Vztah rodičů a dětí

První příspěvky v diskuzi

reagovat 5.4.2009 10:16 - Maru

Vztahy rodičů a potomků jsou aktuální v každém věku. Jaký máme vztah s dětmi dospělými, jak moc se jim pleteme do života, co od nich očekáváme,co oni od nás ?

reagovat 5.4.2009 12:25 - Já,

ač už dost dlouho v důchodu, jsem pro mamku snad nikdy dospělá nebyla, pořád jsem musela být k dispozici a poslouchat, co všechno dělám špatně. Proto se moc a moc snažím svým dětem tohle nedělat. Vztah máme zatím moc hezký, možná ovšem je to tím, že je zas tak moc nepotřebuju, spíš oni mne

přes vnoučata. Ale doufám, že až je potřebovat budu, dokážu se vyvarovat vynucování vděčnosti a ten vztah to vydrží.

reagovat 5.4.2009 14:09 - Tom

Ano, Maru, debata v péči o seniora se zvrtla na téma, jak moc cítit odpovědnost za člověka, který sám většinu života rozdával něco jako bolest kolem sebe. Asi věčné téma.

reagovat 5.4.2009 16:45 - Maru

Ono to spolu velice souvisí a je to opravdu téma věčné. Tome vy asi nemáte příliš dobrou životní zkušenost, to je mi líto.

Já právě proto, že jsem trošku záviděla lidem, kteří si doma byli schopni věci vyříkat, což u nás moc nebylo, se snažím to mít s dětmi jinak, víc upřímnější a kamarádštější, i za cenu toho, že jsou občas hubatější, než by mi bylo milo.

Nevím, jak dalece se mi to daří, zatím si nestěžuju, ale uvidíme časem. Ty vztahy se asi prověří právě při krizové situaci.

reagovat 5.4.2009 18:17 - Tom

No, s mými rodiči je to hodně těžké. Oni sami měli strašně škaredé dětství - otec vyrůstal bez otce!!, který mu umřel když byl velice malý, matka vyrůstala bez matky!! (taky zemřela), ale s macechou, na kterou se tohle pejorativní označení plně hodí. Když např. ráno zlobily (se svou sestrou), tak je vystrčila na dvůr, v nočních košilích a bosé klidně v lednu. Bití bylo pravidlem. Pravdou je, že stejně mlátila i vlastní 2 děti, které potom s dědou měla - jeden alkoholik a troska, dcera - útěky z domu, fet, dnes troska psychická.

Takže moji rodiče sice chtěli pro mě to nejlepší, ale po svém. Je nikdy nezajímalo, co bych chtěl já, ale oni nejlépe věděli co to je. Hlavně mi bylo zdůrazňováno, co musím. Tohle slovo bylo u nás hodně časté. Nějaká diskuze? Mé názory? Ne. Takže moc nechybělo a vyrostl by ze mě životní slaboch, který by jenom každému ustupoval, protože takto mi to bylo vštěpováno. Bylo by to na dlouho, někde jinde jsem to již podrobně popisoval.

Takže já se snažím nepředávat tuto kletbu dále. Nejsem sice 100% úspěšný, dcera mi vyčítá, že také moc citů dávat neumím, ale o těchto věcech doma diskutujeme a rozhodně je náš vztah postaven na úplně jiných základech. Snažil jsem se respektovat její rozhodnutí, takže mi nemůže vyčítat, že bych ji někam manipuloval ap.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 3.7.2018 12:32 - Hanka

To jsme dělali skoro 30 let....

Jo jo, znám...

reagovat 3.7.2018 12:41 - Pepa

To rebelství k rodičům v mnohém není nutné.
Horší je když ten rebel je rodič,tvz. pozdní romantik.
To dítěti pak předčasně zešediví vlasy a musí hrát on toho rodiče.
Já je mám rád,ale to neznamená že jsem od nich nezažil víc pubertálnosti než od spolužáků.

reagovat 3.7.2018 17:10 - jj,

To rebelství k rodičům v...

je to kus od kusu. Za mou matku jsem se před přáteli styděl tolikrát, že se to nedá spočítat.

reagovat 3.7.2018 17:15 - sdfg

Ono opravdu není nárok na dokonalost u rodičů...
Když se to tak veme,měl by být člověk spokojen i za normálního českého rodiče v rámci možností.Je to loterie.Tu vědci nemají rádi a vymášlí odpovědi aby na vše byla exaktní otázka a tak tam kde jsou zcela v pytli vymysleli statistiku a to je pavěda která když se ještě použije v politice tak se dá lhát tak chytře,že to ani není poznat.

reagovat 3.7.2018 17:18 - sdfg

Ale ani rodič by neměl používat statistiku a ptát se proč ty jsi jako dítě takové,když Pepíček od vedel krásně zpívý a Janička jeho sestra bezvadně bojuje v kleci kickbox s mnohem staršími a támhle siamská dvojčata sousedky jsou první ve vědomostních soutěžích v tv a ty jso jeb blbej,tlustej,nešťastnej ošklivej,trapnej trouba a smrdíš a nic z tebe nikdy nebude tumáš jednu jen tak preventivně!

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *