VLIV ANTIKONCEPCE NA PSYCHIKU??

První příspěvky v diskuzi

reagovat 26.2.2003 21:03 - Tina

Vážená paní doktorko,
je mi 25 a již několik let trpím psychickými obtížemi, zpočátku psychosomatická onemocnění, pak strach, úzkosti, deprese. Byla jsem jednou hospitalizovaná, asi před rokem, od té doby je to někdy lepší, někdy ne. Není to prý u mě chronická deprese. Moje psychiatrička mi doporučila, v případě, že naše léčba nebude v nějaké rozumné době úspěšná, abych promluvila se svým gynekologem o vysazení antikoncepce anebo o jiné alternativě.
Může mít HA na psychiku takový vliv? Pokud bych vysadila, jaký vliv by to mohlo mít na mou psychiku? Bojím se změn, už toho na mě bylo moc.

reagovat 26.2.2003 22:23 - Jana

Tino, HA (resp. její estrogenní složka) může skutečně působit na psychiku velmi negativně. Tělo si myslí, že je těhotné a jako takové se prostě někdy chová divně...Lékařka ti radí dobře, buď vysaď HA úplně, nebo, pokud nyní nechceš či nemůžeš otěhotnět, tak zkuste pro začátek přípravek pouze gestagenní-např. Exluton. Po vysazení se tělo (pomalu, rychle, každé je jiné) vrátí k normálu, takže se toho neboj a riskni to. Stejně jednou budeš muset vysadit, tak proč ne teď? Hodně štěstí.

reagovat 27.2.2003 08:15 - Tina

Děkuji za radu, myslela jsem, že je to neřešitelné téma, byla už jsem z toho zoufalá. Zkusím to a uvidíme, jak to dopadne. Díky.

reagovat 27.2.2003 08:29 - Alena

Ahoj Tino,

jsem skoro přesvědčena, že za tvé problémy HA může. A to proto, že já sama jsem měla stejné problémy, když jsem brala HA. A to jsem vyzkoušena více druhů tabletek, ale pokaždé ze mě byla prostě "hromádka neštěstí". Teď už nic takového neužívám, a vlastně si myslím, že strach z těhotenství (OBROVSKÝ) je pro mne nakonec přece mnohem méně zatěžující, než deprese a úzkosti způsobené HA. To je jen má zkušenost.

Ahojky Alena

reagovat 9.3.2003 12:26 - Sonja

Ahoj, také u mě hormonální antikoncepce zapříčinila zhoršení psychiky. Už po měsíci užívání pilulek se u mě objevily stavy úzkosti. Lékař mi řekl, že po tak krátkém užívání není možné, aby byla ovlivněna psychika, ale já jsem přesto trvala na změně antikoncepce. Myslím si, že každý organismus je jiný a pokud je někdo citlivější, nebo má dědičné předpoklady, potom může být hormonální zásah do těla spouštěcím mechanismem pro různé zdr. potíže. S pozdravem Sonja.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 4.12.2015 15:15 - Petra

Ahoj holky, škoda, že sem...

Tak já mam vysazeno 3 roky a neberu už nic a to psychické svinstvo se občas vrací,už zas pár měsíců s tim bojuju a chytaji mi nějaký navaly,trvá to třeba několik hodin-vnitřní horko v hlavě jakobych měla horečku a doto pocity úzkosti nebo strachu nebo neklid depresivno,máte to někdo taky takhle?

reagovat 7.12.2015 15:50 - Kika

Petra -
A jak dlouho ti to trvá? Myslím třeba jestli je to týden, dva a pak si v pohodě, nebo měsíc? Protože to může být i PMS, což je nejhorší několik dnů před menstruací. Já to na sobě pozoruju a taky během menstruace jsem rozhozená..Prášky jsem začala brát i kvůli tomu(na tohle to mohlo,alespon ten první typ co jsem brala) ale pak jsem si řekla, že to radši zkusím bez toho

reagovat 16.12.2015 07:35 - MonikaN

Zdravím,přidávám svůj příběh.Před rokem,jsem vysadila antikoncepci po 8 letech,první 3 měsice jsem nedostala ani menstruaci,šla jsem na gyn.,pichli injekci a doktorka mi sdělila,že mám malou cystu na vaječníku,zatím jsem necítila nějake změny.v červenci tohoto roku to začalo,šílena panická úzkost, potom úzkosti,divné stavy,myšlenky,myslela jsem,že začínám bláznit,uběhl půl rok,kolem menstruace to je horší (asi PMS) jinak je to měsíc od měsíce lepši,ale jde to pomalu.až posledni dobou si to hodně spojuji s antikoncepci,člověk přemýšlel,jestli to nebylo prací,která je taky psychicky náročná,ale už vím,že je to prášky .zkusila jsem od te doby snad každou bylinku,nějaký detox,přestala kouřit,dali mi lehká AD nenavyková,nehodlám je brát dlouho,ale věřim,že mi pomohou překonat toto obdobi.Psychiatr mi sdělil,že taková reakce po vysazeni antikoncepce je možná.Držim Vám palce,kdyby jste některá chtěla,tady je můj email navratilovamo@gmail.com

reagovat 17.12.2015 15:25 - Lucka - Pro Peťu

Peti, zajímavé je, jak se to stěhuje...od léta, kdy to bylo neúnosné po vysazení HA jsem ty stavy měla stále, pak se to zlepšilo na 14 dní v měsíci, teď to sleduji okolo ovulace a před MS, akorát je zvláštní, jak se to mění. Dřív jsem bývala zavodněná před MS a teď mi MS končí a teprve mám oteklé nohy, je to hrozný, co se s tím tělem děje :-(( nechala sis někdy vyšetřit štítnou žlázu? Podobné příznaky totiž mají i rozhozené hormony štítné a mě to teda udělalo v těle po nasazení prášků komplet bordel. Takže teď neberu nic a srovnávám se, ale jak jste všechny psaly... jde to velmi pomalu. Když budeš chtít, napiš mi na mail: lightblue01@seznam.cz

reagovat 17.12.2015 15:28 - Moni

tak já Ms mám teda od začátku vysazení, možná díky tomu, že jsem si po přečtení všeho možného koupila taky gynex, a doufám, že to tak i vydrží. Člověk ani neví, co s ním dokáží hormony udělat. Moc Ti přeju, aby ti AD zabraly. Mám kamarádku, se kterou se držíme vzájemně nad vodou, a AD jí bohužel na tyto hormonální změny nepomáhají. Léčí se tedy také se štítnou žlázou, proto jsem to uváděla v popisku viz níže, navíc HA blokuje správnou f-ci ŠŽ.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *