vstupní prohlídka do zaměstnání - moje práva

První příspěvky v diskuzi

reagovat 20.7.2011 11:33 - Linuxový otaku

Dobrý den, je mi 26 let, vylezl jsem ze školy, a zaměstnavatel pro mě chce vstupní prohlídku. Tak jsem začal hledat co všechno se tam provádí, a našel jsem i hororové zprávy o vyšetření konečníku(per rectum), varlat a penisu a možnosti, že pokud odmítnu tak nezískám osvědčení o zdravotní způsobilosti.

Samotné vyšetření by se sice dalo přestát, kdyby to bylo pro mé zdraví nutné (tedy bych měl nesnestitelné akutní problémy), ale to že existuje možnost to vynutit jako podmínku nutnou k získání zaměstnání je děsivé, je to forma znásilnění, kdy člověk pro peníze musí "prodat" svoje tělo a duši. Budu dělat programátora, tak snad se takové prohlídce vyhnu, ale teoreticky podle vyhlášek má doktor/ka právo mi tam sáhnout.

Nikdy v životě mi žádná žena na tyto partie nesáhla ani se tam nedívala, jsem pořád panic, a odmítám, aby někdo cizí viděl můj penis, prohlížel varlata nebo mi dokonce sahal do zadnice, byť to vyžaduje zákon, ale já tu práci potřebuji. Pokud takové vyšetření po mě bude chtít, mám připraven úplatek 500 Kč a pokud odmítne, tak ji začnu vyhrožovat a třeba ji i napadnu a násilím vynutím dát mi to osvědčení. Na sezení u PC nepotřebuji být nějak extra zdravý, stejně celé ty roky nic jiného nedělám, každý den tak 14 hodin, tak proč kontrolovat pohlavní orgány? Honím si 8-10x denně(doposud jsem jako student měl na to čas), někdy mě z toho i bolí nebo si natrhnu kůži, ale vždycky se to zahojí a furt funguje tak co?

Nechápu lidi, že si to nechávají líbit, chápal bych to jako dobrovolnou součást preventivní prohlídky, ale nikoliv jako podmínku nutnou k získání osvědčení o zdravotní způsobilosti a následnému získání/udržení si zaměstnání při prohlídce co 2 roky.

Ještě více mě dostalo, že někde tady v diskuzích to vyšetření vyžadoval závodní lékař(muž) po ženě, jinak by nezískala to osvědčení, a že to někdy vyžadují i po lidech co dělají v kanclu, učitelích a podobně. Ta žena se tomu naknec podrobila, aby nepřišla o místo, přitom měla manžela, tedy někomu už patřila. Někteří doktoři dovedou být prý zvlášť důkladní, zvláště u mladších žen a dívek, varovaly jí prý kolegině a měly prý nakonec pravdu.

Osobně bych asi neustál, kdybych měl přítelkyni nebo ženu, a ona musela z ekonomických důvodů podstoupit vyšetření konečníku, prsů a nebo genitálií závodním lékařem - mužem. Tyto partie jsou majetkem ženy a taky jejího partnera, a bez jejich souhlasu by nemělo být jakkoliv vynucováno jejich obnažení či jiná manipulace s nimi. Myslím že bych už takovou ženu snad ani nebyl více schopen plně milovat, protože při každém sexu bych musel myslet na to, že v nějaké části jejího těla se rýpal jiný muž, a ještě k tomu proti její vůli, na příkaz státu který má takové pitomé zákony. Navíc dřív či později bych to asi chtěl zkusit jí to dát do análu, pokud by souhlasila, a to bych tam pak nebyl první.

Tato legislativa je vlastně způsob, jakým systém skrytě krotí své občany, když systematicky ponižuje jejich důstojnost, aby z nich vychoval poslušné ovce. Není náhodou, že zákon o zdraví lidu pochází z dob komunismu. Nevěděl jsem, že žijeme v takové totalitě, a jsme opečovávání proti naší vůli jako nějaký dobytek :(

reagovat 20.7.2011 19:09 - .

TY VOLE, ABY SES NEPOSRAL ŽE TI DOKTOR SÁHNE NA PTÁKA. MÁŠ HO SNAD ZE ZLATA? NAJDI SI NĚKOHO NA SEX, JE VIDĚT, ŽE TO JEHO NEDOSTATEK VLEZL NA MOZEK. DOBŘE ŽE SIS NAŠEL ASPON PRÁCI, NEBUDEŠ MÍT ČAS ŘEŠIT BLBOSTI

reagovat 20.7.2011 21:40 - J.

Dobrý den, je mi 26 let,...

Kdo ti takovou pitomost nakukal? Při vstupní prohlídce ti sestra změří tlak, změří zrak a sluch. Udáš váhu a výšku. Při ničem se tě nebude dotýkat. Pouze když ti namotává manžetu na ruku, tak by se mohla nechtěně dotknout.
Doktor tě svleče do půl těla ( ale když si to budeš přát, zavře oči). Poslechne si srdce, plíce, prohmatá břicho, zkontroluje neurologické funkce, sepíše osobní a rodinnou anamnézu. Vše. Intimních orgánů se nikdo ani nedotkne. Podle práv pacientů, můžeš odmítnout cokoli, z toho co popisuji. Co na to bude říkat potencionální zaměstnavatel, nevím.

reagovat 20.7.2011 22:13 - ------

J., kdo ti takovou pitomost nakukal? Že se to tak flákaj u vás ve firmě, neznamená, že je to tak všude. Přečti si někde na stránkách pojišťovny, co obnáší preventivní prohlídka. Je tam i vyšetření varlat a per rectum. Až si to pročteš, tak poučuj.

reagovat 20.7.2011 22:25 - Tom

J., kdo ti takovou pitomost...

Ty si zase ale uvědom rozdíl mezi preventivní a vstupní prohlídkou.
Vstupní prohlídka do zaměstnání má sloužit hlavně k tomu, aby lékař posoudil, zda zdravotní stav zaměstnance umožňuje vykonávat požadovanou práci.
Pisatel to sice značně dramatizuje, ale moje kolegyně také odmítly některá vyšetření, která chtěl provádět muž lékař a přitom neměly souvislost s vykonávanou prací. Zdůvodnily to jasně - na takové intimní vyšetření chodí k lélařce, kterou si samy vybraly. Např. vyšetření prsou opravdu nemá žádný vliv na práci účetní.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 11.8.2016 21:44 - Spike

Zdar lidi potřeboval bych poradit,můj praktický lékař odjel na měsíc na dovolenou a já nemůžu nastoupit do nové práce protože jeho záskok nemá přístup k dokumentaci jeho pacientů takže mi nemůže udělat výpis z karty lékaře a mě bezněj neudělají vstupní prohlídku prosím praďte co mám děla ??? díky

reagovat 12.8.2016 07:31 - Tom

Zdar lidi potřeboval bych...

To je tedy hodně divoká situace. Ale je to otázka konkrétního lékaře, který dělá pro zaměstnavatele prohlídky zaměstnanců.
Já jsem tehdy žádný výpis s sebou neměl a nebyl problém. Nahlásil jsem cím trpím, čím ne, doktor změřil tlak, kontrolu očí a bylo hotovo. Pravda, šlo o práci duševní ne fyzickou.

reagovat 12.8.2016 09:06 - Tom

To je tedy hodně divoká...

A ještě doplním, slyšel jsem o závodních lékařích, kteří si stejně dělají vstupní vyšetření dle sebe. Tedy vezmou odběry, udělají EKG ap.

reagovat 24.1.2017 14:53 - C.

Je nutné, abych jako...

tak to jsem se zasmál .. :D

reagovat 25.1.2017 12:31 - hostinskej

Je nutné, abych jako...

To máte obrovskou výhodu, aspoň vás s ničím neotravují, neposílají po různejch vyšetřeních a rychle to vyřídí. Buďte rád a važte si toho.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *