Tragédie lidského života

První příspěvky v diskuzi

reagovat 10.2.2018 21:17 - D

Profesor Jordan Peterson z Toronta, věhlasný to psycholog, konzervativní myslitel a samozvaný bojovník proti postmodernímu myšlení, tvrdí, že nemůže existovat nic takového, jako "šťastný život", a nikdo jen trochu soudný nemůže v možnost šťastného života upřímně věřit. V dramatu lidského života jde prý naproti tomu jen o to, jak moc tragédie se do ní dostane.

Jinými slovy, výhrou může být jedině relativně méně tragický život, ale v žádném případě ne život šťastný, který nikdo nikdy neměl, nemá, a ani v budoucnu mít nemůže.

Co vy na to?

reagovat 10.2.2018 22:31 - D

Pro dokreslení, takto neradostně a moralisticky apeluje na své posluchače řečený Peterson:

https://youtu.be/o73pqQ9Gzt4

Tragédie je nevyhnutelná daň za život. Naslouchej však "hlasu svého svědomí", vylepši sám sebe, své vlastní chování a své zvyky, a své nevyhnutelné utrpení pak možná budeš nést aspoň smířeně a s noblesou.

I toto je však možné jen u většiny lidí. Menšina je pak odsouzena k absolutní a bezútěšné zkáze, aniž s tím může cokoli dělat.

reagovat 10.2.2018 22:40 - URAGÁN

Profesor Jordan Peterson z...

Já vám nevím,ale záleží hodně na povaze.Je důležité mít radost i z maličkostí,a mít svůj názor a nepodléhat pesimismu.Je žádoucí mít zdraví nadhled na život,a potom vám přijde život krásný.

reagovat 10.2.2018 23:17 - D

Asi naprosto nevyhnutelným rozporem takřka každého lidského života je rozpor mezi pudem sebezáchovy, na jedné straně, a nevyhnutelností smrti, na straně druhé. Lidí, kterým by chyběl pud sebezáchovy, nebo vědomí vlastní nevyhnutelné smrti, či dokonce obojí, je velmi málo. Malé děti, idioti, dementi, zeleniny - a to je tak všechno.

reagovat 11.2.2018 05:53 - Ouha

Dobré video, lepší než většina těch, co nám dnešní přeslazeně cyničtí :)coachové cpou. Připomíná mi to, jaka jsem se nedávno dotkla tématu štěstí jako nutnost nebo tak nějak. A spousta lidí nešťastných, protože šťastnými dle nějakých společenských norem neumí být.

Ne druhé straně. Ten Dr Peterson říká, svět je prasárna a nezměníte ho. jediné, co můžete změnit jste vy, vaše postoje ke světu. No,nejsem si jistá, jestli tohle zjištění může každému v životě pomoci žít, možná tak přežít a někdo by si z toho mohl hodit mašli... Dělej co chceš, stejně je to na nic. Marnost nad marnost, všechno je marnost

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 20.2.2018 09:16 - D

A podobně jako naši předchůdci před několika měsíci, čelíme i my tady a teď perspektivě brzkého rozptýlení po celé planetě.

reagovat 20.2.2018 09:21 - D

Část stávajících mikročástic našeho organismu projde žlučníkem a střevy, jiná část ledvinami a močovou trubicí.

reagovat 20.2.2018 15:45 - Ano,

Taky jsem včera napsal, že...

tím, že dáme nějakému nestálému objektu, jako je například lidský organismus, nějaké číslo nebo jméno, tím ještě nekonstituujeme jeho stabilitu.

reagovat 20.2.2018 21:10 - D

Většina lidí není vůbec s to přijmout tak hořkou, tragickou pravdu, jako že všichni ve skutečnosti zanikneme jako živé organismy nikoli až budeme hodně staří, nýbrž během několika nejbližších týdnů - a že ti, kteří budou držiteli našeho jména a rodného čísla potom, už s námi, jací jsme tady a teď, nebudou totožní.

reagovat 20.2.2018 21:11 - a

máš pravdu předsedo

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *