Sortis má zřejmě více vedlejších účinků než podobné léky - komentáře

přejít na článek

První příspěvky v diskuzi

reagovat 14.1.2006 13:39 - pavouk

Atrovastatin (po firením názvem Sirtis, Lipitor, Torvacard atd.) velice účnně snižuje hladinu celkového cholesterolu, LDL cholesterolu,mírně zvyšuje hladinu HDL cholesterolu a jako jediný statin mírně snižuje hladinu triglyceridů (tuků) v krvi již v nízké dávce 10-20 mg/den. Při dávce do 40 mg/den nebyly pospsány pospány vedlejší účinky. V článku popisované účinky se objevovaly v Americe při dávkách přes 80mg/den (u nás povoluje lékopis dávku do 40mg!!) při současném podávání léků ze skupiny fibrátů (Lipanthyl, Lipinor atd). Kontrola hladiny jaterních enzymů a kreatinfosfokinázy (AST,ALT,CK) současně s kontrolou hladiny lipidů cca 2x za 3 roky bohatě stačí na případné podchycení nežádoucích účinků.
Vzhledem k tomu, že atrovastatin je jediný lék, u kterého bylo popsána při ultrazvukovém vyšetření cévního řečiště redukce sklerotických plátů o 20-30% (= o 20-30% lepší prokrvení) a současně i zřetelné zlepšení stavu nemocných (zvýšení tolerované fyziské námahy u anginy pecktoris, zlepšení erekce...) po cca 2 letech užívání, je omezené podávání v ČR pouze otázkou ceny a neznalosti lékařů.

Suma sumarum: článek je blábol o ničem "vycucaný" nejspíše z příbalového letáku

reagovat 8.1.2007 07:53 - bývalý pacient

Lék jsem měsíc užíval jako prevenci v dávkování 10 mg/den. Moje zkušenost je dost drastická. Po prvních třech dnech jsem měl silnou reakci - zimnice, zvracení, nausea, průjem - něco co připomínalo žlučníkový záchvat či virózu. Abych vyloučil souběh s nějakou infekcí vysadil jsem na 10 dní a začal užívat znovu- celkem 3x vždy se stejným průběhem. Asi patřím k těm 2% kdo lék nasnáší, ale musím říci že jej nesnáším požádně.

reagovat 27.1.2007 11:40 - b.

Sortis beru léta, bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Kardiolog mi právě píše Sortis, že je nejlepší a nejúčinější.

reagovat 2.4.2007 11:36 - Dana

Dobrý den, chtěla bych prosím vědět kolik stojí od 1.4.2007 lék Zocor. Děkuji za odpověď.

reagovat 14.9.2007 22:39 - Bermilka

Chtěla bych poděkovat pavoukovi,který mě uklidnil. Mám nově předepsaný lék Sortis 10mg.Příbalový leták mne tak vyděsil, že jsem měla obavy tento lék vůbec konzumovat.Po přetení jeho komentáře jdu spolknout pilulku. Děkuji

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 22.11.2017 14:47 - Kastelee

A do háje. Já věděla proč Sortis nebrat.Cholesterol budu snižovat jinak

reagovat 23.12.2017 13:17 - Josef

A do háje. Já věděla...

Byl mi předepsán Sortis 40mg, po 3 měsících jsem pomalu kvůli bolestem a křečím svalů pomalu nemohl ani chodit.
Doktor mi tvrdil, že to není možné. Díky internetu jsem zjistil, že si mám nechat z krve zjistit hodnotu CK.
Hodnota byla 7,96, doktor mi snížil sortis na 20mg. Já jsem ho vysadil a po 2 měsících udělal odběr krve za své (30 Kč)bylo to 5,4. Odešel jsem k jinému lékaři a ten mi to uznává.Teď po roce mi napsal Ezetrol 10mg ať zkusím, bohužel je to to samé. Takže raději zemřu na ucpání tepen než žít v takových bolestech. Je mi 65 let.

reagovat 23.12.2017 13:28 - Josefka

Byl mi předepsán Sortis...

Nejsem dealerka, ale vyzkoušejte Arterin. Na Max lékarně jsem si jej objednala přes net a vyšlo to levněji. Doporučila mě to má lékařka. Je to výživový doplněk a u mě zabral. Sortis je škodný, taky jsem měla problémy. Vyzkoušejte. Ještě jednou NEJSEM DEALERKA!
Taky jsem změnila stravu a snažím se o více pohybu. Arterin jsem užívala dva měsíce, už ne, protože mi doopravdy pomohl. Není ovšem na lékařský předpis.
Jsem ve vašem věku.

reagovat 25.12.2017 17:31 - Diabetik

Byl mi předepsán Sortis...

O škodlivém účinku statinů se ví již dlouho a většinou se to tutlá, avšak upozorňuje na to SÚKL:

http://www.sukl.cz/statiny-a-riziko-nove-vznikleho-diabetu

Bohužel, doktoři to předepisují i pacientům, kteří to nepotřebují, protože z toho mají různé benefity. O peníze jde až na prvním místě, zdraví pacienta není důležité.

reagovat 7.1.2018 11:02 - Pacient

O škodlivém účinku...

Dobrý den. Je mi 70 let. Asi 1 měsíc beru Sortis 10 mg, který mě v lékárně vydali místo dlouhodobě užívaného Apo Atorvastatinu 10 mg. Potíže, uváděné v několikaletých příspěvcích jsem všechny v menší míře vždy měl, ale daly se snést i při aktivitách. Co se ovšem stalo po užívání Sortisu je neskutečné a nesnesitelné. Souhlasím se všemi názory o škodlivosti Statinů a přecházím trvale na přírodní přípravky, hlídání stravy a vhodné doplňky stravy ( aloe vera a pod.), jak provedli mnozí jiní.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *