Slinné žlázy zánět

Archiv příspěvků

reagovat 7.10.2008 10:31 - L

Potíže ve většině zde uváděných příspěvcích jsou typické pro poruchu odtoku sliny z velké slinné žlázy. Příčina poruchy odtoku sliny může být různá, kamínek ve vývodu - ne všechny jsou RTG kontrastní - shluk epitelií, příliš vazka slina, která stagnuje ve vývodu, cizí těleso a pod. Řešení je podle původu obtíží, obecně je nutný odstatečný přísun tekutiny - cca 2.5-3 l/24 hodin, je dobré cokoliv kyselé - zvyšuje produkci sliny a tím se vývod sl. žlázy proplachuje. V okamžiku, kdy vznikne akutní zánětlivá komplikace - ta se pozná podle otoku, bolesti + výtoku zkalené sliny, nebo sliny s hnisem z vývodu sl. žlázy - jsou nutné ATB. Po odeznění zánětu je třeba posoudit stav slinné žlázy a velikost subj. obtíží pacienta a podle toho se indikuje léčba. V případě kamene ve vývodu, nebo jasných klin. příznaků kamene ve vývodu, který nelze snadno odstranit endoskopií nebo protětím vývodu přes sliznici dutiny ústní je indikováno odstranění slinné žlázy operativně. Pokud lze kámen ve vývodu odstranit endoskopicky - provádí se v nem. Plzni na odd. MFCH. Lze i protnout vývod a malou a poměrně jednoduchou operací kámen odstranit. To obvykle vede k vymizení obtíží. V případě, že zánět přejde do chronicity je lépe celou slinnou žlázy odstranit. V případě podčelistních slinných žlaz to není problém. U příušní slinné žlázy je operace s rizikem poranění lícního nervu, zde je lépe podvázat vývod žlázy a nechat žlázu postupně zaniknout.

reagovat 9.10.2008 11:52 - Jiřka

Docela mě děsí kdyz tady ctu, ze nekdo ma zanet uz rok:(takze doufam ze ja tak nedopadnu.Staci mi ze to mam tejden. Jeste k tomu mam zablokovanej krk,takze kdyz se chci podivat doprava musim se celym telem otocit Au.Jinak antibiotika mam taky.Hodne stesti k úspěšnému a rychlému uzdravení..

reagovat 13.10.2008 16:17 - magda

Za poslední tři měsíce mi 3x pod jazykem zduřela sliznice, vždy tak na týden, dva. Vůbec to nebolelo, jen mě to zneklidňovalo. Ale před třemi týdny se to opakovalo a začala jsem mít bolest při polykání. Bolest přetrvává, nemohu volně hýbat s jazykem, těžko polykám, bolest je i při vykašlávání. Na rentgenu , ani na sono nic nenašli. Doktoři kromě cucání kyselých bombónu nic neporadili, jen dědek kořenář (www.dedek-korenar.cz). Budu to muset zkusit.

Full Spectrum kurkumin

reagovat 15.10.2008 20:55 - eva

Ahoj,mám také už od unora bouli pod uchem,prý zánět sliné žlázy,antibiotika nepomohla,studený ani teplý zábal nepomohl prostě nic,ted mi řekli,že je to nádor o velikosti 3,5 cm a stále se zvětšuje,tak musím na operaci,docela mám strach,ale doufám,že už nebudu mít bolesti při jídle a budu moct v pohodě jíst.

reagovat 20.10.2008 11:16 - Elisha

Já jsem zhruba 14 dní po operaci slinné žlázy, kde jsem měla hotový kamenolom. Zvětšené jsem to měla již od 16 let (cca 10 let), ale doktoři mi tvrdili, že je to zvětšená uzlina a někdo to má celý život - začala jsem mít problémy týden před svatbou, kdy se mi na krku objevila boule o velikosti pingpongového míčku. Chodila jsem neustále na pročisťování, ale nebylo to nic platné. Musela jsem na operaci a teď jsem ráda, že to mám za sebou. Nebylo to nic hrozného.

reagovat 23.10.2008 17:23 - Hanka

Ahoj,před pár roky jsem měla zánět slinné žlázy,doktor mi to probodl ,oznámil,že jsou tam kamínky dal ATB a pak chtěl,abych šla na operaci,odmítla jsem.No a ted se ta potvora probudila znovu,zase se zvětšila boule na krku,takže mě zřejmě čeká to samé.Operace se bojím,prý to nejde jinak než vít celou žlázu,strašně špatně snáším narkozu,myslela jsem,že to už pokročilo a kamínky jdou třeba drtit,nemáte někdo prosím nějaké zkušenosti.moc děkuji

reagovat 24.10.2008 07:29 - Leny

Já mám odstrněnou slinnou žlázu 4měsíce,ale z jiného důvodu-měla jsem tam nádor.Já nevím jestli se provádí stejná operace jako u mě,ale raději na to chci zapomenout.Nemohu se z toho vzpamatovat dodnes.

reagovat 24.10.2008 19:53 - Hanka

Leny...........tak dnes jsem byla na ORL ,doktor mi to tak zmordoval,že mi skoro vyhuply slzy a dal antibiotika a pronesl,masírovat,hodně pít,je tam zánět,bude to chtít vyoperovat,juj a mám po elánu,bolí to jako,,,,,,,,,,,,,,,a doufám,že ATB zaberou a operaci se vyhnu,říkal ,že se to řízne pod čelistí a tak týden v nemocnici,a operace trvá půl až hodinu,no tak to neeeeeeeeeeeeeeeee,zahajuji vše co se dá...................................

reagovat 27.11.2008 11:15 - Ilsa

Reaguji na vaše problémy se slinnými žlázami, můj známý užíval přes rok přerušovaně antibiotika, nepomohly. Potom můj manžel mu poradil aloe vera gel, který užíval necelý půl rok a už dva roky má klid. Aloe začalo učinkovat už po třech týdnech.

reagovat 28.11.2008 12:10 - Ivka

ahoj všichni,nikdy jsem o zánětu slinných žláz neslyšela.Poslední týden si prožívám opravdová muka!!!Po návštěvě u bezcitného doktora na ORL mi byla stanovena tato diagnoza. Teď užívám antibiotika a nutí mě na operaci,ale strašně se bojím.Opravdu není jiná cesta?????????????????????????

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *