syndrom neklidných nohou RLS

První příspěvky v diskuzi

reagovat 22.4.2003 18:51 - miro

zaujimalo by ma , ako sa da zmiernit alebo liecit syndrom nepokojnych noh, mate niekto o tejto chorobe informacie ? tymto syndromomn trpi moj svokor , touto cestou hladam moznost zlepsenia jeho stavu...

reagovat 18.6.2004 11:16 - Luisa 33

Nevim, jestli nekdo mate taky takovy pocit, ale me se nekdy stava, zvlast kdyz sedim nebo lezim v naprostem klidu, zvlastni pocit v nohach. Jakoby takove napeti (svrbeni), ze tou nohou musim pohnout nebo cuknout. To pomuze na par vterin a znova. Jak to prislo, tak to odejde. Nevim co to muze byt a s cim to souvisi.

reagovat 2.9.2004 15:01 - webmaster

Předmět: Syndrom neklidných nohou (RLS) Autor: Markéta Datum: 2.9. 2004 9:19:13

Posledních několik let trpím občas projevy neklidu nohou. Našla jsem si, že se jedná o tzv. syndrom neklidných nohou s těmito projevy:

1. Nutkání pohybovat končetinami, ve kterých pacient pociťuje brnění nebo mravenčení).
2. Motorický neklid.
3. Příznaky jsou horší nebo se vyskytují pouze v klidu (např. vleže nebo vsedě) a jsou přinejmenším částečně mírněny činností.
4. Symptomy jsou horší večer a v noci.

Jde údajně o poměrně časté onemocnění, prý jím trpí 5 až 15 procent jinak zdravých osob a až 30 procent nemocných s revmatoidní artritidou.

Jelikož nechci zatím sahat přímo k lékům (příčina se připisuje nedostatku dopaminu), propátrala jsem fóra na www.wemove.org/rls/ a www.rls.org/phpBB2/ a zaujaly mě tyto rady (nalezeny jednotlivě): vitamíny řady B,vitamín E, železo, hořčík, zinek (železo zejména, píše se o přímé souvislosti nedostatku Fe a RLS), nesolit, nepít alkohol ani kafe (i když jeden postižený uváděl, že mu naopak kafe uleví i v noci), před spaním se na chvíli postavit na hlavu či jinak převrátit polohu, někomu pomáhají banány, několik uvádělo chinin (tonik).
Na českém webu jsem zatím žádnou diskusi na toto téma nenašla.
Jestli se někdo z Vás na RLS léčí, napište prosím svoje zkušenosti a také, jestli pomáhají některé nechemické prostředky.


Předmět: Syndrom neklidných nohou (RLS) Autor: Luisa33 Datum: 2.9. 2004 10:46:30

Ahoj, tady na doktorce v sekci "nemoci" je zalozeno tema "syndrom nepokojnych noh" od jakehosi Mira. Ja jsem se tam vyjadrila a nikdo jiny tam od te doby nepsal. Asi zas tak moc lidi tim netrpi a nebo nevedi co to je. Letim si koupit zelezo. Pa
Předmět: Syndrom neklidných nohou (RLS) Autor: Markéta Datum: 2.9. 2004 11:55:44

Železo prý pomůže, jestliže ho má člověk málo. Doporučuje se nechat se vyšetřit na hladinu Fe a ferritinu. Taky může být příčinou reumatoidní artritida, nedostatečnost ledvin nebo cukrovka nebo i některé léky obsahující lithium, léky na bolest hlavy, antidepresiva a beta-blokátory (to nevím, co je).
Kromě železa se doporučuje i kyselina listová (jako na anémii)a B12.
Budu pátrat dál.
Předmět: Syndrom neklidných nohou (RLS) Autor: dědek Datum: 2.9. 2004 14:10:33

Tento syndrom mám taky,ale jsem vysmátý, protože vím na čem jsem. Je to u mě průvodní příznak docela brutálního neurologického onemocnění. Co když u vás ostatních je to první známka onemocnění? Taky jsem tak začínal. Mimochodem všechno co tu uvádíte (železo a spol.) mám naprosto v normě a ani další zde jmenované nemoci bezpečně nemám a z léků teprv ne.
Předmět: Syndrom neklidných nohou (RLS) Autor: Markéta Datum: 2.9. 2004 14:25:58

Tak ještě zbývá napsat, o jaké brutální neurologické onemocnění jde, i když se bojím, že já vysmátá nebudu.

reagovat 13.10.2004 09:27 - Tereza

No, poslední příspěvek mne rochu znepokojil - ten s tím brutálním nervovým onemocněním :-))) Nebrala bych to však vážně, když se říká, že tím trpí až 10% populace.
Já tímto problémém trpím už od dětství (říkala jsem tomu, že se mi přehřívaly nohy :-))), protože mi pomáhaly studené sprchy nohou, nebo když jsem se postavila na studené dlaždičky.
Poslední dobou tímto problémem téměř netrpím, nemůžu však přesně říct, co mi pomohlo. V dětství jsem nepila ani alkohol ani kafe, zato však strava byla asi dost nevyvážená.
Dnes (v dopělosti), jsem poté, co jsem přestala pít alkohol a čaj a snažila se přejít na zdravější stravu (minimum sladkostí, hodně ovoce, přiměřeně zeleniny, bylinkové čaje), mne již syndrom neklidných nohou netrápí. Možná jen - velice zřídka - pokud dlouho ponocuji u televize, přijdou slabé náznaky, ale to již neoznačuji za problém, spíše připomínku toho, co mne dříve trápilo.
Jen na doplnění : ruku v ruce s tímto syndromem mne trápila i bolest končetin po prochladnutí (stačil i lehký průvan či spánek s krátkým rukávem). Jako by ty dva problémy byly spojeny, i když to byly jakoby protipólý. Bolesti byly především v dětském věku, pak i v pubertě občas až nesnesitelné a vzpomínám si na pár probrečených nocí. I tento problém mne však dnes již netrápí (resp. také jen náznakovitě - a to se hned trochu přiobleču).

reagovat 13.10.2004 16:19 - dědek

Třeba http://www.avicena.cz/moduly/nemoc_tisk.php3?ID=145

nebo

Doc. MUDr. K. Šonka, CSc., se zabýval syndromem neklidných nohou. Tento syndrom býval v minulosti výrazně poddiagnostikován; v současné době ho někteří odborníci dokonce považují za nejčastější příčinu insomnie. Je to nutkání pohybovat v klidu dolními končetinami, spojené většinou s parestéziemi. Potíže mají výrazný cirkadiánní rytmus a zvýrazňují se večer. Asi devadesát procent pacientů má i některou z forem poruchy spánku - většinou oddálené večerní usínání, někdy i noční probouzení. Onemocnění začíná v jakémkoli věku, akcentuje se většinou ve stáří. V patogenezi postižení se dnes nejčastěji uvažuje o poruše metabolismu dopaminu nebo železa, a dále o úloze periferních lézí. Funkční vyšetření magnetickou rezonancí prokazuje hyperaktivitu v nucleus ruber, pontu a cerebellu. PET prokazuje snížené vychytávání dopy ve striatu. S intenzitou syndromu neklidných nohou negativně koreluje plazmatická hladina ferritinu. Podezření na funkční deficit železa v mozkových strukturách potvrdila i nižší hladina železa ve striatu a v putamen. U nemocných s pozitivní rodinnou anamnézou (asi v 50% případů) nastupuje onemocnění v průměru o něco dříve (35 oproti 47 letům). Nemocní s němou rodinnou anamnézou mají častěji unilaterální symptomatologii, a předpokládá se u nich proto nějaké nediagnostikované periferní postižení. Syndromem neklidných nohou trpí řada pacientů s renální insuficiencí a více než třetina dialyzovaných. Další příčinou syndromu může být deficit vitamínu B12, užívání neuroleptik a antidepresiv. Kauzální léčba existuje pouze u sekundárního syndromu neklidných nohou (zvýšení hladiny železa, transplantace ledviny, aplikace erytropoetinu, vysazení určitých léků). Ze symptomatických léků se nejčastěji užívá L-dopa, dále se doporučuje pergolid a framipexol. Dále se zkoušejí klonazepam, opiáty, karbamazepiny, amantadin a gabapentiny.

A dále si zadejte ve vyhledávači "syndrom neklidných nohou" pro další informace.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 14.11.2015 10:39 - Jiřina

Prožívala jsem muka před spaním několik let.Neuroložka mne poslala na vyšetření nervů v kotnících. Nic se neprokázalo. Mezi tím jsem hledala a četla vše o syndromu, až jsem narazila na zmínku o podávaní železa. Denně beru 1 tabletu a mám pokoj.

reagovat 6.12.2015 18:06 - Lída

Ahoj, syndrom neklidných nohou mě trápil několik let, než jsem našla souvislost s mléčnými výrobky. Od té doby, co jsem je vyřadila z jídelníčku, zase v klidu spím.

reagovat 8.12.2016 20:30 - Růžena

Dobrý den. Našla jsem...

Dorý večer paní Evko! Zoufale hledám solodního neurologa pro svoji matku 85 let,která trpí syndromem neklidných nohou.Místní neurožka je neochotná cokoliv řešit.Moc děkuji a přeji hodně zdraví a hezký předvánoční čas! růžena

reagovat 13.4.2017 09:12 - Ivo

Samozřejmě jsem měl v mládí, pak ve středním věku se někdy opakoval, naštěstí ted už skoro nevím kdy jsem měl tuto bolest nohou před spánkem naposledy. Jelikož nikdo neznal tak jsem trpěl.
Pomáhala asi nejvíce studená voda na nohy, doslova jsem nohy ledovou vodu zamrazil. Taky jsem spával ve studeném pokoji a nohy měl vystrčeny ven zpoza peřiny. Divím se že mi neumrzly. Ale bolest nohou to byla opravdu katastrofální. Samozřejmě také jsem zkoušel pohyb (noční promenády) a vlastně vše co mi ulevilo. čím jsem starší tím více to ustoupilo, vrchol byl tak kolem 30-35 let, to byla muka. Nikdy jsem se nějak na to neléčil- trpěl jsem a byl vděčný za spánek bez bolesti. Jednou mne doktor poslal na kontrolu průchodnosti cév, samozřejmě vše bylo v pořádku, cévy v nohou beze změn. Fakt už by mohli přijít na to co to je, věřím že takových jako já je více..... ještě že ted jsem v pohodě, zan posledních 5 let bych spočetl na prstech jedné ruky. Nemohu si odpustit abych to trochu nedal dohromady se svými nočními běsy-- vůbec musím říci že jsem si užil....

reagovat 18.4.2017 18:58 - správný postup

postupoval jste správně s ledovou vodou. Lidé mohou také aplikovat detoxikační náplasti KINOKI , musíte vyhledat levnější, ceny jsou dost rozdílné a aplikujte je na celá chodidla včetně prstů.Nebo lze také provádět máčení nohou v hodně teplé vodě a nohy rozmáčet.Jinak pohyb nohou v klidu pomáhá, tělo to potřebuje a tak si to vyžaduje, neberte to jako něco špatného.řada reakcí těla je nutná k udržení zdraví, tak je třeba to chápat.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *