Přemnožení medúz ve Španělsku - komentáře

přejít na článek

První příspěvky v diskuzi

reagovat 8.4.2007 02:11 - Jara

S těmato žahavýma potvorama jsem se setkala v Tunisu.Plavala jsem si bezstarostně v moři a najednou šílená bolest. Vylítla jsem z moře popálená na obou nohách (nějak se mi ta bestie zapletla mezi ně ). Domorodci okamžitě přispěchali radou - třít si rány pískem - což jsem dělala, ale moc to nepomohlo. Naběhli mi šrámy, jako když mě někdo pěkně sešvihal. Pokojská mi poradila, abych přikládala rajská jablíčka. Strávila jsem celé odpoledně a noc v těchto zábalech, bolest pomalu ustupovala, otoky zmizely. Trvalo ale celé tři měsíce, než mi šrámy docela zmizely. Do moře jsem už nešla (postižených bylo moc) a zbytek dovolené jsem se koupala v hotelovém bazénu.

reagovat 12.7.2007 20:46 - medúza

Zažila jsem v Tunisu něco podobného.Celé lýtko popálené, když to viděli Tunisané, jen ukazovali ,,big meduz '' Taky jsem dávala rajče a do moře mě už nikdo nedostal :-(

reagovat 7.9.2008 11:26 - marika

Ano i já jsem měla zkušenost s popálením v moři v Tunisu,šrámy přes obě kolena ,bolest,pálení ,zarudlý otok,opravdu jak sešvihaná,pomalu ani chodit jsem nemohla,ještě tři měsíce jsem měla šrámy na nohách i když ostatní příznaky odezněly.

reagovat 7.9.2008 12:09 - Kop.

Tak to bych teda nechtěla.Brrrrr.Strašně se jich bojím mrch...asi do Tunisu nikdy nepojedu:-)

reagovat 10.9.2008 13:46 - láďa

Byli jsme na přelomu srpna a září na Menorce: letos (oblast Binibeca) a loni (oblast Santo Thomas). Pokaždé jsme zažily den až dva trvající invazi medúz: zčistajasna se jeden den objevily u pobřeží (na pláži, v laguně u skal) a druhý den se jejich hlavní část kdoví kam ztratila. První den to bylo jako v hororu - medúza vedle medúzy v celé laguně. Když se za 2 dny zdálo, že je voda již bez nich, tak jsem při plavání 2 potkal a škaredě mně požahaly. Hned jsem samozřejmě vylezl z vody, abych nedopadl ještě hůř. Někdy prý je k pobřeží vyplaví bouře, ale v našem případě žádná předtím nebyla.

PS Pár dní před jejich invazí jsem se chystal zaplavat si pár km kolem malebného pobřeží a kochat se podmořským světem. Bůh stál při mně - nevím, jak by to dopadlo, kdybych při plavání kolem pobřeží narazil na tu záplavu medúz.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 6.7.2009 08:52 - Karol

My jsme byli v Lloert de Mar na 10 dní a asi 4 den jsme se s přítelem koupali a žahla do meduza(takova pruhledna)takze mu tam na plazi na to neco nastrikali a nesmel byt 2 hodky na slunicku.Dalsi den tam byla znova a jeste takova cervenofialova. mistni lide je tam zacli lovit a pak je vyhodili..Pak sem se uz bala jit do more takze priste radsi volim Recko ale jinak se mi tam moc libilo:)

reagovat 10.9.2009 15:58 - Franta janas

Kvůli medůzám nejedu na...

to ses trapna

reagovat 18.8.2011 01:55 - Přema Hrubec

Dobrá tedy, na web doktorka.cz pravděpodobně někdo občas zavítá tak budu reagovat i na dva roky starou diskuzi.
S odstupem dvou let od článku je již jasné, že nejen pobřeží Costa Barvy je medúzami pěkně okupované. Během sezóny je běžné, že vlajky s medůzami nezmizí ze stožrů na plážích celé týdny. Kdy není den abych nezahrabal do písku alespoň jednu medůzu kterou moře vyplavilo na břeh. Stajně jako většina kolegů po celém Španělsku.
V drtivé většině se jedná o druh Rhizostomo plumo (kořenoústka plicnatá), jejichž populace začívá boom. Podle růzých zdrojů není její žahnutí nebezpečné. Není však žahnutí jako žahnutí. Můžete mít požahané celé předloktí od drobných částeček ramen mrtvé medúzy, kterou rozrmlela o dno síla příboje a zjistíte to až na břehu po deseti minutách až vás to začne trochu pálit. V horším případě můžete pod vodou nakopnout klenem zdravého dospělého jedince přímo do chapadel a žahnutí bude tak silné že se bude hojit dlouhé týdny. Samotsatnou kapitolou je pokud takříkajíc šáhnete některé pod sukni při plavání v kalné vodě, nemusíte dostat přímo křeč do paže ale samotný šok a leknutí se může být příčinou tonutí i zkušeného plavce.
Tím nechci v žádném případě říct že je koupání v době "tpřívalových týdnů" nebezpečné. Postačí pouhé plavecké brýle a při dovádení u břehu občas kontrolovat prostor kolem sebe. Plavci by neměli mít problém vyhnout se medůze při plavání kraulem i v kalné vodě, kdy je vidět na metr kolem sebe.
Medůzy se u pobřeží nejvíce vyskytují v hloubce tří až pěti metrů, jen občas se vynořují nahřát k hladině. Do příboje pak vlny doženou starčí či slabé jedince.
Mohu říci že to má i svou kladnou stránku, větčina turistů si na jejich přítomnost zvikne (apropo, my jsme hosty v jejich moři, byli tu daleko dříve) a potom si je s se šnorchli nadšeně prohlíží stajně jako já když nejakou potkám při plavání mezi bójemi...

reagovat 18.8.2011 02:12 - Přema Hrubec

... Když už vás ale nějaká požahá, rozhodně si neběžte postižené místo omývsat pod sprchu, sladká voda to jen zhorší. Teplý písek a moč je poslední variantou.
Jsou-li na pláži veže či ošetřovna plavčíků, jistě budou mít nějaký krém (používá se často Polaramine), jakýkoli který má zklidňující účinek na kůži, může se používat také např. na alergické reakce na slunce nebo popálení od ohně. Pozor, neplést s kosmetickými krémy nebo krémy na čo po opalování.
Pokud nebudou mít krém tak budou mít vinný ocet, což je druhá velice účinná pomoc a dá se koupit všude. Dále potom můžete najít v lékárničce roztok jódu, který puchýř také zklidní a zároveň vyčistí.
V každém případě nevystavujde požahané místo slunci, naopak pokud máte možnost, chlaďtě místo ledem někde ve stínu. Je-li přítomna služba plavčíků na plážích, informujte se o situaci každý den, sledujte vlajky na stožárech či věžích a v "týdnech přívalů" si kupte preventivně krém který vám doporučí na pláži či v místní lekárně. Bývá levný, nestratí se vám a třeba vám v batohu dorá klid při koupání.
Za Sport&Salvament Přema Hrubec

reagovat 22.8.2018 09:04 - Petra Horáčková

to ses trapna

Jsme v Andaluzii ve Španělsku. Je škoda, že v Malaze od přístavu podél pobřeží se nikdo nekoupe, protože tu jsou medúzy. Lidi si jen smočí nohy a pak jdou pod sprchu. Jinak by tu bylo krásně. Zažili jsme i velké vlny, což na fotkách vypadá úžasně.

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *