spondylolistéza

První příspěvky v diskuzi

reagovat 24.7.2005 13:38 - David

Mám dceru je jí 10 let má jít na operaci páteře diagnoza:Spondylolistéza L5-S1 skluz obratle o73%.
Má někdo s touto operací zkušenost?
Dá se ještě udělat něco aby se obratel vrátil zpět bez operace?
Děkuji za každou informaci.
David Lorenc
e-mail: lorenc.d"seznam.cz

reagovat 24.7.2005 16:28 - pavouk

Jedná se o vrozenou poruchu, kdy tělo a oblouk obratle nejsou spojeny kostí, ale vazivem a tělo obratle klouže dopředu, zatím co oblouk a kloubu jsou ma místě. Jinak než oparací se stav nedá napravit. Případné odkládání operace hrozí tlakové postižení nervů oživujících nohu a pánevní dno.

reagovat 24.7.2005 16:31 - pavouk

Dodatek - skluz o 73% znamená, že tělo obratle je posunuto o 73% vpřed, tedy že celá horní polovina těla stojí na jedé čtvrtině posledního bederního obratle!!

reagovat 23.9.2005 07:56 - Midloch

Mám spondylolistézu L4/5 I.st. a měl bych jít na operaci. Můžete mi někdo nasměrovat na nějaké informace nebo rady, ale možná jenom ty které by měl člověk znát před operací. Ty ostatní až později. Doufám :-)

reagovat 14.11.2005 18:49 - Zuzana

Dobrý den, moje mamka ma jit na operaci obratle, který je vychýlen o 8,5 mm. Nemáte někdo zkušenosti s operací páteře? Jedná se o spondylolýzu. Děkuji

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 1.5.2018 15:06 - ivos

Ahoj, chtěl bych po několika letech, co jsem pročítal tuto diskusi rovněž popsat co mi pomohlo a co by mohlo být přínosné i pro ostatní co si budou číst tyto stránky. Úraz jsem měl na VŠ (cca 2004), dělal jsem bojové sporty a posiloval, byl jsem hodně dynamicky a silově "založen". To že mám nějaký problém jsem si uvědomil, když jsem měsíc chodil s báglem těžkým přes 20 kg po Arménii v roce 2013. Moje ortopedka problém kvalifikovaně rozpoznala. Poté jsem začal navštěvovat fyzioterapii a elektroléčbu, což mi ovšem příliš nepomáhalo. Bolest se stále zhoršovala. Došlo to až do fáze užívání 3 léků proti bolesti denně, protože se to již nedalo vydržet. A i to už přestávalo stačit. Vstát z postele byl horor. Musel jsem začít spát na dřevěné podlaze pouze na pravém boku. Všechny ostatní polohy byly nepředstavitelně bolestivé. Moje lékařka mi doporučila Jogu a cvičení MUDr. Smíška. Začal jsem oba dva systémy. A právě díky tomuto se můj stav začal zlepšovat. Souběžně s tím jsem na netu našel video, jak správně ulehávat ke spánku. Na zádech v prodloužení- obratle co nejdále od sebe (něco podobného má i joga). Koupil jsem si novou extrémně tvrdou matraci.
Od té doby se můj stav začal postupně zlepšovat. Již mohu spát na všech stranách těla mimo břicho :-) Neberu léky. Bolest vůbec nemám. Co se týče sportu, tak mimo jogu stále posiluji. Nyní již ovšem daleko rozumněji, díky pevným svalům jádra si to mohu dovolit. Dříve jsem rovněž lezl, jezdil na snowboardu a lítal na paraglidu. To již neprovozuji, ale možná lezení brzo opět vyzkouším. Problémem zůstává nošení těžkých batohů (paragliding, cestování). Pokud jedu na nějakou zahraniční tůru, tak jen s lehkým baťůžkem. Spacák, karimatka, voda. Ta je nejtěžší :-)

Proto všem doporučuji a tvrdí to i má lékařka, které za to děkuji, je třeba vyzkoušet všechny možnosti, než člověk přistoupí na tu poslední. Což je operace. Já jsem jako nejdůležitější pro svou nemoc, ale i pro duševní celkový stav našel Jógu. Konkrétně Iyengar yogu. Což je velmi precizní, “kontrolovaná” joga. Kdy instruktorka velmi dbá na přesné a dlouhodobé provedení cviku, prochází mezi lidmi a aktivně upozorňuje a řeší problémy. Tak se pozná správná jóga.

Právě jóga mě naučila jak držet tělo, jak sedět…... Nějak to tak přišlo po 2 letech samo a projevilo se to do mýho reálnýho pracovního života. Například když sedím, tak už se nehrbím, nemám podsazenou pánev, ale sedím na sedacích kostech rovněj jako prkno. Tak jsem se o to snažil dřív dlouho a nic. Nikdy to nešlo.

Takže za mě co mi nejvíc pomohlo
kvalitní precizní a kontrolovaná yoga (nejlepší cvik co mi pomáhá “pes s hlavou dole”)
Smíšek systém (také super, ale yoga mi přišla preciznější, nejak jsem ji víc “cítil”)
dobře se rozprostřít přes noc, aby se páteř nekomprimovala třetinu dne kdy ji člověk nedokáže kontrolovat
asi i “bosá obuv” Nosím tzv. ponožkoboty, ovšem poměrně krátce (půl roku) . Chůze je však zcela jiná. Člověk nechodí po patách.

Všechny zdravím I.

reagovat 10.5.2018 08:08 - Ivona

Dobrý den všem se spondylkolistézou, potřebuji Váš názor... spondylolistéza se spondylolýzou, posun původně o 12 mm L5 S1, na operaci jsem čeklala 1 rok, jiný termín v Brně nebyl, v této době jsem zjistila že jsem alergická na kovy a hlavně titan, který mi tam budou dávat, při kontrolním rtg včera bylo zjištěno, že obratel už úplně klesnul na další kost a leží prý kost na kost a byla vyslovena hypotéza, že kdybych nešla na operaci - stabilizaci, tak obratle srostou a nahradí vlastně tu stabilizační operaci, je zde někdo, komu tyto obratle takto srostly a vyhnul se operaci? Alergolog mi řekl, že se snad dá po zavedení implantátu sice léky trochu potlačit senzibilitu, ale prý tomu moc nevěří. HILFE :-)

reagovat 11.7.2018 07:30 - Ivana11

Ahoj Mišo, děkuji, moc za...

/na stránkách po 2 letech/
Ahoj Míšo, sdílím obrovskou radost společně s Tebou, jsem ráda, že jsi se pro operaci rozhodla, Tvé komentáře jsem si pozorně četla a věřím tomu, že Tvé rozhodnutí pro operaci bylo správné a je Ti čím dál tím líp!!!! Já jsem nastoupila po roce po operaci do práce, zvládla MHD i vlak. Každý den cvičím. U neuroložky jsem byla naposledy asi před 2 roky, záda mě nebolí, chůze je sice trochu horší, jsem mírně vykřivená, a tím zatěžuji kolena a kyčle. Ale s ohledem na můj věk /58 let/ a stav páteře je to stále v normě :-))))). Přeji Ti hodně zdraví a radosti ze života. Ivana

reagovat 1.9.2018 12:34 - Yana

Dobrý den všem se...

Ahoj Ivono, take mam posun L5S1 15 mm, napište,prosim na yanaheorhiyeva@seznam.z

reagovat 13.10.2018 08:08 - Ivana11

Ahoj vsem,
s velkou pokorou...

Naprosto souhlasím s názorem Jana, který doporučuje navstevu vice pracovist a diskuzi s vice operatery.Já jsem operaci odkládala od první konzultace v Brně v roce 1999, kdy by mě operovali ihned až do roku 2014, kdy již pro velmi silné bolesti a po vyzkoušení snad všeho od rehabilitace po opich pod CT a opiáty.Z konzultace v Brně jsem přijela zdrcená, neboť lékař operaci s ohledem - cituji: na Váš stav páteře, strukturu kostí a případnou pooperační jizvu - nedoporučil a já myslela jen na to, že si snad budu muset hodit mašli. Pak jsem na doporučení navštívila docenta Hrabálka ve FN Olomouc a tomu člověku budu do smrti vděčná, že mě znovu vrátil do plnohodnotného pracovního života bez bolestí.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *