revmatoidní artritida

První příspěvky v diskuzi

reagovat 19.7.2002 18:56 - Lenka K.

Vážená paní doktorko,
ráda bych se Vám svěřila se svými problémy. Zhruba 2 roky jsem pracovala v jednom supermarketu v úseku s chlazenými a mraženými výrobky. Tam jsem opakovaně prodělávala infekty HCD a záněty pochvy. Moje tělesná teplota je už asi 4 roky trvale zvýšená, kolem 37,2 stupňů celsia. Na alergologii jsem byla proprvé vyšetřena v lednu 2002 pro 2 roky trvající recid. respirační infekty se subfebriliemi a zvýšenou únavou. Užívala jsem Luivac tbl. Následné vyšetření neprokázalo imunodeficit. Velké potíže začaly v dubnu. Z počátku to vypadalo na obyčejnou chřipku s bolestmi kloubů a hrdla, která se léčila antibiotiky. Stav se začal rychle zhoršovat, až se zhoršil natolik, že jsem pro velké bolesti všech kloubů nemohla chodit. Měla jsem silně oteklé malé ruční klouby. Z krevních testů: KO norma, CRP zvýš. na 6,2, MUKO 87,5, CIK 137, RF negat., ASLO 171, Coxsackie B5-IGG-potitivní, Chlamydie: sp.ELI:IGA-hraniční, IGG-slabě pozitivní. U revmatologa jsem se dozvěděla, že mám seronegativní revmatoidní artritis, kterou zřejmě inc.infekt HCD. Doktor provedl punkci kl.dutiny a předepsal Movalis a Prednison na ráno, Delagil s Pyridoxinem na večer. Po těchto lécích, které užívám už měsíc a půl se zdravotní stav výrazně zlepšil. Klouby nebolí, jen v nich občas praská. Někdy jsou ztuhlé. U doktora jsem se dozvěděla o systémové enzymoterapii, takže nyní užívám také Wobenzym. V současné době se zdá být vše na dobré cestě, ale já mám pochyby. Pravidelně zvýšené teploty stále přetrvávají, bolesti v krku se mi neustále vrací a někdy se cítím velmi unaveně. Bojím se, že je tu ještě nějaký další zdravotní problém a já nevím co s ním. Poradíte mi, prosím? Lenka K. 26 let

reagovat 2.1.2004 18:48 - webmaster

Předmět: revmatoidní artritida Autor: Šárka Datum: 29.12. 2003 10:04:49

Hezký den, omlouvám see, že obtěžuji, ale nevím si už rady, maminka trpí revmatoidní artritidou a je ve velmi vážném stavu.
Jestli je něco co by mohlo pomoci, moc prosím, nevím jak bych ji mohla pomoci, jestli nemáte nějakou radu.. Děkuji. Šárka

Předmět: revmatoidní artritida Autor: viki Datum: 29.12. 2003 14:05:29

Ahoj Šárko,
bohužel já Ti nemůžu přispět žádnou radou, protože i když mám stejnou diagnózu, tak s tím nemám moc zkušeností. RA v kombinaci se SLE mi diagnostikovali teprve před cca dvěma měsíci. Dostala jsem na to nesteroidní antirevmatikum Plaquenil, které má zabrat nejdříve za tři, čtyři měsíce, avšak kvůli nemocné slinivce můžu brát jen minimální dávkování, efekt zatím necítím žádný. Mám střídavě bolesti kloubů, vč. plosek nohou pod palcem, což mi občas znemožňuje chůzi, občas mne postihnou bolesti svalů, často (skoro neustále) cítím strašnou únavu, která mne téměř paralyzuje. Zkouším na to Tramal (kapky), který trochu posune bolest do pozadí a vyladí psychiku, takže je to lépe snesitelné. Ovšem pokud mohu při tom odpočívat. Teď jsem (díkybohu) už měsíc na neschopence, tak se řídím potřebami svého těla a velmi často odpočívám. Poprvé v životě jsem vypnula i "psychicky" a nemyslím vůbec na práci. Ale tvoje maminka zřejmě do práce nechodí, když je na tom tak zle. Asi před rokem jsem dostala od ortopeda na bolesti páteře (tehdy ještě nikdo nevěděl, že mám RA) lék Vioxx, který mi zabral za tři dny!!! a pokud vím, patří také do skupiny léků, které se dávají na RA. Možná by stál za úvahu.

Dalším krokem k léčbě jsou prý léky, které modifikují nemoc (soli zlata-inj., sulfasalazin tbl.atd.), ale vyžadují dlouhodobé podávání, ale zase je trvalejší účinek. Pro rychlý účinek jsou lepší kortikosteroidy (inj. přímo do kloubů), ale musí se podávat delší dobu, jinak se vrátí původní potíže. Toto jsou info z netu, nikoliv moje osobní zkušenosti.
Možná má tvoje maminka už všechno tohle vyzkoušené, ale třeba ti některá informace k něčemu bude. Budu ráda, když se zase ozveš, a svoje/vaše zkušenosti sdělíš. Přeji tvé mamince z celého srdce zlepšení.
Viki

reagovat 2.4.2004 18:24 - niki

Ahoj Šárko, je mi 36, a mám RA už od výšky. Měla jsem tři ataky a vím, co RA "dokáže". Mohu Vám/Ti poradit, abyste se maminkou co nejdřív ať už samy nebo přes jejího revmatologa obrátily na Revmatologický ústav v Praze, viz www.revma.cz. Tam jsou odborníci z oblasti revmatologie i imunologie. Držte se i s maminkou. niki

reagovat 7.4.2004 12:27 - dana

Ahoj,také mám už nějaký pátek RA/18let/,souhlasím s Niki,že nejdůležitější je léčba na revmatologii.V poslední době se objevil nový lék HUMIRA,ENBREL,REMICADE to jsou názvy tří z biologických léků.Učinky biologických léků jsou v tom,že cíleně blokují určitou bílkovinu,která v kloubech působí zánět.Jsou plně hrazeny pojišťovnou,pokud to schválí revizní lékař.Mají sice i vedlejší účinky/snížená odolnost proti infekcím,atd./,ale to mají vlastně všechny léky co užívám k léčbě RA,/methotraxát aj./.Také každému zabírá něco lépe,to je právě problém všech autoimunitních nemocí.Jinak přeji hodně sil,ať se stav zlepší,zdraví Dana

reagovat 22.5.2004 13:18 - Marie

Dobrý den. Už také dlouhou dobu trpím RA. cca od 5 let (je mi 22). Co se týče léků, nejvíc mi pomáhal Metotrexat. Jelikož jsem se dlouhou dobu cítila relativně dobře, léky jsem začala postupně vysazovat. Za krátkou dobu se mi dost přitížilo a proto jsem začala léky znovu užívat ve vyšší dávce. Jelikokž mi nezabíraly, revmatoložka mě informovala o novém léku Humira. Jenom jsem se chtěla zeptat, jaké máte kdo zkušenosti s tímto lékem. Právě začínám s užíváním a zajímá mě jak to ná vás působí. Moc děkuji za odpoveď. Někdy mám totiž velké bolesti a proto mě zajímá, po jak dlouhé době začíná Humira působit.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 28.4.2018 20:02 - Petra P.

Ahoj Vianko,
ano, mám RA asi 3roky, nejdříve to začalo zčervenáním a otokem nártu, a protože jsem s tím chodila do práce a v práci stojím, byla z toho únavová zlomenina, a navíc to žádného doktora nenapadlo, pak byl nějakou dobu klid, a přidaly se další záněty, a k tomu šílená únava, no však to znáš......a to už jsem se dostala na revmatologii- obvyklá léčba - Plaquenil, Salazopyrin, MTX, Medrol, pak jsem změnila lékařku a dostala biologickou léčbu, ale zatím s ní teprve začínám, takže ještě nemůžu soudit, snad to zabere....Měla jsem dlouho nemocenskou, teď už znovu pracuji, ale musela jsem si zkrátit úvazek, ale stejně je to pro mne velmi namáhavé, a v podstatě skoro veškerou svoji energii vyčerpám v práci. S "normálníma" lidma se o tom nedá moc bavit, to nikdo nepochopí, a navíc mám pocit, že když někam přijdu, každý řeší jenom kraviny a nesmysly.....a nebo já už mám jiný úhel pohledu, nevím. A co ty, jak kloubíky? Ještě pořád pracuješ v domově? Měj se moc hezky, P.

reagovat 4.5.2018 21:11 - Viana

Ahoj Petro)))
Ano,přád pracuji v domově a to na dvanácti hodinových službách.Je to záhul.))
Petruš,tobě všechny ty léky co popisuješ nezabraly? Když nezabere MTX ,tak má člověk nárok na biologickou léčbu.Dcela mě to zajímá,napiš jak ji snášíš a co s tebou dělají.
Já jsem si zažádala o ázně,ale až v září,tak jsem zvědavá jak to budu snášet a jak mi potom bude.No snad to tam měsíc vydržím.Nejsem zvyklá na to abych byla takovou dobu na pokoji s někým cizím ,ale třeba si budeme rozumět.)))Napiš kolik je ti rokůa kdy ti to revma začalo.))
Měj se a pa Viana

reagovat 6.5.2018 21:15 - Petra P.

Ahoj Vianko,
mám 41 let a revma mám asi 3 roky, měla jsem stavy, že jsem se nemohla zvednout ani ze záchodu, přítel mě musel oblíkat, hrozné bolesti.....teď užívám Medrol, ten mi pomáhá, ale hodně po něm otékám, tak se snažím brát minimální dávku, pak mám MTX a biologickou léčbu, kterou beru teprve druhý měsíc, zdá se mi že je to lepší, ale ještě nemůžu úplně soudit, ještě ti pak poreferuju:-)
Já tě obdivuji, že děláš dvanáctky, kdysi jsem tak taky pracovala( v obchodě) ale to už bych teď vůbec nezvládla....
A kam pojedeš do lázní? Moje teta má taky RA a říkala, že lázně jí pomáhají ze všeho nejvíce, jezdí už skoro 40 let pravidelně každý rok a vždycky je moc spokojená. Tak ti budu držet palce ať se ti tam líbí:-))) I když tvoje obavy chápu, taky moc nejsem ten typ "do světa"......
Ale určitě ti to pomůže:-) tak zatím papa a měj se moc hezky, Petra

reagovat 7.5.2018 23:38 - Petr

V červenci budeme dělat seminář na ohnový chikung "dech draka".Tento unikátní systém na práci s tělem,energií,a myslí,pomáhá regenerovat klouby,páteř a některé vnitřní orgány.
Nejedná se o žádné krkolomné pozice.
Systém zvládne prakticky každý.Zkušenost v chikung systémech,či podobných metodách,je výhodou.
Pracuje se i s živým ohněm,což se spojuje s vlastním chikung cvičením.Tento systém testuji od roku 2012 a výsledky jsou výborné.sám jsem díky praktikování systému nemusel na operaci kolene,kdy mi dva primáři říkali,že jiná cesta než operace není.Dnes sportuji,skáču a nemám omezení.A to mi je 50 let.Netvrdím,že je to zázračná metoda,ale pomohla mě,i jiným.Osobně mám v chikung praxi 30 let,a studoval jsem u čínského profesora.

Nechci zde diskutovat s těmi,co tomu nebudou věřit.Na to čas ani chut nemám.Kdo bude mít zájem o info,nebo se i zůčastnit,at napíše na mail,a já mu napíši,případně se s ním telefonicky spojím. seji2@centrum.cz

reagovat 14.5.2018 21:10 - zajímavé,

V červenci budeme dělat...

a jak se pracuje s ohněm?můžeš to nějak upřesnit?

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *