Vzpomínky na totáč :-))

První příspěvky v diskuzi

reagovat 23.6.2005 22:28 - Andy

Ahoj, myslím se, že krom toho špatného, co nám život v komunismu připravil jsou i věci, které bysme neměli zapomínat, které jsou zvláštním způsobem půvabné a člověk se při vzpomínce na ně usmívá...

Tak třeba my jsme měli u babičky radio stahnute oranžovou zavařovací gumou, protože byly k dostání pouze ty velké monočlánky, a ty šlo uchytit pouze výše popsaným způsobem .

bylo toho mnohem víc, co si pamatuju, takových těch perliček, ale dám prostor ostatním...Tak pojdte vzpomínat na jídlo, ktere nebylo, obleceni, co se nedalo nosit, na příkazy a nařízení, které nešlo plnit a tak...'

reagovat 23.6.2005 22:41 - Pavel Obalil

Tak s tím rádiem, to je úplná pravda. Já měl ruský rádio "Maximka" a tu oranžovou gumu jsem tam měl taky. 9V baterie se prostě nedaly koupit, tak jsem dával dvě plochý do série a přivazoval je gumičkou na sklenice....
Jinak si taky pamatuju vstávání ráno na vlak do školy, když mi k tomu rozhlas po drátě vyhrával "Kupředu, levá!". Rozhlas po drátě byl fakt MOC dobrej!'

reagovat 23.6.2005 23:04 - eva

A co takhle najít něco,co bývalo opravdu lepší a dneska není?Pamatuju jogurty v /nehezkém/kelímku,stály 1,30 Kčs,hrudkovité konzistence-byly dělané klasickým způsobem ale především dobré s chutí opravdového jogurtu.Taky si vybavuji chutnější pečivo a zákusky.
Oblečení byla sice katastrofa,ale zato ta radost,když člověk něco zajímavého sehnal,že?
Elektronika byla sice drahá a musela se shánět,ale výrobky vydržely dýl,než do prvního porouchání.'

reagovat 24.6.2005 00:56 - Andy

No co se jidla tyče, tak mam v pameti takove ty cokolady, ktere mely na zadni strane oblecek na vystrihnuti na panenku, ktera byla na predni strane, a ty cokolady byly desne dobre, jedna byla takova ani bílá, ani mléčná,snad sojova, ale ta byla!! Pak zmrzlinka Terno, jahodova s oříšky nahoře a švestkový čtvrtlitr kefírovaného mléka,dávali nám to ve škole na svačinky, nebo ty čtvrtlitrová vemena :-)
Jinak pro dnesni mladez taky jiz jen velmi tezce predstavitelny Branny den se silonovymi sacky na rukou a nohou, satek na ústech a pochod zamořenym uzemim, nase ZS se nachazela v centru Ostravy, o to vetsi trapas :-)Jednou, bylo to v 6.tride jsme za odmenu mohli použít opravdove plynove masky, tak to bylo terno :-))Na boj s imperialisty jsme byli pripraveni 100%-ně !'

reagovat 24.6.2005 04:17 - Mravní hlídka

Ahoj všichni!
Mám-li začít "kulinářsky", já rád vzpomínám na HOŘICKÉ TRUBIČKY, tenkrát chutnali uplně jinak. Nebo na turecký med v takových těch špalíkách: větší stál 0,40kčs, byl takový tvrdý,ten malý, měkčí kozistence, stál 20 haléřů.
Také vzpomínám na konzervy Vepřové maso ve vlastní šťávě, které byly opravdu z vepřového masa, stejně jako Lunchmeat, nebo oblíbené špekáčky. Dnes to je samá sojová mouka a drůbeží separát, fuj.
Také jste poslouchali na středních vlnách (MW) RADIO LUXEMBOURG ? Ta stanice byla skvělá, dobrá muzika, měli také silný vysílač na 1539 khz, takže jsem ho poslouchal i u nás v Ostravě. Bohužel, Radio Luxembourg už dneska nevysílá, i když po roce 1990 jsem ho poslouchal ve stereo kvalitě přes satelit Astra (když jsem si koupil SAT-receiver). Další má oblíbená stanice byla SR1-Europawelle Saar,z německého Saarbrückenu, vysílala na frekvenci 1422 khz, ale nebyla tak známá jako "Laxík".
Ti, kdož jsou z Ostravska a dalších míst u polských hranic si možná vzpomínají na vysílaní polské televize: vždy v sobotu dávali Studio 2,kdy dávali western, sci-fi seriál "Space Cosmos 1999", seriál "Svatý",v noci nějaký horor a kolem let 1985-1989 i nějaká ta erotika z produkce francouzské M6. V době, kdy ČST byla nudná,pro nás, co nemohli chytat západoněmeckou či rakouskou TV, byla TELEWIZJA POLSKA oknem na Západ.
Jo,jo, také jsem někdy sentimentální, když vzpomínám na "staré, dobré časy"... :-))
'

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 7.1.2018 11:22 - Botel Racek

Proč ne ještě..

Vůbec jste to nepochopil. Jako děcka z vesnice (zapadákov vzdálený od Prahy 180 km - v 70tých letech větší vzdálenost, než dnes kamkoli po Evropě) jsem prožívali něco vyjímečného. Z našich vrstevníků od nás jsme byli jedni z mála, spíše jediní, co se projeli metrem. A být ubytovaný tehdy na Rackovi bylo stejné, jako dnes v nejlepších hotelích v Praze za tisíce na noc. Oběd jsme si mohli dát na Staroměstském náměstí (restaurace U supa např.). A kde ještě byly tehdy dveře na fotobuňku, kromě letiště v Praze? U vás? A eskalátory jste taky měli? U nás teda nebyly. Události se musí posuzovat očima tehdejší doby. Vezměte si dnes 15 nebo klidně i 20 tis. ať to s těmi platy přeženeme, a ubytujte se v nějakém TOP hotelu (v apartmánu). Stravujte se v restauracích v centru Prahy. Používejte MHD (jako přespolní), navštevujte denně minimálně dvě památky nebo jiná zařízení( muzea, kino, bazén v Podolí apod.) Kolik vydžíte dnů? Možná se ani neubytujete.

reagovat 7.1.2018 13:01 - Pamětník

Možná tak leda on sám, ale určitě ne celá 4členná rodina.

reagovat 7.1.2018 13:07 - Pamětník

Možná tak leda on sám, ale...

A ať sem nikdo nechodí s porovnáváním tehdejšího a současného průměrného platu, o kterém si dnes 2/3 zaměstnanců mohou nechat jenom zdát.

reagovat 7.1.2018 13:11 - Proč

Proč ne ještě..

Vůbec...

Tys nepochopil, proč to píšu.
"Kolik rodin s běžnými příjmy by si to dnes mohlo dovolit?"
Ono ti uniklo, že Praha se stala turistickým centrem a aby jí turisté "nevyžrali", je nutné přizpůsobit ceny? Boží prostoto...
Ale jet se dívat na eskalátory a na Vltavu, to můžeš i nyní :).

reagovat 7.1.2018 13:14 - Dotaz

Možná tak leda on sám, ale...

Ty jsi Mamut? Toho chlapa jsem tady od voleb neviděl. Doufám, že ho propad komančů nějak nerozhodil.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *