Proč nás postihly povodně - komentáře

přejít na článek

První příspěvky v diskuzi

reagovat 24.9.2002 19:07 - Jana

Jsou to moc krásné obrázky. Osobně již doma dva od pani Sedlmajerové mám - podkala jsem ji na Ecolifu v Praze.

reagovat 25.9.2002 21:51 - Jaromíra z Bruntálu

Velmi hezký článek. Škoda, že si ho nemohou přečíst všichni. Ať z nechtění, nevědomí či nedostatku času.

reagovat 2.10.2002 18:47 - kedluben na buben

Uaaaaaaaaaaaaa...gh

pozitivni mysleni...zakony vesmiru...negativni energie...etcetc...bleeee.

Kdyz ono myslet je tak tezke a verit tak jednoduche...

bye

reagovat 3.10.2002 22:55 - novakus

Povodně asi nebyly přímým důsledkem negativismu současné společnosti, zrovna tak, jako skomírání současného životního prostředí není přímým důsledkem automobilismu, či kácení lesů. Je to poněkud složitější. Biologická rovnováha je mnohem masivnější záležitost, než aby se dala ovlivnit během nekolika desetiletí zhůvěřilými činy lidstva. Má mnohem větší setrvačnost a to, co se vyvíjelo několik miliard let, se nedá tak snadno zničit za několik staletí. Jedině, že by nám snad přispěchala na pomoc nějaká katastrofa kosmických rozměrů.
Daleko pravděpodobnější je, že příroda zcela rozumně vyhubí lidstvo, a nechá bez úhony mravence, kteří nikterak přírodu nepoškozují a žijí v naprostém souladu s ní. Možná se pak za čas vyvine Formica Sapiens a začne vymýšlet mobilní telefony, počítačovou síť a naftové motory. Ty pochopitelně, vzhledem k velikosti mravenců, nebudou tak výrazně poškozovat ovzduší a vše bude ve zdánlivém pořádku.
Ale!! Mravenci časem zpohodlní, budou vymýšlet další věci, které jim budou usnadňovat existenci. Línější jižní druhy budou tyto vynálezy používat také, ale s tím, že ztisícinásobí svojí reprodukci a budou nakupovat od svých severnějších kolegů další a další technologie. To severu umožní závratný ekonomický růst a jejich bohatství poleze jižanům krkem, protože vzhledem ke stále dorůstajícím kuklám budou mít přes všechny vymoženosti pořád vysoko do žlabu. Začnou jim závidět, čímž se duchovně přiblíží k vyhynulému lidstvu, vynaleznou terorismus, další přemnožování a nakonec budou přírodou vytěsněni a vyhubeni jako druh.
Těžko vysvětlovat, že dnešní lidé by se měli více věnovat duchovním věcem. Někteří to možná udělají, ale kam se hrabou (alespoň početně) na ty, kteří na to srdečně kašlou a nejvyšší hodnotou je okamžitý zisk, bez přemýšlení o důsledcích.
Těžko usuzovat, že duchovně nevyrovnaný člověk může začít otékat od nohou, když největší šmejdi, včetně nejagresivnějších vrahů, jsou zdraví, jak řípy.
Rovnováha nastane tehdy, až si lidstvo tu rovnováhu vezme jako uvědomělý cíl a začne jí prakticky naplňovat, bez pokryteckých pseudohumanistických frází.

reagovat 19.1.2004 14:29 - lojza

Je pravda , že existují pozitivní i negativní energie(vibrace) , které ovlivňují chování lidí .Ale povodně a jiné extrémní stavy počasí (např. tornáda)jsou ovlivňovány biologickými a přírodními zákony . Povodeň je zjednodušeně řečeno nahromadění velkého množství vody na určitém území za krátký čas . Povodně bývaly odjakživa , nadbytečná voda se prostě už nevejde do koryta řeky a zaplaví okolní prostor .
Vznikne určitá materiální škoda v důsledku toho ( např. zničené domy , silnice ) a jsou ohroženi lidé ( výskyt infekčních nemocí , utonutí) .
Povodně bývaly odjakživa , ale jejich rozsah nemusel být tak velký , kdyby lidé vyvíjely svou činnost více v souladu s přírodou).

Např. nestavět tam , kde se řeka přirozeně vylije z břehů při nadbytku vody , v tzv. povodňových územích .
Obnovit přirozené smíšené lesy , které zadrží více vody než současné monokulturní lesy (smrkové), a tím je rozsah povodně menší .
Zastavit nadměrnou produkci skleníkových plynů , které způsobují globální oteplování , tj. průměrná teplota stoupá , vypaří se více vody a pak jí také více spadne a je větší povodeň . Jenže to bysme musely zefektivnit výrobu , nejezdit tolik v autech , nebo zkonstruovat efektivnější auta ,létat míň letadly, využívat více obnovitelných zdrojů energie , např. v létě místo plynem ohřívat vodu solárními panely atd.
Patří k tomu i takové "drobnosti" , jako návštěva mcdonalds , při které
lidé podporují nepřímo kácení amazonských pralesů , které mají vliv na celosvětové klima .
Např. zemědělci místo používání klasických traktorů , které vytvářejí
velký měrný tlak na půdu, která se tím zhutní a nevsakuje vodu a o to větší je pak povodeň, by měli používat pásové traktory .
atd. atd. atd.
Je toho hodně , viz. odborná literatura.

Každej může začít u sebe + vytvářet tlak na politiky aby schvalovali kvalitnější zákony.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 26.6.2009 12:48 -

poslední příspěvek krásný...! tak tak jak my se chováme k přírodě tak ona nám oplácí...!

reagovat 26.6.2009 13:06 -

Díky za uznání.Mirek

reagovat 26.6.2009 13:36 -

A co vykácené lesy? O kolik procent poklesl lesní porost od r. 1990? Ví to někdo?

reagovat 26.6.2009 13:57 - pimponym

Test:

Proč zemřel Jackson?

- Podlehl nemoci

- Bral příliš mnoho léků

- Jedná se o spiknutí

reagovat 26.6.2009 13:59 -

To co dokázali zelení khmérové nedokázala příroda za 400 let.Doporučuji stránky www.sumavanet.cz a Diskuze.Tam je pohled z Luznýho před 15-ti lety a dnes.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *