Statiny

První příspěvky v diskuzi

reagovat 19.3.2013 12:01 - Karel

Dobrý den. Prosím o radu, jakým altrnativním lékem je možné nahradit Atorvastatin 20mg. Po ročním užívání mám chol z 8 na 4,7mmol/l. Docela se potýkám s vedlejšími účinky jako jsou bolesti v zádech,únava či malátnost a závratě. Děkuji za odpověď. Karel N.

reagovat 27.3.2013 16:45 - Jana

Dobrý den,
Léky na cholesterol užívám 20 roků.Asi 6 let taky statiny-Mertenil.Mám podobné potíže jako vy,navíc trpím nespavostí a musím brát léky.Když jsem se zmínila srdcařovi,aby mě předepsal něco šetrnějšího,abych mohla spát,řekl,ať je beru ráno.No hlavně,že mu z toho sype.Vyzkoušela jsem mnoho altern.způsobů,podotýkám,že jsem je dodržovala poctivě,ale cholesterol jsem nesnížila.Je to začarovaný kruh.Slyšela jsem,že jak se jednou začnou léky užívat,musí se brát trvale.Jako např.u vys.tlaku.
Asi jsem vám moc nepomohla,snad je váš lékař lidštější a dá něco jiného.Hezký den.Jana

reagovat 21.1.2014 10:32 - Petr

Vzhledem k tomu, že statiny mají poločas odbourávání v řádu desítek hodin, je úplně jedno, jestli se užívají ráno nebo kdykoliv jindy v průběhu dne.

reagovat 22.1.2014 12:59 - Diabetik

Dobrý den,
statiny na snížení cholesterolu (původně 6,9 mmol/l) užívám od roku 2006. Dříve Atoris, nyní Sorvasta 30 mg. Asi po roce užívání se mně silně zhoršila cukrovka 2. typu (dříve stačila pouze dieta, teď 4x denně inzulín a per os Metformin). Následovala nutnost navštívit psychiatra kvůli nově vzniklé depresi. Nyní jsem našel na internetu stanovisko SÚKL (Statní ústav pro kontrolu léčiv, nejkompetentnější orgán přes léky v ČR), z poloviny roku 2012 k užívání statinů. Nařizuje doplnit dokumentaci a příbalové letáky u všech statinů o tyto nově zjištěné vedlejší účinky:
Časté:
1. Zvýšení glykemie na hodnoty, vyžadující už diabetickou péči
2. Poruchy spánku
3. Deprese
4. Sexuální dysfunkce

Mám silné podezření, že moje zhoršená cukrovka a depka s užíváním statinů nějak souvisí. Má někdo podobné zkušenosti?

Založil jsem na toto téma novou diskusi na doktorce.cz, ale administrátor to smazal. Kolem statinů se točí veliké prachy a spousta doktorů, dealerů a výrobců z toho má obrovské zisky a provize. Dříve byl limit na cholesterol 7 mmol/l, ale
vešla se tam většina lidí a statiny se nepředepisovaly. Tak to snížili na 5 a statiny jdou dobře na odbyt. Navíc si tím vytvářejí nové pacienty - diabetiky a lidi s depresí, což má za následek další navýšení spotřeby léků pro léčení následků léčby statiny.

reagovat 7.2.2014 20:42 - pepina

Ano, mam podobnou zkusenost s leky na snizovani cholesterolu:
deprese, bolesti hlavy, rozhaseny hormonalni system, vaginalni suchost, ztrata libida a podobne "lahudky".
Pote, co jsem si o cholesterolu neco nastudovala a zjistila, ze ten tzv. spatny cholesterol je prekurzorem vetsiny hormonu (tj. ze telo z nej hormony vytvari) jsem pochopila pricinu mych potizi a to svinstvo vysadila. Tyto leky (mozna) snizi cholesterol ale nesnizuji proceto umrti na kardiovaskularni choroby. Takze za mne - uz nikdy vic!

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 2.10.2017 19:47 - adina

na cholesterol sú najlepšie...

souhlasím s vámi já mám cholesterol v normě jen HDl nižší dostala jsem nejdřív lypanthyl a mrtenil a teď mám fortilip a rozumop bolesti nohou hrozné závratě bolesti hlavy nespavost a samozřejmě mě vylétl cukr takža další prášky a už toho mám plný zuby protože oni nám ty nemoce vyvolávají aby nám mohli dát další prášky jedině vyhodit a nezabývat se cholesterolem dřív se nic nesledovalo a byl klid

reagovat 3.10.2017 17:14 - Petra

Statiny jsem musela vyhodit z léčby. Po pár měsících jsem měla vysoký cukr, tak mi přidali léky na cukrovku. Velmi mě bolely svaly, nohy mě nechtěly nosit, cítila jsem slabost ve svalech. Přestala jsem statiny užívat, postupně problémy odezněly. Když jsem to oznámila lékařce- internistce, vynadala mi, že léky musím užívat všechny tak, jak mi předepisuje. Já jsem jí řekla, že jsem zodpovědná sama za své zdraví, že ty léky mě ničí, pomalu ale jistě zabíjí. Napsala mi to do lékařské zprávy. Cukr už mám zase v normě , svaly mě nebolí a neubívají. Ještě zmíním, že jsem měla asi půl roku chronickou rýmu a po ránu záchvaty kašle, to jsem si neuvědomavala, že by to dělaly statiny, na to jsem byla přeléčena antibiotiky, to nepomohlo, tak na alergologii, tam mi napsala doktorka Xyzal, ten to trochu zmírňoval, ale až vysazením sortisu mi kašel a rýma přestaly, takže to bylo z toho léku.

reagovat 3.10.2017 19:27 - Post-statinový diabetik

Statiny jsem musela vyhodit z...

Dobrá zpráva je, že se po vysazení statinů glykémie zase časem upraví. Statiny jsem po 6-letém užívání přestal užívat (asi před rokem) z výše popsaných důvodů, ale musím dále užívat inzulín i Metformin a glykémie zatím moc neklesla.
Od statinů už upouštějí i někteří rozumnější doktoři. Internistka, co jsem k ní chodil, mně je vnucovala s tím, že léčba statiny je "lege artis". Když jsem je odmítl, elegantně se mě zbavila převelením do "lipidové poradny" (k oboustranné spokojenosti). Zde probíhá léčba tak, že nic neužívám a jednou za půl roku chodím na kontrolu (odběr krve).

reagovat 4.10.2017 08:11 - Marta

Dobrá zpráva je, že se po...

Ja beru leky na cholesterol 7 let,jednou jsem je zkusila vysadit a po pul roce jsem měla cholesterol 11,takže jsem od doktora dostala, ale já se nepřiznala, že jsem je nebrala,chtěla bych moc s tim skončit, ale bojim se, že se mne zas hodně zvyši,prosim o radu jak postupovat? zdali pomalu vynechavat tablety a nebo zas to zkusit uplně

reagovat 22.10.2017 19:02 - adina

Ja beru leky na cholesterol 7...

právě že když se berou statiny a vysadí se tak cholesterol jde nahoru tělo si ho začne vyrábět víc nejlépe je vůbec je nezačít užívat já jsem je bralataké a byla jsem úplně vyřízená už jsem nemohla skoro vůbec chodit denně mě bolela hlava zvýšil se mi cukr takže další prášky nemohla jsem spát nakonec mě bolelo celé tělo něco hrozného doktor to vše popřel statiny nejím a zatím se cítím lépe žádnej cholesterol si už kontrolovat nenechám tučné nejím a navíc cholesterol si tělo vyrábí samo a když je trochu vyšší tak to nevadí organismus asi ví proč je to důležitá stavební buňka

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *