Sherman?

První příspěvky v diskuzi

reagovat 1.11.2006 23:00 - Eliška

Ahoj, hledám vícero informací na internetu o onemocnění zad, které mi neuroložka nazvala Shermanem (nevím, jak se to bohužel píše). Jedná se o deformaci plotének nebo tak něčeho a pokud se necvičí, tak člověk čím je starší tím chodí víc v předklonu. Hledala jsem na internetu, ale nepodařilo se mi nic najít - možná jsem zadávala špatně název onemocnění. Poslední týden mne strašně bolí záda - přestala jsem cvičit a asi to má dopad. Chtěla bych se o tom dozvědět víc, najít nějaké další cviky a tak. S doktorkou už nejsem bohužel ve spojení.

Díky moc za pomoc. Bolest je to opravdu velká.

reagovat 2.11.2006 14:36 -

cvič pět tibeťanů

reagovat 3.11.2006 09:16 - Eliška

Díky. Stejne bycj ale chtela vedet vic o te nemoci.

reagovat 3.11.2006 10:08 - zdravotní sestřička

MORBUS SCHEUERMANN

Synonymum:Juvenilní kyfóza,posturální kyfóza,adoscelentní kyfóza.Definice:Etiologie této choroby,popsané roku 1920 Scheuermannem,je neznámá.

Pravděpodobně zde hrají roli genetické faktory.Onemocnění se projevuje zvětšující se a tuhnoucí hrudní kyfózou,která mívá vrchol ve střední,častěji distální části hrudní páteře.Na začátku mohou být bolesti.Rentgenologicky pozorujeme v tělech obratlů ložiska vyplněná chrupavčitou hmotou části nucleus pulposus,tzv.Schmorlovy uzly.Ložiska jsou obvykle kulatá,okolo je zahuštěná spogióza obratlového těla.Obratle dostávají klínovitý tvar,především ty,které jsou ve vrcholu kyfózy.Ventrální hrany obratlů,kde jsou růstové zóny,mohou být postiženy erosi připomínajícím procesem.Krycí ploténky obratlů jsou nepravidelné,nerovné,obratle jsou ventrálně rozšířené.Pro diagnózu je nezbytné,aby takto byly postiženy nejméně 3 obratle.

Četnost této nemoci se udává mezi 0,5% až 8%.Chlapci jsou postiženi 3x častěji než dívky.Choroba začíná mezi 11 až 13 rokem.Jen 20% dětí si stěžuje na bolesti zad,které vymizí po uložení na lůžko.Nejvíce bývá postižena procesem střední část hrudní páteře (75%),potom dolní část hrudní páteře (25%).

Diferenciálně diagnosticky je třeba myslet také na specifickou i nesoecifickou spondylitidu.V úvahu připadá i tumorozní proces.Nebolestivé léze mohou být také při lokalizovaných enchondrálních dysostozách nebo při mnohočetné epifyzární dysplazii.Léčení:Cvičení se zaměřením na správné držení těla,taktéž sportovní činnost,která zlepšuje svalový korzet,má pozitivní vliv na vývoj a formování jak zdravé,tak i nemocné páteře.Na formování a vývoj páteře působí také nábytek,židle,sedačky a lůžko.V léčebné tělesné výchově je třeba se zaměřit na trénink břišního svalstva,zlepšení svalového korzetu.Také psychické faktory jsou při držení těla rozhodující.Při těžké kyfóze nad 50° podle Cobba,vykonáváme v růstovém období korekce pomocí ortopedických pomůcek-korzetů.V aktivních korzetech jsou dosahovaná vyrovnávání při použití pelot,pod bradu a v záhlaví.V pasivních korzetech může být lumbální páteř nucena zmenšit hyperlordózu a tím se zmenší i hrudní kyfóza,která se vyrovnává.Kyfózy vyžadují menší operační léčbu než skoliózy.Jenom těžké dorzolumbální kyfózy představují indikaci k operaci.Při dostatečném růstovém potenciálu páteře stačí dorzální instrumentace na vyrovnání.

reagovat 6.5.2008 16:15 - Ondřej

tuhle nemoc mám taky, ale bolesti zatím nemám. Já pravidelně necvičím!!! Bojím se až budu starý, protože budu chodit jak hrbáč. Asi začnu cvičit pravidelně.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 10.9.2008 14:56 - Ivana

Mám 17letého syna, které má stejné potíže jako Katarína, Odmalička sportoval a ještě před rokem hrál fotbal. Zatím jsme nenašli nic, co by mu umožnilo sedět celý den ve škole a dostudovat.

reagovat 19.1.2012 11:47 - Blanka

Můj malý 15.měsíční...

Cvičení na míči. Jsou na to specializované některé rehabilitace a je to prý pro malé děti to nejlepší.

reagovat 2.7.2014 10:46 - ...

Díky. Stejne bycj ale chtela...

Scheuermannova nemoc

reagovat 11.3.2017 19:43 - Martin Schmiedl trenér

Mám 17letého syna, které...

Dobrý den, zabývám se cvičením s různými telesnymi disbalancemi vč. Hyoerkyfóz a rád vám pomůžu. Jsem z Prahy můj tel. 604 394 916

reagovat 13.3.2018 22:16 - Hranz

Tuto nemoc mám také bohužel s vrozeným kyfotickým srůstem obratlů 10-11...zde nepomůže bohužel nic jiného, než cvičit, cvičit, cvičit... nikdy mě nic nebolelo jen mi malinko při předklonu vykukuje hrb
Už jsem nabral 8kg svalů a musím nahoru
Je to sviňárna
Držte se

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *