13147 komentářů / 0 nových
Poslední

Komentáře

Stránky

Obrázek uživatele Návštěvník
T. (anonym)
Odpověď na Dobrý den,pane T. Mám na Vás
ALS začíná typicky plíživou svalovou slabostí, případně navíc s křečemi. Bolesti svalů, navíc s náhlým nástupem a palpačně citlivé, do jejího obrazu rozhodně nepatří. Může jít o nějakou zánětlivou akutní polyneuropatii, ale to opravdu spekuluji. Myslím, že šance na ALS je vzhledem k prezentaci prakticky nulová.
30. Květen 2022 - 10:48
T. (anonym)
Odpověď na Dobrý den, Jenom bych tady
To mě moc mrzí, myslím, že si Vaší paní pamatují, a je smutné, že svou obsesi ALS neřešila s psychiatrem. Abych řekl pravdu, není to první případ, o kterém vím, kdy se u někoho s panickým strachem z ALS po pár letech rozvinulo nějaké jiné a velmi závažné onemocnění, u kterého se předpokládá významný podíl stresového faktoru. Antibiotika u zápalu plic také nikdo neodmítne, odmítání léčby u psychiatrických je tedy naprosto hloupé. Pokud by někdo chtěl argumentovat nějakou pozitivní a léčivou silou vůle apod., připomenu případ známé psycholožky T. Cenkové - ta mimo jiné předepisovala různé bylinné preparáty a sezení s tím, že neexistuje nemoc, kterou by nedokázala vyléčit a to včetně rakoviny (vím od člověka, co jí navštěvoval). No, sama během půl roku zemřela na rakovinu slinivky...
30. Květen 2022 - 10:55
Michal (anonym)
Odpověď na ALS začíná typicky plíživou
Právě už předtím,tak 2 měsíce zpátky jsem se cítil slabý. Ale příčítal jsem to k tomu,že jsem měl psychické problémy. Jinak,žádné problémy jsem neměl pak najedou z ničeho nic strášná únava nohou,bolest chodidel,lýtek a stehen a od té doby špatně chodím. Jednou jsem měl křeč v lýtku,kdy jsem měl ten sval ztuhlý. Pak už žádná křeč nebyla. když chodím,tak se brzy unavím a nohy bolí. Musím na chvíli posedět a pak můžu zase pokračovat. Za 10 dní jsem začal cítit ruce,hlavně pravou,ale občas i levou. Na pravé ruce mám občas fascikulace palce. Mezi palcem a ukazováčkem cítím takové pálení. Někdy to je lepší a někdy zase horší. Je možné,takové rychlé zhoršení,že během jednoho dne se mi blbě chodí? Ještě chci dodat,že po ránu cítím takovou únavu v nohách a rukách a napětí,pak se to zlepší
30. Květen 2022 - 13:32
T. (anonym)
Odpověď na Právě už předtím,tak 2 měsíce
Nemluvíme o celkové slabosti (jako při nemoci), ale o svalové slabosti konkrétního svalu nebo svalové skupiny, kdy např. není možné otočit klíčem v zámku, zvednou špičku nohu, přitáhnout palec k malíčku a podobně. Sensorické příznaky do obrazu ALS nepatří.
30. Květen 2022 - 14:09
L. (anonym)
Dobrý den,jen jsem chtela reagovatJsem na těchto stránkách už skoro 3 roky(pan Tomáš mě asi dobre zna)Muj problém začal v létě r.2019(bolesti hlavy),první návštěva neurologii(do te doby jsem chodila jen na prohlídky k zubari a gynekologii)občas jsem se “uracela”ukázat praktikovi.Vždycky jsem byla ta,která zdravotní problémy odlehcovala,nikdy jsem na sobě nic nehledala a nepozorovala.Konec r.2019 jsem začala mít fascikulace-byl listopad/prosinec a ja jsem poprve dala do vyhledávače svalové zaskuby…a pak to jelo…Návštěva neurologie u nás,pak jsem začala dojíždět do Prahy(5h cesty),i to bylo málo,tak jsem si domluvila vyšetření v Thomayerove nemocnici(2x)Shrnu to:mam 8xEMG,MEP,MR mozek,mícha,bedra,RTG kyčle…atd.Stále žiju ve strachu,ze se o ALS jedna.Přes den se snažím(kvůli dětem)fungovat úplně normálně ale vecery a rána jsou pro mě hlubokou propasti…V roce 2020 jsem citila,ze mam problém s LDK od dubna loňského roku mam problém s PDK(měla jsem pocit,jiného došlapu,kulhani,tahani nohy za sebou.Toto mě neopustilo(sice je to v mensi mire ale je)k tomu se asi před měsícem pridalo “tahani”prstu po zemi a zakopnuti(nepadam)jen špičkou boty,nohy při chůzi odiram zem(není to s každým krokem)opět jsem se propadla až dolu!moje staré zname dno…opet neurologie,nové emg(bez nálezu)ale tím,jak jsem si vědoma svého kroku,chuze…kamkoliv mam jít citim už doma,jak mi noha “tuhne”od kolene po chodidlo.Soustredim se na doslap nohy,soustredim se na každý krok. Po chůzi kontrolují odreni boty,premeruji si svaly,skáču po jedné noze do schodů,beham,skáču,tancim,chodím na podpatcích,jezdím na kole,denně chodím 30s po pate a špičce,citim bolest/stáhnutí achilovky(když silné propnu spicku nohy nebo si na nohu kleknu)chodidla,hledam atrofii…a kolo se roztáčí-testuju-objednavam se na neurologii-neverim čistému Emg-hledam podobne priznaky-nacházím jen ALS!Koncem června jsem uprosila opět kontrolní Emg v Thomayerce…i přes to,ze moje klinika a Emg byla v dubnu bez nálezu. Závěr je…silné si uvedomuju svůj stav,silné jsem si vědoma,ze je to zoufalství a obscese.Zničila jsem si tři roky…tak si je prosím nenicte vy.Nechte se vyšetřit a pak?zijte svůj život…plně a bez strachu. Omlouvam se za dlouhy příspěvek.L.
30. Květen 2022 - 14:44
T. (anonym)
Odpověď na Dobrý den,jen jsem chtela
Hlavní je psychiatrické vyšetření a medikace. Jak psal pán výše, není vzácné propuknutí jiné závažné choroby spolupodílem vysokého a chronického stresu. Ať jde o rakovinu nebo autoimunitní onemocnění, které nelze vyléčit (lupus, sklerodermie...). Pokud někdo odmítá léčit úzkosti a místo toho tráví čas sebetestováním atd., nemůže se divit špatným koncům.
30. Květen 2022 - 14:55
L. (anonym)
Ano,prave proto jsem to zde napsala…po te,co jsem si to přečetla.Madikaci mam,navštěvuji psycholozku ale zatím bez posunu.Počkám na závěr p.doktora Ridzone,pokud zde bude opět bez nálezu,přejdu do rukou psychiatrie.Dekuji pane Tomáši,za všechny vaše komentáře.
30. Květen 2022 - 15:04
T. (anonym)
Odpověď na Ano,prave proto jsem to zde
Proč psycholog? Na tyto stavy je většinou třeba akutní medikace (anxiolytika, případně k tomu antidepresiva), a teprve později řešit dlouhodobou psychoterapií, pokud je to nutné (což mnohdy nebývá). Čekat týdny na to, zda zaberou samotná ATD, nedává moc smysl. Poraďte se s psychiatrem.
30. Květen 2022 - 15:09
L. (anonym)
Protože za penize(platím si každou hodinu)je objednani rychle a flexibilni(vzhledem k vyzvedavani a krouzku deti),od neurolozky mam Neurol(když bude nejhůř)a Citalopram(ten kapu)jinou meditkaci nemám.Také bych měla jist Mg(ale ten zanedbávání)kvůli pozitivnímu chvostku.Ještě mam necelý mesic do Emg v Thomayrovce,pak půjdu dal… Jak jste psal,ze si clovek na sebe tím strane něco “zavolá”tak toho se prave desim,ze tentokrat jsem to na sebe opravdu přivolala.
30. Květen 2022 - 17:03
L (anonym)
*medikaci
30. Květen 2022 - 17:04
L. (anonym)
Omlouvam se za chyby,pisu za pochodu a ted když to po sobě čtu:(
30. Květen 2022 - 17:05
T. (anonym)
Odpověď na Protože za penize(platím si
U ALS se vliv stresu nepředpokládá, to už jsou zas a znova vaše obsesivní úvahy. Moc nechápu úvahu "neurol, když bude nejhůř". Předpokládám, že máte nějaký velmi slabý (0.25?), takže prostě berte dle lékařem doporučeného dávkování, proto ho máte.
30. Květen 2022 - 18:09
Michal (anonym)
Odpověď na Nemluvíme o celkové slabosti
A taková ta slabost,když běžím a nohy mě neposlouchají, jako bych některé svaly tahal a pracují za ně jiné? Neuběhnu tolik,co předtím? To může být taky příznak? A co ten palec na ruce,když mi v něm občas cuká,je to v pořádku? Děkuji za odpověď
30. Květen 2022 - 18:56
T. (anonym)
Odpověď na A taková ta slabost,když
Těžko říct, problémy byste měl spíše patrné při chůzi, ale to takhle nejde na dálku říct. Ohledně palce, nerozumím otázce - benigní fascikulace mohou postihovat všechny svaly, jak jsme tu řešili za ty roky snad stokrát.
31. Květen 2022 - 9:34
L. (anonym)
A to je přesně ten muj problém…chůze,zakopnutí a tahání palce.Běh,vyskoky jsou v pořádku.Ale přes tu divnou chůzi se proste “normálně”přenést nemůžu.Existují i jiné syndromy/nemoci kde je příznak prave to,co mam ja?nebo už nemám naději?
31. Květen 2022 - 12:00
T. (anonym)
Odpověď na A to je přesně ten muj
Vzhledem k vašemu (nejednomu) vyšetření vždy s normálním nálezem opět odkazuji na psychiatra. Případně ortopeda, protože neurologický problém se nenašel. Až nebude schopná zvednout špičku chodidla nebo se projít po patách, pak navštivte opět neurologa. Také vám zcela uniká samotná podstata problému: denervace a výsledná slabost je důsledek mnoha možných poruch, ALS je jen jednou z nich. Nemyslím to zle, ale vaše chorobná fixace spolu s minimálním chápáním problému to dělají jenom horší. Máte ošetřujícího neurologa? Předpokládám, že ano. Ten vám jistě něco řekl - tak se toho držte.
31. Květen 2022 - 12:55
Michal (anonym)
Odpověď na Těžko říct, problémy byste
Problém při chůzi nemám,jen se brzo unavím a bolí mě nohy. Na chvíli si musím odpočinout a pak můžu pokračovat. Obě nohy začaly dělat problémy společně. Myslím,že jsem stál a z ničeho jsem začal cítit únavu a problémy,předtím jsem neměl žádné příznaky,třeba zakopávání nebo nějaké problémy s motorikou a silou. Přišlo to náhle,ale jak jsem psal,začal jsem mít problém s prsty na ruce. Bolesti prstů,na palci pravé ruky občasné fascikulace,že mi v něm škube a nemůžu to nějak ovlivnit. Musím počkat,až to přestane. Hned vedle mě bolí ukazováček. A mám někdy třes prstů na ruce. A mám dotaz, když má člověk ALS a slabé nohy, že se mu špatně chodí,tak jestli něco cítí v nohou nebo kdekoli na těle,když třeba leží. Nebo se ta slabost projevuje jen při nějaké činnosti? A ještě jeden dotaz. Když má třeba problémy s motorikou,tak jestli to jde nějak cítit,že ho třeba bolí prsty,má je ztuhlé. Nebo,že je prostě má jen slabé a najednou mu třeba padají věci. Omlouvám se za dlouhou zprávu,jsem hodně ve stresu z těch problémů a na EMG jdu až za dlouho,děkuji za odpověď.
31. Květen 2022 - 19:05
T. (anonym)
Odpověď na Problém při chůzi nemám,jen
Omlouvám se, to všechno už se to řešilo mnohokrát. Přečtěte si znovu, co znamená slabost.
31. Květen 2022 - 19:20
Drahoslav (anonym)
Dobrý den pane T., je mi 28 let a mám fascikulace v tricepsu, bicepsu, dlaň (sval mezi palcem a ukazovákem ) vše na levé ruce, sem tam mám pár záškubů v lýtkách, břichu, a v nožní klenbě. Léčím se s úzkostí, nějak jsem záškuby neřešil, dokud jsem si nepřečetl o ALS. Neustále se pozoruji. Slabost nemám ( schody vyběhnu, zvednu těžké věci nebo otevřu klíčem), ale před 2 dny jsem cítil, jako by levá ruka nebyla moje (pocitově) jinak jsem s ní dokázal vše. Jenže jste se zmiňoval, že slabost může suplovat jiný sval. Vše se docela děje na levé straně těla. Mám strach, že jsou na mé levé ruce fascikulace lokalizované a také sval, který je mezi palcem a ukazovákem tak je o něco menší, než na druhé ruce. Jsem pravák. Děkuji moc za odpověď
1. Červen 2022 - 9:10
T. (anonym)
Odpověď na Dobrý den pane T., je mi 28
Jakkoli jsou nejpravděpodobnější benigní fascikulace, vždy je třeba vyšetření neurologem, dle potřeby EMG a pak se přestat pozorovat. Bez neurologického vyšetření nic říct nelze, jen hádat.
1. Červen 2022 - 17:49
Drahoslav (anonym)
Odpověď na Jakkoli jsou
Dobře, pokud ale jsou fascikulace (jedna v lýtku, dlouho pak nic, druhá zas v chodidle v klenbě, biceps, triceps, břicho), tak to znamená, že jsou generalizované? Tím pádem to neukazuje na ALS? Pokud dokážu vyjít schody, dělat každodenní činnosti. Je ALS ve 28 letech vzácná ? Děkuji
1. Červen 2022 - 17:57
T. (anonym)
Odpověď na Dobře, pokud ale jsou
Lokalizace=přítomnost v jednom svalu či svalové skupině (např. levá noha a nikde jinde. Nebo pravý biceps a nikde jinde). Generalizované fascikulace nahodile v různých svalech jsou méně podezřelé. Pokud nepozorujete žádnou slabost, pak to samozřejmě svědčí proti ALS. Ano, ALS ve 28 letech je samozřejmě nepravděpodobná, jen asi 10% pacientů je v době dg. mladší 45 let, pod 30 je to ještě mnohem nižší, kolem 3-5%. Tak si můžete sám spočítat, jak pravděpodobné to je (mě vyšlo 0.0000008) :) Buďte v klidu, zajděte si na neurologii a uvidíte. ALS není jediná nemoc s fascikulacemi a případnou slabostí, obzvlášť při rychlém nástupu lze pomýšlet i na různé zánětlivé polyneuropatie!
1. Červen 2022 - 20:16
Drahoslav (anonym)
Odpověď na Lokalizace=přítomnost v
Děkuji Vám za odpověď. Ještě chci říct, že si zkouším reflexy Babinski a Hoffman. Babinski se mi zdá na obou nohách negativní (palec jde mírně dolů) u Hoffmana mám na pravé ruce možná zvýšený reflex , na levé ne. Nevím zda to dělám správně. Když se mi na pravé ruce začal hýbat ukazováček a mírně palec, ale vážně mírně a jednou se hýbaly, pak zase ne. Podle toho jak dám ruku, ale má levé ruce se mi nehýbou. To ve mě vyvolalo strašnou úzkost.
2. Červen 2022 - 9:14
T. (anonym)
Odpověď na Děkuji Vám za odpověď. Ještě
Testování reflexů sám na sobě nemá smysl, navíc to prakticky nelze provést správně (hl. Babinského). Nechte to na zkušeného neurologa.
2. Červen 2022 - 9:59
Drahoslav (anonym)
Odpověď na Testování reflexů sám na sobě
Takže ani Hoffmanův nemá smysl, protože jednou se prostě na pravé ruce hejbe palec malinko a ukazováček také, na levé ruce se nehejbou. Zkouším jak jemně brnkat do nehtu, tak silou.
2. Červen 2022 - 10:19
T. (anonym)
Odpověď na Takže ani Hoffmanův nemá
Ne, protože nevíte jak reflex správně vyvolat, posoudit a nález interpretovat, je to zcela nesmyslné.
2. Červen 2022 - 16:02
Drahoslav (anonym)
Odpověď na Ne, protože nevíte jak reflex
Dobře, fascikulace mám od ledna a beru antidepresiva, takže mám chorobnej strach z ALS. Dokážu chodit po špičkách, po patách a rukama dokážu vše jako před tím. Kde fascikulace vidím a necítím je v chodile, kde je klenba a lýtka taky, ale málo. Levá ruka triceps, ale vždy trvají fascikulace 5 vteřin a přestane to. Cítím je náhodně po těle. Nevím, zda je to úzkostí :(
2. Červen 2022 - 18:31
T. (anonym)
Odpověď na Dobře, fascikulace mám od
Proto vás měl vidět neurolog, aby vás uklidnil.
2. Červen 2022 - 19:03
T. (anonym)
Odpověď na Takže ani Hoffmanův nemá
Ještě doplním, že Hoffman může být pozitivní i při silnější úzkosti, kdy je celý CNS více reaktivní, což by vás mohlo uklidnit. Ale opravdu, zajděte k neurologovi, ať máte klid, chronický stres je problém. Nejspíše budete mít živější reflexy, z toho se také nestresujte, u úzkostných lidí je to vcelku normální. A mimochodem, fascikulace na klenbě nohy, které nejsou cítit, jsou velice běžné, velká část lidí s BFS je má. Stejně tak náhodné fascikulace na různých místech, kolega je má snad 14-15 let.
3. Červen 2022 - 15:51
Návštěvník (anonym)
Odpověď na Ještě doplním, že Hoffman
Dobře, mám fascikulace od ledna nějak jsem tomu nepřikládal pozornost, až po přečtení … No, jinak nejvíce si jich všímám v levé ruce, a taky malinko v lýtkách, je zvláštní, že jsem nikdy neměl třeba dlouhé fascikulaci, vždy jen pár vteřin a klid. Včera mi například chvilku cukalo víčko. Ale vím, že nejvíce fascikulací, i když je necítím jsou v obou nožních klenbách. Jinak se neustále pozoruji, zkouším zvedat levou rukou, co se dá, vše zvládnu, ale moje ruka je taková unavená, nevím, jestli to dělá stres, stres je neskutečná nemoc, například si měřím obvod rukou a levá je o něco menší, to samé sval na levé ruce mám menší sval FDI, než na pravé….
3. Červen 2022 - 16:20

Stránky

Přidat komentář