11 komentářů / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Bojové umění

10. Září 2018 - 0:05

Komentáře

Obrázek uživatele Návštěvník
karatista (anonym)
Velmi by mě zajímalo, jaký máte názor a zkušenosti na tento sport. Někteří říkají, že je moc násilný. Nechali byste své dítě cvičit nějaké boj. umění? A co vy? Jaké se vám osobně líbí nejvíce?'
23. Červenec 2005 - 16:19
Obrázek uživatele Návštěvník
Veru (anonym)
S karatedó jsem začínala v deseti letech. Mezi tím, jsem v pubertě ještě závodně tancovala a dělala rychlostní kanoistiku. Nakonec jsem se opět vrátila ke karate, hlavně proto, že u něj musíte používat především hlavu a myslet! Protože až do konce života je pořád co se učit, ať již nové techniky a kata nebo zdokonalovat a opakovat staré! A také se musíte soustředit, abyste neublížili sobě či partnerovi. (Ovšem ten kdo cvičí již dlooouho a tak jak má, tak vám řekne, že v této fázi třeba při kumite (zápas) je myslet jen na obtíž, to už se musíte s partnerem sžít a vyloženě mu "číst" myšlenky a pouze reagovat, ale to už jsme hodně daleko). Děti se neučí nic, čím by si mohli ublížit. V hokeji a fotbalu dojde spíš k úrazu než při karate. Za celých deset let jsem se nesetkala v našem dojo s úrazem (ani dospělého a to cvičím většinou mezi muži o 20 kg a více těžšími, natož pak s úrazem dětským). U malých dětí je spíš problém, že je karate přestane bavit, protože ve svém věku (např. v 10 letech) ještě nemohou pochopit jeho pravý smysl a neustálé opakování té samé techniky je nudí. Mluvím z vlastní zkušenosti. Ovšem sama se chystám, že začnu děti trénovat a už nyní přemýšlím, čím jim karate zpříjemním, aby pro ně bylo zábavné :-). Karatedó je především o sebeovládání, zdvořilosti, etice, neustálém zdokonalování sebe, svého ducha, technik atd. Je nutné najít vhodného trenéra, který ctí zásady karatedó a učí je své žáky. Doporučuji některý z klubů JKA (Japonská asociace karate). Abyste si mohl udělat lepší představu o karatedó napíši vám pár pravidel z mnoha, ze kterých si uděláte jiný obrázek o karate než ten, že je to násilný sport:-). DOJOKUN - PRAVIDLA DOJO: Usiluj o dokonalost svého charakteru, buď upřímný a věrný, snaž se, važ si zdvořilosti, vyvaruj se vznětlivosti. Nijukun - Dvacet pravidel 1 - Nezapomeň, že Karatedo začíná úklonou a končí úklonou. 2 - V Karate není prvního pohybu. 3 - Karate pomáhá spravedlnosti. 4 - Nejdříve poznej sebe, poté poznej ostatní. 5 - Cvičení ducha spíše než techniky. 6 - Duch potřebuje osvobodit. 7 - Neštěstí je zapříčiněno leností. 8 - Nemysli si, že Karate je jen v dojo. 9 - Studium Karate je na celý život. 10 - Proměň vše v Karate, v tom tkví ten půvab (kouzlo). 11 - Karate je jako horká voda, bez zahřívání se stane opět studenou vodou. 12 - Nemysli na výhru, je třeba zvažovat jak neprohrát. 13 - Změň (přizpůsob) se dle oponenta. 14 - Boj je o ovládání skutečného a neskutečného. 15 - Mysli na ruce a nohy lidí jako na meče. 16 - Projde-li muž branou, je zde milion oponentů. 17 - Postoj (kamae) je pro začátečníky, později používej přirozené tělo (shizentai). 18 - Forma má být správná, skutečný boj je něco jiného. 19 - Nezapomeň na slabou a silnou sílu, rozpínání a smršťování těla, ostré a uvolněné techniky. 20 - Stále promýšlej.'
9. Červen 2007 - 14:03
Obrázek uživatele Návštěvník
Tomáš (anonym)
Cvičím filipínské bojové umění Modern Arnis.Bojuje se tam se zbraněmi i bez. Hlavně cvičení se dvěmi tyčemi má velký vliv na rozvoj obou mozkových půlek,koordinaci,posilování horních končetin atd. Nedávno jsem si zranil tříslo a kdybych dělal karate nebo kickbox,tak jsem skončil. Ale takhle můžu aspon trochu cvičit a je to zábava.'
11. Červenec 2009 - 23:22
Obrázek uživatele Návštěvník
Lenka - lenkasa (anonym)
Já cvičím Judo. Odmalička mě přitahovaly bojové sporty:-)
16. Červen 2010 - 14:47
Obrázek uživatele Návštěvník
Petr (anonym)
Chci se zeptat, které bojové umění je nejúčinnější k sebeobraně? Dá se po letech tréninku dojít i tak daleko, že kdyby proti mě stálo v reálu třeba pět chlapů (bez znalostí sebeobrany s holýma rukama), že bych se jim dokázal skutečně ubránit?
1. Duben 2014 - 22:49
Obrázek uživatele Návštěvník
Varyjor (anonym)
Chci se zeptat, které...Za nejúčinnější se považujou věci jako tajskej box, musado a eště jedno (je to ňáká zkratka). Např. takový karate je dost na píču - neefektivní sportíček. Pokud ti jde jen o tu sebeobranu, abys "nikomu neublížil", tak se hodí ajkido, ale to musíš bejt kurva dobrej a dlouho trénovanej. Jinak platí, že nejlepší obrana je útok. Zpacifikovat pět chlapů? Dá se, když jsi mistr. Jednou ranou sejmeš jejich šéfika, a ty ostatní si to sakra rozmyslí.
2. Duben 2014 - 12:04
Obrázek uživatele Návštěvník
ženská (anonym)
Já jsem už na všechny bojové sporty rezignovala. Nosím v kapse paralyzér, chodívám někdy z práce pozdě večer a musela jsem ho už 1x použít. Policie se sice netvářila moc nadšeně tím, co to nosím po kapsách, ale té držce se nic tak moc nestalo a hlavně já vyvázla bez újmy. Člověk musí být ale i tak dost pohotový. Tady Spoléhat se na Aikido a Taekwondo, kterým jsem se dříve věnovala, nevím nevím... kdoví, jak by to tenkrát dopadlo. Brr.
2. Duben 2014 - 12:20
Obrázek uživatele Návštěvník
no (anonym)
Ono záleží na tom ato...A kdo má podle tebe tak čas makat na tréninku- jak ty říkáš? Už vidím, jak pracující člověk tomu denně věnuje x hodin. Na odreagování možná dobré, ale jinak...taky jsem rezignoval na různá karate atd. Teď se věnuji taktické sebeobraně a po půl roce bych řekl, že to má pro sebeobranu větší efekt, než několik let různých asijských bojových umění, kterým jsem se věnoval dříve.
9. Září 2014 - 9:53
Obrázek uživatele Návštěvník
!!!!!!!!!!! (anonym)
A už víte jak jste na tom s...Šmejd Jana votravuje na diskuzi. Dáš pokoj!
25. Září 2014 - 16:15
Obrázek uživatele Návštěvník
Lucasice (anonym)
Vždycky jsem si nějaký takový to sport chtěla vyzkoušet ale nechtěla jsem se přímo přihlásit do kurzu, protože jsem nevěděla zda mne to bude bavit. Tak jsem od rodiny dostala poukaz na jednu hodinu a chytlo mě to.
1. Červenec 2019 - 21:35

Přidat komentář