslím si, že s tímto tématem souvisí i diskuse "Klystýr na gynekologii", která se převážně týká také preventivních gynekologických prohlídek u panen. Panenská blána mívá různý tvar a obvykle v ní bývá otvůrek, kterým při menstruaci vytéká (do menstruační vložky) krev. Tímto otvůrkem může gynekolog zasunout do pochvy vaginoskop (to je rigidní - pevný, neohebný endoskop malého průměru, zkonstruovaný hlavně k vyšetřování děvčátek v oboru dětské gynekologie) a prohlédnout si čípek děložní. Pokud otvůrek v panenské bláně chybí, menstruační krev se hromadí v děloze a odborně se této situaci říka hematometra, řešením je vytvoření uvedeného otvůrku chirurgicky a postupnému vypouštění nahromaděné menstruační krve. Tento jednoduchý výkon není ještě hymenektomií, což je úplné chirurgické odstranění panenské blány. Ta se dělá v případech, kdy je příliš pevná a nedaří se to přirozeným způsobem partnerům při prvním vaginálním pohlavním styku. V běžné ordinaci gynekologa pro dospělé vaginoskop asi nebude k dispozici (ale jsou i ordinace, které se zabývají dětskou i dospělo gynekologií). Prohlídka (dospělé) panny se ve fázi fyzikálního (=rukama a smysly lékaře) vyšetření rodidel omezí na vyšetření zevních rodidel pohledem a pohmatem, pak by mělo následovat vyšetření vnitřních rodidel v zrcadlech, ale ta nelze použít, aby se nepoškodila panenská blána. Každá gynekologická preventivní prohlídka pak pokračuje vyšetřením vnitřních rodidel pohmatem, zejméma tzv. bimanuálním vyšetřením, kdy jeden nebo dva prsty pravé ruky vyšetřují v pochvě a levá ruka přitom prohmatává podbřišek v místech nad dělohou, vejcovody, vaječníky i v oblasti nad slepým střevem. Přitom se mimo jiné zjistí poloha a postavení dělohy (nejčastěji v ante- versi, flexi, jindy v retro- ...), což je důležité znát i pro volbu optimální polohy při oplozující souloži. Dále se nemá vynechat ani vyšetření rektovaginální, tedy jedním prstem v pochvě a druhým v konečníku, kdy se hodnotí stav tzv. rektovaginálního septa. A každá preventivní prohlídka (i u internisty či chirurga) by měla zahrnovat i vyšetření per rectum, tedy prstem v konečníku a všichni, i gynekolog i u panny by měl vyšetřit i prsa pohledem a pohmatem. U panny ale gynekolog musí lege artis (=podle pravidel umění) postupovat tak, aby nepoškodil panenskou blánu (to by mohlo být i předmětem žaloby a vymáhání odškodného!). Proto nemůže vykonat bimanuální vaginální ani rektovaginální vyšetření a u panny mu tedy zbývá jen bimanuální rektální vyšetření, kdy prstem pravé ruky vyšetřuje v konečníku místo v pochvě a levá ruka prohmatává podbřišek. Gynekolog samozřejmě ženu vyšetřuje v "gynekologické poloze" na gynekologickém křesle (či stole), bimanuální rektální vyšetření ale běžně provádí i chirurg, zejména při podezření na "náhlou příhodu břišní", kdy pacient leží na zádech s dolními končetinami pokrčenými v kolenou a kyčlích a s oddálenými koleny, bimanuální vyšetření je v chirurgii velice cenné v případě tzv. retrográdní apendicitidy, tedy, když je zanícený apendix umístěn za slepým střevem a ostatní běžné příznaky chybí či jsou nevýrazné. Pro správnou interpretaci nálezů při gynekologické prohlídce je třeba aby pacientka přišla s prázdnými střevy i močovým měchýřem. Viz téma diskuse: "Klystýr na gynekologii". Být pannou ve 33, proto, že jsi ještě nenalezla "toho pravého" je vlastně přednost a žádný lékař ani lékařka by se nad tím neměli pozastavovat. MUDr.Honza

Pavel (So, 31. 10. 2020 - 17:10)

Takže když mou dceru, pannu, vyšetřoval gynekolog prstem v pochvě, bylo to špatně? Řekl jí že musí zjistit zda je pochva pruchodna. Pak ji tam prý nacpal ultrazvuk kousek byl široký jak penis a pak tam strčil něco tenkého.
A panna je, gynekolog to potvrdil.

. (Pá, 27. 11. 2020 - 23:11)

Mě gynekolog taky takhle zkoumal pochvu, měla jsem panenskou blánu bez otvoru, tak mi zkoumal blánu i pochvu a potom zjistil, že mám v těle hodně hodně vápníku. Proto ta vyvinutá blána bez otvoru.

Návštěvník (Út, 24. 8. 2021 - 18:08)

Menstruační otvor jsi musela mít, jinak by tě měsíčky roztrhly.

Návštěvník (So, 14. 11. 2020 - 07:11)

Není na tom nic špatně. Tak zjistil, že je vše v pořádku. Že např. nemá pan. blánu tuhou. UZ na krajíček jen se zatlačením je také v pořádku. Tím, že je panna to mohla vnímat jinak, ale UZ je tenký. Takový penus by nikdo nechtěl :)

Verča (Čt, 12. 11. 2020 - 19:11)

To určitě ne, ultrazvuk nemohl být široký jako penis, určitě byl menší.

Tyna (Ne, 14. 3. 2010 - 09:03)

Cau holky. Ja si myslim, ze nam gynekologove to panestvi zavidi. Doma maji zeny s vytahanyma vaginama, jejich penisy tajm litaj jak nudle v bandasce. A takova panna je pro ne cenny zbozi. A protoze nemuzou soulozit s pacientkou, maj blby kecy.

Veronika (Ne, 14. 3. 2010 - 08:03)

Ja jsem rada, ze jsem panna. Kvuli gynekologovi se toho zbavovat nebudu. Na blby kecy jsem zvykla. Je to moje telo a kdyz budu chtit tak si necham panenstvi az do duchodu.

Vera (Ne, 14. 3. 2010 - 08:03)

Jasne, ze to citim jinak. Ja se nechci odpanit. Me panenstvi vyhovuje.

Pajan (So, 13. 3. 2010 - 23:03)

ženy, a to je tak těžké se odpanit? Něco si tam prostě strčit, třeba banán nebo okurku a je to. Ale tohle je chlapské uvažování, možná že vy to cítíte jinak...jen se chci zeptat na názor.

Vera (So, 13. 3. 2010 - 22:03)

Je mi 33 jsem panna a jeste jsem nebyla na gynde. Bojim se, ze na me nebude brat ohledy. Ale tesi me, ze jako panna nemam v tele zadny papilovaviry, kdyz se prenasi jen sexem.

Veronika (So, 13. 3. 2010 - 22:03)

Ahoj Hanko, já mám stejnou...To jsem rada, ze my panny mame zdravej delozni cipek a nepotrebujem vysetreni

Monika (So, 23. 1. 2010 - 23:01)

ahoj holky, někde jsem četla, že existují různé velikosti zrcadel k vyšetření - od nejmenších (vhodné právě pro panny) až po klasické, standardní. Zkuste se Hanko zeptat na gyn, jestli nemá ty nejmenší, ty by měly umožnit vyšetření, ale nenarušit vchod..

Čtenář (Čt, 21. 1. 2010 - 12:01)

Ahoj Hanko, já mám stejnou...Nemám s tímto druhem medicíny osobní zkušenost, ale myslím si, že inteligentní lékař nemůže mít problém s takovouto situací, natož že by ji nerespektoval.

Jana (Út, 19. 1. 2010 - 18:01)

Ahoj, mně je 30 a jsem ještě...Ahoj Hanko, já mám stejnou zkušenost, je mi 28, a taky si pořád říkám, jestli se něco nezanedbá... Ale nevím, jak to vyřešit... Někde jsem četla, že na požádání lékař může provést úplné vyšetření, tak o tom uvažuju, ale nechci se ztrapnit...

Klára (Út, 26. 2. 2013 - 15:02)

Ja jsem rada, ze jsem panna....Moje řeč. ;)

Jája (So, 19. 12. 2009 - 21:12)

No taky panna tu rakovinu nechytne-ty papilomaviry se přenáší skoro výhradně sexem...takže zas to má výhodu, to vyšetření čípku panna ani nepotřebuje...

Karolína (So, 19. 12. 2009 - 19:12)

Ahoj, mně je 30 a jsem ještě...Ahoj Hanko,já jsem byla pannou do svých 32 let, kdy jsem se vdala. Na prohlídky jsem chodila docela pravidelně a moje gynekoložka to nijak nehrotila. Spíše naopak.Měla zkušenost z islámských zemí, kde jsou většinou ženy před svatbou panny, a za několik let praxe tam se nesetkala s jedinou rakovinou čípku. Osobně bych se teda nezbavovala panenství jen kvůli nějakému vyšetření. :)

llonka (Ne, 19. 7. 2009 - 17:07)

Hano no neni to az tak normalka byt ve 30 panna,nic ve zlem,ano skutecne te nemuze vysetrit,jak by mela,co s tim?neposmivam se ti to ne jen se ptam?

Reklama

Přidat komentář