propadnutý hrudník-pectus infundibuliforme

První příspěvky v diskuzi

reagovat 9.5.2004 20:25 - PETRA

Scháním cviky na rozšíření hrudního koše pro 11 letého chlapce,kterému se propadá hrudní koš. Děkuji'

reagovat 26.4.2005 14:47 - Mirka

Jako malá jsem měla stejný problém. Propadla se mi polovina hrudníku. Lékařka mi doporučila hlavně plavat (prsa) a veškeré cviky které otevírají hrudník + dechová cvičení a dýchat nosem. A hrudník vypínat, né vadu schovávat a hrbit se. Dalé zvýšenou dávku vitamínu D, takže co nejvíce na slunce a pak ryby apod. Dnes je mi dvacet a hrudník mám naprosto v pořádku ani už bych nepoznala která polovina to byla.
Přeji hodně štěstí Vám i Vašemu synovi.'

reagovat 7.3.2007 14:05 - Elsa

Jsem hodně hubená, mám propadlý hrudník a malá prsa. Upnutý trička nosit nemůžu, rýsují se mi tam kosti a vypadám jako bych měla 4 prsa. V dětství jsem si říkala, že až mi vyrostou prsa, tak to vidět nebude, ale nestalo se. Jsem dospělá a je to podobné. Lze s tím něco dělat (kromě změny triček)??? Existují nějaké cviky??? Náprava propadlého hrudníku??? Poraďte, díky.
'

reagovat 26.6.2007 16:44 - Fiffo

Jsem po operaci vpáčeného hrudníku pectus excavatum.měl jsem to vrozené,ale začalo se to zhoršovat kolem 15 roku,kdy jsem rychle vyrostl.K operaci jsem se dostal až letos v 23 letech, má deformita už byla bohužel velká.Z obav z okolí jsem postupně přestal chodit plavat,což byla velká chyba.Ne vždy je nutné operační řešení,ale určitě je vhodné navštívit odborného lékaře, který vám poradí, jestli je operace nutná ,vhodná nebo to jde zachránit cvičením.Jsou to veškeré cviky na posílení hrudníku,posilování s činkami, dechové cviky a samozřejmě plavání,hlavně prsa a kraul.

Co se týče operace,operoval mě pan doc.MUDr.Krbec,Csc. z ortopedické kliniky v v Brně Bohunicích v únoru 07 a není pravda, že je to omezeno věkem.Samozřejmě čím dřív,tím líp.Někde na fóru jsem narazil na kluka,který operaci podstoupil v Praze v 28 letech.V nemocnici jsem byl asi 14 dní, z toho 4 dny na JIP.Nevím jaká je to metoda,ale mám ostetomii sterna a kostotomii 6 žeberních chrupavek a bokem mě vsunuli Jansenovu dlahu(thorakoplastika).Po operaci se mě hůř dýchalo,ale postupně se to zlepšovalo.Nyní občas cítím dlahu na boku nebo mírný tlak,ale jinak je to v pořádku.Dlaha se většinou ponecháva na 1-2roky od operace a pak se odtraní.Do práce se může pacient vrátit cca po 2 měs. v případě sedavého zaměstnání.U náročnějších zaměstnáních cca po 3-5 měs.V mém případě se jednalo o 5 měs.Po operaci jsem posiloval dechové cviky, foukání do balonku apod:-)a postupně jsem zatěžoval, jak mi řekli na rehabilitaci.Po operaci se dává 1x denně injekce Fragmin na ředění krve,na hematoligii vás pak převedou na prášek warfarin,ale musíte chodit cca 1x za 14 dní na krev,aspoň v mém případě.Jizvu mám vprostřed hrudníku od sterna svisle dolů cca 15cm a na levém boku v úrovni bradavky asi 2cm.Je dobrě jizvu masírovat,v mém případě Heparin mast,posléze heparoid s bromhexinem.Prý keloidní jizva zbělá a má tendenci zastupovat.Taky se doporučuje mast Contratubex a silikonové plátky SIL-K.Nemám s tím zkušenost,navíc je to poměrně nákladné.Mast stojí cca 500,- a 1cm2 silikonu 36,- takže na takovou jizvu to vyjde tak na 400-800,-.Já jsem chodil na laseroterapii.Taky se platí,jizva trošku změkla,ale mám ji pořád keloidní a zarudlou.Na laser se doporučuje chodit cca 1 rok.Když už se dá člověk na boj,musí něco obětovat:-)Jizvy jsou a asi budou:-)))).Taky jsem slyšel o metodě Nusse,kde se nepřetíná hrudní kost ani chrupavky a jizva není na přední straně,ale po obou bocích,takže asi vhodnější pro ženy.Ale nevím o tom nic víc.To je tak všechno.Přeji vám hodně stěstí v rozhodování.Není to nic příjemného,ale jsou horší věci na tomto světě.
'

reagovat 12.7.2007 11:30 - Olina

Ahoj Fiffo,

mám podobný problém jako Ty.Tvoří se mi keloidní jizvy a laiserová terapie nazabrala. Na doporučení kožní lékařky jsem vyzkoušela SIL-K.Po 6.měsíční léčbě mám jizvu bledou a musím konstatovat, že i velikost se zmenšila na polovinu.'

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 30.10.2012 21:22 - Vlado

ja mam 26 rokov a mam pectusa od narodenia, v poslednej dobe zvažujem operaciu, ale zaujíma ma, že ak sa preukáže pri vyšetreniach že mi to zdravotne neškodí, tak či aj v takom pripade to hradí poisťovna, lebo to sa da potom klasifikovať ako esteticky zakrok, ako napr. laserova operacia oči (ktorú chcem tiež podstúpiť, ale je to dosť drahe)

ďakujem

reagovat 4.2.2014 09:32 - anonym99

ahoj,
mě je 22 let, a chtěl jsem se zeptat jestli by mě vzal pan profesor šnajdauf v motole v tolika letech nevíte někdo pls??????

reagovat 22.2.2014 19:18 - Petra

ahoj,
mě je 22 let, a...

Ahoj. Napis mi na kmitacka@seznam.cz byla jsem na teto operaci letos a tak ti muzu podat informace :-)

reagovat 18.5.2014 17:49 - Charlize

ahoj,
mě je 22 let, a...

Ahoj nyni mám syna po operaci metodou dr. Nusse v Motole ,hrudnik byl velice propadlý ale je upraven ,po operaci to dost bolí ale postupné to ustupuje myslim ze tak 14 a je klid .Věk nevim ale tato metoda se dělá v Motole na detske chirurgii tak asi bude lepši zavolat pro informace .Syn je nyni 7 dni po operaci v domaci peči .Držim palce

reagovat 17.6.2014 12:00 - Jirka

Ahoj, operován jsem byl ve věku 28 let, dnes mi je 31 a jsem cca týden po vyjmutí dlahy. Operován jsem byl v Praze v Motole Nussovou metodou, na dětské chirurgii. Kdyby jste měl kdokoliv nějaké otázky, klidně se ptejte. ;) zamek15@seznam.cz

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *