Co znamená být normální - zamyšlení I. - komentáře

přejít na článek

První příspěvky v diskuzi

reagovat 4.12.2003 09:13 - jana

Dobrý den,

článek o normalitě je napsán velice pěkně. Nepostrádá srozumitelnost, stručnost, neubírá na přehlednosti, obohacuje člověka o nové pohledy či oprašuje již dávno nabité vědomosti.
Jana

reagovat 21.12.2003 15:27 - lojza

Už několik let přemýšlím nad tím , proč různí lidé z různých kultur považují některé věci za normální , některé za neutrální a některé za nenormální . Je to hodně dáno výchovou a hodnotami sspolečnosti , ve které se člověk pohybuje . Kdyby se totiž někdo nenarodil např. v České
republice ,. ale v amazonském pralese (genetická výbava zůstává stejná)a byl vychováván indiány , tak nepochybuju o tom , že by jednal a uvažoval hodně odlišně . Zjednodušeně lze říct , že člověk je "produktem"svého prostředí , ale velký vliv má i jeho genetická výbava (např. někdo je více úzkostný a tím pádem se spíše podřizuje autoritám , jiný je více smělý a tím spíš se staví na odpor atd.). Na všechny věci , činy , činnosti i lidi se lze dívat z různých úhlů a hodnotit je dle různých měřítek , takže když
osoba A řekne , že osoba B nebo činnost X je nenormální , znamená to pouze a jen , že nevyhovuje měřítkům , které uznává osoba A , tedy hodnotící . Taky záleží na prostředí a okolnostech . Když někdo v dnešní společnosti zabije jediného člověka , tak spousta lidí ten čin vyhodnotí jako sprostou vraždu , ale přitom ve válce mnozí zabijí desítky lidí a ještě se stanou národním hrdinou , ovšem jen pro ten konkrétní národ. Podle mého názoru je třeba přemýšlet nad vzory normality , které se ujaly v masovbém měřítku ( memy ) , protože se mohou stát prostředkem manipulace , aby ti , kdož jsou se svými názory např. v menšině , se podřídili většině .HJe chybou se nechat "odrovnat"něčím názorem , že nejsme takzvaně normální , když děláme činnost X, a přestat jen proto , aby si druzí tzv. " neřekli" .Protože se nám může lehce stát , že druzí si sice "neřeknou" a budou nás "brát", ale vzdáme se potěšení z činnosti , která nás baví . bylo vydáno hodně knih o obraně proti manipulaci , např. tuším v nakladatelství portál velice dobrá (dle mojich! měřítek ) . Důležité je se ptát PROČ někdo něco dělá , říká , co tím sleduje , o co mu jde , protože čest se moc nenosí a v mezilidských vztazích je spousta manipulací , za účelem využití někoho ve prospěch manipulujících . Využívá toho hojně politiky a mnohdy jsou zmanipulovány i vědecké výzkumy . Dá se to odhalit pomocí důkladného rozboru , který hojně využívá otázky PROČ , JAKÉ JSOU PŘÍČINY . Není např. IQ test jen další manipulací?Je více druhů inteligencí , nejen logická , ale i emoční , hudební atd. Kdo ho sestavil ,proč zrovna tak a ne jinak , proč takový rozsah a metodika ? Takhle by se dalo ptát na všechno .Např. Proč má parlament ČR 200 poslanců a ne 150 , nestačilo by 150 ? atd. atd. atd.

reagovat 21.12.2003 21:18 - lojza

Psychickou nerovnováhu u lidí mnohdy vytváří výchova , kdy dítě musí dělat činnosti proti své vůli , např. hra na klavír , sport apod. a nebo když jsou rodiče neurotičtí nebo nějaký jiný příbuzný , např. babička , dědeček , sourozenci a přenáší to na jiného člena rodiny . Častý argument výchovy pak bývá výtka typu "nejsi normální" v nějaké modifikaci . Je to jedna z příčin psychické nerovnováhy v dětství a mnohdy to přetvává i do dospělosti . Mnohdy je pak nutná pomoc psychoterapeuta nebo dobrých přátel , a i psychoterapeuta je nutno někdy změnit , i vícekrát , než se člověk dostane do " normálu" (= psychické pohody , rovnováhy , štěstí). To všechno způsobuje argumentocvání "normálnem".Kdo to nepozná , víc trpí .

reagovat 7.10.2008 23:43 -

Super článek, myslím, že všem jistě srozumitelný a výstižný

reagovat 8.10.2008 11:45 - Marek

Je normální vysmívat se někomu kdo není normální izolovat ho a neustále mu dávat najevo že není normální? Myslím že to vůbec není normální.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 7.10.2008 23:43 -

Super článek, myslím, že všem jistě srozumitelný a výstižný

reagovat 8.10.2008 11:45 - Marek

Je normální vysmívat se někomu kdo není normální izolovat ho a neustále mu dávat najevo že není normální? Myslím že to vůbec není normální.

reagovat 8.6.2011 17:55 - Franta

Článek je výborně a srozumitelně napsaný. Mně se nejvíce líbí poslední věta, jestli je tento svět vůbec normální. Podle mě ne, já uznávám jiné normy.

reagovat 8.6.2011 18:27 - Mirek

Je normální vysmívat se...

Pokud je to jen izolace, tak je to ještě dobrý. V dějinách se děli,dějí a asi budou dít i horší věci.Někdy se bohužel stává, že z nenormálních se stávají ti co říkají těm ostatním co je normální. Normální chápu, jako to co je v dané společnosti a v danou dobu tolerováno a že se někdy jako normální věci tolerovalo i to, za co by dnes byla spolehlivě vstupenka do blázince, včetně dané izolace takových "lidí".Zvláště někteří "nahoře" by to potřebovali....

reagovat 9.2.2013 20:53 - Marty

Za druhé světové války byli v Německu lidé tak zmanipilováni fašistickou idejou, že bylo normální zabíjet židy, nebo jim třeba nadávat na ulici a nikdo se nad tím nepohoršoval. Po válce se všichni němci ptali sami sebe: Jak jsme to mohli udělat?

I dnes například komunistický reřim v Číně a KLDR učí ideologii ´´třídního nepřatelství´´ kdy je normální že nízké a střední vrstvy společnosti mez sebou bojují a v Číně je i normální mučit praktikujicí Falun Gongu a jiné tzv. ´´třídní nepřátele´´. Dokonce lidé, kteří tuto práci vykonávají, za ní dostávají zaplaceno.

To co je ve společnosti normální záleží jenom na nás, jestli to jako jednotlivec normální uznáme.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *