Po sedmdesátce bez manžela, bez koníčků, bez chuti k životu

První příspěvky v diskuzi

reagovat 23.2.2009 17:30 - Honza

Loni v srpnu mi bohužel po dlouhých zdravotních problémech zemřel děda. Byl na tom tak, že byla jen otázka času kdy to přijde. Ihned nám nastal velký problém \\\"co s babičkou?\\\" V jejich životě to fungovalo podle starého modelu, že muž vydělává peníze a žena se stará hlavně o rodinu a domácnost. Děda byl schopný a vždy dokázal vydělat peníze, ale vyžadoval po babičce \\\"pohotovostní režim\\\". Babička se s rolí ženy v domácnosti dobrovolně smířila a po mnoha letech u plotny zkrátka \\\"zdegenerovala\\\" (možná to není hezký výraz ale myslím že je to nejvýstižnější). Její životní náplní zkrátka vždy bylo vařit, starat se o své děti, pak o vnoučata a potom o nemocného dědu. Nemá absolutně žádné koníčky. Má jednu kamarádku, se kterou si občas zavolají nebo se sejdou. Je příšerně fixovaná na mne jako na prvorozeného vnuka. Každý den spolu mluvíme po telefonu (občas je to i nepříjemné mluvit s ní někdy i dvakrá denně půl hodiny o ničem.. ale co se dá dělat), každý týden jí navštěvuji. To nestačí, ale víc času prostě nemám. Celé dny prosedí doma, večer slupne pár prášků na spaní a zapije to nějakými těmi panáčky. I po telefonu je často poznat že je uplně mimo. Snažíme se ji co nejvíce vytahovat na různé akce (divadlo, různé večeře atd..), ale vubec o to nemá zájem. Vždycky se mi ještě svěří jak se ji tam vubec nechce, že na to nemá náladu a tak. Nemá zájem zkrátka o nic. Každý mi radí ať jí koupíme pejska. To ale v jejím případě nepřipadá v úvahu. Obecně na zvířata v bytě nikdy nebyla. Naposledy když jsem jí to naznačil řekla \\\"já si před váma kleknu, jestli mě máte rádi, všechno jenom ne psa\\\". Pár lidí mi radilo i počítač, ale to asi těžko. Mobil má už x let a pořád se s ním pere.. zprávu nenapíše. V souvislosti s tímhle zas prohlašuje \\\"jsem stará blbá, já už se nic v životě nenaučím\\\". Samozřejmě jí nejde k ničemu nutit, ale mám pocit že se časem uchlastá. Neřešil jste někdo podobný případ?

reagovat 23.2.2009 19:19 - honzo,

jsem taky už stará,do sedmdesátky nemám daleko,jsem ráda,že jsem se dokopala k této bedně,bydlím na vesnici,taky bych nevěděla co dělat v jejím případě.Tobě přeji hodně sil a pochopení i když vím že je to někdy a to dost často těžké.Vytrvej a i když vás neznám tak děkuji za tvou snahu ji pomoci.

reagovat 23.2.2009 19:33 - emma

Ahoj,nám takhle zase"zbyl"děda.Samozřejmě že žili dle stejného vzoru-tehdy asi běžného.Děda babičku pořád peskoval.Pa zemřela naprosto nenadále.

Děda nevrlý celý život,naštětsí koníčka měl.Peskovat nás:-))))

Díky bohu měl zahrádku,ta ho držela nad vodou,ale za to rozdal vychytralému strýci veškeré úspory za celý život s babičkou:-))

Není to s nimi jednoduché-bůh ví co budem vyvádět my!!!Takhle,nemyslíte,že babička má jéště smutek??

TO víte,že ted už se asi těžko bude chtít učit novým věcem a jestli nebyla zvyklá nikam chodit..opravdu by jí nic nebavilo?

její koníček bylo se o někoho starat-možná ne koníček,ale drželo ji to nad vodou.Nemáte někoho v rodině,o koho by se starat mohla?Aby měla pocit,že je užitečná??

My se dědu také snažili do lečeho tlačit,ale ted to vidím tak,že jsme to dělali v dobré víře dle našich představ-resp.tak,jak my bychom byli štatsni.Oni se na to třeba ti staří tak nedívají a to do čeho je tlačíme je spíše unavuje a rozhodně to nesplnuje jejich představy o spokojeně stráveném čase.

Pořád jim něco cpeme,prootže máme pocit,že jim musíme pomoci,jenže někdy je to pomoc jako nemoc.

Zkusili jste si s babčou promluvit o tom,co ona by chtěla?Co jí by zajímalo??

Ráda asi vaří-zaukolujte ji!Moje kamarádka zaukolovala svoji babču,že ted vyváří pro celou kancelář obědy a peče buchty:-))Je to jen nápad.

Zvíře ji necpěte,pokud na něj není zvědavá.Můžete zklusit půjčit přátelského pejska od kamaráda a třeba se chytne,ale třeba taky ne.Můžete jít společně s ním na procházku.

A nakonec:chápu že máte za babičku pocit odpovědnosti,ale je to dospělý člověk a jestli se bude chtít uchlastat,uchlastá se.Zemřel jí manžel a at se vám to líbí nebo ne:je to její život.

U dědy jsem se naučila to,že ačkoliv se někdy chovají staří lidé jako děti,mají právo si dělat co chtějí.Už bych znovu neopakovala tu chybu,že bych z něj dělala někoho,kdo neví co vlastně chce,protže s odstupem času si říkám,že co nám do toho vlastně bylo.My se můžem postarat,ale ne do té míry,abysme jim vnucovali jak mají žít.

Chápu,jak se cítíte,my byli z dědy neštatsní,ale myslím,že uděláte nejlíp,když poslechnete co ona vlastně chce a jestli je to sedět doma u TV,tak ji nechte.

Já už se dědovi za to,že jsme ho "buzerovali" neomluvím.Vy máte šanci ji ještě naslouchat.

reagovat 23.2.2009 19:38 - emma

Staří lidé strašně rádi vypráví-ptejte se jí na její mládí,jestli si vzpomene na první lásku,atd,na své kamarádky,jak zlobila jako dítě.My na to nemáme čas je poslouchat...a ted bych si s babičkou sedla na celý víkend...:-(

Ony jsou to leckdy hodně zajímavé historky-třeba až ted zjistíte,kdo vaše babička vlastně je..

reagovat 24.2.2009 08:32 -

by naši mladí taky pořád říkali co mám a nemám dělat,ale jájsem jim řekla,že dokud mě nemusejí s prominutím utírat zadek,že vím kde je toaleta,tak at mě nechají dělat co chci já.Jen doufám,že poznám až "to wc nebudu moci najít" chichichi no holt se nám nezavděčí at se starají nebo nestarají,stáří má své vrtochy,jak říkala moje maminka a měla pravdu.přeji hezký den

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 1.5.2018 20:02 - Koloman

No, v důchoďáku to musí...

Viď?!...:)

reagovat 1.5.2018 21:44 - Mirka

Je mi 65 let a když to tak hodnotím, tak zamlada mi rozhodně bylo (psychicky) mnohem hůř.
Dnes jsem mnohem vyrovnanější a klidnější, a zkušenosti nejsou také k zahození. I když se nějaké ty neduhy sem tam už hlásí, myslím, že i mládí má i svá mínus, nic není jen dobré. Nakonec i zdravotní potíže potkají leckterého človíčka v mládí...
Takže je to případ od případu.

reagovat 2.5.2018 20:46 - Vogue X.

Podle 19 návštěvníků Plastic Bertrand je 72% gay.
The average gay-rating on gay-or-straight.com is 69%, which means Plastic Bertrand has been voted highly gay. Průměrná gay-hodnocení na gay-nebo-straight.com je 69%, což znamená, Plastic Bertrand byl zvolen velmi gay.

reagovat 20.7.2018 21:54 - Maryna

Podle 19 návštěvníků...

Tys to rozsekl...:)

reagovat 20.7.2018 22:28 -

Tys to rozsekl...:)

zajímá, na jakou reklamu si tady dělá půdu...

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *