Péřové bundy,kombinézy,zimní oblečení ,nabalování se

Archiv příspěvků

reagovat 22.9.2017 14:44 - MOntana

Hezky se nám ochladilo,tak...

Ahoj.

Letos sice nic nového nemám, ale předloni jsem si nechal ušít v Artcicu uživatelsky perfektní péřovou kombinézu a to podle různých, zde uvedených poznatků, které jsem dal dohromady, vzniklo něco něco obrovsky praktického a natolik příjemného na nošení, že v ní chodím, jakmile je teplota nižší než O a to nejen někde o samotě, ale všude, i v městech a na různých výletech. Používám ji v zimě i v autě, protože se v ní příjemně sedí, netáhne na záda a celkově je pocitově volná a pohodlná. Užil jsem si ji vloni i letos ve Skandinávii a i jinak u nás v Krušných Horách na sněžném scooteru.
Konkrétně tedy – kombinéza má dva hlavní zipy, od límce až na konec nohavic, každý se čtyřmi jezdci, rozpínatelné z obou konců podle chutě. Jsou na dělané zakázku a na míru ve WICU Děčín, kde jsou velice ochotní jakékoli udělat. Zipy umožňují bezproblémové a pohodlné oblékání i svlékání v sedě i jinak, kombinéza se díku tomu dá svléknout i za jízdy autem (pochopitelně jako spolujezdec, když řídím, raději zastavím, ale ani tehdy nemusím z auta vystoupit.) Ani boty se zouvat nemusí. Ty čtyři jezdci umožňují zip rozepnout na libovolném místě a libovolné délce, aniž by se zip celý musel rozepnout, třeba když je nutné se dostat ke spodnímu oblečení a k jeho kapsám. Prostě se v jakémkoli místě dá vytvořit jakýsi průchod pod kombinézu. Další zip je v rozparku a to od pasu vpředu až k pasu vzadu, dvoujezdcový, což je praktické i užitečné. Nechal jsem udělat i zipy v rukávech po celé délce, taky dvoujezdcové, ale se zipy jaksi proti sobě, takže se dají vytvořit větrací místa třeba v podpaží apod.
Další „vychytávky“ jsou třeba kapsy mezi hlavními zipy, vlastně jakési rukávníky, na obou koncích zipy uzavíratelné.
Límec je natolik vysoký, že kryje v případě potřeby i obličej, kapuce je v límci v místech od jednoho hlavního zipu zadem ke druhému po rozpojení zipu odnímatelná. Je ušitá vlastně jako kukla, nemá klopy pod bradou, je vpředu vcelku a protože se přetáhne přes límec, který je vcelku mezi hlavími zipy, nikde netáhne a kapuce se samovolně nerozepíná. Je možné ji klidně přehodit na záda nebo ji dát pryč. Navíc je možné límec vytáhnout až pod oči a protože kapuce má možnost použít uprostřed v ní všitý zateplený pásek, normálně v ní schovaný, který se dá vytáhnout a zastrčit pod střed límce, vznikne perfektní kukla se dvěma otvory pro oči. Ve spojení v mrazivé fujavici je to perfektní (mnohokrát vyzkoušeno, i ve vichřici!). Uvažuji ještě o tom, do límce někde v místech pod bradou, vytvořit vodorovnou škvíru, zavíratelnou zipem, která by umožnila přistup vzduchu v případě, že mám nasazené přes kapuci lyžařské brýle, které oční otvory v kombinéze utěsní a někdy je potřeba vzduchu pro dýchání větší než v takovém případě.
Půodně jsem měl v úmyslu nechat kombinézu udělat tzv. s „teplými“ švy, ale to bylo řešení do pořádného mrazu, co pak s ní v mezidobí? Nakone se to vyřešilo celkem prostě – nechal jsem udělat kombinézy dvě – jednu, již zde popsanou, s „jednoduchými, ale pořádně nacpanými komorami – je to na pohled hezké a dobře to větrá, ale moc do velké zimy a větru to není. Udělal jsem tedy ještě jednu, schopnou jak samostatného užívánítak i jako zateplovací vložky do té první. Podstatný rozdíl je v tom, že je plněná dutým vláknem se samonosnou konstrukcí, takže nejsou nacpávací kapsy zapotřebí. Tak se nemůže stát, že by se někde „sešly“ švy venkovní a vnitřní kombinézy a tamtudy to začalo foukat – vždy je tam ono duté vlákno. Koupil jsem specielní vlákno, které používá armáda US na zimní oblečení a je opravdu perfektní – nikudy dovnitř nefouká ani netáhne. Tato „vnitřní“ kombinéza je podstatně lehčí než kombinéza s dvojitými komorami a nemá již kapuci. Dá se nosit i zcela samostatně.
Kdysi dávno jsme s manželkou objevili - tuším že v Globusu, neuvěřitelně levné a nádherně lehké chlupaté deky – má žena tehdy dostala nápad, že z nich ušije kalhoty a bundu s rolákovým límcem, bez zipů, jen tak jednoduché. Další nápad byl je udělat dvojité, s chlupy dovnitř i ven. To nebylo špatné, jen to mělo vadu, že se to chytalo na vnitřní vrstvu oblečení a samotné to bylo dost „větrunevzdorné“, takže to skončilo v almaře. Dost mi toho bylo líto, protože to nádherně hřálo a tak mne vloni napadlo, použít to jako tepelnou vložku do velké zimy.
Nápad, odzkoušený v minulé zimě, se dokonale osvěčil. Abych omezil to vzájemné lepení vrstev na sebe, bylo pořadí vrstev při ježdění na skůtrech toto – na tělo kalhoty a triko Moira. Pak ta „vnitřní“ kombinéza a dál buď již ta péřová nebo mezi tou „spodní“ a péřovkou to huňaté z dek. Vzájemně to po sobě dobře klouže, čili nikde se to na sebe nechytá a je to lehké, dobře se v tom dá hýbat a je to neskutečně teplé. Taky je to rychle suché, což je v zmním počasí rovněž důležité Na konci loňského roku po Vánocích - v poslední zimě, při mé cestě po švédské rezervaci u polárního kruhu, snad v největší zimě, kterou si tam pamatují, jsem to otestoval. Zima se mne nijak nedotkla, i když ručička mého kapesního teplměru, který má stupnici do –35°, se často usadila na spodním konci a vůbec se nechtěla hnout. Faktem je, že to bylo těsně po vánocích a slunce obarvilo horizont tak trochu kolem poledne. Ale náhradou bylo 14 dlouhých nocí nádherných polárních září.
Tak to je asi tak všechno, co je u mne nového, třeba to bude někoho zajímat.

reagovat 22.9.2017 19:48 - Tom

Dneska jsem potkal v metru...

já mám rád holky co ten šátek mají přes celej obličej

reagovat 3.10.2017 13:00 - Lenkanabal...

já mám rád holky co ten...

Šátek přes celý obličej mám také ráda,jak jsem zde již kdysi popisovala,mám několik šátků s prostřiženými a obšitými otvory pro oči. Často jej používám na horách při lyžování místo kukly pod helmu. Nejprve si dám na pusu teplý rolák nebo pletenou kukličku /kvůli teplu/ a přes to uvážu šátek jedním cípem dolů a druhý dám přes hlavu.Boční cípy svážu vzadu za krkem a mám obličej a celou hlavu krásně v teple,přes to nasadím helmu a brýle.Někdy si s kámoškou jen tak hrajeme a vždy jedna musí mít celou hlavu i s obličejem zavázanou v šátku,většinou používáme palestinu nebo jak jsou teď moderní lehké velké šátky.

Živiny pro mozek

reagovat 4.10.2017 10:30 - Jirka z Ch.

Šátek přes celý obličej...

Ať žije lidová tvořivost! Já jsem kdysi potřeboval fleecovou vestu s kapucí a protože momentálně je u nás neměli, koupil jsem normální s rukávy a ty jsem ustřihl. Delší dobu ve doma válely (ty rukávy) až na mne padl nápad zkusit z nich udělat kuklu. Stačilo najít vhodné místo rukávů (aby to hezky a přijmně sedlo na obličej a na hlavu - nechtěl jsem vykrádat banky - na jednom konci to sestřihnout do takových cípů a sešít a pak už natažené na hlavě si hmatem najít místa očí a křídou si naznačit, kde jsou. Otvory jsem nestříhal, ale vzal kousek vhodné slabé trubky,u kamaráda na soustruhu jeden konec nabrousil, zmáčkl do oválu a byl nástroj na oční otvory hotový. Pak se tím krásně ty otvory vyseknou a nemusí se ani obšívat. No jo, sle to zbyl ještě jeden rukáv.... Tak jsem z něho udělal totéž a oční otvory těch dvou kukel jsem obšil čalounickým stehem (pro vysvětlení - šije se to z líce a zatáhnutím za dost silnou niť se to jaksi obrátí dosebe a celé se to krásně začistí. (Jak se to dělá,mi ukázal jeden čalouník) Vznikla dvouvrstvová kukla a v kombinaci s kapucí mojí kombinézy nebo i bundy (případně obojího) jsou hlava a obličej nádherně v teple. volně se v tom dýchá a nikde to netlačí. Mám to to dost dlouhé až k ramenům, kde je to ustřiženo tak, aby si to sedlo na ramena a nikde se to neshrnovalo. Kdo by nechtěl moc pracovat, může si takovou kuklu udělat jen z jednoho rukávu - dá se na to poničit nějaká silnější fleecová mikina. Barvu mám takovou světlejší šedou a v loňské zimě jsem v tom zakuklený a nabalený v kombinéze chodil i ve městě. Zkuste to, je to fajn a na nošení příjemné!

reagovat 5.10.2017 22:49 - Pitr

Ať žije lidová tvořivost!...

Ahoj Jirko prosím tě poslal bS mi fotky tě kukly. A prosím tě odkud jsi? Děkuji komar286@seznam.cz

reagovat 6.10.2017 23:27 - Pitr

Mě to dneska nedalo a vzal jsem si ven na procházku do lesa kombinézu a bylo to super

reagovat 8.10.2017 23:38 - Mates

Pořádáme setkání...

Ahoj prosím podrobnosti k setkání.

reagovat 8.10.2017 23:39 - Mates

Zdravím vás všechny co...

Ahoj Lenko, jaké máš péřové oteplovačky, můžu poprosit o foto.

reagovat 17.10.2017 15:35 - Majkl

Tak jsem včera objevil nějakou 4000g kombinézu, tak přemýšlím o prodeji své 3000g.. neměl by někdo zájem? Je nová, vyšla na cca 7000kč

reagovat 17.10.2017 19:15 - Hombre

Tak jsem včera objevil...

Jaké jsou rozměry kombinézy? Potřeboval bych nějakou hodně dlouhou.

Přidat příspěvek

Reaguji na komentář - nereagovat

* *