Přilišné zaujetí mystikou

První příspěvky v diskuzi

reagovat 18.1.2009 22:01 - Pavel

Jo taky tě rád vidím.

reagovat 19.1.2009 03:56 - Čeněk

Zajímalo by mě, zda se někdo z vás někdy setkal s osobou, pro níž se vyhledávání mystických zážitků stalo natolik ústředním tématem života, že mu zcela propadla a díky tomuto se přestala zajímat o reálný okolní svět. Tím propadnutím mám na mysli každodenní hluboké meditace, hledání poselství a skrytých symbolů v každé významnější události a také pohrdání obyčejnými "světskými" tématy (přičemž tím zrovna nemyslím aktuální program televize Nova.

Svého času jsem se setkával s osobou, která se delší dobu věnovala zen-buddhismu.Přišla-li řeč na toto téma (téměř vždy),hemžilo se to vzduchem samými vznešenými slovy typu: růst duše, empatie, pochopení druhých a vůkolního světa, soucítění, mystické zážitky apod. Po nějaké době těchto diskusí (či spíše monologů)jsem si však uvědomil, že ona osoba je primárně orientována na sebe sama, na své já, na hledání svých vnitřních vesmírů. Nic jiného nemá smysl, v ničem jiném (chápej světském, "přízemním") žádná krása není. Pouze mystické a transcendentální prožitky jsou tím pravým raison ´d´etre.Když jsem se snažil naznačit alespoň malé pochybení, byl jsem tvrdě odražen, přičemž jsem si připadal jako zaslepenec, který nic ve své "duchovní omezenosti" nechápe a nikdy nepochopí, protože mu zkrátka nebylo shůry dáno. Pouze oni vyvolení s nadsmyslovými prožitky jsou těmi osvícenými jakousi vyšší pravdou.

Nepovažuji se za přízemního člověka, proto mě tenhle svým způsobem opovržlivý přístup dost mrzel, tím spíš, že mně na té osobě docela dost záleželo.

Co si myslíte vy o dogmatickém vydávání pravidelného navozování změněného stavu vědomí za hledání duchovní cesty? Není to jen instantní, laciné pseudoduchovno? Proč si mystické zážitky servírovat jak na běžícím pásu, když jejich krása tkví právě v tom, že přicházejí znenadání, neočekávaně a třeba jen jednou za delší čas.

Díky za reakce.

reagovat 19.1.2009 07:31 - Dotaz

Co je to instantní, laciné pseudoduchovno? Promiňte mi to při vašem vzdělání.

reagovat 19.1.2009 09:09 - AZ

Čeněk: Instantní a laciné to není. Těmito pojmy bych označila jiné aktivity. Má to ale svoje rizika, jedno z nich jsi identifikoval docela správně a je to určitý druh posedlosti. Většinou to ale je jenom přechodná fáze, s tím, jak člověk roste, si to postupně uvědomí a časem dojde k vyvážení. Dneska je to docela běžné - každý tlak vyvolává protitlak - nápor materiálna a komerce pociťují někteří lidé tak silně, že v určitém bodě to u nich vyvolá odpor stejné síly a to se pak může jevit jako naprosté odtržení od reality. Pokud se v této fázi nedostanou pod velení nějakého pseudoguru nebo sekty, časem se k rovnováze dopracují sami. Pokud je meditace jediným způsobem navození změněného stavu vědomí, nemělo by dojít ke sklouznutí do nějaké slepé uličky, takže bych to zase až tak moc neřešila. Chce to trpělivost.

reagovat 25.1.2009 15:34 - Čeněk

Díky moc za reakce.

To Dotaz: laciné, instantní pseudoduchovno je (alespoň dle mého názoru, můžete mít samozřejmě jiný) právě ono každodenní vyhledávání jistých prožitků, které při použití k tomu určených technik mohou nastat za velmi krátkou dobu (odtud instantní). Nic proti tomu, pokud však osoba prožívajícího nevydává naprosto nekriticky tyto prožitky za cosi vyššího, transcendentálního a sebezdokonalujícího (proto pseudoduchovno).Když se potápíte s přístrojem s natlakovaným vzduchem, dojde u vás v nějakých 60 metrech k dusíkovému opojení, a vy se cítíte rybou či planktonem a je vám blaženě, jedná se o duchovno?


Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 15.10.2012 12:46 - meo

Zajímalo by mě, zda se...

Znám takového člověka, před několika lety se nechal zasvětit do Reiki a byl u vytržení. Při rozhovoru s ním mi neustále skákal do řeči a upozorňoval na detaily, které mi údajně něco napovídají o mém životě atd. Nyní jsou jeho reakce vyváženější, ale stále se vyznačuje jakousi nesoustředěností (uprostřed věty začne jiné téma, nebo jej nadchne něco v okolí). Je i velmi citlivý na jiný pohled, začne přesvědčovat a dostává se (nyní už méně) do mírného emočního fanatismu. Myslím, že tito lidé chtějí dosáhnout něčeho, k čemu ještě svými zkušenostmi nedospěli nebo možná toto je ona zkušenost, která je má zbrzdit v jejich snažení ... kdo ví

reagovat 15.10.2012 20:19 - M

Znám takového člověka,...

tohle znám velice dobře. hlavně se dnes na mystičnu velice dobře vydělává , krize tomu ještě napomohla až extrému.

reagovat 26.1.2017 09:12 - Pavel

tohle znám velice dobře....

no krása jak se pletou hrušky s jablky...Mystično a mystika...Přílišné zaujetí mystikou?Kdo je takový?většinou jsou lidé zaujetí přiliš světem.

reagovat 30.1.2017 07:03 - Karel

no krása jak se pletou...

Oni jsou lidé různé. Někteří ženou fšechno do extrému a pak to vypadá podle toho. Na obou stranách.

reagovat 30.1.2017 13:44 - Pavla

Skutečně duchovní člověk o svých mystických zážitcích nepotřebuje mluvit a rozhodně to na něm není nijak poznat. Není odtržen od reality světa, ale je si světa plně vědom - jen možná jinak, než ostatní. Nevnucuje to ostatním, neprezentuje to, nevydělává na tom.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *