Umrtvení zubu

První příspěvky v diskuzi

reagovat 5.1.2008 08:53 - Králík

Chtěl bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenost s umrtovváním zubu. Vyvrtal mi do zubu díru a dal tam nějakou vložku, která zřejmě připadně po 12 dnech vyměnit. Je to přesně 24 hodin po té, co mi tu vložku do zubu dal, stejně mě ty zuby ale bolí. nevíte jestli je to normální? Popř. kdy má bolest odeznít?

reagovat 6.1.2008 14:46 - Pavel

Ahoj, tak v tom zubu máš nejspíš zánět tzv. zubní dřeně. To je to, čemu se lidově říká nerv. Ta dřeň se nedá nijak léčit, jakmile se zanítí, začne postupně odumírat a to je právě ta strašná bolest. Bez návštěvy zubaře by zub bolel tak dlouho, dokud by dřeň neodumřela celá.

Lékař provede tzv. trepanaci korunky-provrtá zkažený zub až do dutiny, ve které je zubní dřeň. Ta se musí odstranit, najít a vyčistit všechny kanálky do kořenů, kudy vedly cévy a nervy. A potom to celé zaplnit.

Protože v kanálcích živého zubu není možné cokoli dělat (nesnesitelná bolest!!!!) vloží doktor do zubu tzv. umrtvovací vložku. Dříve se dřeň prostě postupně otrávila Arsenem, dnes se používá formaldehyd. Látka se jmenuje DEPULPIN (pulpa-zubní dřeň). Ten by měl během 10-14 dnů postupně umrtvit nervy, takže dřeň by měla jít následně bezbolestně odstranit. Během té doby zub může ještě bolet, ale bolest by měla ustupovat.

Potom se vložka vyjme, pomocí jehel se odstraní mrtvá dřeň a najdou se kanálky. Ty se pak rozšíří speciálními pilníčky, vyčistí se a nakonec se zaplní speciální hmotou. Nakonec se nahoře trochu výplně odvrtá a na zub se udělá normální amalgamová nebo bílá výplň (kořenová výplň nemá potřebnou pevnost).

Lepší je ale takto umrtvený zub obrousit a udělat na něj keramickou korunku. Mrtvé zuby jsou křehké a snadno se lámou.

Čištění kanálků nebolí, jen při prvním vstupu jehlou někdy ano-pokud uvnitř zůstal kousek živé dřeně. Plnění taky ne. hlavně si nech po zaplnění kanálků ukázat rentgen-musí to být skutečně celé vyplněné (bílé) až dolů do kořene. Pokud ne, může v nevyplněné části vzniknout zánět a takový zub většinou potom nezbývá než vytrhnout.

reagovat 6.1.2008 18:24 - Petra

tak přesně to jsem zažila, začal příšerně bolet zub - dvojka nahoře, čistilo se a nakonec se musel vytáhnout. Byl poškozený kořen po havárii. Dopadla jsem hrozně, nakonec se musel udělat můstek.

reagovat 6.1.2008 18:45 - Pavel

Tak zrovna dvojku by bylo nejlepší nahradit implantátem. Nemusely by se brousit další dva zdravé zuby.

reagovat 7.1.2008 08:39 - Petra

Zpětně se zjistilo, že byl zřejmě při havárii poškozený kořen a několik let tam skrytě probíhal zánět. Doktor na to nepřišel - už jsem ho vyměnila. A ten zánět dospěl tak daleko, že už tam nebyla kost - takže implantát nebylo do čeho nasadit.

Jinak mám všechny zuby v pořádku, tak jsem taky chtěla jiné řešení než můstek, prolítala jsem několik paradentologů, a všichni se shodli, že můstek je jediné řešení. A bývalého zubaře zabít. Na to prý měl přijít.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 25.2.2017 13:26 - Hanna

Zkus Brufen! https://www.drmax.cz/brufen-400-por-tbl-flm-100x400mg-17913 mě vždycky pomohl!

reagovat 9.9.2017 03:18 - Tereza

Prosim...hodne me bolel zub...lekarka mi to trochu vyvrtala a dala nejakou vypln co obsajuje arzen.pry jen na 10dni.
Ja se lecim s poruchou prijmu potravy...mam podvahu...a najednou je mi zle...zaludek...zadychavani...atd...muze to byt reakce na arzen??dekuji

reagovat 2.12.2017 11:03 - Verča

Dobrý den, včera jsem byla u zubařky s nesnesitelnou bolestí zubu. Bolela mě celá dolní dáseň, prášek na bolest nezabíral, celou noc jsem nezamhouřila oka. Doktorka mi vyvrtala zub a dala mi do něho umrtvovací vložku. Dnes - den poté - cítím malou bolest, nic hrozného, ale zub mě bolí na zkus. Je to normální a přejde to? Děkuju za odpověd.

reagovat 2.12.2017 11:10 - Simča

Dobrý den, včera jsem byla...

Přejde, ale musí ti ho dál ošetřit, určitě to není konec návštěv u zubařky.

reagovat 11.1.2018 21:49 - Odontofobik

Minulý týden jsem byla trhat sedmičku vpravo dole,dostala jsem dvě celé injekce anestetika,víc se prý dát nesmí,ale trhání jsem cítila jako bych žádné nedostala.Tento týden jsem byla trhat horní jedničku a opět anestezie nezabrala.
Jako člověka s nízkým prahem citlivosti mě zajímalo proč to tak bolí a doktor mi odpověděl,že mi dává slabší,která je šetrnější prý kvůli mé diagnóze.Nevím co tou diagnózou myslel,jestli to,že beru Stacyl na ředění krve nebo to,že mám vybočenou nosní přepážku v kombinaci se zduřelou nosní sliznicí...
Nevíte prosím,jak se jmenuje ta šetrná látka a které anestetikum doopravdy umrtví?Bezbolestnost je pro mě prioritou,klidně bych podepsala,že jdu do rizika jen kdybych měla jistotu,že nebudu trpět.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *