Reklama

ALS - amyotrofní laterální skleróza

Malči (Út, 1. 12. 2020 - 08:12)

Je tu někdo, kdo by pomohl vysvětlit info ve zprávě, příp. doporučit lékaře ke kontrolnímu vyšetření? Samozřejmě, že mám strach. Je mi 32 a jsem z Opavy. Moc děkuji za radu.

Malči (Út, 1. 12. 2020 - 07:12)

Pokračování: Co informace ve zprávě laicky znamenejí? Záškuby mám od srpna, to se mi pohyboval viditelně a dost silně celý sval na koleně. Horší se, když si jich všímám nebo při úzkosti také, jsou však i v klidu, i když o něco méně. Jsou teda párkrát denně, jindy několikrát do hodiny, DK nejvíce, ale i HK, občas záda, zadek, cítila jsem i něco na tváři. Dnes v noci jsem měla záškuby na L stehně - spíš k boku. Záškuby přešly v menší křeč. Probudil mě také zdřevěnělý malíček na levé ruce. Jinak mám již týden opět bolest v levé noze, spíš pod kolenem, je tam takový bod, který bolí. Zboku lýtka cítím takovou podivnou tupou bolest, jako chlad a někdy mě lýtko poboliva celé. Sono žil v září OK. Měsíc jsem byla v pohodě a teď se mi to nějak vrátilo. Samozřejmě jsem četla, co takové problémy mohou znamenat a nedávno na mě vypadlo ALS. Takže mám myšlenky všelijaké.
Mám za sebou MR mozku, míchy, krční páteře. Nález na krční páteři byl, zprávu nemám. Prý je to na cvičení a rehabky. Výsledky mi jinak doktorka vysvětlila takto: "levá strana je trošku slabší". Vrátila mě zpět k OL, nic dalšího nedoporučila. Podle testů pro samoplátce (BLOT) mám Neg. Borrelie i Ehrlichie (klíšťata byla). Během září jsem podstoupila rehabky, které mi napsal jiný lékař. Zmizely bolesti hlavy (objevují se jen občas), následovala však bolest poloviny těla - prý ze cvičení, jsem vychýlená na jednu stranu).
Fakt nevím, co dělat, nohy mi často mravenčí, ale nevšímáme si, že bych nemohla chodit. Chodila jsem teď min. 3x měsíčně na túry. Stále beru Magnosolv, dále rybí tuk, snažím se o pestrou stravu. Teď mám jít u OL na krev.

Malči (Út, 1. 12. 2020 - 07:12)

Dobrý den,
moc bych chtěla poprosit o radu a zkušenosti:
V červenci jsem měla úraz, sletěla jsem na celou levou polovinu těla včetně hlavy. Podle vyšetření jsem měla jen naraženiny - proběhlo RTG, CT. O více jak měsíc později jsem začala mít nejdříve problémy s nohama (bolesti lýtek, v noci jsem nemohla spát). Doktorka jen doporučila Magnosolv, kompresní punčochy a Detralex. Pak několikrát v noci i brzy ráno záchvaty dušení, tíže na hrudi a třesu, skončila jsem několikrát na LP, vše ok. Následovala šílená bolest levé poloviny hlavy, až se mi dělalo zle, z nemocnice mě však poslali rovnou domů, prý nervy. To vše během cca týdne. Neurol. vyšetření proběhlo na začátku září, výsledky mi řekli až v říjnu. Zprávu mám, ale koukám, že mi ji zrovna moc nevysvětlili. U EEG třeba mám Areální diferenciace a hemisferální organizace lehce porušeny prominencí alfa aktivity frontálně, více vlevo. Mám toho vic- závěr: lehce frontálně prominujici alfa aktivita, o něco více vlevo.
SSEP - Abnormální SSEP n. tibilias, nález susp. z léze centr. SS drah vlevo.
pozit. Chvostek bilat.
Neprokazuje známky latentní tetanie.
Přitom mi každý doktor tvrdil, že mé záchvaty jsou tetanie jak vyšitá. A k tomu s panickou poruchou, u psychiatra jsem také byla.

T. (Po, 30. 11. 2020 - 21:11)

Petr: ano, popisuji, neznám těžší případ BFS, než jeho.

Petr (Po, 30. 11. 2020 - 18:11)

Pane T. A muze se toto objevovat i u SBF? Prijde mi to jako kdyz popisujete zaskuby u Vaseho kamarada. Dekuji, Petr

Lucie (Po, 30. 11. 2020 - 17:11)

Budu se snažit...jsou dny,kdy to zvladam lip,a kdy je to zase úplně dole...:(pani doktorka mi říkala,ze po množství neurologu,kteří mě nezávisle na sebe viděli,jak klinicky,tak mě vysetrili se shodují,ze o ALS nejde...ale ja tak nějak podvědomě hledám,proc to teda mam...jestli jsou to zada,stres,těhotenství nebo něco,co se da léčit!Už je to takovou dobu...tolik měsíců hledání,komunikovani,vyšetřování,čekání a zase vyšetřování je tak unavujici!absolutne nechapu,kdy to dno přišlo...lidi,jako je vás kamarád ja chapu...bohužel...ale he fajne,ze máme podporu ve vás...a dalších lidech.Ja musím říct,ze je markantní rozdíl mezi péči v Praze a u nás na severní Moravě...od doby objednání,komunikaci i samotné vyšetření.Absolutne nelituji cesty do Prahy a je skvele,ze je někdo,kdo doporučí a poradi,tak jako vy...!neskutecne si vážím takových lidi!

T. (Po, 30. 11. 2020 - 16:11)

Petr: už rozumím, to bude asi kontrahovany snopec, je prostě stažený a pak se uvolní a začne "jen" fascikulovat, jak kontrakce už není trvalá...
Lucko, to nedělejte, nestudujte EMG příručky či odborné články. Není to náhodou, že je u odborných článků varování - jako laik si můžete něco špatně vyložit nebo nedat do správné souvislosti a přivodíte si zbytečný strach. Lékařka dle EMG nemá podezření na nic vážného, to je hlavní a směrodatné. EMG nález se hodnotí v souvislosti s klinikou, v kontexu stavu pacientu, korelace jednotlivých hodnot mezi sebou atd. Nejde se jen podívat a říct, je to tak či tak.
Tímto se dostanete jen do stejného stavu, jako můj zmíněný kamarád - budete se dlouhodobě stresovat, a dlouhodobý stres zvyšuje riziko řady onemocnění, to víme dnes vcelku jistě. Navíc u vás to opravdu může být od těhotenství.
Zkuste to nechat pár týdnů být.

Lucie (Po, 30. 11. 2020 - 15:11)

Pane Tomáši,ano zvednu...s tím vůbec problém nemám,mam pocit,ze chuze mi děla dobre...naopak dlouhé sezeni je hrůza-otekají mi kotniky(ale to muže být v rámci těhotenství)ztratily se i krece(ty jsem dokázala vyvolat velkým propnutim nohy(propnuti špičky)když stojím silně na špičce,tak mam bolest v lytcich(uprostřed)ale i tady je třeba stát opravdu silně na špičkách.Muj obvodní lékař po přečtení poslední EMG zpráv,které mam řekl,ze problém muže být i pro vyšší stupeň tehotenstvi(tzn.cim je větší bříško,tím víc se pater namáhá)neurolozka EMG výsledky nijak zvlášť neresila...v tabulkách se nevyznala,jen mi přečetla závěr zprávy(ten ja znám nazpaměť)možná i pozpátku...:)Nicmene pořad mam v hlavě,zd je to třeba začátek...ze mě doktoři “šetří”pro muj těhotenským stav...stáhla jsem si EMG brožurky v PDF formátu,jak v angličtině,tak češtině abych porovnala vzorce a hodnoty,diskuze typu alsforums,bfsforums atd....mam prostudovane snad kompletně...:(jen si sednu,lehnu...už citim jak mi ta leva noha šílí(senzitivně)

Petr (Po, 30. 11. 2020 - 15:11)

Dekuji pane T. Ja mam taky v jednom miste vzdy silny zaskub nekolik vterin. ( je dost citit.) myslel jsem to tak, ze kde mi v tom miste skube, mam po chvilce videt jakoby dulek v postizenem miste. Jakmile jazyk vyplaznu a dam ho do polohy v klidu, je videt sval ( dulek ) jak se propada a pak prijde hned fascikulace.

T. (Po, 30. 11. 2020 - 15:11)

Lucko, zvednete špičku nohy, abyste mohla chodit po patě? Pokud ano, pak t. anterior bude v pohodě :) EMG vzorec nesedí, jen jedna část. Uvědomte si, že poškození nervu se projevuje stejně, v určitých aspektech, a je jedno, jestli je to kvůli ALS nebo kořenovému syndromu. U ALS by byl typický obraz, ne ojedinělá, ale aktivní i chronická denervace, reinervace apod. To tam nemáte. Váš nález může být jednoduše od zad, poranění...

Petr: přílis jsem nepochopil, jak to s tím pohybem myslíte. Většina lidí neumí udržet jazyk úplně v klidu, a jakýkoli záchvěv se projeví jako fascikulace. Kamarád to měl tak, že mu ale jedno místo škubalo několikrát a silně, cítil to. Pro posouzeni fascikulací byste musel jazyk nechat odpočívat opravdu klidně, a s pootevřenými ústy jej sledovat - to ale přenechte zkušenému neurologovi, laik snadno zamění běžný pohyb za fascikulaci. Důlky po stranách budou otlaky od zubů. Pokud vás viděl neurolog, pak bych to neřešil.

Petr (Po, 30. 11. 2020 - 10:11)

Dobry den pane T, jiz v minulosti jste psal o kamaradovi, ktery ma fascikulace v jazyku. Jak kdyz chvilku hybu s jazykem, je presne videt, kde bude skubat sval, ktery si vyvolam pohybem. Jsou tam takove male dulky. Jedna se o artrofie? Po fascikulaci se opet vrati zpet.

Lucie (Ne, 29. 11. 2020 - 21:11)

Pane Tomáši,prosím o reakci i na muj dotaz,dekuji

T. (Po, 30. 11. 2020 - 07:11)

Lucko, neuropatie je obecný název pro onemocnění periferních nervů všech možných druhů. Lékařka to v závěru nepopisuje, já to posoudit takto nedokážu. Opakovat EMG mi přijde naprosto zbytečné, pokud nemáte žádné "nové" příznaky, navíc těhotenství často působí některé z nich (křeče..), a může chvilku trvat, než se to pak upraví.

Lucie (Po, 30. 11. 2020 - 10:11)

Opět dekuji za milou reakci,dekuji pane Tomasi.Ano,pani doktorka psala,ze opakovat EMG pouze při novych potížích.Tim,ze ja se na to tolik soustredim,mam občas pocit,ze to EMG potřebuji hned...nebo se zblázním!vy jste prave v předchozích komentářích psal,ze ALS začíná prave v t.anterior a mě to huci v hlavě pořad...dokonce i ten vzorec EMG je shodný...

A (Ne, 29. 11. 2020 - 09:11)

Pokud to nevíte, podívejte se na Cholesterolova lež, vysvětluje to chirurg s dlouholetou praxí, co poškozuje cévy a když to poškozuje cévy po určité době to poškozuje nervy. Pokud bude zájem jak řešíme u atletů m.tibialis anterior ,ale na holen se upinaji ještě další svaly, které jsou hodně zatěžovány hlavně při skocích, mohu sdělit.

Forum doktorka (Ne, 29. 11. 2020 - 11:11)

Není třeba!!!toto forum je úplně o něčem jiném...věnujte se svým sverencum,jistě to oceňuji víc,než zdejší dotazujici.

A. (So, 28. 11. 2020 - 07:11)

Já jsem trenér atletů a říkám svěřencům, nesmíte si zahušťovat krev, aby jste rychle běželi a netuhly vám nohy a dobře se vám dýchalo. A čím asi si lidé zahušťují krev? To by se mělo na medicíně učit. Bude to způsobeno nervy?

Medik (panu T) (Pá, 27. 11. 2020 - 22:11)

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na Váš názor pane T. Je mi 23 let a studuji medicínu v 5.ročníku. Mé potíže začaly v průběhu března 2020 a předcházelo jim období spojené s úzkostí o své zdraví, navštívil jsem plicní oddělení ve spojitosti s pocitem horšího dýchání, kde se jakýkoliv problém vyloučil, ale nedlouho na to začaly pocity neklidných nohou každý den před spánkem, které po několika týdnech trvání přešly po intenzivní fyzické aktivitě ve fascikulace v zejména lýtkových svalech, ke kterým se přidala svalová nevýkonnost - při běhu pocit zkamenělých nohou. Pohltila mne panika z potenciálního onemocnění a upadl jsem do velkých psychických problémů a vyhledal jsem místního neurologa, který mne odeslal na EMG - bez známek denervace (senzorické) a bez známek MND, benigní fascikulace rovněž nezachycena. Jen občasná polyfázie a turn. Výsledkem tedy bylo odeslání k psychologovi. Mezitím jsem navštívil ještě ortopeda, jež na sonu uvedl - občasná fascikulace v hlubší vrstvě m.gastrocnemicus, byl jsem odeslán na MRI mozku a páteře - bez patologického nálezu. Rovněž mi bylo provedeno sono cévního systému dolních končetin - bez patologického nálezu. Nicméně moje svalová nevýkonnost se nijak nezlepšovala a fascikulace se průběžně rozšířily v podstatě do celého těla - denně mi škubou lýtka, stehna, ruce, záda, někdy obličej, na jazyku jsem nic neobjevil. Při běhu cítím velkou únavu svalů, zejména jakoby pocit ztuhnutí m. tibialis anterior na pravé noze po delším běhu. Při činnostech pravou rukou cítím ztuhlost v rameni - řízení auta, plavání. Při palpaci cítím, že mám na pravém rameni menší sval, který spolupracuje při zvedání ruky, nevím, jak se nazývá přesně. Takže jsem se rozhodl navštívit neuromuskulární poradnu, kde mi bylo provedeno klinické vyšetření se závěrem - spíše b.f. a byl jsem objednán na kontrolní EMG, vyšetření na myotonii, tetanickou reakci a Mepy. Jsem hodně nervózní, mé potíže trvají už dlouho a nelepší se. Myslíte, že bych se měl něčeho obávat, případně, kdyby EMG nic neprokázalo, tak také mám se něčeho obávat? Samozřejmě se zvýšeně pozoruji a přijde mi, že mám menší svaly u palce na pravé ruce,... Nevím si už rady, děkuji za odpověď.

T. (Ne, 29. 11. 2020 - 19:11)

Ve 23 letech bych se ALS vůbec neobával, pakliže není žádný nález v klinickém ani EMG vyšetření. Naopak to vypadá skutečně jako normální benigní fascikulace. A jinak mi přijde vcelku úsměvné, že medik napíše “nějaký sval na zádech, nevím jak se jmenujd” :)

Lucie (Pá, 27. 11. 2020 - 16:11)

Dobrý den,pane Tomáši,chtela jsem se ještě zeptat-muže se u mě jednat napr.o neuropatii?popisu jen závěr z EMG: lehce nižší ampl.CNAP n.peron. a hraniční latence F n. peronové vlny + ojedinělá denervace t.anterior
(Psw + fibr)
Dekuji za informaci

Reklama

Přidat komentář