Reklama

NOHA V SÁDŘE

Šárka (Po, 13. 1. 2020 - 13:01)

Díky za radu, ale nechám to tak a nebudu do toho zasahovat. K vasemu dotazu na sadrovou dlahu, nedali mi žadnou. Noha je omotaná silnou vrstvou vaty a na tom už jsou sadrové obvazy. Ze zajímavosti jsem je počítala a sestra jich tam namotala 6 šířky cca 20 cm. Sice je to těžké, ale sádra vypadá bytelně a noha je opravdu “jako ve vatě”, velni pohodlně v měkkém. Az na tu potíž s ohýbáním nohy v koleni si nemůžu na nic stěžovat.

dr.Galen (Po, 13. 1. 2020 - 15:01)

Právě ty dlahy zpevňují obvaz, aby se nezlomil. Přitom se může dát méně sádrových obinadel i když 6 ruliček je tak akorát, ale vzhledem k tomu, že obvaz je bez podpatku, tak si to nedáním zpevňující dlahy ulehčily.

Návštěvník (Út, 7. 1. 2020 - 18:01)

A jaký názor máte dr.Galéne na to,že při tom psaní o té noze v sádře onanuju?A čím víc fantazíruju tím jsem vzrušenější.

Tereza (Út, 7. 1. 2020 - 04:01)

Berle používám už teď, nic jiného mi ani nezbývá, jenom ten podpatek by se mi hodil na případné došlápnutí, že by si ta zlomená noha alespoň trochu odpočinula, protože s ní teď můžu tak maximálně mávat ve vzduchu, což vzhledem k její váze (asi těch 5kg?) není úplně komfortní… V tuto chvíli ovšem řeším jiný problém. Posledních pár dnů se to chodidlo v sádře potí opravdu fest, a ta noha začíná strašně smrdět. No a zítra mě čeká ústní zkouška na vysoké škole, a já bych se toho smradu potřebovala urgentně nějak zbavit, protože si neumím představit ten trapas, jak zkoušející ucítí ten smrad. Už tak to bude trapas, až tam budu před nimi sedět s dlouhou sádrou. Kdybych měla sádru jenom pod koleno, tak to tak neřeším, protože bych ji třeba pokrčila pod židli co nejdál od nich, nicméně tím jak je ta noha kompletně celá v sádře a nejde pohnout kolenem, tak ji budu muset mít celou dobu nataženou před nimi. Jsem z toho trochu nesvá, protože toho smradu se potřebuju zbavit do zítřka, nevíte prosím o nějakém způsobu jak to udělat? Třeba vzít si silnou ponožku přes sádru nebo tak… k tomu se váže další dotaz - je společensky vhodnější, když žena nosí sádru bez ponožky nebo s ní? Podle toho se zítra zařídím… děkuji za Vaše případné rady, potřebovala bych to nějak vyřešit…
PS: právě jsem se probudila v půl páté ráno, děsně mě svědí pata...

dr.Galen (Út, 7. 1. 2020 - 08:01)

Zapomněl jsem se vyjádřit k tomu svědění. K němu neexistuje také žádná rada. Jen chci upozornit, že v případě zavádění nějakého drbátka (drát atp.) může dojít ke shrnutí vatové vrstvy a tak vzniknout žmolek, který může na kůži tlačit a případně přivodit edém. Je proto lepší se tomu vyvarovat a odolat tomuto pokušení.

dr.Galen (Út, 7. 1. 2020 - 08:01)

K tomu zápachu vám musím říct, že k němu neexistuje žádná rada. Maximálně pod prsty a mezi ně nasypat s něčí pomocí zásyp na nohy nebo případně ten dětský. V případě zdravotníků k tomu určitě přistupují jako profesionálové a vědí, že je to docela běžný průvodní jev u zasádrované končetiny. A zkoušející profesor určitě má tolik inteligence, že to pochopí zvláště když vás s tím vašim monstrem uvidí. Na vašem místě bych mu to klidně řekl a sedl si tedy k němu bokem, aby noha nebyla přímo pod ním. Docela vás chápu, že řešíte tloušťku ponožky, ale je třeba mít na vědomí, že zkouška ve škole není ples v opeře. Prvořadé je, aby vám nebyla zima na prsty a dále také podle toho jestli máte sádru pod prsty či ne. Docela bych hádal, že když ji dělaly dvě sestry, tak přiložily dlahu na dorsální stranu nohy po celé délce chodidla. Občas pacienti zvláště v deštivém počasí používají na krytí prstů igelitový sáček. Předem upozorňuji, že v něm se noha však ještě více potí, protože vůbec nemůže větrat a sádra může zvlhnout a stát se měkčí a tím pádem náchylnější ke zlomení. Z tohoto důvodu toto krytí není z dlouhodobého hlediska vhodné, ale případ té zkoušky by mohlo být naopak vhodné. Asi vás potěším sdělením, že sádra a zvlášť na noze je takový psychologický fenomén, že přitahuje pozornost kdejakého chodce, ale spolehlivě to bude působit na zkoušejícího. Nebudí jen pozornost, ale jistý soucit a sounáležitost s postiženým. Jsem přesvědčen, že takto zapůsobí na jakéhokoliv zkoušejícího a nebude vás zbytečně deptat. Svého času měla v soutěži o miss krásy Kateřina Průšová ruku v sádře a podle mého přesvědčení právě toto rozhodlo o jejím vítězství. Chovat se přirozeně a nestydět se za ten smrádek a vítězství je vaše. Určitě to bude fungovat i na toho vašeho zkoušejícího. O tom jsem stoprocentně přesvědčen.

Návštěvník (Út, 7. 1. 2020 - 04:01)

Berle používám už teď, nic jiného mi ani nezbývá, jenom ten podpatek by se mi hodil na případné došlápnutí, že by si ta zlomená noha alespoň trochu odpočinula, protože s ní teď můžu tak maximálně mávat ve vzduchu, což vzhledem k její váze (asi těch 5kg?) není úplně komfortní… V tuto chvíli ovšem řeším jiný problém. Posledních pár dnů se to chodidlo v sádře potí opravdu fest, a ta noha začíná strašně smrdět. No a zítra mě čeká ústní zkouška na vysoké škole, a já bych se toho smradu potřebovala urgentně nějak zbavit, protože si neumím představit ten trapas, jak zkoušející ucítí ten smrad. Už tak to bude trapas, až tam budu před nimi sedět s dlouhou sádrou. Kdybych měla sádru jenom pod koleno, tak to tak neřeším, protože bych ji třeba pokrčila pod židli co nejdál od nich, nicméně tím jak je ta noha kompletně celá v sádře a nejde pohnout kolenem, tak ji budu muset mít celou dobu nataženou před nimi. Jsem z toho trochu nesvá, protože toho smradu se potřebuju zbavit do zítřka, nevíte prosím o nějakém způsobu jak to udělat? Třeba vzít si silnou ponožku přes sádru nebo tak… k tomu se váže další dotaz - je společensky vhodnější, když žena nosí sádru bez ponožky nebo s ní? Podle toho se zítra zařídím… děkuji za Vaše případné rady, potřebovala bych to nějak vyřešit…
PS: právě jsem se probudila v půl páté ráno, děsně mě svědí pata...

Jojo (Po, 6. 1. 2020 - 18:01)

...je to další úchyl a navíc grafoman :-)))

Tereza (Po, 6. 1. 2020 - 18:01)

Moc moc děkuji za povzbuzení a rady, Šárko. Máš pravdu, bílé kopyto přitahuje pozornost, ovšem v mém případě to není ani tak kopyto jako spíše balvan. A s tím focením od cizího člověka se ztotožňuji, protože mám podezření, že se mi to už jednou také stalo. Punčocháče si opravdu budu muset koupit větší, protože ta sádra je tak tlustá, že mi přes ní skoro nejde natáhnout obyčejná ponožka, musím vždycky jedině silnou pletenou. Ale jak říkal dr. Galén, alespoň se sádra nezlomí, když je takhle masivní. 9. ledna mám plánovanou kontrolu, kde bych chtěla ukecat ten podpatek, protože by se mi fakt šiknul. Sice mi výslovně neřekli, že mi ho přidělají, nicméně sestra říkala, že se ještě uvidí, jakým způsobem by šlo časem řešit chození. Stále si ovšem nedovedu představit chůzi s takovouhle mega sádrou, ale uvidím co na to v nemocnici. Ještě k té radě ohledně toho chození na vysokém podpatku na zdravé noze - upřímně si to moc neumím představit, protože představa že jdou s jednou nohou kompletně v sádře od prstů až po kyčel a na té zdravé balancuji na platformě mi nepříjde úplně realistická, asi bych se zabila, nebo si zlomila i tu druhou nohu :)))) Opravdu je to výzva, ještě me čeká cca těch 6 týdnů a teprve uvidím ve čtvrtek na té kontrole co mi řeknou… Šárko, přála bych ti podpatek taky moc moc, a je větší šance, že ho dostaneš ty, než já, protože sádrám pod koleno se asi dává běžně, narozdíl od té mé přes celou nohu, kde je to místy spíš na invalidní vozíček…

dr.Galen (Po, 6. 1. 2020 - 18:01)

Terezo, sice bych vám ten podpatek přál, ale musím vás upozornit, že použití podpatku je závislé na typu zranění a nemá cenu se na něco předčasně těšit, aby následné zklamání nebylo větší. Kdyby vám ho přece jen přidělali, tak uvidíte sama nejlépe, co vám bude vyhovat a jak se s ním pohybovat. Určitě ze začátku budete muset používat oporu o berle či francouzské hole, tak je předčasné se děsit nějakých pádů.

Šarka (Pá, 10. 1. 2020 - 09:01)

Pro dr. Galén.... Tak po kontrole nová sádra na 6 týdnů, zatím nechodící, což mě deptá. Na druhou stranu je úžasné že nemusím na operaci. Možná na kontrole za 2 týdny zkusím vyprosit podpatek.

dr.Galen (Pá, 10. 1. 2020 - 14:01)

To rád slyším, že vám udělali novou. Snad už vás ošetřuje někdo, kdo v tom mám jasno o jaký druh zranění jde a jakou léčbu ta noha potřebuje. Operace vždy sebou nese nějaké riziko, protože je to zásah do organismu, i když to může být docela banální zákrok. Za 14 dnů uvidíte. Bylo by však dobré kdybyste už měla nějakého stálého ošetřujícího lékaře a nestřídali se u vás, jak někde na běžícím páse. Mám osobní zkušenost, že třeba ortopéd se na stejný problém dívá jinak, než chirurg. On i každý lékař má na tutéž věc jiný odlišný pohled. Tak se držte a zkuste preventivně si nasypat pod prsty trochu zásypu na nohy, abyste předešla tomu pocení. A hlavně pozor v koupelně, ale to vám snad už nemusím připomínat.

Šárka (Pá, 10. 1. 2020 - 14:01)

No, to máte těžké. U nás na chirurgii, jak jsem vypozorovala, se asi 4 lékaři střídají na ambulanci a je náhoda ke komu se dostanu. Nyní jsem už byla ale opakovaně u paní doktorky, která je privátní ortopedka, ale operuje a slouží v nemocnici, kam za ní po domluvě docházím, tedy jsem dovážena manželem... S tím pudrem to asi nepůjde, protože mně nohu zasádrovali i s prsty, vykukují mi jen jejich špičky z přední strany sádry a ty jsou jestě částečně ve vatě. Doktorka mně vysvětlila, že po opakovaném úrazu je třeba pečlivé znehybnění a navíc mi nohu zasádrovali v takovém jakoby mírném vytočení na vnější stranu nahoru. Sestřička říkala, že jak kdybych si stoupala na patu. Je to prý důležitéaby vaz začal srůstat. Zpočátku mi to přišlo nepohodlné, ale dnes už to nevnímám. Za těch 14 dnů by se sádra měla změnit za jinou v normálním postavení nohy. Co mi víc vadí, že je sádra hodně vysoká, takže když ohýbam nohu v koleni, moc to nejde a zarývá se mi to pod koleno. Tak spíš posedám s nohou nahoru.

dr.Galen (Pá, 10. 1. 2020 - 15:01)

Je jen dobře, že si daly práci a nohu znehybnily v takové poloze, aby to mělo nějaký léčebný efekt. Škoda, že si na tu proximální stranu nedaly pozor. Obvaz má sahat asi dva centimentry od podkolenní jamky a ne výše, protože pak vadí při ohybu, jak ostatně sama popisujete. U chodící sádry to může být docela nepříjemné. Předpokládám, že po dorzální straně přiložily dlahu a obvaz je tam tedy silnější. Pokud však daly U-dlahu po stranách lýtka, tak by neměl být velký problém si asi centimentrový proužek obvazu pod kolenem odstřihnout a tím sádru zkrátit. Přičemž na hřbetu nohy zůstane obvaz neporušen. Dá se však předpokládat, že v tomto místě dojde pak k menšímu rozstřepení obvazu, což by bylo nejlepší lehce zamáznout malým množstvím normální modelářstkou sádrou, která bývá v normálním vybavení skoro v každé domácnosti. Vím Je to taková spíš amaterská rada, ale podle mě je lepší, než se s tím 14 dnů otravovat. Dobré je též, že vám sádru po 14 dnech vymění. Tento postup musím zvláště ocenit, protože paní doktorka má evidentně správný přístup.

vy (Po, 6. 1. 2020 - 14:01)

...jste asi další sádroúchylové protože takový pichoviny smolit normální člověk nemůže

Návštěvník (Po, 6. 1. 2020 - 18:01)

Aha, normální člověk ... tak pokračuj v merimekingu a nevnucuj se se svými moudry.

Šárka (Po, 6. 1. 2020 - 12:01)

Omlouvám se, asi to sem nepatří, ale k tomu zájmu okolí o sádru. Nyní jsem zase přikovaná nechodící sádrou doma, ale s chodící s podpatkem jsem v předvánočním čase využívala naordinovaných vycházek a s oporou berlí a doprovodem kamarádky či manžela vyrážela na procházky či na nákupy. Sama jsem si ověrila, že bílé kopyto přitahuje pozornost. Pořád po mně někdo koukal, alespoň jsem měla ten pocit... 2x mně cizí lidi oslovili, co se mi stalo a jednou jsem ve frontě u pokladny přistihla mladíka s mobilem a jsem si jistá, že si fotil moji nohu. Na druhou stranu jsem měla strach, že noha v sádře pohřbí přechodně můj intimní život a musím říct, že spíš přesně naopak!! Snažila jsem se být manželovi i s se sádrovou ozdobou co nejvíce sexy a myslím že jsme si to užili oba...
Terezo, udělej z nevýhody vyhodu a snaž se být šik. Doporučuji koupit si několikery o jedno až dvě ísla větší puncocháče a ty bez problémů přetáhneš přes sádru. Hladké, silné teplé, barevné i vzorované a uvidíš, že se sama budes cítit líp. Já neměla problém ani s džínami, jsou elastické a pomaličku ale přetáhla jsem je i přes sádru, legíny stejně tak.

Tereza (Po, 6. 1. 2020 - 06:01)

Tak mi aspoň někdo trochu rozumí… jenom pro Vaši představu, ta sádra nejenom že je dlouhá, ona je i velmi robustní, ta část kolem kotníku a chodidla už skoro vůbec nepřípomíná nohu, nebo snad nožní klenbu, je to prostě jenom bílý balvan, ze kterého na konci vykukují prsty. O to víc pozornosti to přitahuje. Dneska jsem s tím zase pro změnu nemohla vůbec spát, protože mě svědělo stehno, lýtko a potom chodidlo. Když jsem se snažila poškrábat, tak mě sádra velmi rychle ujistila, že na to můžu zapomenout a nemůžu s tím nic udělat. Skutečně si v tom připadám jako v sádrovém vězění a takhle to bylo asi hodinu v noci. Ještě bych se Vás chtěla zeptat, myslíte si že by mi mohli v nemocnici i k takovéhle sádře přidělat podpatek? Neumím si sice dost dobře představit jak bych se sádrou dlouhou až ke kyčli chodila, nicméně občas bych ten podpatek potřebovala alespoň na opření toho zasádrovaného chodidla o zem… dáte mi alespoň nějakou naději? Ještě dodám pro vaši představu jednu věc k těm reakcím okolí. Často slychám, jak si lidé o té sádře tiše povídají, když mě vidí, komentují to, usmívají se navzájem, slychám samé “koukej tu sádru” atd, tudíž to také není úplně komfortní situace… Potřebovala bych jí nějak zakrýt nebo tak, ikdyž je mi jasné, že sádra přes celou nohu se zakrývá špatně, nemáte přesto nějaký nápad prosím? Děkuji za rady.

dr.Galen (Po, 6. 1. 2020 - 09:01)

Z toho co jste napsala se jedná de facto o dvě zlomeniny. Ohledně toho podpatku to podle mě záleží na tom zlomení v kotníku. Některé typy se znehybňují v nechodící sádře, což může být váš případ. Sice vás nepotěším, ale v podstatě jste měla štěstí v tom, že se k léčbě vašeho typu zlomeniny nemusela použít extenční léčba, což by si vyžádalo plnou hospitalizaci v nemocnici a nutilo vás to jen ležet na zádech. Mám však takový dojem, že se to dnes už jen řeší operativně i když úroveň rozličných zdravotnických zařízení je velice variabilní. A také se může hovořit o štěstí, že obvaz byl udělán tak mohutný, že nehrozí případně jeho zlomení i když je to asi pro vás jen malá útěcha. A že je to lehce možné si stačí přečíst nedávné příspěvky, které sem vložila Šárka. Té se to stalo dokonce dvakrát. Pro vaši informovanost sádra pod koleno po úplném vyschnutí má asi 2 kg, takže vaši dlouhou bych odhadoval na 5 kg. V případě obvazu s podpatkem je lepší chůze s obuví na druhé noze na vysokém podpatku nebo na platformě, jak myslím se jí říká, což navíc kompenzuje nemožnost ohýbání kolenního kloubu. To zatím, bohužel, není váš problém. To, že noha v dlouhé sádře přitahuje pozornost je logické a nelze se tomu divit. Plně chápu, že vám to je nepříjemné o to víc, když člověk nemá sklony k exhibitionismu. Jestli vás to potěší, tak na tom jsme oba stejně. Jediné skrytí mě napadá použít co nejdelší sukni, ale vím, že když taková věc člověka potká, tak na to není předem připraven a podobný oděv nemá doma ve svém šatníku. Když jsem tehdy měl koleno v sádře, tak jsem naštěstí měl doma jedny kalhoty se širšími nohavicemi, takže jsem chodil v nich. U dlouhé sádry asi kalhoty jen těžko bez speciální úpravy přicházejí v úvahu, protože vsoukat do nich takovou masivnost je skoro nemožné. Oni vám dali nějakou naději s tím podpatkem nebo je to jen vaše zbožné přání? Kdy máte jít na nějakou kontrolu?

Tereza (Ne, 5. 1. 2020 - 18:01)

Zdravím všechny, kteří zrovna mají také něco zlomeného a chtěla bych se s Vámi podělit o mou situaci, která začala před cca dvěma týdny. Když jsem jednoho dne ráno šla na vlak do školy, tak mi podjela levá noha a celou vahou těla jsem dopadla na pravou. Rovnou Vám říkám, byla to neuvěřitelná bolest a nikomu nepřeji toto zažít. Záchranka mě odvezla do oblastní nemocnice tady na Kladně, kde mě rovnou vzali na rentgen. Výsledek - zlomená čéška a kotník. Doktor a sestry plno vážných obličejů kolem toho a nic moc mluvení. Verdikt zněl sádra, to jsem ale ještě netušila, o jakou sádru se bude jednat. Na sádrovnu mě vzali dvě sestry, které už konečně byly sdílnější. Řekli mi, že mi musí dát celou pravou nohu do nechodící sádry. Původně jsem si myslela, že se jedná o vtip, protože jsem nevěřila tomu, že se takové metody ještě používají. Místy mi bylo do breku a bylo mi jasné, že nepůjde argumentovat, protože se jedná o vážnou zlomeninu. Asi po čtyřiceti minutách přikládání vaty a motání sádry kolem mé nohy byl výsledek hotový a byl to šok. Obrovská tvrdá sádra najednou překrývala celou mou pravou nohu, ze které na konci vykukovali pouze špičky prstů. První tři dny jsem musela být v nemocnici, kde mě kontrolovali. Zdůrazním, že jsem si ani nemohla po svých dojít na záchod. Nyní jsem doma už asi 10 dní a mohu Vám řici jediné - nikdy bych nečekala, že se mi takhle zkomplikuje život. Pro ty z vás co nikdy neměli sádru až po kyčel/stehno, Vám můžu říct, že byste si měli vážit svých obvazů pod koleno a podobných věcí. Já si nemůžu ani sednout na záchod a zavřít dveře, protože musím mít tu nohu pořád napnutou, pohnout s tím v koleni absolutně nejde, sádra drží moje koleno a chodidlo úplně uvězněné v jedné poloze bez možnosti se pohnout. Občas mám nutkání trošičku zahýbat kolenem, když v tom mě ta sádra pevně zamezí. Váží to několik kilo takže skákání o berlích je skoro nemožné. Také mi hrozně vadí to, že v takhle pevné a velké sádře se strašně potí chodidlo. Na svědění jsem zkoušela hodně věcí ale nic to nemůže vyřešit. Další věcí je to, jak se na to dívají lidé venku. Prakticky nikdo si nemůže nevšimnout toho, že máte celou pravou nohu v obrovské sádře a vypadáte jak z komedie. Včera jsem stála na zastávce a čekala na bus, a během toho jsem si připadala jako jediný střed pozornosti, kterému musel každý prohlížet jeho sádru… Už mě unavují ty situace, kdy se malé děti ptají maminek “mami, proč má ta holka bílou nohu?” a maminka začne dcerce sáhodlouze vysvětlovat co je to sádra.. Opravdu nevím, jak těch příštích 6 týdnů ještě vydržím, protože tenhle balvan je opravdu k nesnesení… Nemáte pro mě někdo aspoň nějaké povzbuzení, když tady mám největší sádru z Vás všech?

Reklama

Přidat komentář