Roboti - bojíte se jich?

První příspěvky v diskuzi

reagovat 20.11.2017 21:47 - Janek

Ahoj, co říkáte na první robotku Sophia, která dostala občanství v Saudské Arábii?

Bojíte se, že nás roboti připraví o práci, jak varují politici či že nás dokonce zahubí, jak varují někteří vědci a jak se Sophie nechala slyšet.

reagovat 20.11.2017 22:55 - Charon

Ahoj, co říkáte na první...

Mě osobně to zatím nechává klidným. Manuální práci zřejmě zastanou, ovšem bude potřeba i nějaká obsluha, kontrola atp. V intelektuální oblasti je to zatím celkem sci-fi, např. robot asi jen tak Shakespeara nepřeloží. O vyhubení se Sophia zmínila, ale je třeba poznamenat, že se stále jedná o stroj naprogramovaný určitým způsobem. Nemá vědomí, neuvědomuje si obsah a dopad sdělení, klidně ti řekne, že tráva je modrá, když jí to tam nacpeš. Viz argument čínského pokoje.

reagovat 21.11.2017 08:58 - M.

"stále jedná o stroj naprogramovaný určitým způsobem. Nemá vědomí, neuvědomuje si obsah a dopad sdělení, klidně ti řekne, že tráva je modrá, když jí to tam nacpeš. Viz argument čínského pokoje"

Tak tohle mne zaujalo - Když se nad tím zamyslím - tak co je naše vědomí? -nejsme též naprogramování určitým způsobem? - říkáme, že tráva je zelená, protože nám to v dětství řekli - A argument čínského pokoje: člověk uvnitř pokoje působí, že čínštině bez problému rozumí, přestože ve skutečnosti tomu tak není, člověk uvnitř pouze mechanicky pracuje s pro něj neznámými symboly - nežijeme vlastně taky uvnitř čínského pokoje? a nepracujeme s pojmy, kterým nerozumíme a pouze mechanicky opakujeme něco, co jsme někde někdy slyšeli a svým vlastním způsobem (daným genetikou i vnjěšími vlivy, kterým jsme vystaveni) si to nějak interpretujeme? Stále nic vlastně nevíme o původu našeho vědomí, našich snů, stavu po smrti....

reagovat 21.11.2017 09:17 -

se bojím jenom Kalouska - ten nás připraví o vše spíše než nějaký robot.

reagovat 21.11.2017 14:41 - Věřím

Ahoj, co říkáte na první...

tomu,že v budoucnosti toho hodně zastanou,přesto ale nikdy nenahradí člověka.S tím občanstvím mi to vůbec nejde do hlavy,jak to bylo vůbec myšleno.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 29.11.2017 11:45 - Podle

mého,on sám si nikdy neuvědomí,že něco spracovává,on je prostě naprogramovaný.Pocity,sny,emoce bude mít vždy na nule.Vždycky to bude jenom robot.

reagovat 29.11.2017 12:43 - to jo

Jako třeba Terminátor, něco mu nabulíkoval John Connor a on na to řekl "potvrzeno". A John ho učil, zdokonaloval, naučil ho třeba hláškám "Astalavista baby, nebo "No problemo". Takže robota musí někdo učit a on to převezme a bude tak získávat nové informace a bude stále chytřejší.

reagovat 29.11.2017 12:49 - Charon

Jo, to je všechno hezké, ale stále se motáme v kruhu. Jde o to, zdali bude mít někdy robot vědomí (resp. qualii, faneron). Že se bude navenek "chovat chytře" ještě nic neznamená.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Qualia

https://cs.wikipedia.org/wiki/Faneron

reagovat 29.11.2017 21:33 - M.

Jo, to je všechno hezké,...

Ono je na to tezke odpovedet, kdyz nikde neni uplna definice vedomi. Na te qualii se dohaduji ruzni filozofove, co tam patri a co ne. Jen pro priklad: Znamenalo by to, ze robot nema vedomi, pokud by neznal litost, slasl nebo depresi? Jsou tyto stavy, emoce nutne k sebeuvedomeni?
Ohledne pojmu faneron - tak tam by na tom mohli roboti byt lepe nez lidi, protoze by nemeli ruzna zkresleni reality podle ruzne urovne svych smyslu. Navic my lide ruzne vnimame realitu nejenom kvuli rozdilnostem ve smyslovych organech, ale i diky ruznemu psychologickemu naladeni. Napr. clovek, ktery zazil prepadeni v noci, tak bude jiz vzdy v noci vse vnimat s jinou intenzitou nez clovek, kterynic negativniho nezazil - dokonce muze dochazet i k urcitym "halucinacim" . Tohoto by roboti byli asi usetreni a pri komunikaci by si mohli vzajemne vice rozumet nez lide.

reagovat 30.11.2017 12:04 - sdfg

Nedejbože,aby roboti ovládli planetu,pfuj,to je hnus velebnosti.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *