Vyšetření nezletilého-přítomnost rodiče nutná?

První příspěvky v diskuzi

reagovat 29.10.2004 09:16 - Pavel

Ahoj. Chtěl bych se zeptat, jestli když lékař vyšetřuje pacienta, kterému není ještě 18 let, jestli má právo požadovat přítomnost dospělé osoby, především rodiče, v ordinaci. Mě museli vyšetřit na chirurgii pro bolest břicha, protože to vypadalo na slepák. Lékař mě pozval dovnitř, promluvil si se mnou, co mě bolí a tak. Pak mi řekl, že mi vyšetří břicho a konečník, ale bude vyžadovat přítomnost rodiče v ordinaci, protože mi je teprve 16 let. Prý na tom trvá a jinak to nejde. Pozval matku do ordinace, já se musel svléknout skoro do naha, on mi pak na stole začal prohmatávat břicho. Když mi pak před mámou strčil prst do konečníku, umíte si představit, jak mi bylo, navíc jsem po chvíli dostal erekci. Styděl jsem se snad jako ještě nikdy. Druhý den mě pozval na kontrolu a opět tohle. Četl jsem tady na Doktorce o podobných případech, i když tohle prožívají hlavně holky na gynekologii, u kluka snad jen při tom slepáku. Proč to někteří lékaři dělají? On ten lékař chtěl mít jistotu, abych ho nepomluvil, jako že je úchylák či teplouš, tak vyžaduje přítomnost rodiče u vyšetření, aby tomu zabránil? Nebo ho prostě baví, že může člověka pořádně ztrapnit a potupit, je to od něj škodolibost a směje se tomu? Já jsem měl zato, že tohle lékař smí udělat u pacienta do 14 nebo 15 let, pak již porušuje zákon a lékařské tajemství, protože o problémech pacienta se nesmí nikdo jiný dozvědět. Stalo se někomu z vás něco takového?

reagovat 29.10.2004 09:27 - zdeněk

Pavle, osobně bych v tomto případě vůbec nehledal nějakou škodolibost nebo radost od lékaře. Já nevím jak je to právně ošetřeno, může se vyjádřit někdo jiný, ale po přečtení některých jiných útlocitných obav se tomuto lékaři ani nedivím.

reagovat 7.11.2004 07:48 - Hela

Ahoj Pavle. Lékař při Tvém vyšetření postupoval naprosto správně. Jestli mi nevěříš, přečti si www.lkcr.cz/tm/clanek.php?id=532 Pokud Ti není 18 let, jsi nezletilý. Pokud jsi měl podezření na zánět apendixu, je vyšetření přes konečník nezbytné. To, že přivolal mamku, bylo proto, abys ho při běžném vyšetření nemohl obvinit ze sexuálního zneužití se všemi následky pro něj. Ty mi sice řekneš, že bys to nikdy neudělal, ale to on nemůže vědět. Jestli jiný lékař postupuje jinak, je to jen jeho dobrá vůle, ale i jeho riziko.
Chyba je spíše v tom, že se přehnaně stydíš. Je to přece jen tvoje máma a stud proto není na místě. Možná se u vás doma o sexu příliš nemluví a podle toho teď reaguješ. Já sama mám dva dospívající syny, 15 a 17 let. Oba studují a bydlí na internátě. Sice jsem se před nimi také nikdy nesvlékla, ale o dospívání a sexu jsme si promluvili. Když přijedou na víkend domů, občas jim vejdu do koupelny a umyju jim záda. Vždy na ně zaklepu, ale občas k nim zajdu. Mám tak nenápadnou kontrolu, protože bych rychle odhalila, kdyby si začali píchat drogy, což se na internátě bohužel stát může.
Snaž se svůj ostych překonat, před lékařem a před rodiči skutečně není na místě. Měj se hezky, Hela.

reagovat 7.11.2004 08:08 - milos

Pavle za 10 let se tomuhle svemu prispevku jen zasmejes.... mozna i drive. Vse bylo v naprostem poradku!

reagovat 8.11.2004 08:02 - Helena

Pavle,
zapomen na to.Chapu jak moc neprijemny zazitek to musel byt.Nemyslim si,ze jsi nejak prehnane stydlivy a ani,ze se tomu za par let zasmejes.U toho vysetreni ma byt vzdy zdravotni sestra.Rodic tam byt nemusi.Priste si to nenech libit.Jenom tak muzes neco zmenit.
P.S.Ta sestra tam ale opravdu byt z forenznich duvodu musi.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 6.6.2008 14:20 - nikola

cau jemi 13 a chtela bych se zeptat jestli je to opravdu povinne chodit v 15 nebo kolik na gyndu.jo a kdybych tam sla a zjistili ze nejsem panna co bys tim udelali?prosim napis na mail dracice.012"seznam !je to dulezite please..

reagovat 6.6.2008 15:44 - Jan

L: Ty jsi totální magor, pokud tě doprovázeli do 18 let rodiče na vyšetření tak máš dost.

reagovat 5.9.2008 11:00 - Gynekolog

zdravím, upozorňuji, že to, že někoho udělala doktorka před matkou v ordinaci rukou, je docela pěkná fantazie a ve skutečnosti se to nestalo. Lékařka by sama nikdy takový úkon neprovedla, natož před matkou !!! Vždy se dotyčný posílá na WC či jinam, kde nikdo není a nemůže ho vidět. Úkon typu "ruční" odběr semene neexistuje. To by pak bylo bez ohledu na přítomnost kohokoliv zneužití. Dotyčný, který to tady popsal má pěkné fantazie, je nutno rozlišovat mezi tím co se skutečně může stát a mezi tím co je jen blábol.

reagovat 26.1.2015 01:30 - t.tonny

Lékař má povinnost...

je to sice starší příspěvěk,ale....omlouvám se... tuto je blbost doktor by přeci měl hledět i na přirozený stud pacienta....proto existují třeba plenty za kterou lze pacienta vyšetřit i v případě rodiče a pokud si pacient kteréhokoliv věku nepřál aby tam byl někdo jiný....ať už otec nebo matka...je to jednoznačné....Pacient ať už 14ti letý nebo 18ti letý má právo na soukromí!!!!!!!!!
Nedávno se přede mnou styděl syn u lékařky a jednoduše mě přímo v ordinaci poprosil jestli se otočím...se slovy nemám problém se usmál a poděkoval....vím že si holí přirození ale asi se bál že si budu myslet kdo ví co......manželka by reagovala asi stejně...a...se synem mám skvělý vztah...
Osobně jsem se stal svědkem kdy 19 letého chlapce nechtěli pustit z jedné nemocnice v Praze domů bez zákonného zástupce....v 19 letech.....!!!!Provozní řád nemocnice....pro bůh kde to žijem..??!!!

reagovat 26.1.2015 01:41 - pro Toma

Jano, nevím jak stará je...

asi 17x???....sorry Tome ale tuto bych si fakt pamatoval....já být na tvém místě....sorry asi ti to už nepřijde....a možná že se ti to i líbí....kdo ví kdo sem píše....

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *