VÁNOCE

První příspěvky v diskuzi

reagovat 24.12.2004 08:53 - suchý list

Vánoce jsou symbolickým svátkem a odkazují na narození Ježíše, údajně se to tak datuje

reagovat 31.12.2004 00:05 - M

Si debil, keď nechápeš krásu týchto sviatkov, aspoň kvôli malinkým deťom!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

reagovat 31.12.2004 08:24 - blueblueblue

Já bych to nevyděla tak jednoznačně - dětem se přeci lže!!!

reagovat 1.1.2005 00:33 - M

Blu..., máš pravdu, že deťom sa klame, ale klamú aj ?udia, ktorí tvrdia, že existuje Boh

reagovat 7.1.2005 20:46 - jfsp

M.
proč si myslíš, že lidé, kteří věří v Boha na základě svých zážitků,své výchovy nebo výsledku svých životních zkušeností,lžou?
Suchý liste,
souhlasím, ale myslím si, že každý máme svou vlastní volbu, jak Vánoce prožívat, jestli víc po té duchovní stránce, a ty asi už víš, že je to daleko hlubší a ¨že to daleko víc obohacuje, než to materiální pojetí Vánoc.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 28.12.2016 12:28 - Tony

Rose si plete Slunce se Saturnem, co jiného se dá od jehovistického individua očekávat.

reagovat 28.12.2016 12:34 - ...

Saturnálie (latinsky saturnalia) byly významné svátky ve starověkém Římě k poctě boha Saturna, obdoba řeckých Kronií. Původně byly slaveny jako jednodenní 17. prosince, postupně se protahovaly na pět i více dní, během nichž ustal provoz státních úřadů, škol a běžný život vůbec. Byly spojeny se všeobecným veselím, hostinami, tolerovanou nevázaností a nekázní, vzájemným obdarováváním se a zejména s dočasným uvolněním sociálních rolí, takže např. otroci byli pokládáni za svobodné a v domě svých pánů měli stejná práva jako oni. Podle některých názorů byly saturnálie v křesťanské době přetransformovány do oslavy Vánoc.

reagovat 28.12.2016 12:35 - ...

V tomto dni byl oslavován římský bůh Saturnus. Na začátku a na konci dne se zmíněnému bohu obětovaly oběti. Nejprve se tento svátek slavil jeden den 17. prosince, později - po roce 45 po Kr. - se oslavy rozšířily a trvaly od 17. do 23. pak dokonce až do 30. prosince. Všechny veřejné budovy byly v těchto dnech uzavřené, pořádaly se bohaté hostiny a bylo zvykem vzájemně se obdarovávat. V hojné míře se popíjelo víno a při bujarých oslavách byl volen tzv. "rex bibendi = král popíjení". Nejzajímavější však bylo postavení otroků, kteří se pro tento den stávali rovnými se svými pány nebo si dokonce role vyměnili a byli od svého pána obsluhováni. Dnes se Saturnálie slaví na některých německých vysokých školách, kdy si v předvánočním čase studenti vymění role se svými kantory.

reagovat 28.12.2016 12:42 - rose

co k tomu rikaji Tvy katolicisti Stepanku_ hle http://www.katolicka-dekadence.deml.cz/?p=432
Bohužel, Chestertonovi bylo věnovano málo pozomosti, a tak nakonec triumfoval historicko-religionistický význam Vánoc, který je dokonce přijímán i uvnitř církve. Před měsícem byla Chestertonova intuice konečně vědecky potvrzena a demaskována religionisticko-vědecká smyšlenka. Hans Forster, papyrolog Rakouské národní knihovny, přednesl dvě přednášky o vzniku vánočních svátků na studijním dnu na Katolické akademii v Mnichove. Výchozím bodem byla běžná teze, že ve čtvrtém století po Kristu byla široce rozšířená pohanská slavnost Slunce, se kterou se chtěla katolická církev vypořádat tak, že v rámci integrace nazvala tento svátek Sol invictus, svátek neporazitelného Božího Syna. Při zimním slunovratu se slavilo narození Božího Syna jako východu Slunce spravedlnosti (Malachiáš 3,20). Za tuto příkladnou formu inkulturace je stará církev ješte dnes chválena.

reagovat 28.12.2016 12:43 - rose

smichej lez s pravdou a napij jse

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *