Pravopis a jiné nesmyslnosti světa

První příspěvky v diskuzi

reagovat 19.1.2010 15:47 - Klea

Zajímalo by mne, proč si lidi dělají život složitější neý je. Nechápu, kdo vymyslel ty šílená pravidla pravopisu?  teda spíš proč je většina přijala a všichni jsou v dětství drceni, aby je zvládli. Kdo určil, že ve slově bič se píše měkké i a ve slově býk tvrdé? Proč to tak učinil? Čemu by vadilo, kdyby bylo jedno i.
A proč angličani si tu svou celkem jednoduchou řeč zkomplikovali tím, že se vše píše jinak než čte? Vůbec mi to nedává žádný smysl.

reagovat 19.1.2010 16:33 - Básník

Pravopis je do značné míry oblivněn jazykovou historií. Třeba u té angličtiny jde zejména o to, že výslovnost se v čase měnila mnohem víc než psaná forma.
A to, zda my "píšeme jak slyšíme" je relativní. Dokládá to vtip, v němž nám Němec vytýká, že říkáme spisovatel a píšeme to špízofátl.:-)

reagovat 19.1.2010 17:07 - Klea

Pravopis je do značné míry...

Ale to mi furt nedává logiku. Kdyby se vše od začátku psalo tak, jak se vyslovuje, no tak by přece nebylo nic složitého měnit i psanou formu podle výslovnosti. Furt mi to přijde jednodušší, než se u každého slova učit, jak se to píše . A pak člověk narazí na člověka, který má úplně jinou  výslovnost a vás stejně nenapadne, jak se to píše, protože vlastně to slovo nepoznáte.
A to mi přijde jako další složitost, proč pokud ze začátku byla jedna anglická výslovnost, které všichni rozuměli, ji najedou začli lidé v různých koutech světa měnit?
 

reagovat 10.4.2011 18:05 - Lainey Hayne

Zajímalo by mne, proč si...

Zaplaťpánbůh za český pravopis.
Píšeme do značné míry foneticky, ať si říká kdo chce co chce, viz srovnání s angličtinou.
Nevím, co v tom každý hledá, ale představte si, že by si každý psal, jak by chtěl. Přestali bychom si brzy rozumět. Například fatální rozdíly mezi homonymy (bít X být). Navíc je český pravopis také odkazem po předcích.
Myslím, že bychom měli být rádi, že stačí se naučit vyjmenovaná slova, shodu přísudku s podmětem a výjimky, případně pár pravidel, kde psát s/z, bě/bje a vje/vě. Pro mě pravopis problém nikdy nebyl, stačilo mi, že jsem se naučila zmiňovaná vyjmenovaná slova a to, že pokud je podmět rodu ženského nebo mužského neživotného, píše se y. Na všechno ostatní mi stačilo to, že ráda čtu, takže jsem diktáty nikdy moc neprožívala.
Oproti angličtině je český pravopis MNOHEM jednodušší, jak pro děti, tak pro dospělé.

reagovat 10.4.2011 18:28 - Kosmogirl

Zajímalo by mne, proč si...

Ahoj Kleo,o tom Celestinské proroctví jsem psal úplně jinak než to ty tady předvádíš. Záměrně jsem to zde jednou okopíroval,aby bylo zřejmé o co mi šlo. Když tak si to ještě jednou přečti.
Mare,kdyby jsi znala alespoň ze základní školy základy fyziky,věděla bys,že každá hmota je složena z molekul a atomů,že to jsou takové malé vesmíry ,kde má všechno také svůj řád a že se to vše řídí určitou vůlí. To,že my to vnímáme svými smysly jako pevnou hmotu je věc jiná,neboť naše smysly jsou omezené a vnímají použe vymezenou část reality z celku. A těmto kmitočtů a nebo pohybu molekul a atomů se říká vibrace,takže to slovo vychází z reality. Proto Ježíš říká,kdyby jste měli víru hořčičného zrna a řekli by jste hoře aby se vrhla do moře,stane se tak. Zde máš ukázku síly myšlenky,která může hýbat hmotou což znamená,že ta hmota není tak mrtvá a pevná jak to vnímáme my sami. Zde alespoň vidíš,jak jsme všichni silně omezeni svými názory a představami.
A když třeba někdo nejí maso,nemusí to nutně znamenat,že je pod vlivem démonů. Když má někdo doma zvířátko,stává se převážně miláčkem a součástí rodiny. Také jej nikdo nezabije a nesní,protože vnímá jeho reakce a potřeby protože jej mají rády,tak o něj pečují. Jenomže když si uvědomíš,že je to tak s každým zvířetem,tak proč se najednou vitratí naše láska k těm co momentálně nevidíme,proč jsme k ostatním tak otrlí? A věř tomu nebo ne,to samé platí i o lidech. Proč nám nevadí zabíjení jiných lidí ve válkách ,které jsou vedeny třeba v jiném regionu světa,proč nám nevadí výchovně vzdělávací systém ,který k těmto důsledkům vede. Zde alespoň vidíš jak zdánlivé postoje k ostatním vedou k určitému druhu myšlení,chápání a jednání. Není to od sebe oddělené. Je-li někdo soucitný ke zvířatům je přirozeně soucitný i druhým lidem. Proto se říká,že kdo nemá rád zvířata,nemá rád ani lidi. Takže je-li někdo soucitný a milosrddný,tak pod vlivem démonů není.

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 17.11.2015 21:23 - Honza

Važenej, tak mě řekni...

Místo vyňatejch slov asi myslíš vyjmenovaný, ne?

Pokud by sis totiž myslel, že maj bejt vyňatý, případně, že je to jedno, jestli vyňatý, nebo vyjmenovaný, tak to jedno neni. Správně maj bejt vyjmenovaný.

reagovat 17.11.2015 21:40 - Linda

Pravopis byl vymyslen, aby se lidi meli vzdy kvuli cemu hadat a urazet. Zdejsi diskuse to casto potvrzuji.

reagovat 17.11.2015 23:54 - har.

Místo vyňatejch slov asi...

no a zase jeden chytrej honza, jseně že vyjmenovaný, ale u nás říkáme vyńatý, tak jsou to vyňatý, bohemisty ať si laskavě trhnou, hlavně že nepýši ve slově slepíš tvrdé y, slepejš nám leze po zahradě.
uznávám že gramatika je důležitá, lidé by měli více dbát na její správné používání, ale chybička se vloudí že a já jdu spát s tvrdým

reagovat 18.11.2015 12:45 - Heleď

no a zase jeden chytrej...

pyj trochu pomaleji

reagovat 24.11.2015 21:55 - pij

pýča

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *