Wilsonova nemoc

První příspěvky v diskuzi

reagovat 22.11.2001 07:31 - Jan

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na Wilsonovu nemoc. Co je to vůbec za chorobu a jake jsou její příznaky? Dá se dobře léčit? Jedná se o vážné onemocnění? Děkuji za odpovědi.

reagovat 3.12.2001 00:22 - Doktorka

Jde o defekt přenašeče mědi v krvi - tzv, ceruloplazminu. V krvi je zvýšená hladina mědi. Ta se ukládá v různých orgánech - především v játrech, mozku, ledvinách , oční rohovce a způsobuje v nich změny. Nejzávažnější jsou změny v mozku - ty mohou vést k demenci, hyperkinézám, poruchám řeči a v nehorším stádiu ke kómatu.
Léčba spočívá v podávání léků, které se snaží zvýšit vylučování mědi z organismu (močí) - Penicillamin. Jedná se o symptomatickou léčbu, která musí být prováděna po celý život. Pokud se začne s léčbou před objevením poškození organismu (např. neurologických změn), může se podařit nemoc udržet bez příznaků.

reagovat 21.3.2002 14:10 - Mirek

Chtěl jsem se zeptat jestli existuje nějaký seznam potravin které obsahují měd a v jakém množství.?Kde se dá získat ?Děkuji MIrek

reagovat 22.3.2002 12:12 - doktorka

Měď je nejvíce obsažena ve fazolích, hrachu, vnitřnostech, celozrnných obilovinách, švestkách, hroznech, melase, čokoládě, brokolici, avokádu, vaječných žloutcích, houbách, sojových bobech, ořechách a mořských produktech.
Lidé trpící Wilsonovou chorobou by se těmto potravinám měli vyhýbat.

reagovat 25.3.2002 10:21 - Mirek

Lze se někde dočíst něco více o správné výživě při této nemoci?Myslím tím internet či nějakou knihu i v anglické verzi?Děkuji MIrek

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 29.6.2017 22:02 - Lili

Lenko děkuji.
prosím tě jak se to projevuje u sourozence přítele?
Tvúj přítel může být a nemusí být bezpříznakový nosič tak snad kdybys ty to neměla tak děti by měli být zdravé ze 75 procent. Tak nějak ta genetika je. Je to samozřejmě složitější téma.

reagovat 1.7.2017 15:56 - Lenka

Lenko děkuji.
prosím tě...

Nemas vubec zac, kdyby si mi napsala email, tak tito kdyztak napisu do neho.

reagovat 7.8.2017 16:10 - Lucie

Lenko děkuji.
prosím tě...

Ja bych jenom chtela upresnit, ze pro vznik mutace je treba genu od obou rodicu. Takze pokud je jeden rodic prenasec a druhy se zdravym genem, deti maji 50% sanci, ze budou prenaseci. Nemocne byt nemohou. Take bych chtela upresnit, ze hodnoty medi v krvi mohou byt nizsi, v norme I vyssi, podle stadia nemoci.

reagovat 7.8.2017 16:15 - Lucie

Ja bych jenom chtela...

Oba rodice musi byt alespon prenaseci, aby zmutoval gen jejich potomka. A potomek prenasec dostal zmutovany gen jen od jednoho rodice. Snad je to takhle jasne :)

reagovat 11.8.2017 23:18 - Lili

Dobrý den,
Lucie jste si jistá, že nosič nemá vúbec žádné potíže? Dočetla jsem se v mnohých odkazech o bezpříznakových nosičích. Otázka zní, jestli existují i nosiči příznakoví, nebo se u nich za určitých podmínek mohou jisté potíže vyskytnout?
Genetické mutace a že jich je a nejsou zdaleka prozkoumány, je to vzácné onemocnění, zřejmě i na okraji zájmu se tím více zabývat.
Mám velmi vysokou volnou Cu a vyšetření se obávám. Myšleno gene.v. Jakékoli postřehy uvítám. Děkuji.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *