UVC záření - desinfekce bez chemie

První příspěvky v diskuzi

reagovat 13.2.2012 15:29 - Tym_RobZone

Po hygienicky čisté domácnosti bez škodlivých virů a bakterií toužíme asi všichni, ale časté použití chemických prostředků neprospívá ani čištěnému povrchu, ani našemu zdraví. Alternativu nabízí desinfekční UVC lampa, která zlikviduje 99,9 % nebezpečných virů během necelé minuty. Značka RobZone nabízí praktické lampy a dentální boxy, inspirovat se můžete na www.robzone.cz/desinfekcni-uvc-lampa#b. Jak se vám tato technologie líbí? Využili byste ji?

reagovat 13.2.2012 17:56 - re:

nespamuj tady !!!!!!!!!!!!!!

reagovat 23.2.2012 14:03 - slehla

Po hygienicky čisté...

Mě by zajímalo, když ty bakterie a viry ozářím,např. v posteli,tak umřou (a budou mít rakovinu?). A ted ty mrtvé a ozářené bakterie a viry, co s nimi? zustanou v té posteli mrtvé,ozářené?, můžu je vdechnout nebo se mi dostanou na kuži ty ozářené bakterie a viry apod.. a co dál ? Není to pro člověka zdraví nebezpečné, když se mu dostanou do těla ozářené bakterie a viry?
Jak to je?
Děkuji za odpověď.

reagovat 23.2.2012 14:06 - slehla

Mám jěště jeden dotaz.Když chci ozářit TŘEBA plíseň na zdi,tak ozářím zeď a ty paprsky odrážejí se od té zdi? Opět není to nebezpečné?

reagovat 8.3.2012 08:46 - Tym_RobZone

Mě by zajímalo, když ty...

Dobrý den, UVC záření je jednou ze tří složek ultrafialového světla a vyznačuje se nejkratší vlnovou délkou a nejvyšší účinností. Právě díky své vysoké účinnosti je UVC záření využíváno ve zdravotnictví pro desinfekci operačních sálů, v potravinářství při balení potravin a při desinfekci pitné vody. UVC záření proniká skrz membrány mikroorganismů až k jejich DNA/RNA, kde způsobí poškození a zabrání dalšímu množení. Viry, bakterie i plísně jsou velmi jednoducjé organismy, které pro svůj životní cyklus potřebují schopnost mnnožit se - bez ní nejsou schopny napadat jiné buňky( tedy ani způsobit infekční onemocnění v našem těle) a prakticky ihned umírají. Účinku mrtvých virů a bakterií na náš organismus se není třeba obávat, bez schopnosti napadat naše buňky jsou to zcela zanedbatelné částice. UVC záření se v buňce mikroorganismů nijak neukládá, ani neulpí na ošetřovaném povrchu. Pro člověka je toto záření sice nebezpečné, ale pouze při ozáření z blízkosti. Proto jsou všechny produkty RobZone vyrobeny tak, aby při správné manipulaci k ozáření nemohlo dojít, a navíc disponují dvojitou časovou pojistkou, která zabrání ozáření při náhodném zapnutí. Dentální boxy zase zamezí zapnutí lampy, dokud je otevřený kryt. Co se týče vaší druhé otázky, z ozáření odrazem strach mít také nemusíte, povrch krátkovlnné záření pohltí a neodrazí.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 9.3.2012 09:18 - Max

Kdo má doma funkční (ještě ho nevyhodil) staré horské slunce (Uvir) může ho použít bez toho aby kupoval nový přístroj. Opalování s ním ovšem nedoporučuji, na desinfekci je výborné, plíseň na zdi spálí za řádově deset minut.

UV-C záření se skutečně používá ve zdravotnictví a farmaceutické výrobě, můžeme se o tom přesvědčit v mnoha různých zdravotnických zařízeních, kdy např. v ambulanci najdeme na stěně namontované svítidlo ve kterém je zářivková trubice, která nemá uvnitř nanesený bílý povrch tzv. luminofor a je tudíž celá průhledná. V době naší návštěvy bude ovšem vypnuté, zapíná se pouze v době, kdy v místnosti nikdo není.

reagovat 8.2.2018 07:09 - Petra

Dobrý den, UVC záření je...

Dobry den. Komentare uz jsou par let stare ale zeptam se. U nas v praci mame na zdi uvc a obcas ho nekdo zapomene vypnout, jelikoz nema svuj spinac a tak se stane ze pod svetlem parkrat nekdo projde nez si vsimne ze je svetlo zapnute. Chci se zeptat je to hodne skodlive pri pobytu u svetla kdyz pod nim asi 3x-5x projdu ? A nebo kdyz hned ve vedlejsi mostnosti neco delam a nejsou zavrene dvere cca asi 5minut ? Nemam jeste deti a lecim se se stitnou zlazou. Dekuji za odpoved

reagovat 8.2.2018 17:57 - lékař

Ve zdravotnictví se už nesmí (spíše končí) UVC na sálech a podobně pro neúčinnost!!

reagovat 24.2.2018 08:02 - Pavel

Ve zdravotnictví se už...

Myslíte tím, že je to fakt na prd nebo že to neúčinkuje dostatačně pro zdravotnická zařízení? My jsme si jej teď chtěli koupit práve na popud doktorky, protože jsme za poslední 3 měsíce pořád na hromadě nemocní a nevíme proč. Doma všechno v pohodě ale prostě se nám to pořád vrací a nevíme proč.

reagovat 24.2.2018 14:18 - !

Dobrý den, UVC záření je...

1. UV záření všech vlnových délek se odráží od předmětů stejně jako jakékoliv jiné světlo. Tudíž odrazem nezmizí, pohltí se jen jeho část v závislosti na emisivitě příslušného povrchu.
2. Kromě popsaných desinfekčních mechanismů funguje ještě interakce UV s vodou za vzniku peroxidů, které mají rovněž desinfekční a bělicí účinek. Toto byl princip "přírodního" bělení prádla, kdy se pokropené prádlo vystavilo slunečnímu záření a vzniklé peroxidy prádlo vybělily.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *