Tramal

První příspěvky v diskuzi

reagovat 22.8.2002 21:28 - pavel

Jsem zavisly na Tramalu a hledam lidi se stejnym problemem k vymene zkusenosti jak problem zvladnout.

reagovat 31.8.2002 16:41 - Alena

Ahoj,já sice nejsem přesně to,co hledáš (nejsem závislá na Tramalu),ale absolutně Tě chápu, protože jsem ho jeden čas brala (dostala jsem ho po operaci proti bolesti) a je to hodně silný lék a jeho účinky jsou neuvěřitelné. Bylo mi po něm tak lehko, nic mě nebolelo - naprosto NIC, nejen ta operovaná partie, ale i všechny ostatní problematický místa, záda, koleno, krční páteř (člověk si s úžasem uvědomí,co všechno ho normálně bolí) a byla jsem taková krásně ospalá a jak ve vatě. Naštěstí už nebyl důvod aby mi ho doktor předepsal další balení,protože mám pocit, že bych v tom teď lítala tak jako Ty. Mám totiž taky sklony být závislá na uklidňujících prostředcích (např.Lexaurin). Myslím že cestou je asi se nějak celkově zklidnit jiným způsobem, aspoň já mám největší potřebu něco brát když jsem ve stresu, nešťastná a vyčerpaná.

reagovat 2.9.2002 16:01 - Petra

Ahoj Pavle, naštěstí na Tramalu nejsem závislá, ale musím přiznat, že jsem k tomu měla velmi blízko. Začala jsem si ho brát před státnicema na vysoké. Doporučila mi ho kamarádka jako stoprocentní "oblbovák", po kterém zaručeně usnu. Když jsem si ho "cucla" poprvé, tak jsem byla unešena. Nádherný pocit jakoby beztíže, příjemné uvolnění, stav jakéhosi polospánku ... no pohádka pro mé pochodující nervy. Pak jsem si ho takhle "ordinovala" ještě skoro tři měsíce po státnicích - dokud jsem si neuvědomila, že něco je špatně. Zbavit se "závistlosti" nebo lépe možnosti bezpracného uvolnění se bylo docela těžké, ale povedlo se. Pravda, i teď mám jednou za čas sto chutí jít k doktorovi a nechat si tyhle zázračné kapky předepsat a znovu si to vyzkoušet. Zatím jsem to ale neudělala. Nevím jak z toho, ale budu ti držet palce - pokud jsi si vědom problému, tak jsi na nejlepší cestě najít řešení.

reagovat 10.9.2002 22:10 - pavel

Ahoj Petro a Aleno, díky za vaše reakce na můj "tramalový" podnět.
Trochu rozepíšu svůj případ:
moje závislost začala cca před třemi roky (!!!), kdy mi byl po úrazu předepsán Tramal na bolest. Začal jsem ho tedy brát dle předpisu. Po čase (asi 2-3 měsíce) jsem s ním přestal , protože nejhorší bolesti pominuly. Jenže se najednou vyskytly jakési jiné, těžko definovatelné pocity vnitřního pnutí v již zahojené ruce (to byl ten úraz). Zkusil jsem jiné, běžné léky, které si člověk bere obvykle na bolest a nějak nic nepomáhalo. Nemohl jsem spát, ale jinak bylo vše OK. Tenkrát jsem ještě netušil (svatá prostoto!), že to byly první abstinenční příznaky. Proto jsem se upřímně podivil, když jsem sahl jen tak po Tramalu a ono ejhle,
nepříjemné pocity byly pryč. Pokračoval jsem tedy s užíváním dál-asi rok. Dávkování se zpočátku moc nelišilo od předepsaného, užíval jsem ho večer, už preventivně, abych mohl usnout.
Ve snu by mě nenapadla možnost vzniku nějaké závislosti, ale protože mi bylo vcelku jasné, že každé dlouhodobé užívání něčeho má i své vedlejší negativní účinky, snažil jsem se to konzultovat s obvodní lékařkou, která mi tramal psala. Ovšem bez nějakého výsledku.
Po roce, konkrétně na Silvestra jsem si řekl

reagovat 11.9.2002 06:57 - Alena

Panebože, no tohle je úplně šokující. To by snad bylo i na žalobu na tu blbou doktorku. Jak to, že byla ochotná Ti to tak neskutečně dlouhou dobu předepisovat? To opravdu neví, co to může způsobit? Nebývám sprostá, ale tohle je podle mě teda naprostá kráva. No nic. Netušila jsem, že je Tvoje situace takhle vážná. A děkuju za ponaučení o tom, co Tramal je vlastně za "dáreček" a proč je po něm člověku tak dobře. Radši už se ho ani nedotknu, i kdyby mi ho nutili. Stačí mi špatné svědomí z mého Lexaurinu. Jinak Ti ale moc přeju, abys to zvládl, jsi v tom vlastně úplně nevinně. A zkus třeba i nějaké alternativní metody, např. kineziologie prý může pomoct od závislostí, nebo hypnóza (já používám autohypnozu, mám namluvené pásky a je to docela fajn). Hodně cvičit, jestli po tom úrazu můžeš, to mi taky pomáhá, endorfiny mi dokážou Lexaurin někdy nahradit. A konečně: z duchovního hlediska se praví, že nic v životě nepřichází jen tak pro nic za nic, že všechno má své důvody a nic není náhoda, tak se zkus taky zamyslet, co Ti to mělo říct, co jsi třeba v životě dělal špatně nebo co sis neuvědomoval? Nechci poučovat, nejsem v tomhle zas tak v obraze, ale přečetla jsem o tom dost knížek a mám známé kteří se tím zabývají, a všichni mi nezávisle na sobě říkali tohle. A nevím jak Tvůj, ale můj život rozhodně není v pořádku, takže na tom možná něco bude.... Tak držím palce, ať je Ti čím dál líp.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 2.4.2018 16:37 - durinka

Shanim leky na spani....

já taky sháním.Neco na spaní a něco s tramadolem

reagovat 20.7.2018 03:00 - Milan

Dal mu kamarad na bolesti zubů a dal mi tabletku tramal 200mg ale iba stvrtka som si odrhizol znějí a je mi zle us dva dni co mám robit

reagovat 20.7.2018 11:02 - no

Dal mu kamarad na bolesti...

asi by bylo nejlepší zajít k zubaři

reagovat 4.8.2018 01:26 - Marek

ja mam na polesti zaldiar....

Zdravim prvýkrát som od bolesti užil zaldiar a tie ucinky čo som si prečítal mám s toho strach . 2 tablety som zobral. Bude to dobre . Nikdy som to nebral. Predpísal to doktor len mi zabudol povedať že tam má byť odstup 6 hodín. Ja som naraz zobral 2 tablety. Poraďte ako ďalej. Dakujem

reagovat 26.9.2018 10:05 - STAGE 5

Doby den jsem za čísla na...

Dobrý den Iveto,

ze své praxe v Kontaktním centru vím, jak tíživá dokáže být závislost na Tramalu, zvláště pokud ho užíváte již několik let. Také píšete, že užíváte Tramal ve vysokých dávkách, což může být i velmi nebezpečné – Tramal může nepříznivě působit na Váš srdeční rytmus, způsobit křeče nebo dokonce zástavu dýchání. Vy jste si však své závislosti vědoma a chcete s ní něco udělat, což je první krok k úspěchu. Nějaké možnosti, co dělat, už Vás napadly – píšete o abstinenci, o podpoře ze strany psychologa a o užívání léku Foxis.

Po náhlém vysazení Tramalu se vyskytují abstinenční příznaky, jako jsou křeče, úzkost, nespavost, nervozita, záchvaty paniky, bludy, paranoia, stavy zmatenosti aj. Příznaky, jejich intenzita a délka trvání se velmi různí, záleží na tom, jaké dávky člověk užíval, jak často, jaký je jeho zdravotní stav atd. Alternativou pro okamžité vysazení léku je pak postupné snižování dávek. Například snížit dávku na polovinu, počkat dva dny, a pak zase snížit, až postupně vysadíte úplně. Také se doporučuje dodržovat pitný režim, dobré je užívat magnesium. Na spaní pak můžete zkusit čaj z meduňky nebo kozlíku lékařského. Vždy bych však doporučila nejdřív Vaše rozhodnutí probrat s lékařem, který Vám Tramal předepisuje.

Lék Foxis skutečně tramadol, ještě v kombinaci s paracetamolem, obsahuje. Změnu medikace je však vždy nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem. Jen ten zná Váš zdravotní stav a může tak určit, zda je pro Vás lék vhodný či nikoli. Zkoušela jste s ním mluvit o Vašich obtížích s užíváním?

Na odvykání nemusíte být sama. Nebojte se a obraťte se na odbornou pomoc. Odborník se při setkání seznámí s Vaší situací a společně můžete vymyslet kroky, jak ji řešit. Získáte tak podporu, pochopení a informace. Tato setkání mohou být bezplatná a anonymní.

Píšete, že jste z Plzně, posílám tedy několik kontaktů, kam se můžete v Plzni obrátit:

Centrum protidrogové prevence a terapie, o. p. s.
Kontaktní centrum
Havířská 11, Plzeň, 301 00
Tel.: 377 421 374, 731 522 288
www: http://www.cppt.cz

POINT 14
Kontaktní centrum
Husova 14, Plzeň, 301 00
Tel.: 377235526
www: http://www.point14.cz

Psychiatrická klinika při Fakultní nemocnici Plzeň
AT ambulance
Alej Svobody 80, Plzeň, 323 00
Tel.: 377 103 156, 377 103 157
MUDr. Milan Beniš
www: http://www.fnplzen.cz

Pokud byste měla jakékoli další dotazy spojené s užíváním léků, alkoholu či jiných drog, můžete se rovněž obrátit i na naše Kontaktní a poradenské centrum závislostí STAGE 5 v Praze. Můžete přijít na osobní konzultaci, napsat nám na náš facebook či e-mail nebo můžete využít naši poradenskou linku. Služby poskytujeme anonymně a zdarma.

Přeji mnoho sil!

Bc. Hana Koutková, DiS.
Kontaktní a poradenské centrum STAGE 5, o. p. s. Progressive
Kontaktní adresa: Mahenova 4, 150 00 Praha 5
Poradenská linka: 605 319 926
Email: stage5@progressive-os.cz
http://www.progressive-os.cz/
https://www.facebook.com/os.Progressive
https://www.facebook.com/kcstage5

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *