Prolaps chlopně

První příspěvky v diskuzi

reagovat 20.10.2005 21:04 - Marta

Byla jsem na vyšetření- Echokardiografie, kde mi zjistili stopovou regurgitaci na mitrální a trikuspidální chlopni a hraniční nález pro prolaps předního cípu mi chlopně.Bylo mi řečeno, že tento nález má velké procento lidí, chtěla bych se zeptat, zda mě to ohrožuje nějak na životě, nyní, případně v budoucnu. Jednou za dva měsíce mě přeskakuje srdíčko, ale až v posledním roce, dříve se mi to nestávalo. Mohla bych užívat nějaké vhodné bylinky? Je mi 29 let, mám roční holčičku a chtěli bychom do budoucna druhé dítě.Jsem hodně nervozní. Za odpověď děkuji.

reagovat 21.10.2005 19:14 - Jajka

Hezký večer, pokusím se Vám odpovědět na Vaši otázku.
Stopová regurgitace znamená, že malé množství krve, která je pumpována ze síně do komory se jakýmsi zpětným tokem vrací opačně z komory do síně. Jedná se o skutečně velmi malé množství krve a jak Vám již řekli na vyšetření, jde o záležitost zcela benigní, tedy poměrně běžnou a nijak Vás na životě neohrožuje. Trikuspidální chlopeň je na rozhraní pravé síně a pravé komory, mitrální chlopeň je na rozhraní levé síně a levé komory. Tedy tato regurgitace se ve Vašem případě děje v obou polovinách srdíčka, ale jedná se o skutečně neškodnou záležitost.
Prolaps předního cípu mitrální chlopně: tato chlopeň má dva cípy, představte si ji jako kolečko, připevněné po okrajích v pomyslné trubici,tuto trubici přepažující, v níž si představte jedním směrem proudící krev.To kolečko je uprostřed rozstřižené a už tu máme ony dva cípy chlopně. Mezi nimi protéká krev ve fázi stahu síně, která krev vypuzuje do připravené levé komory. Oba cípy chlopně jsou prostupné, volné. Ale za chviličku se komora zcela naplní krví a je čas, aby se sama stáhla a tuto krev vypudila do aorty, která je na komoru jaksi připojená. Aby v komoře mohl vzniknout dostatečně účinný tlak pro úspěšné vypuzení krve do aorty, musí se uzavřít ona mitrální chlopeň. Ty dva cípy se roztáhnou, jakoby klapnou k sobě a uzavřou vchod mezi síní a komorou, aby se krev vypuzovaná z komory do aorty nevracela do síně, to by bylo neefektivní pro celou práci Vašeho srdce. Jeden z cípů mitrální chlopně (Ve Vašem případě ten přední) ovšem je trochu volnější, můžeme si ho představit jakoby vytahanější a při zvýšení tlaku v komoře je tak trošku zatlačen směrem do síně-tedy prolabuje nám tam. A..zároveň nám tady ta chlopeň už tak docela dobře netěsní a vrací se nám do síně troška krve. jde tedy o tu výše zmiňovanou regurgitaci krve z levé komory do levé síně. Jak jste napsala jedná se o proplaps hraniční, tedy není to stav, který by bylo nutné nějak léčit, snad je však vhodné si Vás pro kontrolu do budoucna pozvat na opakování ECHO vyšetření(ultrazvuk srdíčka), aby se sledovalo, zda se tato drobná vada třeba nezvětšuje. Zatím jste v plném zdraví a můžete se klidně pustit(alespoň z kardiologické stránky) do dalšího těhotenství. Hodně zdraví.

reagovat 19.4.2007 23:16 - klarkys

ahoj, mám taky prolaps předního cípu mitrální chlopně, doktor mi řekl, že to není nic vázného, ale musím podstoupit ještě nějaká vyšetrení...taky jsem se bála...zjistili to u mě, kdy jsem opakovaně omdlívala.

reagovat 7.9.2007 13:29 - janka

prolaps mitralnej chlopne

reagovat 7.9.2007 13:36 - janka

mam tiez prolaps mitralnej chlopne uz 6rokov tiez my uteka srdiecko niekedy aj 5krat za den aj v noci ked som v klude..beriem nato connor5 a tiez my internista povedal ze da sa s tym zit aj 100rokov len stym ze je to dost eprijemne..netreba si to tak brat tiez mam 1 dieta a planujeme i druhe babatko mam 24 rokov a uz som sa dostala z hypertenzie 2stupna a rok sa liecim na zvysenu funkciu stitnej zlazy..dost som si zazila ale hlavu vpred predsa si nebudeme stazovat zivot..ahojte a dakujem

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 13.2.2016 00:24 - Mirko

Dotaz pro Zdenku: Jak jste...

kardiolog asi myslel "operaci" invazivní kardilogií. Nedělají to chirurgové, ale kardiologové v rámci katetrizace srdce. Kolem chlopně tam sondou zavedou kroužek, který umístí kolem chlopně. Sice to není operace, ale je to sakra invazivní zákrok, malý řez v třísle, zavést katetr a skrz něj drátky atd.
Skutečná operace chlopňě se za vědomí nedělá, tohle ano. KUpodivu po ní člověka pustí z nemocnice asi za týden, ale obvykle se přesune na měsíc do lázní. Úmrtnost je poměrně nízká, cca 1 procento. Taky záleží jak vážná je ta vada. U akutních operací je úmrtnost podstatně vyšší, takže u plánovaných zákroků, kde pacient normálně funguje to je zas nižší. Asi srovnatelné s břišníma operacema. Ne s těm nejmenšíma za půl hodiny, ale se středně těžkýma asi ano.

reagovat 13.2.2016 11:06 - Věra

kde Vás operovali?

Operovali mne v Olomouci, ale musím ještě dodat, že přístup, jak docenta,tak lékařů či sester, neměl chybu, snad trochu kromě jednoho mladého, namyšleného doktůrka, ale je to již pět let, tak snad za tu dobu zmoudřel.

reagovat 13.2.2016 11:20 - Věra

Operovali mne v Olomouci, ale...

Ještě chci dodat, že jsem po propuštění z nemocnice jela hned na měsíc do lázní Teplice nad Bečvou. V pavilónu Bečva jsme byli všichni po operaci srdce a v průběhu pobytu dva pacienti zemřeli, tak nevím zda se to dává do procentního průměru úmrtí operovaných pacientů.

reagovat 13.2.2016 11:29 - cituji:

Určili operační mortalitu definovanou jako úmrtí z jakýchkoliv příčin do 30. dne po operaci. "
Tak snad tam nepočítají jen ty případy, kdy člověk zemřel po operaci, ale i v určité době po ní, zde teda 30 dnů.

reagovat 5.11.2016 23:03 - Bohuna

Mám diagnozu prolaps obou cípů mitrální chlopně a u trikuspidální mírný prolaps cípů. Byla mi doporučena operace,plastika co nejdřív. Potíže mám zadýchávání do kopců a schodů a únava.Z operace mám strach,chci se zeptat, kdyý bych nešla, jestli se budou potíže zhoršovat, nebo se s tím dá žít. Je mi 63 let.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *