Co znamená být blázen - zamyšlení II. - komentáře

přejít na článek

První příspěvky v diskuzi

reagovat 4.12.2003 20:27 - Birkof

Zdravím autora článku. Co to znamená být dnes blázen? myslím si, že slovo blázen by se mělo téměř vypustit z psychiatrického slovníku. Stejně tak, slovo "blázinec" se dnes už asi nepoužívá. Napadla mě možná definice slovního často dříve užívaného slovního spojení "to je, ale dnes bláznivý den" - "to je, ale dnes chaotický, nenormální, nestereotipní den". Co to tedy znamená být blázen? Lidi skáčou z kilometrových výšek, jezní obrovskými rychlostmi, lezou na nejvyšší hory bez kyslíkových masek, jezdí na kolech po skalách, píchají si steroidy, vymýšlí sexuální polohy, místa a praktiky, o kterých se v době napsaní kámasutry ani nezdálo, zachraňují se děti, které jsou velmi nemocné a nikdy se neuzdraví atd.. Je to normální? Stejně tak, je normální být kleptoman, fetišista, hermafrodit, atd.? Normální je dnes to, co dělá většina obyvatel? Když by to tak bylo, proč není normální vražit, znásilňovat, krást? Jsme přeci jen zvířata, která před 10000 lety slezla ze stromu a náš genom se od té doby změnil jen neznatelně, možná vůbec. Kde jsou hranice? Přitom si vymýšlíme genetické manipulace a nekompromisně prosazujeme eugeniku na zlepšení lidského genomu? Co se tím sleduje? Jak vypadá ideální člověk? Děláme postupně ze sebe androidy(kochleární implantáty, protézy, elektronické oči, atd..). Je tudíž ideální člověk ROBOT?

reagovat 21.12.2003 15:19 - lojza

Psychologie a psychiatrie jsou tak rozsáhlé obory , že když osoba A řekne o osobě B , že je blázen , tak to značí buď pokus o manipulaci at už vědomou nebo ne , nebo totální neznalosst psychologie a psychiatrie , ale každopádně neseriozní a neobjektivní hodnocení .

reagovat 21.12.2003 15:23 - lojza

No možná že lidi jsou "biologičtí roboti" , kteří mají ve svých pamětech zabudovány "programy" jak se v různých situacích chovat , jak co posuzovat atd. Ale jak se tam ty "programy" vzaly ? Např. výchovou , sledováním TV , četbou atd. Otázka je , do jaké míry co ovlivňuje duchovno .

reagovat 13.1.2004 18:37 - autor článku

Slovo blázen rozhodně nepatří k odborným pojmům psychiatrie či psychologie, je to slovo hovorové, vyjadřuje řadu dost odlišných věcí a o tom právě článek je (tedy také o tom).
Kolem duševní nemoci nebo zdraví je mezi námi řada předsudků.

reagovat 25.2.2004 00:22 - lojza

Dobrá se mně zdá knížka , která souvisí s tématem:
101 strategií jak se nezbláznit v šíleném světě
nakl. Portál
autor A.Lazarus

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 2.3.2005 20:19 - Karolína

Než jsem přišla na střední školu,říkala jsem si,že bláznovství je něco nenormálního! Když jsem se na škole trošku rozkoukala,zjistila jsem,že ten,kdo se dnes považuje za "blázna" je tam skoro každý.Postupem času jsem se s nimi ztotožnila a můj pohled na bláznovství se otočil.Občas sama pochybuji že jsem normální,ale uklidním se tím že jsem jen originální a tak to vlastně je,každý kdo se odlišuje nemusí být cvok.Poznala jsem tudíš velké množství lidí o kterých bych dřív řekla že jsou blázni.A svým způsobem je být bláznem výhoda,můžete se výborně odreagovat!

reagovat 8.10.2008 12:16 - Marek

Stačí když má člověk depresi nebo anorexii aby mohl být označen za blázna nebo musí mít třeba schizofrenii?Před označením blázen bych dal pro tyto lidi přednost slovům jako psychicky nemocný.Je to hnus když vám lidi říkají magore nebo blázne.Se mnou tak mluví i moje sestra(sourozenec).Myslím si že opravdovej blázen by nebyl schopnej psát nějaký články do diskuze.

reagovat 20.5.2012 14:06 - GVKB

Vše je zde založené na tom aby byl zde každý člověk normálním bláznem, zdánlivě jde o paradox, buď jsem normální nebo jsem blázen, nemohu být přeci normálním bláznem? Jsem zde v tomto času a prostoru od 30.3.1953. a prostorově jsem sem přišel v místě zvaném Piešťany ve Slovenské republice, od roku 1970 existuji v Praze a zde bydlím v 10 patře v Petrovicích, teď je mi tedy 59 let a jelikož jsem zde dlouho, tak jsem dospěl k závěru že každý člověk na světě je normální blázen. Já jsem blázen do; hudby, umění, politiky, jídla, pití, sportu, programování, atd. ano každý je zde do něčeho normálně zblázněný a tak je z něj logicky normální blázen. Jakmile se člověk co čehokoli zamiluje tak se do toho automaticky i zblázní a stane se z něj blázen, proč se musí každý do něčeho zamilovat to musí mít nějakou příčinu? Tou příčinou je naše inteligence která potřebuje nějaký pevný bod o který by se opřela a tím pevným bodem je to do čeho se zamilujeme. Jestliže se třeba Adolf Hitler zamiloval do Egoismu tak se z něj stal egoistický normální blázen, každý prezident je egoistický normální blázen, patří to k této funkci jaksi automaticky, ten kdo je zase altruistickým normálním bláznem se zase zde stává svatou autoritou v náboženství nebo u sekty. Každý normální blázen zde má svoje království, které miluje a ochraňuje, někdo má veliké království a jiný má jenom malé bláznivé království, záleží na tom jaké má onen blázen štěstí ve svém životě a v jaké se nalézá životní situaci. Problém nastává pokud blázen přestane být normálním a tak škodí agresivně ostatním bláznům, jako třeba to dělal Adolf Hitler a díky němu zemřelo zbytečně mnoho normálních bláznů. Je tedy třeba zavést elektronické automaty které budou u vstupu do podniků a institucí, aby do podniků a institucí nemohli vstoupit jedinci co nejsou normálními blázny. Pokud by takový automat zde byl v době kdy žil Adolf Hitler tak by jej nepustil do vládní instituce a tím by on nemohl napáchat tolik škod, prostě přijdete ráno do zaměstnání, posadíte se k testovacímu elektronickému automatu na vrátnici a on vám ukáže na monitoru, dneska nejsi normální blázen přijď zítra, třeba se tvůj stav zlepší, máš na to týden a po týdnu už dostaneš automaticky výpověď. Kolik prezidentů a řiditelů by asi na světě muselo díky těmto automatům dostat výpověď?

reagovat 28.9.2016 14:36 - Blázen

Ale hovno.

reagovat 28.9.2016 14:37 - Blázen

Je blázen a blázen. :)

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *