Vzpomínky na totáč :-))

První příspěvky v diskuzi

reagovat 23.6.2005 22:28 - Andy

Ahoj, myslím se, že krom toho špatného, co nám život v komunismu připravil jsou i věci, které bysme neměli zapomínat, které jsou zvláštním způsobem půvabné a člověk se při vzpomínce na ně usmívá...

Tak třeba my jsme měli u babičky radio stahnute oranžovou zavařovací gumou, protože byly k dostání pouze ty velké monočlánky, a ty šlo uchytit pouze výše popsaným způsobem .

bylo toho mnohem víc, co si pamatuju, takových těch perliček, ale dám prostor ostatním...Tak pojdte vzpomínat na jídlo, ktere nebylo, obleceni, co se nedalo nosit, na příkazy a nařízení, které nešlo plnit a tak...'

reagovat 23.6.2005 22:41 - Pavel Obalil

Tak s tím rádiem, to je úplná pravda. Já měl ruský rádio "Maximka" a tu oranžovou gumu jsem tam měl taky. 9V baterie se prostě nedaly koupit, tak jsem dával dvě plochý do série a přivazoval je gumičkou na sklenice....
Jinak si taky pamatuju vstávání ráno na vlak do školy, když mi k tomu rozhlas po drátě vyhrával "Kupředu, levá!". Rozhlas po drátě byl fakt MOC dobrej!'

reagovat 23.6.2005 23:04 - eva

A co takhle najít něco,co bývalo opravdu lepší a dneska není?Pamatuju jogurty v /nehezkém/kelímku,stály 1,30 Kčs,hrudkovité konzistence-byly dělané klasickým způsobem ale především dobré s chutí opravdového jogurtu.Taky si vybavuji chutnější pečivo a zákusky.
Oblečení byla sice katastrofa,ale zato ta radost,když člověk něco zajímavého sehnal,že?
Elektronika byla sice drahá a musela se shánět,ale výrobky vydržely dýl,než do prvního porouchání.'

reagovat 24.6.2005 00:56 - Andy

No co se jidla tyče, tak mam v pameti takove ty cokolady, ktere mely na zadni strane oblecek na vystrihnuti na panenku, ktera byla na predni strane, a ty cokolady byly desne dobre, jedna byla takova ani bílá, ani mléčná,snad sojova, ale ta byla!! Pak zmrzlinka Terno, jahodova s oříšky nahoře a švestkový čtvrtlitr kefírovaného mléka,dávali nám to ve škole na svačinky, nebo ty čtvrtlitrová vemena :-)
Jinak pro dnesni mladez taky jiz jen velmi tezce predstavitelny Branny den se silonovymi sacky na rukou a nohou, satek na ústech a pochod zamořenym uzemim, nase ZS se nachazela v centru Ostravy, o to vetsi trapas :-)Jednou, bylo to v 6.tride jsme za odmenu mohli použít opravdove plynove masky, tak to bylo terno :-))Na boj s imperialisty jsme byli pripraveni 100%-ně !'

reagovat 24.6.2005 04:17 - Mravní hlídka

Ahoj všichni!
Mám-li začít "kulinářsky", já rád vzpomínám na HOŘICKÉ TRUBIČKY, tenkrát chutnali uplně jinak. Nebo na turecký med v takových těch špalíkách: větší stál 0,40kčs, byl takový tvrdý,ten malý, měkčí kozistence, stál 20 haléřů.
Také vzpomínám na konzervy Vepřové maso ve vlastní šťávě, které byly opravdu z vepřového masa, stejně jako Lunchmeat, nebo oblíbené špekáčky. Dnes to je samá sojová mouka a drůbeží separát, fuj.
Také jste poslouchali na středních vlnách (MW) RADIO LUXEMBOURG ? Ta stanice byla skvělá, dobrá muzika, měli také silný vysílač na 1539 khz, takže jsem ho poslouchal i u nás v Ostravě. Bohužel, Radio Luxembourg už dneska nevysílá, i když po roce 1990 jsem ho poslouchal ve stereo kvalitě přes satelit Astra (když jsem si koupil SAT-receiver). Další má oblíbená stanice byla SR1-Europawelle Saar,z německého Saarbrückenu, vysílala na frekvenci 1422 khz, ale nebyla tak známá jako "Laxík".
Ti, kdož jsou z Ostravska a dalších míst u polských hranic si možná vzpomínají na vysílaní polské televize: vždy v sobotu dávali Studio 2,kdy dávali western, sci-fi seriál "Space Cosmos 1999", seriál "Svatý",v noci nějaký horor a kolem let 1985-1989 i nějaká ta erotika z produkce francouzské M6. V době, kdy ČST byla nudná,pro nás, co nemohli chytat západoněmeckou či rakouskou TV, byla TELEWIZJA POLSKA oknem na Západ.
Jo,jo, také jsem někdy sentimentální, když vzpomínám na "staré, dobré časy"... :-))
'

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 12.10.2018 18:41 - jojo

srovnávám se svým životem a životem svých rodičů

reagovat 14.10.2018 19:10 - bič

jsem se vrátil z vojny a...

Ale za to máš dneska banány za dvacku celý rok. A česká jablka za padesát. To je dílo, co ?

reagovat 14.10.2018 19:15 - sdfg

Já bych se v tom nevrtal,...

Já bych to vůbec nesrovnával s dneškem.To naprosto nejde.
Co třeba jde je srovnat to se Španělskem za Franka,který zemřel 1975 a zavedl a udržel v Španělsku tvrdou katolickou diktaturu, věznil a vraždil v občanské válce opozici a týral je pak a mučil a popravoval ve vězení.
Co do svobod jsme na tom v době jeho smrti byli ve srovnání svobod v ČR a demokratičnosti názoru a stylu života, troufám si tvrdit lépe. Rok 1975-smrt Franco.

S dnešní dobou stačí sebrat mladým počitače a budou to považovat za pravěk.

reagovat 14.10.2018 20:30 - Dnešní nedělní

rodinný oběd. Vnučka:"Dědo, vy jste opravdu, když jsi byl mladý, neměli mobily ? No, opravdu ne.Ani počítače. Jenom televizi a gramofony."
Dlouhé zamyšlení a potom to z ní vypadlo."Ten komunismuz byl opravdu strašný. To já bych se odstěhovala do Ameriky."
No jo, jenže tenkrát ty mobily nebyly ani v Americe."Kecáš, v Americe bylo vždycky všechno."

Podotýkám, žákyně sedmé třídy. Jak se zdá, vyrůstá nám generace naprostých ignorantů a idiotů.

reagovat 14.10.2018 21:28 - bič

rodinný oběd....

Evropská civilizace jede s kopce. U nás tomu nasadila korunu inkluze ve školách. Dejme tomu, že lze pochopit zařazení dítěte s nějakým fyzickým postižením. Ale nasadit do třídy mentálně retardované jedince, byť i s asistentem, je cesta do pekel. A dnešní snižování latěk úrovní škol a nabírání žáků bez přijímacích zkoušek na SŠ a VŠ to jen završuje. Na vině je i výplach mozků masmédii, kdy vše, co pocházelo z minulého režimu, bylo šmahem zavrhnuto jako něco přežitého, ne-li pak přímo ideologicky nežádoucího. Likvidace a rozprodej národního majetku z nás pak udělala otroky ve vlastní zemi. Vlastenectví je vydáváno za nezdravý nacionalismus. Připitomělé sluníčkaření a poklonkování Západu se bere jako správné evropanství. Kopeme si vlastní hrob.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *