Psychospirituální krize, nebo psychóza

První příspěvky v diskuzi

reagovat 22.6.2004 00:52 - Adam

Ahoj, velmi by mě zajímaly vaše zkušenosti s krajní spiritualitou. Jedná se o zážitky popisované transpersonální psychologií, tedy o mystiku, paranormální jevy, probuzení kundaliní, energie transformace aj. Sám podobné zážitky už nějaký čas zažívám, stejně tak často se však bojím o své duševní zdraví. Energie, světla, aury, synchronicity, vytržení, vše je součástí mého života. Občas mám pocit, že už to neutáhnu, a že se zcela rozložím v děsivém psychotickém rozkladu. Máte někdo podobnou zkušenost? Doporučili byste mi někoho? Děkuji, Adam.

reagovat 25.6.2004 16:56 - Miki

Doporucila bych ti psychiatra.

reagovat 26.6.2004 01:12 - Adam


Miky děkuju za radu, už se dávno stalo. Teď chodím na dlouhodobou hlubinně orientovanou terapii. Nemám žádnou diagnózu psychotického onemocnění. Všem psychiatrům a psychologům jsem o svých prožitcích vyprávěl.

Spíše bych rád, kdyby se do diskuze připojil někdo s podobnou zkušeností a třeba napsal, s kým se setkal, kdo mu na jeho cestě pomohl atd.

reagovat 2.7.2004 14:26 - jaga

Ahoj Adame, zajimalo by me, o jakych konkretnich zazitcich mluvis. Kdyz pises energie, svetlo atd., ze jsou soucasti tveho zivota, je to trochu nesrozumitelne. Taky by me zajimalo, jestli je to, co prozivas, prijemne nebo ne. Ja sama jsem mela jakesi tendence k psychotickym zazitkum, ktere byly hnusne. Lecim se z deprese, ktera ma postihla na jare, ale ty zazitky se objevily uz asi pul roku predtim. Pis dal, tema je zajimave! Mimochodem, nekde jsem cetla, ze psychozy se daji povazovat prave za psychospiritualni krizi, a ze dusevne nemocni lide znamenaji pro vedu prilezitost, jak nahlizet do jine reality.

reagovat 20.7.2004 09:48 - Karel

No ja jsem psychospiritualni krizi prosel,ale bohuzel byla tak silna,ze jsem se ocitl na psychiatrii.Tam me behem 3tydnu dali dohromady a pak me propustili.Podle konzultace s jinymi odborniky byla diagnoza naprosto mylna,ale bohuzel v CR si s tim hlavu nikdo nelame,tady se vse resi pasovkou :-) Ufff diky ze je to doufam vse za mnou.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 28.4.2014 13:40 - Jana


Miky děkuju za radu, už...

Stalo se mi, že mi jedna léčitelka zabývající se channelingem otevřela kanál v hlavě. Jeden pan doktor z Psychiatr. centra v Praze to však nazval intrapsychickými halucinacemi. Já jsem však přesvědčena o tom,že se o halucinace nejedná.
Pak se mi stalo, že jsem se kvůli vyčerpání organismus nemohla dostavit k jedné lékařce - psychiatričce. Nemohla jsem se jí dovolat a tak jsem to pak podruhé již nezkusila. Bohužel jsem se však pod vlivem toho stresu, že tam nemohu dojít od ní násilně odtrhla. Tím jsem si vytvářela ještě větší stres ve kterém jsem ale již zůstala. Paní doktorka mi pak po týdnu kdy jsem se jí chtěla omluvit odmítla. Byl to hrozný šok, protože jsem tam s ní cítila život. Od té doby jsem jen stále ve stresu a chodím k lékařům, kteří s těmito jevy nemají žádné zkušenosti. Vlastně jsem se vzdálila od Boha tím, že jsem se nepřemohla, ale naopak jsem se zkusila nepřemoci, což bylo hrozně násilný.

reagovat 28.4.2014 16:13 - Channeling

U nás zase cikáni otevřeli kanál v silnici a poklop ukradli. Několik aut si tam pak urazilo nápravu.

reagovat 26.12.2014 12:50 - Pampeliška

Dovolím si zde zkopírovat příspěvek D.
abych tu na něj mohla reagovat.
...............................
Dobře, že se ptáš. Ale než ti dám odpověď, tak zase jako kafemlejnek zopakuji: přečti si tu Bendovu diplomku, mně to snad zachránilo. Pak jsem sbírala infa i jinde, ale jestli tomu chceš porozumět Mystika a schizofrenie tě do způsobu sebeléčby d.n. uvede nejlépe. Nebo možná ne způsobu sebeléčby, přeháním, ale přístupu k d.n.
Grof a před ním Jung označil psychozu jako sebeléčivý proces. Tzn. zažiješ-li něco extrémního, tvé moudré tělo zareaguje tak, že tě uvede do stavu změněného stavu vědomí-ataka, který tvou psychiku posílí a zodolní. Jsou, dle mého názoru dva způsoby, jak se lze dostat z psychozy: první, ideální je ten, kterým Grof léčí své pacienty: tj. člověk, který se dostal do ataky je v atace ponechán, bez podání antipsychotik pouze při podání (občasného) diazepanů a léku na spaní. Ty se medikují jen vyjímečně to pouze proto, aby člověk svou ataku fyzicky přežil. Nakolik jde o vyčerpávající stav ví každý, kdo tím prošel.Pacient má možnost si svým změněným stavem vědomí projít, většinou jsou mu poskytnuty možnosti k tanci, zpěvu, prostě vybláznění se. Je podstatné zmínit, že ataka nezastavená podáním antipsychotik trvá pouhých deset dní, pokud do deseti dnů nepřejde trvá čtyřicet dnů. Déle ne (ironie je, že léčba na blázinci trvá obdobně dlouho). Ataka zmizí sama, naprosto přirozeně a je završena tzv. procitnutím. Pacient se z hladiny podvědomí, kam byl stržen atakou zcela sám dostane do hladiny vědomí a prožije následný několikadenní stav harmonie-jak mu bylo čtyřicet dnů zle, tak mu je pár dnů neskutečně dobře. Výsledek je, že nejen že není labilní, ale je naopak psychicky odolnější než lidé, kteří se do duševních problémů nikdy nedostaly. Podávání antipsychotik je v podstatě zločin, je to současné tmářství srovnatelné s tím, kdy byly ve starověku schizofrenici označeni jako svatí (sv. Terezie z Avily, tuším, například), v nedávné době se schíza léčila lobotomií a v nynější době se lidem gumuje myšlení antipsychotiky. Mnoho odborníků, proti tomu brojí. U nás se něčím obdobným zabývá Diabasis, ale ti tam neřeší ataky, ale prožitky.
A teď co dělat, je-li ti ataka na psychiatrii stopnuta antipsychotickou medikací. Tvůj stav, sestup do hladiny podvědomí, je zastaven a pacient setrvává v hladině podvědomí. Po několika dnech ho léky vyženou zpět do hladiny vědomí, nicméně ne zcela úplně a to je ten malér. Je tzv. nemocný. Je silně nadopován, nemyslí, nic necítí, jestli jsi tím prošla nebo lidi co se s atakou léčili znáš, tak víš, oč jde a jak to vypadá. Až po nějaké době (u každého jinak) se moudré tělo s tímto chemickým zásahem srovná, člověk pociťuje trýzeň, nicméně je schopen nějak fungovat-jak kdo a nějaké určité míře.
Když už tohle psychiatrie spáchá, nejlepší řešení je skutečně antipsychotika nadále užívat, přibližně tak půl roku určitě, rok, jak kdo. Během té doby se mysl z toho chemického zásahu natolik vzpamatuje, že je dotyčný schopen pohybu jak v hladině vědomí-netrpí, tak v hladině podvědomí-trpí. Vše jen v určité míře, většinou je někdy mezi, tzn. nadále nemocen. Ideální je tento pohyb mezi vědomím a podvědomím trénovat: tj. žít duchovní život. Nejlepší jsou meditace-ale musím zdůraznit, že se musí začínat velmi opatrně, citlivě, sledovat své pocity nebo by tě to celé duchovno strhlo. Koncentrací v meditaci začínat umět zvládat a zklidňovat "ty své stavy"-kdy ti je blbě. Harmonizovat se, uklidňovat se a pomáhá při tom i lehké fyzické relaxační cvičení. Vše to vyžaduje čas, nesmíš se tomu věnovat permanentně!!! Jakmile zaznamenáš zlepšení-je ti líp, je ideální meditace praktikovat častěji a častěji: opět s ohledem na své pocity, nesmí se ti dělat výrazně hůř. Pak meditace znáročnit: tzn. že když už se umíš uvolnit, tak v mysli procházet prožitá traumata. A to už nejsou pohodové meditace, jsou to meditace při kterých trpíš, protože zážitky, které tě do tohoto stavu dostaly musíš protrpět. Praktikuješ tedy meditace, při kterých znovu protrpíváš svá traumata.Zase: musíš postupovat pozvolna, dávat časová rozmezí, podle toho kolik toho sneseš.

reagovat 26.12.2014 13:04 - Pampeliška

Děkuji za obsáhlou odpověď na mou otázku v jiné diskuzi. Myslím, že tak rozsáhle ti ani nedokážu odpovědět. Celkově se mi ten postup zdá super, pokud by fungoval. Možná u tebe funguje, a je skvělé, že takto se léčit můžeš. Ale obávám se, že mnoho lidí by toho schopno nebylo, že jejich psychotická reakce je a zůstane zcela nevědomá.
Stále tam vidím problém v tom vedení, té lajně, které je potřeba se držet.

Také si neumím představit 40 dnů třeba manické epizody, že by se ten pacient nechal "vyblbnout", vždyť to může blbě skončit. Co vraždy a sebevraždy v zajetí bludů? Jak to zvládnout bez medikace?
Já nevím, ať jsou všechny ty olanzapiny a amisulpidy a risperidony jakkoliv tlumicí přirozenost a způsobující otupení mentální i fyzickou...přece jen v některých případech to pomůže přežít v relativním zdraví. Nevím, jestli je to horší, než středověké přivazování ke kůlu, řetězy...a blázince plné zoufalých trpících bytostí.
Tenkrát se nemohlo dělat nic jiného, než nechat psychozu proběhnout, a přesto se žádná nevyléčila.
Víš, hledám v tom tvém příběhu nějaký použitelný model, inspiraci pro případnou léčbu i dalších nemocných.

Co si o tom myslíš, jak jsi k tomuto postupu dostala Ty?

reagovat 26.12.2014 16:13 - Tak psychotické,

D samozřejmě kecá ,...

a přitom tak realistické!

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *