18 komentářů / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Babička má bludy a mluví nesmysly

10. Září 2018 - 0:21

Komentáře

Obrázek uživatele Návštěvník
Andy (anonym)
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na naši babičku a její psychicky narušený stav. Je jí 77 let. Byla dlouhodobě nemocná se zápalem plic, zjistili ji rakovinu žlučníku s prorůstáním do jater. Byla dva týdny v nemocnici a poslední dva měsíce už jen leží, nezvládá na záchod, takže má plíny, sama se nenapije, nenají, vstane akorát s pomocí 2 lidí) na toaletní židli u postele (i když už je většinou pozdě), má neustálou únavu a potřebuje nepřetržitou péči. Máme ji v rodinné péči a za tu dobu, co je z nemocnice zpátky doma, by se dalo říct, že se její fyzický stav o trochu zlepšil(co se týče únavy a kašle). Ale poslední dva týdny se u ní začaly objevovat nezvyklé psychické projevy. Pravděpodobně to začalo tím, že nedokázala překousnout to, že se o ni musíme neustále starat.Začala odmítat naši péči a tvrdit nám,že to nemá cenu,že je vše zbytečné, že už nechce žít, že jí máme dát nějaké jedy, injekci, nebo přinést přístroj, který ji usmrtí.nTyto stavy se začaly doplňovat bludy. Např. v noci nás úpěnlivě prosila, abychom odnesly ty krabice (i když v pokoji žádné krabice nebyly), prosila, že je mamé zničit, jinak se zblázní a vyskočí z okna. Krabicové sny se ji neusále vracejí.. Vidí je na stěnách a říká nám, abychom je probodali a zničili. Destruktivní představy má i tehdy, když nám říká, abychom zapálili barák, pak mluví o tom, že máme utéct pryč, že toho budeme litovat a že všechno vybouchne. V podstatě už není schopná normální konverzace. Na většinou otázek odpovídá, následovně: to je špatně, to je dobře, to je málo, to je zbytečný, děláš chybu.. Nebo z ničeho nic nám říká, abychom se dotýkali něčeho v místnosti, vyžaduje změnu světla, změnu tváře, chce, abychom rozstříhali kabáty, sedli si na zem, když to začneme dělat, tak říká buď že to je málo, že to je zbytečný, že budem litovat,že děláme chybu. Neustále chce vypínat nesmyslné věci. Např. mi jednou řekla: vypni tu trampolínu (i když žádnou nemáme). Zkoušli jsme její paměť, jestli to nemůže být Alzheimer, ale i přesto, jak jsme velká rodina, tak si všechny pořád pamatuje jménem, na fotkách pozná místa, kde byla, své přátele, pamatuje si, kdo ji byl navštívit a co dělala ten den. Zkoušeli jsme jestli je schopná něco napsat a namalovat - zvádla jen čmáranice. Její slovní zásoba je pořád dobrá, ale většinou používá nesmyslné kombinace slov. Vůbec nechápeme její stav. Vždycky bylá rozumně smýšlející a racionální. Nestalo se někdy někomu v rodině něco podobného? Co to může být za poruchu, je možné to nejak léčit?
13. Červenec 2012 - 21:25
Obrázek uživatele Návštěvník
! (anonym)
Přesnou diagnózu by vám sdělil psychiatr. Vypadá to na paranoiu - druh schizofrenie. Dělat se s tím bohužel asi nedá nic.
16. Červenec 2012 - 13:57
Obrázek uživatele Návštěvník
Je to smutné... (anonym)
Bůhví, co by taková nemoc udělala s námi...
4. Červen 2015 - 21:16
Obrázek uživatele Návštěvník
Bu bu bu (anonym)
Co naděláte, ČT1 a ČT24 taky mluvějí nesmysly a hlásají bludy! To se prostě nedá poslouchat! Vše překroutí a ty jejich invektívy proti prezidentu jsou už trapný!
4. Červen 2015 - 22:51
Obrázek uživatele Návštěvník
Jeník (anonym)
Co naděláte, ČT1 a ČT24...To máš pravdu, proto na ČT skoro nekoukám. Je to televize plná bludů, Nova, Prima, nejsou o moc lepší. Radši si přečtu Halo noviny, protože jinak se nikde nic pořádně nedovím. Co se týká babičky, kolikrát si myslím že stáří by se mělo zakázat. Není to příjemnýho, když člověk chátrá. Jsou mezi námi jedinci, kteří ještě mohou být i v tomto věku vitální, jenže kolik jich je? Kdybych mohl, tak zařídím pro všechny, aby každá a každý do poslední chvíle vypadali stále mladě nebo aspoň zdravě. To bych si strašně přál, jenže? Jenže....
4. Červen 2015 - 23:11
Obrázek uživatele Návštěvník
Pepíno (anonym)
Máš pravdu, ti staří lidé jsou chudáci! A žádná naděje! A když takové stařenky člověk vidí jak prohrabávají kontejnery aby našli aspoň trochu jídla, tak mám chuť první slepici ověšenou šperkama a oblečení podle poslední módy nebo chlapa u auta za milión, tak jim dát přes držku. Je to taková velká ostuda ale tak trošku si za to mohou sami.Ze svých dětí a vnuků vychovali sobce, kteří znají jenom sebe a nijak jim nevadí, že jejich mámě nezbývá nic jiného než jíst odpadky z kontejneru! Není vám ani trochu hanba? Ale nebojte se jednou skončíte stejně jako oni a vlastní děti vám to odvedou!
5. Červen 2015 - 7:51
Obrázek uživatele Návštěvník
nedramatizuj (anonym)
Máš pravdu, ti staří...Zase tolik těch stařenek popelnice neprohledává.
5. Červen 2015 - 10:10
Obrázek uživatele Návštěvník
Jirka (anonym)
Existuji leky,tzv.Nootropika,jejichz ucinek spociva v podpore prenosu impulsu mezi jednotlivymi bunkami v mozku.Typicky se doporucuji lidem,kteri z nejakeho duvodu prisli o cast bunek (napr.po mozkove prihode).V mozku bez prisunu kysliku zacnou bunky do minuty odumirat jedna za druhou.A tyto "smart drugs" pak zajistuji prenos vzruchu mezi ostatnimi,funkcnimi bunkami. Mozna by stalo za to,zeptat se doktora (lekarnika) na moznost nasazeni tohoto leciva.Svoji funkci oddaluje nastup starecke demence.Vim o pripadech,kdy nekteri uzivaji tyto leky i preventivne.V usa,pred odchodem do skoly dostavaji deti od rodicu na lzicku sirup prave se smart drugs,pro lepsi schopnost uceni i pamet... :-J.
5. Červen 2015 - 11:50
Obrázek uživatele Návštěvník
alien (anonym)
Máš pravdu, ti staří...A jak za to ty "slepice" můžou, že někdo jiný musí prohrabávat kontejnery? Jak jsi sám napsal, co si kdo vychová, to potom má a to se mu vrátí, Žádná cizí moderně oblečená "slepice" za něj odpovědnost nenese, leda jeho vlastní slepice, ale to už je zase každého vlastní odpovědnost... Když si někdo špatně vychová dítě, příp. mu neposkytne odpovídající podmínky k životu a udělá z něj frustráta, tak se nemůže divit, čeho se dočká. Taky mám špatný pocit ze špatně vypadají stařenky prodávající kytičky fialek za pár šupů, ale co já vím, co ona poskytla svým dětem, že ji v tomhle srabu nechají. Každému se vrátí, co si zasloužil... a fakt je to pravda.
5. Červen 2015 - 11:59
Obrázek uživatele Návštěvník
Jirka (anonym)
Muzu vas ujistit,ze za socialismu,kdy nebyl patrny tridni rozdil,nechodily po ulici "slepice ovesene sperkama",ani duchodkyne neprolezaly kontejnery (pokud je nejaky jejich vykuk pribuzny neobiral o duchod..). Dnes si leckdo nemuze dovolit dat diteti vic,nez veci zakladni potreby.Jejich deti proto nechodeji do zajmovych krouzku,ani nejezdeji na tabory a od deti bohatsich rodicu jsou za tento stav zesmesnovani,coz tyto pak logicky vytykaji svym rodicum-kteri ale nemuzou za to,ze delny lid v tomto state nema dostatecny prijem pro zivot se vsim,co k nemu patri. Rovnez,za soc. si i duchodkyne mohla ze sveho duchodu dovolit zit v Praze,coz dnes uz' davno neplati.A pokud ano,pak asi takove nezbyva nic jineho,nez "prilepsovat" si vecmi z kontaineru. Az' zestarnete vy,soucasna mlada generace,nebude v tomto state na duchody vubec.(stejne budete delat do 78mi - a pak uz jen penal...).Jo jo.
5. Červen 2015 - 12:34
Obrázek uživatele Návštěvník
Jeník (anonym)
Muzu vas ujistit,ze za...Ano Jirko, přesně tak! Dřít od slunka do slunka, rovnou pak do hrobu. A z důchodu si lautr nic neužijou. No hlavně že máme ‘‘demokracii a svobodu‘‘, ne?? He, jenže za to si chleba nekoupíš. A co tepvr, když taková babička nemá na drahý prášky, jó?? To je pak ‘‘sranda‘‘...:-))))))
5. Červen 2015 - 12:47
Obrázek uživatele Návštěvník
? (anonym)
Sračka a Alzheimer je nepříjemná kombinace. Utíkáš a nevíš kam!
6. Červen 2015 - 6:59
Obrázek uživatele Návštěvník
Pepíno (anonym)
Výroky Jiřího Suchého. Kapitalismus je lepší než socialismus, ale horší než jsem si myslel. Skutečný rozdíl mezi kapitalizmem a socialismem: V socialismu zloději kradli toaletní papír mýdlo a tužky. V kapitalizmu zloději kradou fabriky vyrábějící toaletní papír,mýdla a tužky! V socialismu dělníci dostávali přebytky. V kapitalismu, jsou dělníci přebytkem! V socializmu kradlo mnoho lidí, ale málo. V kapitalismu krade málo lidí, ale zato hodně! V socialismu se o zlodějích psalo v černé kronice a seděli v base. V kapitalismu se o zlodějích píše jako o celebritách a sedí daňovém ráji!
6. Červen 2015 - 7:08
Obrázek uživatele Návštěvník
Jirka (anonym)
Diky za vlozeni Pepino,to je trefne.Priznavam se,ze jsem ani nevedel,ze je pan Suchy takovy frajer.Palec nahoru jemu i vsem soudnym umelcum... ;-)
6. Červen 2015 - 8:09
Obrázek uživatele Návštěvník
Dědeček Mrazíče (anonym)
Diky za vlozeni Pepino,to je...Jojo, pan Suchý JE frajer. Pokud mu zrovna nelupne v bedně a nedělá kravinky typu svatba s o dvě generace mladší zlatokopkou a tak...
4. Leden 2016 - 22:39
Obrázek uživatele Návštěvník
Jirka (anonym)
Hmm,to se stava.Oba pak budou do smrti spokojeny,ne? :-) Vzpomenme na p.Hrabala a dalsi. ..takze zadna novinka.
4. Leden 2016 - 22:48
Obrázek uživatele sweetji
sweetji
Pokud ta babička neuvidí Pannu Marii, jak se řítí za volantem traktoru po náměstí, tak je to OK.
5. Leden 2016 - 5:19

Přidat komentář

Reklama

Reklama