Podezření na RS???

První příspěvky v diskuzi

reagovat 25.7.2007 21:36 - Víťa

Prosím, chtěl bych poradit co znamená následující část lékařské zprávy mojí mámy (roč. 56). Dělali jí lumbální vyšetření po obtížích, které měla zhruba 14dní a které částečně ustoupily (po nich ji pustili jako "zdravou" domů s diagnozou Parestezie kůže) a byly podobné příznakům RS. V prvních výsledcích prý podle doktorky nic nebylo až dneska na kontrole něco našli z laboratorního rozboru v Brně:
závěr:
Parestezie v oblasti pravé poloviny tváře, v likvoru 16 oligo pásů - v.s.incip.demyelinizační onemocnění CNS
Vertigo s paresteziemi levostranných končetin kombinované geneze - vaskulární a vertebrogenní
* neuroinfekt neprokázán, kompletní výsledky likvorologického vyšetření v obj. neurologickém nálezu kvadruhyperreflexie, dysestezie pravé pol. obl., LDK
doporučení: obj. MR mozku a C páteře

děkuji Vám za jakýkoliv poznatek

reagovat 27.7.2007 00:53 - daka

MR je magnetická rezonance mozku, která je nejlepší vyšetřovací metodou k potvrzení či vyvrácení podezdření na roztr. sklerozu, což se

z lumbární punkce nedá přesně určit. Ať jde máma na to vyšetření co nejdříve.

reagovat 28.7.2007 22:35 - olga

Souhlasím,určitě by měla jít maminka na další vyšetření..MR řekne víc.Ten nález mi trochu připomíná moji propouštěcí zprávu z nemocnice..Jen jsem měla připojený i nález z MR s potvrzení nemoci:(-ta to rozhodne.Ale nic není ztraceno,držím palečky,ať to mamince vyloučí.

reagovat 30.7.2007 08:44 - Eli

Víťa

přeloženo asi takhle:

parestezie = brnění, trnutí, mravenčenív likvoru 16 oligo pásů = nález, který se u zdravých lidí nevyskytuje, znamená, že někde v centrální nervové soustavě probíhá zánět, neříká však nic o původu zánětu nebo důvodu této reakce organismu. Nemusí být tedy důvodem jen roztroušená skleróza, ale i neuroinfekce jako neuroborelióza a jiné.

Je zároveň nutno srovnat výskyt oligo pásů v krevním séru a v mozkomíšním moku.v.s. incip. demyelinizační onemocnění CNS = podezření na počínající onemocnění centrální nervové soustavy z okruhu demyelinizace, t.j. kam patří i RS.Vertigo s patresteziemi levostranných končetin kombinované geneze - vaskulární a vertebrogenní = závrať levostranných končetin kombinovaného původu - cévní složka a podíl páteře.neuroinfekt neprokázán- zřejmě tedy nevyšla pozitivní neuroborelióza v mozkomíšním moku případně jiné, které prováděli.kvadruhyperreflexie = zvýšení šlachookosticových reflexů na rukou i nohou.První zámky RS v tomto věku jsou už vzácnější, neměla maminka někdy před lety už nějaké obtíže, které trvaly třeba den, dva, týden a ustaly? brnění, zakopávání, nebo - i před lety nějaké přechodné poruchy vidění?Po magnetické rezonanci budete vědět víc, ale vždycky se musí posuzovat dohromady s ostatními nálezy a projevy, nikdy ne samostatně, t.j. s obtížemi, které jsou, s neurologickým nálezem a vyšetřením mozkomíšního moku. Sám jednotlivý nález k potvrzení nemoci nestačí.

reagovat 30.7.2007 23:01 - olga

Vyčerpávájící překlad..I já za něj děkuji:)

Odborným lékařským termínům moc nerozumím,tak člověk často sáhne k lat.slovníkům apod.

Třeba to se mnou taky není tak špatné..Jenže u mě asi opravdu rozhodl malý nález na mozku i krční páteři(jinak počet oligopásů i další věci souhlasí)..No a ten věk je fakt asi zásadní - měla jsem 22let.Nyní mi je 25 a zatím jsem prakticky bez problémů a bez omezení..(vím,může se to změnit každým dnem v opak)

Takže je třeba bojovat..Jinak děkuji všem, kteří sem píší nějaké příspěvky.Přeji pěkné příští dny...

Pokračovat na prvních deset příspěvků v diskusi

Poslední příspěvky v diskuzi

reagovat 30.10.2013 17:51 - petr

...

Pana "doktora" Lebenharta mi raději nepripominejte

reagovat 31.10.2013 21:06 - Verča

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda bych mohla mít podezření na RS, když se mi asi před rokem a půl objevila na pravé polovině obličeje necitlivost na teplo a chlad a od té doby to přetrvává. Nikdy to neustoupilo. Byla jsem pouze na CT bez kontrastu a tam mi vyšlo všechno negativně. Děkuji za odpověď

reagovat 11.12.2013 11:40 - max

Svrbí mě denně zejména vleže levé stehno.
Asi před rokem jsem měl podobné problémy na pravém předramení.Mám FF. Poslední dobou se mi při chůzi "propadá" levá noha. Věk 63 váha 145. Nějaké léky, čaje, bylinky..

reagovat 7.3.2014 10:08 - inka

Pana "doktora"...

co se stalo?, rada bych vedela neco vic. diky

reagovat 20.11.2014 17:58 - Vacková Jaromíra

Dobrý den,mám kamarádku důchodkyni,která již skoro měsíc bolestí krční páteře,motá se v návaznosti s pohybem hlavy,nestabilní v chůzi,byla na vyšetření se závěrem:vertiginozní syndrom s vegetativním doprovodem,nestabilita chůze,exacerbace VAS C p.Obj.neurol.kvadruhyperreflexie,preudoklonus LDK+PJI LHK-stranově asymetrický nález,hrubá dystaxe bilat!CT mozek s kl.statim hyperostoza temporlní kosti vpravo,IC bez akutní patologie,bez sycení Etiol.vs cervikogenní,k vyloučení myelopatie.Cgron.VAS C úseku....dostala k užívání čípky 6ks TORECAN příp.Paralen a poslali je se motat domů,protože MR je až v únoru!?není tu něco špatně?Děkuji za vyjádření,či radu Vacková,Kolín

Pokračovat na poslední stránku příspěvků v diskusi

Přidat příspěvek

 

Reaguji na komentář - nereagovat

* *