38 komentářů / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Časté rentgenování

10. Září 2018 - 0:08

Komentáře

Stránky

Obrázek uživatele Návštěvník
limeta (anonym)
Zajímalo by mne, jak je to s vedlejšími účinky častého rentgenování. Byla jsem během asi deseti let několikrát na RTG hlavně s páteří a dokonce jsem musela jít i opakovaně, že prý selhala technika. Začínam z toho mít už docela obavy. Když jsem se zeptala lékaře na škodlivost, tak nevěděl pořádně co na to říct, ale nakonec jsem se od něj dověděla, že záření je všude kolem nás. To mě teda fakt uklidnilo.
4. Říjen 2006 - 16:28
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)
Dotaz: Jak často může být člověk rentgenován, aniž by bylo ohroženo jeho zdraví? Jaké jsou hodnoty ozáření např.u zubního rentgenu ? Odpověď: Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď, určitou představu si však lze utvořit z přiložené tabulky. Uveďme ještě, že průměrná dávka ozáření z přírodních zdrojů pro člověka činí zhruba 3 mSv/rok, z umělých zdrojů se odhaduje na cca 0,3 mSv/rok. Obecně platí, že za škodlivé lze považovat pouze větší dávky záření, u dávek menších (do několika desítek mSv/rok) nebyla prokázána škodlivost - dokonce mohou zdraví prospívat (vzpomeňme radioaktivní lázně v Jáchymově). Druh vyšetření Efektivní dávka [mSv] Snímek plic 0,05 Páteř 1,8 Břicho 3 - 8 Urografie 2,1 Mamografie 0,5 Angiografie 3 - 9 CT hlava 1,1 CT tělo 9,2
4. Říjen 2006 - 19:42
Obrázek uživatele Návštěvník
Kate (anonym)
Také mě lékaři neustále posílají na rtg a ct. Taky z toho má strach, slyšela jsem, že se dávky záření sčítají, že není k ničemu když má člověk mezi vyšetřením třeba rok pauzu. Tak nevím jak to vlastně je, dost mě to děsí.
10. Leden 2007 - 16:43
Obrázek uživatele Návštěvník
limeta (anonym)
Já mám jít na CT mozku a vážně uvažuju, jestli tam vůbec půjdu. Něco jsem si o tom na netu přečetla: "...obecně ale lze říci, že dávka při CT vyšetření je znatelně vyšší než u běžného RTG snímku, je srovnatelná s dávkou u RTG vyšetření s vícečetnými snímky (např. rentgenové vyšetření žaludku či střeva)..." A to mám ještě dostat do žíly nějakou radioaktivní kontrastní látku. Hrůza!
15. Leden 2007 - 14:14
Obrázek uživatele Návštěvník
Alison (anonym)
Dobrý den, má devítiletá dcera byla na RTG hlavy, aby jí byl zjištěn, případně vyloučen, zánět nosních dutin. Ráda bych věděla, nakolik je záření z RTG škodlivé (kdyby bylo vážně tak nebezpečné, proč by na něj lékaři své pacienty posílali) a zda v organismu záření zůstává na celý život (jak mě neustále děsí jeden známý).
2. Květen 2007 - 16:11
Obrázek uživatele Návštěvník
Honza (anonym)
Rentgenové záření určitě není nic neškodného. Kdyby bylo neškodné, tak v něm žijeme. Ale živé organismy se bez něj dokázaly obejít i když velmi velmi slabé záření se vyskytuje i v přírodě. Na druhou stranu je rentgen oficiálně používán na usnadnění diagnostiky nemocí a úrazů. Dá se říct, že jednorázové nebo občasné rentgenování by nemělo u drtivé většiny lidí zanechat žádné problémy a následky (i když se dávky prý načítají a s těmi kontrolními testy je to asi taky všelijaké) určité rizika by snad mohly vzniknout při velmi častém a velmi silném rentgenování ale to jsou snad opravdu velmi extrémní a vyjímečné případy. Já konkrétně jsem měl komplikovanou zlomeninu nohy a dá se říct že jsem už za posledních pět let nasbíral hrubým odhadem snad nejmíň 50 snímků. Tedy žádná radost. Ale holt zdravotnictví to bez toho neumí a zatím bohudíky žádné problémy nepozoruji. Jiná věc by asi byla např. radioterapie při léčbě rakoviny kdy se tělo ozařuje silným radioaktivním zářením. o tom jsem přemýšlel a dospěl jsem k závěru že asi bych radioterapii v případě rakoviny raději odmítl i za riziko nemoci
2. Květen 2007 - 17:37
Obrázek uživatele Návštěvník
Karel (anonym)
Partnerka v 1. trimestru těhotenství, o kterém ještě nevěděla, byla rentgenovaná se zlomeninou ruky. Jaký by to mohlo mít vliv na již narozené dítě? Holčičce je nyní 5 měsíců a vyvíjí se velmi příznivě. Je v budoucnu možnost nějakého onemocnění. Děkuji za názor - odpověď.
18. Prosinec 2007 - 12:38
Obrázek uživatele Návštěvník
Mahone (anonym)
Zajímalo by mě kolik mSv dostanu z rtg ruky. Děkuji
15. Duben 2009 - 15:50
Obrázek uživatele Návštěvník
ja (anonym)
nejspíš žádný - směruje se to jen na tu ruku.
31. Květen 2009 - 20:44
Obrázek uživatele Návštěvník
Zdena (anonym)
Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor od května do konce října jsem byla 4 x na RTG a 3 x na CT (z toho RTG 1 x předoperační snímek rameno, 1 x plíce předoperační vyšetření, 1 x po operaci ramene, 1 x po měsíci pooperační snímek,) a CT (předoperační rameno, CT předoperační plíce, CT urotraktu). Nyní mám jít znova na RTG plic ohledně krátké anestezie k výkonu. Je to ještě únosné?
9. Listopad 2009 - 19:33
Obrázek uživatele Návštěvník
Mary (anonym)
Zajímalo by mne, jak je to s...Přesně z tohohle mám také obavy: a rentgeny jsou všude i v rámci prevence, což je hrůza, v 21.století, kdy už je plno šetrnějších metod a nových přístrojů. Mě dělali na zubním RTG 5x během 1 měsíce, no zoufalci. Díky tomuto si dovolím příště vynechat mamograf.:-D
4. Září 2010 - 18:42
Obrázek uživatele Návštěvník
jana (anonym)
V Německu mají všichni rentgenový pas, nevím, proč tady už není. Zalezi, proc tolik CT bylo provedeno. CT plic neslouzi k predoperacnimu vysetreni, od toho je klasicky snimek plic. Jestli vysetreni nechcete, staci podepsat reverz a je to. Mimochodem jedno CT vysetření = až 1000 klasických RTG snímků. Osobně bych si rozmyslela, zda chci CT podstoupit, natoz 3x do roka. Pri RTg ruky je RTG zareni v cele mistnosti, existuje rozptyl zareni, jinak by asi vsude nebyly olovene dvere, ne ?
4. Září 2010 - 19:57
Obrázek uživatele Návštěvník
Tom (anonym)
Lide, kteri maji spatne odizolovany dum od radonu dostanou mnohem vetsi davky, nez par rentgenu. Nehledejte problemy, kde nejsou. PS: V zacatcich techto vysetreni vas doktor prosvitil RTG a dival se primo do toho. Pacienti to prezili, doktori taky...
8. Září 2010 - 0:06
Obrázek uživatele Návštěvník
záření (anonym)
V Německu mají všichni...Souhlasím.Navíc zůstává v těle a je měřitelné.
8. Září 2010 - 22:32
Obrázek uživatele Návštěvník
MaryX (anonym)
V Německu mají všichni...Len vynechajte a potom plačte že mate CA prsníka a že lekári nič neodhalili včas
28. Květen 2011 - 17:09
Obrázek uživatele Návštěvník
Hanka (anonym)
Když má muž rakovinu prostaty, musí jít na 35 až 40 ozáření. Žena s Ca prsu většinou 25 + 7, a co člověk nadělá - nic. Lepší než zemřít.
28. Květen 2011 - 17:27
Obrázek uživatele Návštěvník
Honza (anonym)
Reakce na několik příspěvků: RTG záření se podle mě moc rozptylovat po místnosti nebude, snadno proniká skrze materiály. Při klasickém RTG vyšetření (bez použití radioaktivní kontrastní látky) se tělesná radioaktivita skoro nemění, určitě ne měřitelně. (I normálně je lidské tělo radioaktivní, např. kvůli přirozeně se vyskytujícímu radioaktivnímu uhlíku v prostředí.) Dokonce i voda z jaderného reaktoru je jen mírně radioaktivní. Šance na přeměnu nějakého stabilního atomu v těle na nestabilní působením fotonu záření je velmi malá. To, že se dávky sčítají je i není pravda. Pokud jde o akutní radiační syndrom, tam se sčítají jen dávky obdržené v krátkém časovém období. Je to asi jako s opalováním. Pokud se budete slunit po deseti minutách s pěti minutovými pauzami a celkem budete na prudkém slunci dvě hodiny, pravděpodobně se spálíte. Pokud budou pauzy jednodenní, pravděpodobně se nespálíte. Pokud jde o zvýšení rizika rakoviny, tam se sčítají dávky za celý život. Předpokládá se, že při obdržení určité dávky záření je určitá šance na vznik mutace vedoucí k rakovině. Větší celková dávka - větší šance. (I když to také není tak docela pravda, není jasné, jak se projevují malé dávky záření, tělo umí škody způsobeném zářením z velké části napravovat.)
1. Září 2011 - 20:02
Obrázek uživatele Návštěvník
Jarek (anonym)
Dobrý den , také by mě...heleď míšo, je třeba si uvědomit že magnetická rezonance není rtg. Vůbec to nevysílá paprsky. Tak klid a rezonance se neboj, naopak buď ráda že tě posílají na tohle nezatěžující vyšetření.
26. Duben 2012 - 16:58
Obrázek uživatele Návštěvník
Honza (anonym)
heleď míšo, je třeba si...Je to tak, magnetická rezonance nepoužívá ionizující záření, ale magnetické pole, o kterém není známo, že by bylo tělu škodlivé. Dokonce je možné nechat v magnetickém poli levitovat živou žábu - http://youtu.be/A1vyB-O5i6E
20. Červen 2012 - 11:24
Obrázek uživatele Návštěvník
Karolína (anonym)
Díky všem pisatelům za příspěvky. Též mám obavy, měla jsem přeraženou nohu a obě kosti holení i lýtkovou zlomenou. Musela jsem podstoupit 2 operace a ještě po roce následuje vyndání šroubů. Takže narkóza od pasu dolů 3x. Nohu mě celkem rentgenovali 6x. Rozjela se mi štítná žláza. Žádala jsem při RTG o ochranný límeček, bohužel jsem nemohla chodit a nemohla si vše oběhat, tak mi řekli, že bych musela žádat lékaře a RTG proběhlo bez.
21. Leden 2013 - 19:34
Obrázek uživatele Návštěvník
rtg (anonym)
Díky všem pisatelům za...Přestože jsi požádala, neposkytli ti ochranný límec? To se mi nezdá... Stejně tak se mi ale nezdá, že by se ti rozjela štítná žláza po několikanásobném rentgenování bérce, záření je totiž vycloněno jen na vyšetřovanou oblast. Záření které by bylo potenciálně nebezpečné pro štítnou žlázu tedy vzniká až rozptylem v tkáních bérce, šíří se všemi směry ale jeho intenzita je jen zlomek procenta toho, které vychází přímo z přístroje, takže žádné strachy:-)
23. Leden 2013 - 11:26
Obrázek uživatele Návštěvník
Petr (anonym)
zdravím. za posledních 5 let mám za sebou 4 operace člunkové kosti pod celkovou anestesií a zhruba 90 rentgenů + 2x CT. příjde mi to ve finálním součtu vcelku dost a rád bych věděl o případných hrozbách z toho plynoucích. od doktorů jsem se toho mnoho nedozvěděl(vyhýbavost).předem díky...
4. Únor 2014 - 11:41
Obrázek uživatele Návštěvník
F (anonym)
zdravím. za posledních 5...90 rtg + 2CT by podle teto tabulky http://www.sukupova.cz/davky-z-jednotlivych-rentgenovych-vysetreni/ v souctu porad nemuselo byt zas tak hrozne, viz: 2,4 mSv za rok - průměrná dávka z přírodních zdrojů - zemské kůry a kosmu pozadí (EU - 1,7 mSv za rok, Finsko - 7,2 mSv za rok) 1 mSv - roční limit efektivní dávky, kterou mohou obdržet běžní lidé ze zdrojů mimo přirozené pozadí 50 mSv - roční limit efektivní dávky, kterou mohou obdržet pracovníci se zářením ze zdrojů mimo přirozené pozadí. Během pěti let nesmí pracovník obdržet více než 100 mSv. 500 mSv - roční povolená dávka pro kosmonauty.
1. Duben 2014 - 10:08
Obrázek uživatele Návštěvník
Civil (anonym)
Dobrý den, Mám dost velký strach o své zdravý a to z toho důvodu, že poslední dobou mě lékaři často rentgenovali. Tady je výpis RTG co mi byli provedeny v nedávné době: 21.6.2013 - 2x RTG pravého rameního kloubu (luxace), 14.2.2014 - 1x RTG pravého koleního kloubu (podvrknutí), 23.5.2014 - 4x RTG hlavy (podezření na otřes mozku), 19.8.2014 - 2x RTG dolní levé osmičky (trhání), 15.9.2014 - 1x RTG plic (náběh na zápal plic), a ještě mi chtějí dělat jeden RTG plic aby zjistili jestli je ten zápal plic už v pohodě ... po tom druhém vyšetření jsem pokaždé doktorúm říkal, že jsem již rentgen několikrát měl, ale většinou mi odvětili, že tam chtěj vidět a že mě tenhle RTG nezabije ... Mám opravdu velký strach o to, že díky těmto všem vyšetřením budu mít v budoucnu potíže. A tak se vás chci zeptat jak moc jsem byl vystaven ionizačnímu záření, jestli jsem přesáh nějaký ten limit a jak moc je oprávněn můj strach ... Děkuji
16. Září 2014 - 15:59
Obrázek uživatele Návštěvník
Aneta (anonym)
Dobrý den, u každého je to jiné. Doporučuji brát jod nejlépe lugolův roztok. Přeji krásný den.
12. Květen 2017 - 16:28
Obrázek uživatele Návštěvník
uf... (anonym)
Dobrý den, u každého je to...Blbost. Ty dávky jsou zanedbatelné, život nijak neovlivňující.
12. Květen 2017 - 16:54
Obrázek uživatele Návštěvník
tak proč (anonym)
Blbost. Ty dávky jsou...musíme podepisovat rozsáhlý elaborát o tom jak s tím souhlasíme, víme o škodlivosti atd.
12. Květen 2017 - 18:46
Obrázek uživatele Návštěvník
kde? (anonym)
musíme podepisovat...Při RTG nohy jsem žádná informovaný souhlas nepodepisovala. Ani při zápalu plic. Jinak informované souhlasy se podepisují velice často, ale to je logické a správné. Ale při obyčejném RTG jsem nic nepodepisovala, při CT a MR ano.
13. Květen 2017 - 7:07
Obrázek uživatele Návštěvník
asi to bylo (anonym)
Při RTG nohy jsem žádná...CT a MR . Tam jsou dávky vysoké, že mohou škodit?
13. Květen 2017 - 15:02
Obrázek uživatele Návštěvník
u (anonym)
CT a MR . Tam jsou dávky...CT je dávka vyšší, ale není to život ohrožující...pokud na to nechodíte každý týden. U MR žádné záření není.
13. Květen 2017 - 15:31

Stránky

Přidat komentář