Reklama

Intimní neduhy při letním cestování

Vlakem, nebo autem, sezení se na cestě nevyhnete. Někdy je příjemné jen tak koukat z okénka. Z pohledu zdraví není ale dlouhé vysedávání vhodné, protože při něm ke zvýšenému tlaku do konečníku.  Problémem při letních dovolených je také zhoršená hygiena, zpocené mokré oblečení nebo změny v jídelníčku, které způsobují potíže v intimních oblastech.  

Rozpustná vláknina na cesty

Jedním z kroků, jak eliminovat nepříjemnosti, je snaha vyhnout se zácpě, která je významným rizikovým faktorem. Před cestou a během ní to ještě lze, přímo na dovolené jste závislí na možnostech v místě pobytu. „Z preventivních opatření k zamezení vzniku hemoroidálních obtíží je důležité jíst stravu s vysokým obsahem vlákniny a dbát na dostatečný pitný a pohybový režim,“ shrnuje proktolog MUDr. Martin Kouda z Chimare clinic v Praze. V hotelech a restauracích mají vždy v nabídce nějaký ten zeleninový salát, v kempech a jiných levnějších ubytovacích zařízení bývají možnosti značně omezené. Místo zeleniny a ovoce, které se v teple rychle kazí, si můžete dát psyllium, přírodní rozpustnou vlákninu.

Hygiena i pod stanem

Dalším faktorem, který má vliv na případný vznik hemoroidálního onemocnění, je nedostatečná hygiena. Udržovat si oblast kolem konečníku stále čistou je důležité nejen po stolici, ale v podstatě pořád. Při dlouhém sezení se tato oblast zapařuje, stejně jako při pohybu. Problematické s hygienou to pravděpodobně bude i během stanování, ať už volně v přírodě nebo v kempu. Mějte po ruce vlhčené ubrousky a vlastní jemnější toaletní papír. Při použití hrubého papíru si můžete konečník zbytečně podráždit.

Reklama

Mokré plavky měňte

S udržování čistého prostoru mezi hýžděmi souvisí i výměna plavek. Kromě toho, že ženám hrozí vaginální mykóza a zánět močového měchýře, obě pohlaví mohou mít potíže s rozšířenými hemoroidy. „Při pobytu ve studeném a vlhkém dochází ke stažení žilek. Krev začne proudit jinak než normálně, což vyvolává řadu dějů. Během nich se začnou uvolňovat látky podporující vznik zánětu, který poškozuje žilní stěnu. Žilka je potom tenčí, může prasknout, nafouknout se i zanítit,“ upozorňuje MUDr. Soňa Hořínková, proktoložka z Nemocnice TGM Hodonín.

Nezůstávejte ve zpoceném oblečení

Totožná situace je i po celodenních nebo několikadenních výletech na kole. Proto je důležité zaměřit se na kvalitní oblečení. Nemusíte kupovat nový cyklodres, postačí funkční triko a šortky. Důležité je, aby byl materiál (i u spodního prádla) prodyšný a odváděl pot a teplo. Při návratu z kola se co nejdříve osprchujte a převlečte do suchého oblečení. I zde se hodí vlhčené ubrousky.

Cestovní lékárnička

Ne vždy je možné zajistit svému pozadí stoprocentní hygienu, nesedět dlouhé hodiny a jíst zdravě. V lékárně se dají koupit masti s aplikátorem a čípky určené proti svědění, pálení, ekzémům a prasklinkám v oblasti konečníku. Místo zklidní, vytvoří ochrannou vrstvu a snižují riziko vzniku dalších potíží. Až bude potřeba, vytáhnete je z batůžku a použijete. Kazit si výlet nebo celou dovolenou bolavým konečníkem, je zbytečné.

 

Reklama

Komentáře

Petra (Po, 27. 7. 2020 - 23:07)
Pod stan jezdíme pravidelně už od mého dětství, teď zase už s našimi dětmi. A co se intimní hygieny týče, to je pro mě vždycky peklo. Na hemeroidy trpím, takže bez vlhčeného toaletního papíru nedám ani ránu a mast a čípky se letos staly mým věrným přítelem. A myslím, že jim zůstanu věrná, protože úleva fakt jako velká. Díky za to. Kdo tyhle problémy nemá, asi nepochopí, ale "zasvěcení" vědí ;-)
PavelKa (Út, 28. 7. 2020 - 10:07)
Jak řeším problémy se zácpou?
Mám už dost pokročilý věk, takže tyto potíže se u mne občas objeví.
Já jsem spíše na přírodní prostředky. Vyzkoušel jsem švestky (zavařené ve špetce soli - zajímavé je,
že jsou sladké a chutné), potom Psyllium, pomleté lněné semeno, piju dostatek vody, většinou mám dost
pohybu, různé čaje z bylinek, změnil jsem stravu (vláknina) apod. Některé z uvedených prostředků po čase
pomohly.
Nedávno mne napadlo při sledování přímých přenosů v TV z předporodní přípravy a z porodů, vyzkoušet tam
doporučovaný "psí dech", resp. "psí dýchání". Sám jsem byl překvapen, jak výborně a rychle mi to
při zácpě pomohlo. Doporučuji vyzkoušet
Erika (St, 12. 8. 2020 - 20:08)
v lete často trpím na záněty močových cest, proto si z naturevia kupuji uroperfect manoza rapid . Nevím proč, ale mám to jenom v lete, mimo leto ne
Reklama